Червено подъбиче, Горчива чубрица
Червено подъбиче, Горчива чубрица (Teucrium chamaedrys, Germander) представлява нисък, едногодишен полухраст. Класифицира се към семейство Lamiaceae (Устноцветни). Растението се използва широко за приготвяне на алкохолни напитки с горчива основа, които имат храносмилателни или стимулиращи апетита качества. То може да се срещне и с името Горчива чубрица. Използва се в традиционната медицина от векове за лечение на подагра, диабет, затлъстяване, диспепсия и хипертония. Teucrium chamaedrys се прилага и външно за лечение на рани и като стягаща инфузия върху венците.
В исторически план червеното подъбиче се е варяло във вода и се е пиело за лечение на задух и кашлица. Листата са били стривани (щамповани, в онази епоха) с мед, прецеждани и поставяни в очите, за да се премахнат мътнините в тях и да се подобри замъгленото зрението.
Устройство на червено подъбиче
Цветоносните стъбла на билката са високи 10-30 см. Корените й са многогодишни и пълзящи. Характеризира се с овални, назъбени, лъскави тъмнозелени, с къса дръжка листа, разположени върху многобройни издигащи се и разперени стъбла, които образуват туфа. Нейните розово-лавандулови до розово-лилави, двуустни, тръбести цветя се носят в крайни класовидни съцветия, появяващи се в края на пролетта до началото на лятото. Плодът при узряване се разпада на 4 орехчета. Цъфти от май до август месец. Разлиства се през цялата година, цъфти от юли до септември, а семената узряват от август до септември. Видът е хермафродит (има мъжки и женски органи) и се опрашва от пчели. Цялото растение е грубо овласено.
Разпространение на червено подъбиче
Червеното подъбиче е родено в Северна Африка, Близкия изток, Централна и Южна Европа. В Англия е оскъдно, като се среща главно в руините на стари сгради. Преди това е било много култивирано в тази страна за медицински цели. Расте из храсталаци, каменисти поляни и редки широколистни гори. Може да вирее на полусянка или без сянка. Предпочита варовикови почви.
Използваема част на червено подъбиче
Използва се надземната част на билката събрана по време на цъфтеж. Изрязва се с нож цялата облистена част над вдървесените части на стъблото. Сушат се на сянка или в сушилня. Бере се през лятото и може да се суши за по-късна употреба. Цялата билка, събрана през юли и изсушена по същия начин като салвията. Пресните листа са горчиви и остри на вкус и при разтриване излъчват силна миризма, наподобяваща донякъде чесън.
Химичен състав на червено подъбиче
Стръковете на билката съдържат
- смоли;
- дъбилни вещества;
- горчиви вещества;
- етерично масло;
- витамин С и др.
- танини, полифеноли, флавоноиди, сапонини.
Растението съдържа 0,6% етерично масло.
Лечебни свойства и приложение на червено подъбиче
Червеното подъбиче се отнася до около 250 вида растения от семейството на ментата (род: Teucrium), използвани от векове в билкови чайове и напоследък предлагани на пазара като екстракт от германдер като помощно средство за контрол на теглото и управление на диабет и хиперлипидемия. Екстрактите от билката са свързани с множество случаи на клинично видимо чернодробно увреждане, което може да бъде тежко и да доведе до смърт.
Билката е специфична за лечение на подагра, използва се и заради диуретичните си свойства, и за лечение на стомашни неразположения, включително липса на апетит. Също така се приема като помощно средство за отслабване и е често срещана съставка в тонизиращи вина.
Използва се външно като адстрингентна запарка върху венците, а също и при лечение на рани.
Свойства на червено подъбиче
- противовъзпалително;
- антиревматично;
- ароматизиращо;
- стипчиво, горчиво;
- газогонно;
- потогонно, диуретично;
- стимулиращо и тонизиращо;
- антисептично и адстрингентно.
Червеното подъбиче действа и кръвоспиращо и общоукрепващо. Прилага се под формата на запарка за лечение на жълтеница, астма, хрема, аменорея, язва на стомаха и дванадесетопръстника и респираторни инфекции (настинка, грип). Благодарение на съдържащите се в билката горчиви вещества, запарката от нея има храносмилателни свойства, както и стимулиращи апетита и функцията на жлъчката и бъбреците.
Състояния и заболявания, при които се прилага червено подъбиче
- при безапетитие, дизентерия, диарии, отоци, кръвотечение от различни органи и тъкани (кръвохрак, хемороиди, кръв в урината, обилна менструация);
- при киселини в стомаха, пясък в жлъчния мехур, бяло течение;
- външно се назначава под формата на бани;
- при хемороиди и за промивки;
- при бяло течение и лапи за охапване от змии и насекоми;
- при циреи, ревматични отоци, подагра;
- при подагра може да се прилага не само външно, но и вътрешно.
Потиска стомашната секреция и намалява неприятните уригвания и киселини. Отстранява гнилостните процеси в червата. Оказва кръвоспиращо действие при обилна менструация, кървящи хемороиди, дизентерия и кръвохрачене. Освен това действа очистително при пясък в жлъчния мехур. Препоръчва се при бяло течение, а външно - при възпаление на конюнктивите, младежки пъпки, екземи, рани и др.
Въпреки сериозните опасения за безопасността му на употреба, хората приемат растението за лечение на заболявания на жлъчния мехур, треска, стомашни болки и лека диария; като храносмилателна помощ, убиец на микроби и при подагра; и с цел помощ при загуба на тегло. Някои използват билката като вода за уста, за да освежат дъха и да убият микробите в устата.
Токсичност на червено подъбиче
Екстрактите от билката са разработени и пуснати на пазара в капсули от 600 mg в Европа като средство за отслабване и понижаване на холестерола в края на 80-те години. Въпреки това, многобройни доклади за хепатотоксичност (и като хапчета, и като чая), довеждат до забраната му като билково лекарство в много страни. Независимо от това, суровият растителен вид остава достъпен в някои страни, а други видове Teucrium са били използвани като билкови лекарства и чайове и са били свързвани със случаи на увреждане на черния дроб.
Цветовете на растенията от семейство Labiatae (Teucrium chamaedrys) се използват години наред в билкови чайове и в средата на 80-те години на миналия век като капсули предимно за намаляване на теглото във Франция, докато няколко десетки случая на чернодробно увреждане, включително фатална чернодробна недостатъчност, не наложиха оттеглянето му от френския пазар през 1992 г. Увреждането на черния дроб обикновено се развива 2 месеца след приема и при тези с остър модел на промени в чернодробните ензими се открива хистологично остър цитолитичен хепатит. Някои пациенти с хроничен ход на чернодробно заболяване показват хистологични характеристики на хроничен хепатит с фиброза и дори цироза. Оценката на причинно-следствената връзка, свързваща червата и увреждането на черния дроб, е потвърдена, след като случайното повторно излагане на билката довежда до незабавен рецидив на чернодробно увреждане. Въпреки това, всички пациенти се възстановяват след спиране на билковия прием, с изключение на тези с цироза. Систематичният анализ на препарати от червено подъбиче показва, че те съдържат флавоноиди, гликозиди, сапонини и няколко фуран-съдържащи неоклероданови дитерпеноиди. Що се отнася до последното, експериментите с животни са показали образуването на токсични и силно реактивни епоксиди от тези дитерпеноиди, които са мощни индуктори на апоптозата на хепатоцитите.
Впоследствие има съобщения за фулминантна чернодробна недостатъчност след поглъщане на Teucrium polium, използван като противовъзпалително и антимикробно лекарство и за лечение на белези. Има също единичен доклад за остър хепатит с жълтеница, възникнал при пациент, който е приемал традиционно китайско лекарство, съдържащо Teucrium viscidum за болки в гърба, и който е изчезнал спонтанно след спиране на лекарството.
Франция забранява продажбата на билката, както вече бе посочено. Канада не позволява тя да бъде включена в продукти, които се приемат през устата. Въпреки това в САЩ все още е разрешено да се използва в малки количества като ароматизатор в алкохолни напитки.
Начин на употреба на червено подъбиче
- запарка - около 2 супени лъжици от билката се запарват с 400 мл. вряща вода. Кисне 1 час. Запарката се пие по 1 кафена чашка, преди ядене 3 пъти на ден.
- за външно приложение се приготвят лапи или отвара (4 чаени лъжички билка на 2 чаши вряща вода).
Прилага се външно срещу ревматични болки под формата на мехлем или лапа.
Други употреби на червено подъбиче
Растението образува туфи и се отглежда декоративно заради своята привлекателна, ароматна, вечнозелена листна маса. Податливо е на леко подрязване, така че може да се отглежда като нисък бордюр в градината. Най-добрият момент, в който да се извършва подрязването, е пролетта. Растенията могат да се отглеждат като почвопокривни, когато се засаждат на около 30 см едно от друго. Успешно се прилага в алпинеуми и билкови градини.
В производството червеното подъбиче се използва като ароматизатор на алкохолни напитки.
Внимание!
Да не се използва от бременни и кърмещи. Употребата му винаги да бъде под лекарски контрол, поради изявената му токсичност.
Заглавно изображение: Robert Flogaus-Faust, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ТЕУКРИУМ МАРУМ 5 СН
ХЕРБАВИТ таблетки * 120 ТОШКОВ
БИЛКОВА СМЕС №2 200 г ЗДРАВНИЦА
ХЕМОРОИДИН таблетки * 120 ТОШКОВ
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Teucrium_chamaedrys
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Teucrium+chamaedrys
https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=364300&isprofile=0&chr=12&tt=1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548282/
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/teucrium
https://www.rxlist.com/germander/supplements.htm
http://mediplantepirus.med.uoi.gr/pharmacology_en/plant_details.php?id=109
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-667/germander
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/g/gerwal11.html
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/t/teucrium-chamaedrys=wall-germander.php
https://www.herbgarden.co.za/mountainherb/herbinfo.php?id=212
https://dsps.lib.uiowa.edu/roots/wall-germander/
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Lamiaceae (Устноцветни)
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Лечение на ечемик с домашни средства
- 7-дневна пречистваща диета и трайно отслабване с до 10 килограма
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Прегъната жлъчка
- Запушен слъзен канал при бебе - какво може да направим у дома
- Лечение при конюнктивит
- Мушмула
- Хранене при холецистектомия (отстранена жлъчка)
- Кока
Коментари към Червено подъбиче, Горчива чубрица