Кандида (Candida)
Обща характеристика
Кандидозата (наричана още монилиаза) е микотична инфекция причинена от гъбички, принадлежащи към род Candida. Видовете Candida са опортюнистични патогени, те са нормални обитатели на кожата, устната кухина, лигавицата на стомашно-чревния тракт и влагалището. Те причиняват инфекция при нарушаване на равновесието между тяхната патогенност и имунния статус на организма. Известни са над 20 вида от рода, които причиняват инфекции при човека, най-разпространеният от които е Candida albicans. Род Кандида принадлежи към семейство Saccharomycetaceae, най-често с инфекция се свързват следните шест вида:
- Candida albicans;
- Candida glabrata;
- Candida tropicalis;
- Candida parapsilosis;
- Candida krusei;
- Candida lusitaniae.
Морфология
Родът се състои от Грам-положителни, дрождоподобни гъбички с овална до кръгла форма и размери от 3-5 микрометра. Размножават се чрез пъпкуване, а при благоприятни условия образуват дълги, нишковидни образувания наречени псевдомицел. Характерно за вида C.аlbicans е, че при неблагоприятни условия образува хламидоспори с големина от 7 до 12 микрометра и овална форма. Хламидоспорите представляват спори с дебела обвивка, подпомагащи оцеляването на гъбичките при неблагоприятни условия. Кандидите са аероби и се развиват при температура от 37 градуса и слабо кисела среда - pH 6-6,5. Най-подходяща за лабораторно култивиране е средата на Сабуро, върху която образуват малки, сиво-белезникави, кръгли колонии с гладка повърхност. В течни хранителни среди се развиват без да предизвикат помътняване на средата.
Епидемиология
Имунокомпрометираните пациенти са по-склонни да развият както повърхностна, така и животозастрашаваща кандидоза. Кандидозата също представлява една от най-честите микози при пациенти със СПИН. Друг фактор за развитието на кандидоза е продължителното нерационално лечение с широкоспектърни антибиотични средства при което е възможно да се съзададат благоприятни условия за размножаване на кадидите.
C.albicans е преобладаващата причина за инвазивни гъбични инфекции и представлява сериозно предизвикателство за общественото здраве. Въпреки че C.albicans е най-разпространеният вид, участващ в инвазивните гъбични инфекции, честотата на инфекциите причинени от останалите видове от рода се увеличава. В европейските страни, в 50%от случаите на кандидоза са били причинени от C.albicans, 14% от C.glabrata и C.parapsilosis, 7% от C.tropicalis и 2% от C.krusei.
Патогенеза и клинична картина
Кандидозата показва широк спектър от клинични представяния и протича по различен начен в зависимост от локализацията на болестния процес. Различават следните форми на кандидоза:
- Кандидозен стоматит (млечница);
- Кандидоза на кожата и ноктите;
- Белодробна кандидоза;
- Кандидозен вулвовагинит;
- Кандидозен ендокардит;
- Кандидозен менингит;
- Кандидозна септицемия.
Основният трансмисионен механизъм е чрез ендогенна кандидемия, при която Candida видове, които са част от микрофлората на различни анатомични места, се превръщат в опортюнистични патогени. Друг механизъм за предаване е екзогенният.
Една от основните форми на кандидоза е соорът, характеризиращ се с образуването на сивожълтеникави налепи по лигавиците на устата и влагалището. Белодробната кандидоза бива първична и вторична. В клиничната картина доминират упоритата кашлица, задуха, фебрилитета, а при напреднала инфекция е възможна експекторацията на примесени с кръв храчки. При кандидозният вулвовагинит се откриват бели налепи по вагиналната стена, водещи симптоми са сърбежът и засиленото бяло течение. Кандидозният ендокардит започва остро с фебрилитет, отпадналост и загуба на апетит. Характерно за състоянието е наличието на симптоми от страна на сърдечносъдовата система като гръдна болка и постоянна тахикардия. Кандидозната септицемия е най-често срещана при новородени и протича с широк спектър от сиптоми, а именно:
- треска;
- главоболие;
- промени в съзнанието;
- хепато- и спленомегалия.
Микробиологична диагностика
Изследват се:
Изолирането се извършва чрез посявка в средата на Сабуро. Серологичната диагностика се провежда с помощта на PCR.
Лечение
Лечението на кандидозата се осъществява с антимикотични средства като медикаментите от групата на азолите (флуконазол, кетоконазол, миконазол), нистатин и амфотерицин В. В зависимост от формата на заболяването могат да бъдат приложени локално или системно.
Заглавно изображение Y tambe / CC BY-SA
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФУНГОЛОН капсули 50 мг * 7 ТЕВА
НовФУНГОЛОН капсули 150 мг * 6 ТЕВА
НовИТРАКОНАЗОЛ ФУНГИЗОЛ капсули 100 мг * 4
НовФУНГОЛОН капсули 200 мг * 7
НовФУНГОЛОН капсули 100 мг * 20 ТЕВА
НовБиблиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Candidiasis
https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/index.html
https://emedicine.medscape.com/article/213853-overview
СТАТИЯТА е свързана към
- Специална микробиология
- Медицинска микология
- Лечение с кетоконазол
- Лечение на инфекция с кандида албиканс
- Билки и полезни средства срещу гъбична инфекция на червата
- Лечение с нистатин
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
- Алтернативно лечение на вагинална кандидоза
- Лечение с флуконазол
- Противогъбични средства
- Варбургия
- Консумирайте вода с натурален ябълков оцет срещу кандида
Коментари към Кандида (Candida)
Валентина Вълкова
Амфотерицин В не е най-успешното лечение на кандидоза.
Здравейте! Не е позволено да публикувате линкове на други сайтове при нас! Вие сте права в твърдението си. Ще допълним необходимата информация относно лечението на инфекциите, причинени от кандида. Благодарим за сигнала!
Амфотерицин В не е най-успешното лечение на кандидоза.