Варбургия
Варбургия (Warburgia salutaris, Pepperbark tree, Isibhaha, Peperbasboom, Manaka, Shibaha) вид дърво от семейство Canellaceae. Warburgia salutaris е застрашен вид. Поради широката си гама от лекарствени употреби, това дърво се добива прекомерно от природата, което довежда до приблизително 50% спад на популацията в Южна Африка, като някои субпопулации почти изчезват. Основната пряка заплаха за вида е експлоатацията на неговата кора, стъбла и корени за използване в традиционните медицински практики като лечение на заболявания на главата и гърдите.
Родът Warburgia е кръстен на д-р Ото Варбург, 1859-1938 г., който е роден в Хамбург. Той изнася лекции по ботаника в университета в Берлин, Германия, а също така е автор на множество ботанически трудове. Специфичният епитет "salutaris" е латински, означаващ „здравословен“. Английското общо наименование - Pepperbark tree, се отнася до острата вътрешна кора, която има вкус на пипер. "Isibhaha" е старо име в историята на Африка и се смята, че се основава на арабска дума, която датира от дните, когато арабите търгували с Африка.
Устройство на варбургия
Изображение: JMK, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Варбургия е вечнозелено, стройно дърво, достигащо от 5 до 10 м. височина, като са известни и екземпляри, които достигат 20 м. Има дебел балдахин от ароматни, лъскави зелени листа, прости, разположени последователно, с елипсовидна до копиевидна форма. Вечнозелените листни остриета са с размери до 11 см дължина и 3 см широчина. Средната листна вена е разположена малко извън центъра на листа и е със заострен връх. Листата имат горчив, парещ, ароматен вкус. Стъблото е покрито с богата кафява кора, маркирана с коркови лещици, която също е горчива и пиперлива. Цветята се състоят от десет жълто-зелени венчелистчета. Те са единични или се носят на малки групи до 3. Цъфтят от април до юни месец, а са с големина до 7 мм в диаметър. Плодът е зрънце, кожесто, лилаво или черно на цвят при узряване, с размери до 4 см ширина. Плодовете са заоблени, стесняващи се към основата, покрити с жлезисти точки. Те са на дървото от зимата до началото на лятото (юли до декември).
Разпространение на варбургия
Варбургията се среща в източно и южноафрикански места, напр. Ботсвана, Намибия, Танзания, Замбия, Мозамбик, Южна Африка, Есватини, Малави и Зимбабве и Кения. Заплашена е от загуба на местообитания. Местообитанието му е променливо и се среща в крайбрежни, речни, дюнови и монтански гори, както и в открити гори, гъсталаци. Дървото е защитено в Южна Африка. Различни проекти изследват методите за размножаване при контролирани условия с последващо засаждане в природата. Вирее в по-ниски тропически гори, по-сухи високопланински горски територии, както и във вторични храсталаци и пасища на надморски височини от 1000 до 2000 метра.
Използваема част на варбургия
- листа;
- стъбла;
- корен;
- кора.
Химичен състав на варбургия
Изображение: JMK, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Варбургия притежава уникални, антимикробни и антигъбични свойства, благодарение на съединения, известни като сесквитерпеноиди. Кората й съдържа манитол. Горчивият вкус на кората и листата на дървото се дължи на наличието на иридоиди в тях.
Лечебни свойства и приложение на варбургия
Варбургията, като противогъбична билка, е едно от най-ценните естествени африкански антимикробни средства. Както кората, така и листата са били използвани за лечение на гъбични, бактериални и протозойни инфекции в продължение на векове. Билката изключително добре повлиява бактериални инфекции на дихателната система (особено бронхит), цистит или инфекции на пикочния мехур (с причинител Escherichia coli) и микозни инфекции с причинител Candida albicans.
Pepperbark tree е широко използвано билково лекарство в Южна Африка. Листата се използват за добавяне на пиперлив аромат на храна и чай. Това растение се използва лекарствено от племето масаи за лечение на малария. Използва се при задух или се пуши при респираторни оплаквания като обикновена настинка и кашлица.
Лекарствено горчивите стъбла и коренова кора се използват за лечение на много заболявания. Използват се като отхрачващо средство за лечение на обикновената настинка. Изсушени и смлени, те дават ухание, което се използва за изчистване на синусите. Счита се, че приети орално, лекуват петна в белите дробове. Както стъблата, така и кореновата кора са лек срещу малария. Смята се, че на прах и смесени с вода лекуват рани в устата.
Състояния и заболявания, при които се прилага варбургия
- при кандидоза;
- срещу млечница;
- бронхит, като допълнение към алопатично лечение с антибиотици;
- афтозни язви;
- белодробни инфекции; настинка, синузит;
- малария;
- болки в гърдите, кашлица;
- диария;
- мускулни болки, стомашни болки, общи болки в тялото;
- обикновена настинка;
- рани в устата.
Начин на употреба
- хранителна добавка - 3 х 2 таблетки /дневно, по време на хранене или по предписание на вашия лекар;
- при млечница - дъвчете, по една таблетка с малко вода, през осем часа;
- екстракт.
Листата на билката се използват за овкусяване на супи и къри. Те имат горчив, парещ, ароматен вкус. Добавят се към чай.
Изображение: JMK, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons, JMK, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Други употреби на варбургия
Кората може да бъде закупена от местни пазари. Ароматната, мазна, жълтеникава дървесина се използва за дърва за огрев. Варбургията е атрактивна и дава добра сянка.
Това дърво е приоритетен вид за опазване и отглеждане в градини, тъй като в дивата природа се прекалява със събирането му за лекарствена употреба, което го застрашава от изчезване.
Подходящо растение е за отглеждане като жив плет, тъй като реагира добре на резитбата. Образува атрактивен, плътен жив плет. Дървото може да бъде взаимосвързано, за да осигури сянка на кафе, на банани и какаови насаждения. Поради способността на растението да фиксира атмосферния азот, то се използва и като зелен оборски тор и мулч. Кората е източник на танини и смола.
Дървесината му е мека, мазна и ароматна, и не е трайна, но не е добре известна в Южна Африка вероятно поради рядкостта на вида. Рядко тя се използва в строителството, за направата на мебели, инструменти, като твърдо гориво и дървени въглища.
Внимание!
Билката не се препоръчва за употреба при бременност и кърмене!
Изображение: JMK, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ВАРБУРГИЯ капсули 350 мг * 60 TNT 21
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Warburgia_salutaris
http://pza.sanbi.org/warburgia-salutaris
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Warburgia+salutaris
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Warburgia+salutaris
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Магнолииди (Magnoliids)
- Разред Canellales
- Сем. Canellaceae
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение с кетоконазол
- Лечение на инфекция с кандида албиканс
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Лечение при пиелонефрит
- Хлорамфеникол
- Мирта
- Билки и полезни средства срещу гъбична инфекция на червата
- Лечение при токсоплазмоза
Коментари към Варбургия