Скринингови тестове при новородени

Скрининговите тестове се правят на всички новородени с цел ранно откриване и навременно лечение на тежки вродени заболявания, което дава възможност да се предотврати появата на увреждания, най-често свързани с тежко умствено изоставане.
Масовият скрининг при новородени обхваща над 20 заболявания, повечето от които са вродени грешки на обмяната. Всички новородените задължително се изследват за три лечими вродени болести: фенилкетонурия, надбъбречна хиперплазия, вроден хипотиреоидизъм. Друг скринингов тест, който се прави при новородените е изследването на слуха.
Фенилкетонурията е наследствено автозомно-рецесивно заболяване, при което незаменимата аминокиселина фенилаланин не се метаболизира до тирозин и в резултат на това образуваните метаболити на фенилаланина се натрупват предимно в ЦНС.
Вроденият хипотироидизъм е едно от най-честите ендокринни заболявания в детска възраст. Заболяването е резултат от недостатъчност на щитовидните хормони в организма. Предполага се, че има автозомно–рецесивен път на унаследяване, който е характерен за някои фамилии. Закъснялата диагноза и ненавременното лечение имат лоша прогноза и водят до умствено изоставане.
Вродената надбъбречна хиперплазия се предава по автозомно-рецесивен път. Най-често заболяването се дължи на дефицит на ензима 21-хидроксилаза, което води до блокиране синтезата на кортизол и повишена продукция на андрогени. Срещат се две форми на заболяването - вирилизираща и сол-губеща.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
Индикации за провеждане на селективен неонатален скрининг:
- внезапно начало на „странна” болест развила се бързо и неповлияваща се от лечение
- кома, летаргия
- конвулсии, гърчове, атаксия
- мускулна хипотония
- чернодробна недостатъчност
- жълтеница
- задържане в развитието
- синдром на Rеye
- хипогликемия
- метаболитна ацидоза / алкалоза
- хипервентилация
- „странна” миризма
- кетоацидозни кризи
Необходима ли е предварителна подготовка?
За провеждане на неонатален скрининг не се изисква специална предварителна подготовка.
Метод на провеждане на изследването:
Неонаталните скринингови тестове се правят между 3-ти и 5-ти ден от раждането. За трите метаболитни заболявания - фенилкетонурия, надбъбречна хиперплазия, вроден хипотиреоидизъм се използва един и същ биологичен материал - сухи петна кръв взети върху специална филтърна бланка. Кръвните проби се вземат от петичката на бебето, един час след нахранване и се изпращат в специализирана лаборатория.
При скрининговото изследване на слуха се поставя малка слушалка в ухото на бебето. Друг метод за изследване на слуха е чрез електроди, които се поставят на главата на новороденото.
Какво се усеща по време на изследването?
Вземането на кръвна проба от петичката на бебето предизвика плач. Слуховият скринингов тест е безболезнен и новороденото е спокойно.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
Скрининговите тестове на новороденото не са свързани с усложнения. Възможна е поява на подутина или синина на мястото на убождането.
Резултати от проведеното изследване:
Положителният резултат от неонаталния скрининг показва, че новороденото е с по-висок риск за развитие на заболяването, включено в скрининговия панел. При наличие на отклонения от нормата се провеждат поредица от нови диагностични изследвания за доуточняване на състоянието.
Повишеното серумно ниво на фенилаланина (над 2.5mg %) след 5-я ден от раждането е доказателство за наличие на заболяване.
Скрининговият тест за вроден хипотиреоидизъм включва изследване нивото на ТСХ. При доказано високо ниво на ТСХ веднага се започва заместителна хормонална терапия с L-тироксин. Ако лечението започне до 14 ден след раждането, се осигурява нормално умствено развитие.
При вродената надбъбречна хиперплазия важно за поставяне на диагнозата е изследването на 17-хидроксипрогестерон в кръвната проба. При всички пациенти с класическа форма се установяват високи нива на 17- хидроксипрогестерон.
Отклонения от нормата при скрининговите тестове за вродени заболявания се срещат при:
- Конгенитална надбъбречна хиперплазия
- Вроден хипотироидизъм
- Кистична фиброза
- Галактоземия
- Глюкозо-6-фосфат дехидрогеназен дефицит
- Сърповидно-клетъчна анемия и други хемоглобинопатии
- Токсоплазмоза
- Други
Кога не трябва да провеждате изследването?
Няма контраиндикации за извършване на неонателен скрининг.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
НовУИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО МОМЧЕ (ДИНОЗАВЪР)
УИ БЕЙБИ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО EVIL EYE BEAD
БИОДЕРМА АТОДЕРМ ПРЕВЕНТИВ ПОДХРАНВАЩ И ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КРЕМ ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 200 мл
МУСТЕЛА SENSITIVE ИЗМИВАЩ ГЕЛ 300 мл
МОКРИ КЪРПИ БЕБО * 64 БЕЗ КАПАК
СТАТИЯТА е свързана към
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Неврологичен статус
- Медицински център "Свети Иван Рилски", гр. Габрово
- Тромбоцити (PLT)
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на коляно
- КП № 41.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА АЛЕРГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ДИХАТЕЛНАТА СИСТЕМА ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
- Аускултация на бял дроб
- Рентгеново изследване на илиачната кост
- Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
- Калцитонин
Коментари към Скринингови тестове при новородени