Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото Лечебни практики при заболявания

Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото

от 04 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Мариета Георгиева
Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През последните години, във връзка с хидропс на плода, интраутеринната смъртност е значително намалена благодарение прилагането на обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото.

Хемолитична болест на новороденото

Хемолитична болест на новороденото представлява имунологичен конфликт между антигените на еритроцитите (червените кръвни клетки) на плода и наличните антитела в серума на майката. Еритроцитите имат около 60 различни антигена, способни да предизвикат имунен отговор.

Хемолитичната болест на новороденото е свързана на първо място с Rh антигена и доста често с изоимунизация в АВО системата.

Имунизацията с Rh фактор е последица от циркулиране на Rh антиген при Rh отрицателна майка, който е чужд за нея. Rh антигенът навлиза в кръвта на майката чрез трансплацентарно преминаване на Rh(+) еритроцити на фетуса или чрез трансфузия на Rh(+) несъвместима кръв.

Rh антигенът предизвиква поява на антитела в кръвта на майката, част от които преминават плацентарната бариера и се фиксират върху еритроцитите на плода. Това предизвиква реакция антиген-антитяло с резултат хемолиза (разграждане) на еритроцитите на плода и поява на анемия с ретикуло-ендотелна реакция.

Като следствие от хемолизата на еритроцитите, в кръвта на плода се натрупва билирубин. Това води до поява на жълтеница, която може да варира от лека до тежка, в зависимост стойностите на натрупания билирубин, които може да станат опасно високи.

Повече информация за неонаталната жълтеница може да намерите тук:

»Неонатална жълтеница, причинена от масивна хемолиза

Колкото е по-голямо количеството на феталните еритроцити, преминали в майчината циркулация, толкова по-голяма е опасността от имунизация. Ако майката е предварително сензибилизирана от трансфузия на Rh положителна кръв, голямото количество антитела застрашава живота на плода, още през първата бременност. При липса на такава първична сензибилизация първото дете по правило се ражда без риск.

Rh(-) майка и Rh(+) фетус

Изображение: fb.ru

При баща хетерозигот и Rh-негативна майка са възможни два варианта:

  • плодът е с Rh(-) еритроцити и дори при висок титър на антитела не съществува опасност за живота му;
  • плодът е с Rh(+) еритроцити, при което рискът за живота му е сериозен.

Освен това, рискът за плода се увеличава с всяка поредна бременност.

Клинични варианти

Поради Rh изоимунизация, хемолитична болест се проявява в три клинични варианта:

  • Анемия - най-редкият клиничен вариант. Демонстрира се с бледост, хепатоспленомегалия и слабо изразена жълтеница. Броят на еритроцитите още през първия ден след раждането спада значително. Повишен е броят на еритробластите и ретикулоцитите.
  • Icterus gravis - най-честата форма. Проявява се с ранна жълтеница, анемия, хепатоспленомегалия, а понякога с хеморагичен синдром. Детето се ражда с иктер, който се засилва в първите часове след раждането. Без съответна терапия билирубинемията води до най-тежкото усложнение - kernicterus.
  • Hidrops foetus universalis е най-тежката степен на увреждане на плода при хемолитична болест. Развива се още в ранен интраутеринен период. При този вариант новородените са със силно изразена хепатоспленомегалия, жълтеница, генерализирани едеми, асцит. Плодът обикновено умира интраутеринно (преди раждането) или непосредствено след него. Налице са тежка анемия, еритробластоза и увеличен брой ретикулоцити. Директният Coombs тест е положителен.

Повече информация за Hidrops foetus при хемолитична болест на плода и новороденото:

»Фетален хидропс, причинен от хемолитична болест

Използването на обективни методи за преценка степента на фетално увреждане дава възможност за прекъсване на бременността, преди да настъпят невъзвратими процеси, причина за интраутеринна смърт на плода.

Обменно кръвопреливане

Обменно кръвопреливанеОбменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото или екссангвинотрансфузия, е основният терапевтичен метод на хемолитичната жълтеница. Главната цел е:

  • да се коригира анемията,
  • да се снижи нивото на кръвния билирубин,
  • да се елиминират антителата.

Обемът кръв, с който се извършва екссангвинотрансфузията, се изчислява в количество два пъти повече от обема кръв на детето. По този начин се обменя около 80% от кръвта с дарителска.

Изображение: www.walgreens.com

Индикациите за обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото се поставят въз основа на:

  • анамнезата за предишни бременности,
  • анамнезата за настоящата бременност (титър на антитела, ниво на общия белтък и билирубин в амниалната течност),
  • клиничните симптоми, говорещи за хемолитична болест на новороденото (ранен иктер, анемия, хепатоспленомегалия и др.).

Фототерапия при хемолитична болест на новороденото

От съществено значение са серологичният и хематологичният анализ:

  • билирубин от пъпна вена, по-висок от 68 µmol/l,
  • хемоглобин, по-нисък от 140 g/l,
  • намален брой еритроцити - под 4.1012/l,
  • наличие на еритробласти в количество повече от 10 %,
  • положителен директен тест на Coombs.

Кръвен билирубин над 171 µmol/l през първите 24 часа, над 200 µmol/l - след 48 часа и над 342 µmol/l - в следващите дни е индикация за обменно кръвопреливане.

При тежки случаи обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото се извършва неколкократно. Използва се еритроцитна маса от дарител с кръвна група "0" Rh(-), разтворена в АВ нативна или суха плазма.

За по-добър терапевтичен ефект се прилага и лечение със синя светлина - фототерапия. Повече информация за използването на фототерапия за лечение на хемолитична болест на новороденото, може да намерите тук:

»Фототерапия

Вътрематочно кръвопреливане
Вътрематочно преливане

Друг вариант за лечение при хемолитична болест на новороденото е извършването на вътрематочно кръвопреливане.

Манипулацията се извършва през катетър, вкаран в пъпната вена до нивото на vena cava inferior при спазване на всички условия за асептика.

В случай на хидропс на плода се предприема активна дихателна и сърдечно-съдова реанимация, коригират се метаболитните отклонения и анемията непосредствено след раждането.

Изображение: www.health32.com

Поставяне на диагнозата

Хемолитична болест, дължаща се на изоимунизация по системата АВО

Дължи се на хемолитичното действие на майчини анти-А или анти-В антитела върху феталните еритроцити от съответната кръвна група.

Антителата преминават плацентарната бариера и стават причина за хемолитичен процес. Диагнозата се поставя въз основа на:

  • клиничната картина,
  • серологичен анализ,
  • хематологичен анализ при детето.

Терапията е насочена преди всичко към профилактика на хипербилирубинемията. В по-тежките случаи се извършва обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото, а в по-леките се разчита на фототерапията.

Профилактика

При установяване на бременност при Rh(-) майка, тя се следи изключително внимателно от самото начало. От направените кръвни изследвания става ясно дали е налице резус-конфликт. В случай, че такъв се открие, се проследява периодично титъра на антителата. Риск от развитие на хемолитична болест на новороденото съществува при висок титър на тези антитела.

Сигурен профилактичен метод, с доказана ефективност, представлява приложението на глобулин, съдържащ висок титър на анти-D-антитела. Прилага се през първите 72 часа след раждането на Rh(-) несензибилизирани майки, както и след спонтанен или желан аборт.

В някои страни този профилактичен метод се прилага още по време на бременността."

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • Преливане на кръв Преливане на кръв
  • Фототерапия Фототерапия
  • Трансплантация на черен дроб Трансплантация на черен дроб
  • Трансплантация на сърце Трансплантация на сърце
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАМШИК СТРЪК
2.70лв.

КАМШИК СТРЪК

ГЛУХАРЧЕ СТРЪК
2.60лв.

ГЛУХАРЧЕ СТРЪК

ХЕПАТЕРА капсули * 30
32.80лв.

ХЕПАТЕРА капсули * 30

БЕЗСМЪРТНИЧЕ тинктура 100 мл БИОТИКА
20.50лв.

БЕЗСМЪРТНИЧЕ тинктура 100 мл БИОТИКА

КАНПОЛ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО РОЯЛ БЕЙБИ СИН
50.20лв.

КАНПОЛ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО РОЯЛ БЕЙБИ СИН

Нов
УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЧЕТКА И ГРЕБЕН
16.20лв.

УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЧЕТКА И ГРЕБЕН

Коментари към Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 05:21
    Коментирайте "Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лечебни практики при заболявания
  • Хирургически дренаж
  • Шънт
  • Отстраняване на кърлеж
  • Кръвно-газов анализ
  • Лечение на дехидратация (рехидратация)
  • Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома
  • Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
  • Пълна кръвна картина (ПКК)
  • д-р Димитър Панайотов
  • Изследване на кръв
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 95 дни, 11 часа и 2 мин.

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 256 дни, 15 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 8 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 8 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 8 часа и 45 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 8 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival