Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на новороденото дете Клинична патология при инфекциозни болести у новороденото Сепсис при новороденото

Сепсис при новороденото

от 24 сеп 2019г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Сепсис при новороденото - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Сепсисът при новороденото е полиетиологично общо инфекциозно заболяване, което възниква във връзка със съществуването на местно възпалително огнище като неспецифичен отговор на причинителите или техните токсини, при новородени деца на възраст под 28 дни. Неонаталният сепсис е разделен на 2 групи въз основа на времето на представяне след раждането: сепсис в ранен стадий и сепсис с късно начало. Първият се отнася до сепсис при новородени на или преди 72 часа от живота, а вторият се дефинира като сепсис, възникнал на или след 72 часа живот.

Епидемиология

Епидемиологията на сепсис при новороденото се променя с времето. Честотата на ранния сепсис намалява от 90-те години на миналия век, поради въвеждането на универсален скрининг на стрептококи от група В при бременни жени и вътрематочна антибиотична профилактика. В момента Escherichia coli отчита повече случаи на ранен сепсис в сравнение със стрептококи от група В. Поради неспецифичното неонатално представяне за сепсис и високия риск от смъртност и заболеваемост без лечение, много асимптоматични новородени се подлагат на обработка, ако са налице фактори. Честотата на сепсис е значително по-висока при недоносени деца, както и при такива с много ниско тегло при раждане (под 1000 грама).

Кърмачетата от афроамерикански произход имат повишена честота на стрептококово заболяване и сепсис в късен стадий. Това се наблюдава дори след като са контролирани други рискови фактори като ниско тегло при раждане и по-млада възраст на майката. Тази констатация може би отчасти се дължи на по-високия процент на пренос на стрептококи от група В сред чернокожите жени, но този фактор не обяснява всички вариации.

При всички раси честотата на бактериалния сепсис и менингит, особено при грам-отрицателни ентерични бацили, е по-висока при мъжете, отколкото при жените.

Етиология

Ранният сепсис е свързан с придобиване на микроорганизми от майката. Инфекцията може да се случи чрез хематогенно, трансплацентарно разпространение от заразена майка или по-често чрез възходяща инфекция от шийката на матката. Организмите, които колонизират пикочо-половия тракт на майката, могат да бъдат придобити от новороденото, докато преминава през колонизирания родилен канал при раждането. Микроорганизмите, най-често асоциирани с ранно начало на инфекция, включват следното:

  • Стрептокок от група В
  • Ешерихия коли
  • Коагулазно-отрицателен стафилокок
  • Хемофилус инфлуенца
  • Listeria monocytogenes

Късният сепсис обикновено възниква чрез предаване на патогени от околната среда след раждането, като например контакт от медицински работници или лица, които се грижат за тях. Може да бъде причинен и от късна проява на вертикално предавана инфекция. Бебетата, които изискват интраваскуларно въвеждане на катетър или друга инвазивна процедура, която нарушава лигавицата, са изложени на повишен риск. Коагулазно-отрицателните стафилококови видове, особено Staphylococcus epidermidis, са водещата причина, отговорна за повече от 50% от случаите в индустриализираните страни, въпреки че много бактериални и вирусни патогени могат да бъдат свързани с късен сепсис. Причинители могат да бъдат още:

  • Стафилококус ауреус
  • Ешерихия коли
  • Klebsiella
  • Pseudomonas
  • Enterobacter
  • Candida
  • Serratia
  • Acinetobacter
  • Анаероби

Тенденциите при сепсис в късен стадий показват увеличение на коагулазно-отрицателния стрептококов сепсис, като повечето изолати показват чувствителност към цефалоспорини от първо поколение. Кожата, дихателните пътища, конюнктивите, стомашно-чревния тракт и пъпчето на бебето могат да станат колонизирани чрез контакт с околната среда или от лицата, полагащи грижи.

Пневмонията е по-честа при ранен сепсис, докато менингитът и бактериемията са по-чести при сепсис в късен стадий. Ранният сепсис е 10 до 20 пъти по-вероятно да се появи при недоносени деца с много ниско тегло при раждане. Преждевременно родените бебета често имат неспецифични симптоми.

Патогенеза

Ендотелият е основна цел на индуцирани от сепсис събития и увреждането на ендотелните клетки е причина за голяма част от патологията на септичен шок. Васкуларните ендотелни клетки са сред първите клетки в тялото, които влизат в контакт с циркулиращи бактериални молекули. Ендотелните клетки имат механизми, които разпознават структурни модели на бактериални патогени и впоследствие инициират експресията на медиатори за възпаление. При сепсис и септичен шок редица имунологични събития променят ендотелната функция при макроциркулацията и микроциркулацията. Ендотелиалният ядрен оток, отлепването, апоптозата и пълната загуба на ендотелната бариера са основните патологични промени, които се наблюдават в кръвоносните съдове. Нарушенията на нормалната функция на ендотела включват нарушаване на съдовия тонус, повишаване на ендотелна пропускливост, активиране на ендотелните клетки, производство на различни регулатори и нарушения на коагулацията. Азотният оксид е модулаторът, който медиира действието на повечето вазодилататори. Свръхпродукцията му по време на сепсис е може би най-важната причина за хипотонията, устойчива на вазопресор, която характеризира септичен шок. Ендотелият се активира чрез свързване на LPS с Toll-подобни рецептори или чрез свързване на възпалителни медиатори с различни рецептори.

Други фактори на околната среда като хипоксия, хипоперфузия, повишаване на температурата, ацидоза и промени в гликемията могат да повлияят на ендотелната функция. Активирането на ендотелни клетки включва експресията на тяхната повърхност на адхезионни молекули като VCAM-1 и ICAM-1 и Е-селектина, които медиират миграцията на левкоцити във възпалени тъкани. Взаимодействието на тези фактори с техните рецептори активира сигналните пътища надолу по веригата, влияе върху транскрипционните фактори и променя функцията на клетките и/или генната експресия. Молекулите на клетъчната адхезия претърпяват регулация нагоре и този факт води до увеличаване на адхезията и трансмиграцията на левкоцити, процес, който се повишава от цитокинитe. Активирането на коагулационната каскада в резултат на увреждане на ендотела, което води до производството на тромбин и следователно до образуването на фибрин. Активирането на коагулацията обаче може да доведе до появата на фокална исхемия.

Клинична картина

Признаците и симптомите на сепсис при новороденото могат да варират от неспецифични или неясни симптоми до хемодинамичен колапс. Ранните симптоми могат да включват раздразнителност, летаргия или лошо хранене. Други могат бързо да развият дихателен дистрес, треска, хипотермия или хипотония с лоша перфузия и шок. Понякога диагнозата може да се подозира само въз основа на лабораторни резултати, които могат да разкрият хипергликемия или хипогликемия, ацидоза или хипербилирубинемия. Следователно е необходим висок индекс на подозрение за навременна диагноза. Следователно лекарите трябва да са запознати с всички фактори, които могат да увеличат риска от развитие на сепсис на бебето. Бременността и много ниското тегло на раждане също са важни рискови фактори, които трябва да се вземат предвид. Фактори за майката, които излагат микроскопско изследване на сепсис при новороденотоновородените на риск от ранно начало на сепсис, включват наличие на стрептокок от група В, наличие на хориоамнионит, недоносеност на бебетата или продължително разкъсване на мембраните.

Патологични характеристики

Съдовите патологични промени са открити главно в капилярите и като цяло в малките съдове, но ендотелни лезии се откриват и в средните по големина артерии и вени. Увреждането на ендотела се характеризира с ядрен оток, отделяне, апоптоза и пълна загуба на ендотелната бариера. Тези ендотелни лезии са основните патологични промени, които се наблюдават в кръвоносните съдове, често свързани с адхезия на възпалителни клетки и микротромбоза (фигура 1).

В бъбреците увреждането на ендотела се характеризира с подуване на ендотела, отлепване и апоптоза. След активирането на възпалителната каскада и коагулацията можем да се наблюдават задръствания, парчета фибрин в съдовия лумен и тромбоза. В нелекуван и по-напреднал стадий на сепсис можем да наблюдаваме обща екстравазация на кръв в интерстициума, причинена от разкъсването на съдовата стена. Гломерулите представляват загуба на подоцити и този факт причинява адхезия на гломерулния ханк при капсулата. Може да се наблюдава и остра тубулна некроза на проксималните тръби, а в напреднал стадий на сепсис, екстравазация на кръв в интерстициума.микроскопско изследване на сепсис при новороденото

В белите дробове може да се наблюдава алвеоларен оток, фокално присъствие на гранулоцити и еритроцити в алвеоларните пространства, като алвеоларна пневмония. Апоптозата на повърхностния респираторен епител е следствие от увреждане на кръвоносните съдове, представено от загуба на ендотел и задръствания.

Кардиомиоцитите показват вътреклетъчен оток с вакуолизация на цитоплазмата. Има и междуклетъчен оток. Може да се наблюдава еозинофилни глобули от апоптоза и ендотелни увреждания на коронарните артерии и вени, което се случва с оток на ендотела, отлепване и тромбоза. Кардиомиоцитите могат да показват фокална вълна, пряка последица от остра хипоксия или преминаване към миоцитолиза (фигура 2)

Септицемията се характеризира със специфични прояви като хеморагична диатеза и некротични промени в паренхимните органи. Макроскопски се наблюдават пръснати точковидни до пенести кръвоизливи локализирани по кожата, мозъка, белите дробове, бъбреците, надбъбреците, черния дроб, лигавиците и серозите. Микроскопски се установяват тежки дегенеративни промени в черния дроб и бъбреците. Възпалителните инфилтрати в засегнатите органи са представени предимно от незрели миелоидни клетъчни елементи. В тимуса и лимфния апарат на храносмилателния тракт настъпва атрофия като израз на потиснат имунитет.

Още по темата:
  • Клинична патология на сепсис Клинична патология на сепсис
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО EVIL EYE BEAD
25.00лв.

УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО EVIL EYE BEAD

БИОДЕРМА АТОДЕРМ ПРЕВЕНТИВ ПОДХРАНВАЩ И ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 200 мл
34.29лв. 30.86лв.

БИОДЕРМА АТОДЕРМ ПРЕВЕНТИВ ПОДХРАНВАЩ И ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 200 мл

ПРОМО
МУСТЕЛА SENSITIVE ИЗМИВАЩ ГЕЛ 300 мл
36.90лв.

МУСТЕЛА SENSITIVE ИЗМИВАЩ ГЕЛ 300 мл

МОКРИ КЪРПИ БЕБО * 64 БЕЗ КАПАК
4.70лв.

МОКРИ КЪРПИ БЕБО * 64 БЕЗ КАПАК

ЛОВИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО БОТАНИК ЗА МОМИЧЕ
66.90лв.

ЛОВИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО БОТАНИК ЗА МОМИЧЕ

КАНПОЛ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО РОЯЛ БЕЙБИ РОЗОВ
50.20лв.

КАНПОЛ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО РОЯЛ БЕЙБИ РОЗОВ

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/978352-workup
https://en.wikipedia.org/wiki/Neonatal_sepsis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3916371/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK531478/
https://pdfs.semanticscholar.org/79dc/9f1378edb0999fcfd0099166e52f451c4dad.pdf


Коментари към Сепсис при новороденото

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сепсис при новороденото
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 17:53
    Коментирайте "Сепсис при новороденото"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на новороденото дете
  • Клинична патология при инфекциозни болести у новороденото
  • Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома
  • Англия въвежда ДНК скрининг на новородени за редки болести
  • Култура от кръв (хемокултура)
  • Процедура по регистрация на новородени
  • Лечение с ампицилин
  • Лечение на сепсис
  • Процедура, документи и условия за припознаване на дете
  • КП № 15.2 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С МНОГОКРАТНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА СЪРФАКТАНТ
  • Синьо диво индиго
  • Изследване за MRSA ( метицилин-резистетни Staphylococcus aureus)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Новородено и домашен любимец куче?

преди 3149 дни, 3 часа и 54 мин.

Списък за новородено бебче - какво трябва да съдържа

преди 5200 дни, 4 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 2 часа и 4 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 18 часа и 45 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 1 час и 36 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 8 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома

Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома

от 08 ное 2024г. Прочети повече
Синьо диво индиго Синьо диво индиго

Синьо диво индиго

от 25 март 2024г. Прочети повече
Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията

Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията

от 19 окт 2021г. Прочети повече
Новородените виждат различно Новородените виждат различно

Новородените виждат различно

от 16 юни 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18

НАУ ФУДС СУПЕР ЕНЗИМИ таблетки * 90

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:44:42

ФЛОРАДИКС БИЛКОВА КРЪВ сироп с желязо 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:42:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival