Листерия моноцитогенес (Listeria monocytogenes)
Обща характеристика
Морфологична характеристика
Културелни особености
L.monocytogenes продуцира каталаза, разгражда захарите с образуване на киселина без газ, не образува индол и сероводород, също така не съсирва млякото и не втечнява желатина.
Фактори на патогенност
Антигенен строеж
- О-антигените представляват най-външната част на клетъчната стена — липополизахарид, който се състои от повтарящи се единици. O-антигените са устойчиви на топлина и алкохол, откриват чрез бактериална аглутинация. Антителата срещу О-антигените са предимно от клас IgM.
- Н-антигените представляват антигенната специфичност на ресните, те определят различните серотипове на един вид.
Епидемиология
Въпреки факта че листериите са широко разпространени в природата (живеят в почвата и по растенията), заболяванията при човека са рядкост и засягат най-вече бременни, новородени, възрастни и имунокопрометирани пациенти. Източник на инфекцията са болните животни, като заразяването става по време на обработка на животински продукти или консумация на заразено месо или мляко. Листериозата се среща най-вече при ветеринари и селскостопански работници. Основна входна врата на инфекцията е тънкото черво, а предаването от човек на човек е възможно единствено трансплацентарно от майката на плода.
Патогенеза и клинична картина
В резултат на проникване от входната врата бактериите се разпространяват по кръвен и лимфен път, което може да доведе до развитие на сепсис или менингит.
- септицемия;
- менингит;
- енцефалит;
- язва на роговицата;
- пневмония;
- вътрематочни или цервикални инфекции при бременни жени, което може да доведе до спонтанен аборт (от второ до трето тримесечие) или мъртво раждане.
Стомашно-чревните симптоми, като гадене, повръщане и диария, могат да предшестват по-тежките форми на листериоза или могат да бъдат единствените изразени симптоми. Преживелите новородени могат да страдат от granulomatosis infantiseptika - огнищни некрози в черния дроб, слезката и по-рядко в белия дроб. Ако заразяването се осъществи по време на раждането инфекцията се проявява като менингит, менингоенцефалит или сепсис.
L.monocytogenes заедно с E.coli и стрептококи от група В са важни причинители на неонатален менингит и се доказват като етиологични агенти в 10% от всички случаи.
Микробиологична диагностика
- гърлен и конюнктивален секрет;
- урина;
- кръв;
- пунктат от лимфни възли;
- кръв от пъпна връв;
- околоплодни води.
Изготвянето на препарати на Грам притежава ориентировъчно значение, идентификацията се извършва по вида на колониите и наличието на β-хемолиза върху твърдите хранителни среди. Серологичната диатностика не притежава практическо приложение, тъй като бактерия реагира кръстосано с много други Грам-положителни бактерий.
Лечение
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Listeria_monocytogenes
https://www.cdc.gov/listeria/index.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC372831/
СТАТИЯТА е свързана към
- Специална микробиология
- Бактериология
- Листерии
- Листерии
- Едно от най-мръсните места в кухнята е отделението за зеленчуци в хладилника
- Установиха кои хора са най-застрашени от листериоза
- В област Пазарджик е установен случай на листериоза
- Авокадото подпомага лечението на листериоза
- Испания обяви национална тревога заради листериозата
- В Южна Африка има епидемия от листериоза
- Как икономическата криза може да увеличи риска от листериоза
Коментари към Листерия моноцитогенес (Listeria monocytogenes)