Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Алтернативна медицина Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома

Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома

от 01 дек 2016г., обновено на 08 ное 2024г.
Автор: д-р Албена Ройдева
Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Какво представлява запушването на слъзните канали?

Сълзите се отичат от окото през малки тръбички, наречени слъзни канали, които се намират във вътрешния ъгъл на окото. Ако един от отворите на слъзните канали се запуши или не се отвори, настъпва невъзможност за оттичането на сълзите, в резултат на което каналчето може да се подуе, възпали, а понякога и да се инфектира.

Запушването на слъзните канали на медицински език се означава като обструкция на назолакрималния канал и е относително често срещано при бебета, но може да се наблюдава във всяка възраст. Засяга около 6 на 100 от новородените.

Запушване на слъзния канал при бебе


Изображение: BruceBlaus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Причини за запушване на слъзен канал при бебе

  • Нарушение на тънката мембрана, намираща се в края на слъзния канал, при което той не може да се отвори напълно. Това е най-честата причина.
  • Липса на отвор на слъзния канал в клепача.
  • Твърде тесен слъзен канал
  • Инфекция
  • Анормален растеж на носната кост, която оказва натиск върху слъзния канал и го затваря.
  • Запушването на слъзните канали може да се предава генетично в семейството.

Симптоми на запушен слъзен канал при бебе

Симптомите на запушен слъзен канал най-често засягат едното око, но понякога състоянието може да засяга и двете очи. Възможни са:

  • постоянно наличие на сълзи в очите;
  • леко подути и зачервени клепачи;
  • натрупване на жълто-зелен секрет или бял секрет в ъгъла на окото;
  • слепване на клепачите;
  • обилно навлажняване на окото или стичане на сълзи по бузата - това може да е индикация за разкъсване на слъзния канал;
  • силно зачервяване и оток около очите и носа – може да се дължи на инфекция на дренажната система на окото, като дакриоцистит. При по-тежки случаи, инфекцията може да се разпространи и към клепачите. Тежката инфекция може да предизвика треска, болка, зачервяване, оток, натрупване на слуз или гной в окото.

При бебетата със запушени слъзни канали обикновено се появяват симптоми още в първите няколко дни до няколко седмици след раждането. Симптомите може да се обострят след инфекция на горните дихателни пътища, като настинка или инфекция на синусите. Вятър, студ и слънчева светлина също могат да провокират влошаване.

Как се поставя диагнозата запушен слъзен канал?

Запушването на слъзния канал се диагностицира въз основа на медицинската история и физическия преглед. Може да е необходимо лекарят да направи изследване на количеството сълзи или дали отводняването на сълзите протича нормално.

Лечение на запушен слъзен канал при бебе

В повечето случаи не е необходимо специално лечение, тъй като слъзни канали могат да се отпушат от само себе си до първата година на бебето. Обикновено това не се отразява върху зрението и не причинява трайни проблеми с очите. Понякога, може да се наложи извършването на процедура, наречена сондиране. Това се налага, ако не настъпи отпушване самостоятелно. В 80 % от случаите сондирането успешно отпушва блокираните слъзни канали. В редки случаи, може да са необходими по-сериозни процедури.

Кога е необходимо сондиране на запушен слъзен канал?

Сондиране обикновено се препоръчва, ако след навършване на 1 годинка, все още не е настъпило отпушване на слъзния канал. Допълнителни индикации за сондиране могат да включват:

  • наличие на синкава, изпъкнала площ близо до носа;
  • бебето е неспокойно и раздразнително поради запушените слъзни канали;
  • бебето проявява признаци на инфекция;

Ако бебето е на възраст между 6 и 12 месеца и е имало чести инфекции на очите може да има много промени по слъзното каналче и то да не може да се отпуши от само себе си. Но, това се случва рядко.

Какво може да направите у дома?

памучни марли,чай лайка,кърма,краставица

За да подпомогнете отпушването на каналчето и да предотвратите инфекция или други проблеми е нужно:

Да се поддържат очите чисти. За да отстраните натрупания секрет, навлажнете чист памучен тампон с топла вода и избършете внимателно в посока от вътрешния ъгъл на окото към външния.

Пазете детето от експозиция на вятър, студ и слънце. Винаги измивайте ръцете си преди и след докосване на зоната около очите му. Ако се появят признаци на инфекция, обезателно се консултирайте с лекар, тъй като може да се наложи антибиотична терапия!

Топъл компрес

На всеки няколко часа, когато се натрупва секрет, почиствайте със затоплен чиста мека кърпа или памучен тампон, напоен с топла вода. При избърсването на окото може да приложите лек натиск на слузния канал в посока от вътрешния му отвор, към външния, за да не попадне секрет в окото. Ако са засегнати двете очи, обезателно използвайте друг, чист тампон или кърпа.

Масаж на слъзния канал

Може да помолите педиатъра на детето да Ви покаже как най-точно да извършите масажа на слъзния канал. По същество, представлява лек натиск върху каналчетата, успоредно на гърба на носа. Правете масажа в продължение на около 1 минута, два-три пъти на ден. 

Кърма

Кърмата е ефективно средство за терапия при запушване на слъзния канал. Майчиното мляко е богато на полезни антитела, които предотвратяват инфектирането, намаляват образуването на секрет и слепването на клепачите. Накапете няколко капки върху чист памучен тампон и с него леко потупайте вътрешният ъгъл на окото.

Лайка

Почиствайте два-три пъти на ден окото с памучен тампон напоен с чай от лайка.

Алтернативен вариант е да използвате накиснато в топла вода пакетче чай от лайка, като го задържите върху засегнатото око в продължение на няколко минути, сутрин и вечер.

Резени краставица

Краставицата представлява 90 % вода, ето защо може да бъде подходящо натурално средство за подпомагане на отпушването на слъзния канал. Обелете и отрежете едно парче краставица и го поставете върху запушеният слъзен канал за 10 минути. Повтаряйте това всеки ден в продължение на една седмица.

Въпреки ефективността си, този метод е трудно приложим при бебета, тъй като задържането на парчето краставица върху окото всъщност е доста трудно.

Хомеопатия при запушен слъзен канал при бебе

Хомеопатия

Апис мелифика е подходящо средство при конюнктивит с добре изразен оток и зачервяване на клепачите. Може да се усеща парене или щипене в очите. Студен компрес предизвиква облекчение.

Аргентум нитрикум е изключително подходящ за конюнктивит при новородени. Подходящ при наличие на обилен, гноен секрет. Често, клепачите са възпалени и по тях се образуват плътни корички. Детето е неспокойно, предпочита да усеща компания около себе си и хладния въздух му действа успокояващо.

Беладона е показана при остра, внезапна поява на интензивни симптоми. Очите са силно зачервени. Показания са още разширени зеници,  свръхчувствителност към шум, светлина и. Счита се, че действието е по-добре изразено при проблеми локализирани в дясната част на тялото.

Калкареа карбоника е показана за конюнктивит и запушване на слъзните канали, когато очите са с повишена чувствителност към светлина и настъпва повишена секреция на сълзи на открито. На терапия с Калкареа карбоника реагират особено добре по-големи деца, склонни към изпотяване и запек. Проявяват признаци на независимост и инат.

Пулсатила е полезно при конюнктивит с наличие на гъст, жълто-зелен секрет. Характеристики насочващи към Пулсатила са лесно разплакване и хленчене. Използва се и при блокирани слъзните канали при кърмачета.

Силицеа е полезно средство за запушване или инфекция на слъзните канали при новородени. Детето, за което е подходяща силицеа може да има история на чести настинки и грип с подуване на лимфните жлези. Възпалението често се съпровожда с повишена чувствителност към светлина. Може да се използва и при ечемик.

Изображения: freepik.com, framar.bg


Още по темата:
  • Алтернативно лечение на синдрома на сухото око Алтернативно лечение на синдрома на сухото око
  • Лечение на ечемик с домашни средства Лечение на ечемик с домашни средства
  • Натурални средства за лечение на конюнктивит Натурални средства за лечение на конюнктивит
3.2/5 9 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АРТЕЛАК ЕКТОИН капки за очи 10 мл
21.90лв.

АРТЕЛАК ЕКТОИН капки за очи 10 мл

СКАЛЕР МОЛЕКУЛНА СРЕБЪРНА ВОДА КАПКИ ЗА НОС 10 мл
18.50лв.

СКАЛЕР МОЛЕКУЛНА СРЕБЪРНА ВОДА КАПКИ ЗА НОС 10 мл

ОЗОЛИД очни марли * 20
26.00лв.

ОЗОЛИД очни марли * 20

ОПТОФРЕШ ЕКТО капки за очи * 10
17.60лв.

ОПТОФРЕШ ЕКТО капки за очи * 10

ОКУФЛАШ БЛУ капки за очи 10 мл
14.10лв.

ОКУФЛАШ БЛУ капки за очи 10 мл

КАНПОЛ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО РОЯЛ БЕЙБИ РОЗОВ
50.20лв.

КАНПОЛ КОМПЛЕКТ ЗА НОВОРОДЕНО РОЯЛ БЕЙБИ РОЗОВ

Нов

Библиография

https://myhealth.alberta.ca/Health/Pages/conditions.aspx?hwid=hw3084&#hw3087
http://www.healthline.com/health/parenting/baby-blocked-tear-duct#3
http://www.drfeder.com/index.php?page=articles&action=viewArticle&articleID=59
https://www.leaf.tv/articles/home-remedy-for-clogged-tear-ducts/

Коментари към Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 16:35
    Коментирайте "Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лечение на ечемик с домашни средства
  • Натурални средства за лечение на конюнктивит
  • Процедура по регистрация на новородени
  • Харитаки
  • Лечение при конюнктивит
  • Капки за очи
  • Процедура, документи и условия за припознаване на дете
  • H10 Конюнктивит
  • КП № 15.2 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С МНОГОКРАТНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА СЪРФАКТАНТ
  • Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Облекчаване на конюнктивит с природни средства?

преди 3085 дни, 22 часа и 57 мин.

Новородено и домашен любимец куче?

преди 3102 дни, 2 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 16 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 20 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 25 мин.

[NEU]? Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] F?r neue und bestehende Kunden

преди 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Лечение при трахома Лечение при трахома

Лечение при трахома

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Сепсис при новороденото Сепсис при новороденото

Сепсис при новороденото

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Скринингови тестове при новородени Скринингови тестове при новородени

Скринингови тестове при новородени

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията

Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията

от 19 окт 2021г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ БИО ПЛАНЕТ БАМБУКОВА С НАНО СРЕБРО ЗА ДЕЦА SOFT

ОСТРОВИТ BCAA 1000 КАПСУЛИ * 150

СКОТИШ ФАЙН ОЛИО ЗА БРАДА С БЯЛ ТРЪН И ЧЕРЕН ПИПЕР 30 мл

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ БИО ПЛАНЕТ БАМБУКОВА С НАНО СРЕБРО ЗА ВЪЗРАСТНИ СОФТ

ОСТРОВИТ BCAA 20:1:1 прах 400 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МОНУРАЛ гранули за перорален разтвор 3 г * 2 БЕСТА МЕД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 16:00:55

МАТСАН ДОЙЧ С ХЕМОРОИДОСАН КРЕМ 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:51:55

ПИРАЦЕТАМ AL таблетки 1200 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:50:55

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:50:11

ПИРАЦЕТАМ AL таблетки 1200 мг * 30

Коментар на: БЕКИ КРУМОВА от 15 май 2025г. в 15:28:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival