Лечение при конюнктивит
Инфекциозните заболявания се отличават с висока контагиозност и възможност от засягане на различни органи и системи.
Често в хода на вирусни или бактериални инфекции, поразяващи дихателната система, например, в болестния процес се въвличат и очите, обикновено под формата на конюнктивит.
Своевременното лечение при конюнктивит намалява рисковете от развитие на някои, макар и считани за редки, усложнения, свързани със състоянието и подобрява значително комфорта на пациентите. Колкото по-рано се разпознаят характерните симптоми на болестта, толкова по-добра е прогнозата и по-кратко протичането.
С повишено внимание се подхожда при развитие на конюнктивит при новородени, кърмачета и малки деца, тъй като при тях е възможно протрахирано протичане и терапевтичните опции са с по-ограничен характер.
В основата на избора на адекватно и подходящо за конкретния пациент лечение при конюнктивит е разпознаване на съответната форма на болестта в зависимост от причинителя (в масовия случай виновни за появата на заболяването са вирусна или бактериална инфекция, алергични състояния и дразнители от околната среда).
В зависимост от конкретната причина, довела до развитието на конюнктивит, както и в зависимост от тежестта на състоянието и индивидуалните особености на пациента се избира подходяща терапевтична схема.
Лечение при конюнктивит: лекарства и мерки при различните форми (бактериален, вирусен, алергичен)
В зависимост от причинителите на конюнктивит са налице особености в протичането, които често подпомагат разграничаването на отделните форми. Така например характерно за вирусния конюнктивит е зачервяването на окото в комбинация с подуване на лимфните възли на фона на общо вирусно заболяване (най-често респираторна инфекция).
Вирусният конюнктивит може да протече сравнително леко и да премине от само себе си без специфично лечение (симптоматични средства и добра хигиена), рядко води до сериозни усложнения.
Риск е налице предимно при заразяване с вируса, причинител на варицела (херпес симплекс вирус), който при ангажиране на конюнктивата може да доведе до различни по тежест усложнения.
При бактериалния конюнктивит често са налице зачервяване на едното или и двете очи, обилна секреция с жълтеникав или зеленикав цвят, която може да причини и залепване на клепачите, като често е налице увредено общо състояние на пациента. С най-висок риск е развитието на конюнктивит, причинен от предавани по полов път бактериални инфекции, като хламидия и гонорея, което е и причината за специфичната профилактика при новородените.
Характерно за алергичните конюнктивити е наличието на зачервяване на очите, подпухнал вид на лицето, повишено отделяне на сълзи, често в комбинация с обилна назална секреция, кихане и сравнително запазено общо състояние.
Полезна информация за видовете конюнктивит, особеностите в протичането и диагностицирането на болестта може да намерите в раздел Заболявания:
За лечение при различните форми на конюнктивит се прилагат различни средства, обикновено под формата на капки за очи или мазила за очи (маз, гел, паста), като само в някои случаи се налага и провеждане на перорална терапия (системно лечение).
Към едни от най-често използваните лекарства за лечение на конюнктивит се включват:
- антибиотици: лечение с антибиотици под формата на очни капки или маз обикновено се назначава при бактериален конюнктивит. Приложението на антибиотици при вирусен и/или алергичен конюнктивит е неефективно и може да се назначи само в случай на съмнения за вторична бактериална инфекция. Едни от най-често прилаганите антибиотични средства са от групата на аминогликозидите (гентамицин, тобрамицин), хлорамфеникол и квинолоните (ципрофлоксацин). Обикновено терапията се назначава емпирично (по подозрения се прилага препарат с широк антибактериален спектър на действие), а при възможност се изследва секрет с извършване на антибиограма и определяне чувствителността на изолирания бактериален агент
- противовирусни средства: лечение с противовирусни средства се предприема при тежките форми на вирусен конюнктивит или при наличие на конюнктивит, причинен от херпес симплекс вирус. Обикновено се назначават под формата на очен унгвент или маз, съдържащи ацикловир, който показва висока ефективност срещу причинителя на варицела. По преценка на лекуващия лекар може да се наложи и системна терапия с противовирусни средства
- антихистамини: антихистамините се използват при лечението на алергичен конюнктивит, като ефективно облекчават проявите на болестта, приложени локално, а при приложение под формата на таблетки могат да се използват и с превантивна цел (например за овладяване и/или превенция на сезонни алергии, провокирани от полени). Антихистамините или деконгестантите обикновено се прилагат под формата на капки за очи и най-често съдържат натриев кромогликат, азеластин, олопатадин, кетотифен и други в подходяща концентрация
- противовъзпалителни средства: противовъзпалителните средства под формата на очни капки се прилагат често в лечението на конюнктивит, независимо от причинителя, като ефективно облекчават някои от проявите на болестта и съдействат за ускоряване на възстановителните процеси
- кортикостероиди: лечение с локални кортикостероиди се назначава само при тежките форми на конюнктивит, като често се прилагат комбинирани препарати (съдържащи антибиотик и кортикостероиди, симптоматични средства и кортикостероиди и други). Най-често се използват препарати, съдържащи дексаметазон, хидрокортизон, флуорометалон (под формата на ацетат) и други във връзка с тяхната висока ефективност и сравнително добра поносимост. Често се прилагат при тежък алергичен конюнктивит (притежават отлични противоалергични и противовъзпалителни свойства), а в някои случаи и при инфекциозен конюнктивит
- изкуствени сълзи: прилагат се предимно в ролята им на очни лубриканти за овлажняване на очите при синдром на сухо око и при състояния, протичащи с изсушаване на очите. При конюнктивит се назначават предимно при наличие на алергична компонента и провокиране на симптомите от замърсявания и дразнители. Употребата на изкуствени сълзи подпомага почистването на очите и отстраняването на попаднали алергени и дразнители. Употребата им е безопасна, като много рядко (в зависимост от състава на конкретния препарат) са възможни леки и бързопреходни нежелани прояви (дразнене, парене, повишено сълзене, усещане за чуждо тяло и други)
За постигане на оптимални резултати при лечение на конюнктивит е необходимо и поддържане на изключително висока хигиена, тъй като лесно заразяването може да се предаде и на останалите членове от семейството.
Още при първи симптоми на болестта (зачервяване на окото, парене, сърбеж, наличие на секреция) потърсете вашия лекар за назначаване на оптимална за вашето конкретно състояние терапевтична схема.
Полезни съвети при лечение при конюнктивит
Освен предписаната ви от вашия лекуващ лекар терапия за лечение на различните форми на конюнктивит има някои лесни за спазване съвети, които ще подпомогнат лечебния процес, ще намалят риск от предаване на заразата и ще облекчат състоянието ви:
- спазвайте висока лична хигиена: редовното измиване на ръцете намалява рисковете от проникването на допълнителни инфекциозни агенти или разпространение на заболяването
- не споделяйте личните си принадлежности: не бива да споделяте с други хора (независимо колко близки са ви и колко голямо доверие си имате) гримове, хавлии, контактни лещи, капки за очи и други лични принадлежности, чрез които може да се предаде заразяването
- не докосвайте очите си: колкото по-малко механично дразнене се оказва върху очите, толкова по-малки са рисковете от допълнителни усложнения
- избягвайте излагането на дразнители: пребиваването в задимени помещения, оживени места (с голямо движение на транспортни средства), запрашени локации и други могат да провокират дразнене
- специална грижа за контактните лещи: в случай, че носите контактни лещи, вашият лекар най-вероятно ще ви посъветва да ги оставите до преминаване на възпалението и да ги почистите щателно (в зависимост от вида на лещите може да е по-добре да ги смените, както и разтвора за лещи)
- топъл или студен компрес: консултирайте се с вашия лекар за подходящия за вашето състояние компрес (топъл или студен) за облекчаване на част от проявите при конюнктивит
- следвайте стриктно инструкциите на вашия лекар: не предприемайте самолечение и не експериментирайте, тъй като това може да доведе до влошаване на състоянието. Не променяйте вида на изписаните ви лекарства, честотата на приложение, дозата и продължителността на лечебния курс за постигане на оптимални резултати
При своевременно и подходящо лечение при конюнктивит на фона на висока лична хигиена заболяването показва изключително добра прогноза и рядко причинява сериозни усложнения.
Заболявания, при които се прилага лечението Лечение при конюнктивит
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРТЕЛАК ЕКТОИН капки за очи 10 мл
ОЗОЛИД очни марли * 20
СКАЛЕР МОЛЕКУЛНА СРЕБЪРНА ВОДА КАПКИ ЗА НОС 10 мл
ОЧАНКА капсули 470 мг * 100 NATURE'S GARDEN
ОКУФЛАШ БЛУ капки за очи 10 мл
ОПТОФРЕШ ЕКТО капки за очи * 10
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pink-eye/diagnosis-treatment/drc-20376360
https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-conjunctivitis#1
https://emedicine.medscape.com/article/1191370-treatment
https://www.aao.org/eye-health/news/when-do-you-need-antibiotics-pink-eye
https://www.cdc.gov/conjunctivitis/about/treatment.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324487.php
https://www.allaboutvision.com/en-in/conditions/conjunctivitis/
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/eyes/conjunctivitis
https://emedicine.medscape.com/article/1191730-treatment
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома
- H10 Конюнктивит
- Алтернативно лечение на синдрома на сухото око
- Харитаки
- Манчинелово дърво, Ябълка на смъртта, Дървото на смъртта
- Ветрогон, Биволски трън
- Облекчете конюнктивита с разтвор от семена на дюля
- Червено подъбиче, Горчива чубрица
Коментари към Лечение при конюнктивит