Манчинелово дърво, Ябълка на смъртта, Дървото на смъртта
Манчинелово дърво, Ябълката на смъртта, Дървото на смъртта (Hippomane mancinella) е вид цъфтящо растение от семейство Euphorbiaceae. Родната му гама се простира от тропическа Южна Северна Америка до Северна Южна Америка. Наричано е още манхинел или манчинел.
Известно е с отровните си плодове. Манчинелът е местен предимно на пясъчни плажове на Карибите и Мексиканския залив. Атрактивните му, единични или сдвоени жълто-червеникави, сладко ухаещи ябълкови плодове са отравяли испански конквистадори, корабокрушенци моряци и днешни туристи.
Името "manchineel" (понякога изписано "manchioneel" или "manchineal"), както и специфичният епитет "mancinella", е от испанската "manzanilla" ("малка ябълка"), от приликата на плодовете и листата й с тези на ябълково дърво. Известно е още като плажна ябълка.
Днешното испанско име е "manzanilla de la muerte" - „малка ябълка на смъртта“. Това се отнася до факта, че манхинелът е едно от най-токсичните дървета в света: дървото има млечнобял сок, който съдържа множество токсини и може да причини образуване на мехури по кожата при контакт с него. Сокът присъства във всяка част на дървото: кората, листата и плодовете.
Ранните испанци имали толкова злощастни преживявания с дървото, че те му придали мрачна репутация, твърдейки, че човек, който дори е седнал под дърво, ще ослепее или ще умре, твърденията отдавна се оказали неверни. Възможно е обаче хората, почиващи или минаващи под дърветата по време на дъжд, да бъдат наранени.
Манчинеловото дърво е изброено като застрашен вид във Флорида.
Устройство на манчинелово дърво
Изображение: Gabriele Kothe-Heinrich, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Манчинелът е красиво кръгло дърво, което расте от 12-15 до 18 метра на височина, с 60 до 90-сантиметров дебел ствол. Има дълги стеблови, пищни, кожести, елипсовидни жълто-зелени листа. Те са прости, редуващи се, много фино назъбени или назъбени и дълги 5-10 см. Плодът съдържа твърда костилка, която загражда от шест до девет семена. Кората му е червеникаво-сивкава.
Шиповете от малки зеленикави цветя са последвани от плодове, които са подобни на външен вид на ябълка, при узряване са зелени или зеленикаво-жълти. Плодът е отровен, както и всяка друга част на дървото.
Разпространение на манчинелово дърво
Манчинелът е родом от Карибите, Флорида, Бахамските острови, Мексико, Централна Америка и Северна Южна Америка. Манчинеловото дърво може да се намери по крайбрежните плажове и в блата, където расте сред мангрови дървета. То осигурява отлични естествени прегради срещу вятъра, а корените му стабилизират пясъка, като по този начин забавят плажната ерозия.
Поради своята токсичност, в някои части от обхвата си много дървета носят предупредителен знак - например на Курачао, докато други са маркирани с червено „Х“ на ствола, което означава опасност. Във Френските Антили дърветата често са маркирани с рисувана червена лента на няколко фута над земята.
Използваема част на манчинелово дърво
Макар и много отровно, дървото понякога се използва лекарствено и се цени за дървесината си. Дървесината на дървото поема добре лак и се използва за изработка на мебели. Атрактивните му плодове са токсични и при поглъщане могат да причинят сериозно заболяване или дори смърт.
Химичен състав на манчинелово дърво
Всички части на дървото съдържат силни токсини, някои неидентифицирани. Неговият млечнобял сок съдържа phorbol и други кожни дразнители, предизвиквайки силен алергичен контактен дерматит. Phorbol е силно разтворим във вода, поради което когато вали дъждовните капки, носещи разредения сок, все още могат силно да изгорят кожата ви.
Дървото съдържа 12-дезокси-5-хидроксифорбол-6-гама-7-алфа-оксид, хипоманини, манцинелин и сапогенин, в листата присъства флорацетофенон-2,4-диметилетер, докато плодовете притежават физостигмин.
Лечебни свойства и приложение на манчинелово дърво
Манчинелът е толкова отровен, че димът от горящата му дървесина дразни очите, а латексът от листата и кората му причинява кожни възпаления. Има съобщения за тежки случаи на възпаление на очите и дори временна слепота от дима на изгаряне на манхинелова дървесина - да не говорим за ефектите от вдишването му.
Изображение: Pancrat, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Млечният сок е отровен, ако се приема вътрешно, а при контакт с кожата причинява силно възпаление при някои лица. Други очевидно са "имунизирани" срещу външните ефекти на сока. Стоeнето под дървото по време на дъжд ще доведе до образуване на мехури по кожата от обикновения контакт с тази течност: дори малка капка дъжд с млечното вещество в него ще доведе до появата на мехури. Известно е също, че сокът уврежда боята върху автомобилите, спрени на сянка под клоните му. Контактът с млечния му сок (латекс) предизвиква булозен дерматит, остър кератоконюнктивит и евентуално големи дефекти на роговицата на епитела. Карибските индианци използвали сока, за да правят отровни стрели.
Въпреки че плодът е потенциално фатален при консумация, в съвременната литература не се съобщава за подобни събития. Поглъщането може да доведе до тежък гастроентерит с кървене, шок и бактериална инфекция, както и потенциал за компрометиране на дихателните пътища поради оток. При поглъщане плодовете в началото са „приятно сладки“, с последващо „странно пиперливо усещане… постепенно напредващо парене, разкъсване и стягане на гърлото“. Симптомите продължават да се влошават, докато пациентът „едва може да преглъща твърда храна поради мъчителната болка и усещане за огромна запушваща фарингеална бучка.
От кората на манчинеловото дърво може да се получи лапа, която според съобщенията лекува отоци, докато сушените плодове са били използвани като диуретик.
Макар и отровен, екстракт от плода се използва за лечение на елефантиаза.
Антидотите срещу отровния латекс в случайно изяден плод включват: инфузия на листа от Jatropha multifida; настойка от листа и цветя на Tabebuia serratifolia; и семенна отвара от Fevillea cordifolia.
Други приложения на дървото на смъртта
Въпреки присъщите опасности, свързани с боравенето с него, дървото се използва като източник на дървесина от производителите на мебели от Карибите от векове. То трябва да бъде нарязано и оставено да изсъхне на слънце, за да се отстрани сокът.
Сърцевината на дървесината на ябълката на смъртта е тъмно кафява с маркировки от кафяво и черно, а в периферията е светлокафява или жълтеникава. Текстурата е фина и еднородна. Дървесината е доста твърда, силна, лъскава, издръжлива, макар и много податлива на атака от термити. Работи се лесно; завършва гладко; попива добре лак. Отдавна се използва в някои части на тропическа Америка, в Западна Индия, за изработка на скъпи мебели за кабинети. С дървесината трябва да се работи много внимателно, дори когато е суха.
Въпреки че отровният сок създава трудности при сечта и боравенето с дървен материал, дърветата могат да бъдат предварително опасани или кората да бъде изгорена или овъглена преди сечта.
Една интересна история
"Миналата година заминах на почивка с немедицински приятел до карибския остров Тобаго. На първата сутрин открихме един от онези идилични пусти плажове, точно както е описано в брошурата: бял пясък, люлеещи се палми, тюркоазено море. Докато търсех екзотични черупки и коралови фрагменти, видях някои зелени плодове сред разпръснатите кокосови орехи и манго, лежащи на плажа. Те бяха кръгли, с размерите на мандарина и очевидно бяха паднали от голямо дърво със сребристо болбе и наклонени листа.
Изображение: Photo by David Stang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Бързо отхапах от този плод и го намерих за приятно сладък. Приятелят ми също участва (по мое предложение). Моменти по-късно забелязахме странно пиперливо усещане в устата си, което постепенно прогресира до усещане за парене, разкъсване и стягане на гърлото. Симптомите се влошиха за няколко часа, като едва успяхме да преглътнем твърда храна заради мъчителната болка и усещането за огромна запушваща фарингеална бучка. За съжаление, болката се усилваше от повечето алкохолни напитки, макар и леко успокоявани от пина колади, но по-скоро само от мляко.
През следващите осем часа нашите орални симптоми бавно започнаха да отшумяват, но шийни лимфни възли станаха много нежни и лесно осезаеми.
При преглед на литературата става ясно, че сме яли от плодовете на растението манчинел, обикновено известно като „плажна ябълка“, Hippomane mancinella в семейство Euphorbiaceae. Среща се по крайбрежните плажове на Западна Индия и Централна Америка, където често се култивират, за да осигури ветрозащита.
Манхинеловото дърво може да причини сериозни медицински проблеми. Млечният сок причинява образуване на мехури, изгаряния и възпаления при контакт с кожата, лигавиците и конюнктивата. Димът от горящата дървесина може да нарани очите. Контактният дерматит от този вид обикновено се наблюдава в крайбрежието на Карибите и Централна Америка. Различни проучвания на активните принципи на манхинеловото дърво показват, че тиглиан-форболовите естери са вероятната причина за тежките реакции.
В нашия случай поглъщането само на малко количество от сока от плода ясно е довело до перорална и езофагеална язва и силен оток. Изтичането на токсина към регионалните лимфни възли вероятно е причинило последващата цервикална болка.
Смятаме, че опитът ни е плашещ и с увеличаващата се наличност на пакетни карибски празници смятаме, че трябва да се обърне внимание на потенциално сериозната опасност от този плод. Може би малко възрастни (особено медицински квалифициран) биха били достатъчно глупави, за да опитат да ядат непознат плод, открит на чужд плаж, но е много вероятно децата да го направят, особено когато намерят, че миришат и вкусват сладко, наподобяващи узряла слива."
Друг подобен случай - През 1999 г. рентгенологът Никол Стрикланд заминава на почивка до карибския остров Тобаго, тропически рай, пълен с идилични, пусти плажове. На първата си сутрин там тя тръгва да търси миди и корали в белия пясък. Разпръснати сред кокосовите орехи и манго на плажа, Стрикланд и нейната приятелка намират малък сладко ухаещ зелен плод. Решават да си хапнат от него, но бързо приятният, сладък вкус е завладян от пиперливо, парещо усещане и мъчителна стегнатост в гърлото, която постепенно стана толкова лоша, че едва могат да преглътнат. През 2000 г. Стрикланд публикува писмо в The British Medical Journal, в което подробно описва нейните симптоми.
Интересно за дървото на смъртта
Изображение: Photo by David Stang, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Въпреки че растението е токсично за много птици и животни, е известно, че някой представители на дивата фауна се хранят с плодовете и дори живеят сред клоните на дървото.
Карибците са били известни с това, че отравят водоснабдяването на враговете си с листата на дървото. Испанският изследовател Хуан Понсе де Леон умира малко след нараняване, получено в битка с Калуса във Флорида - уцелен от стрела, напоена с манчинелов сок.
Според световните рекорди на Гинес, дървото манчинел всъщност е най-опасното дърво в света.
Както е обяснено от Флоридския институт по храните и селскостопанските науки, всички части на манхинел са изключително отровни и "взаимодействието и поглъщането на всяка част от това дърво може да бъде смъртоносно".
Поради тези ужасяващи свойства, в някои части от естествената гама на дървото те са боядисани с червен кръст, червен пръстен от боя или дори сдвоени с явни предупредителни знаци.
Можем просто да ги премахнем, но те играят ценна роля в местните екосистеми - като голям храст манхинелът прераства в гъсти гъсталаци, които осигуряват отлична ветрова преграда и защита срещу бреговата ерозия на централноамериканските плажове.
Заглавно изображение: Dick Culbert from Gibsons, B.C., Canada, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 5 мл
ЕНЗБОРН БАЛСАМ ЧУДО 50 мл
ОЧАНКА капсули 470 мг * 100 NATURE'S GARDEN
ОКУФЛАШ БЛУ капки за очи 10 мл
ОПТОФРЕШ ЕКТО капки за очи * 10
АРТЕЛАК ЕКТОИН капки за очи 10 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Manchineel
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Hippomane+mancinella
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1127797/
https://www.britannica.com/plant/manchineel
https://www.fnai.org/FieldGuide/pdf/Hippomane_mancinella.pdf
https://www.sciencealert.com/do-not-stand-under-world-s-most-dangerous-tree-manchineel-tre
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Лечение на ечемик с домашни средства
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома
- L20-L30 Дерматит и екзема
- Локални кортикостероиди
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
- Салицилова киселина
- Лечение при конюнктивит
- Ароматна кализия
- Емолиенти
Коментари към Манчинелово дърво, Ябълка на смъртта, Дървото на смъртта