Пурпурна тефрозия
Пурпурна тефрозия (Tephrosia purpurea) представлява вид цъфтящо растение от семейството Бобови (Fabaceae, Leguminosae). Тя е известна и с имената Fish poison, Wild indigo, Auhuhu, Ahuhu, Auhola, Hola, Sarphonk, Sharpunkha, Masa, Kollukkai Velai, Vempali.
Устройство на пурпурна тефрозия
Изображение: Dinesh Valke from Thane, India, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Пурпурната тефрозия е силно разклонено, тревисто растение, което достига на височина от 40-80 см до 1,5 метра. Понякога се развива под формата на храст. Листата са нечифтоперести, състоящи се от множество малки листенца от 7 до 15 на брой. Те имат продълговато-заоблена форма, с размери дължина 10-32 мм и ширина 5-11 мм. Разположени са срещуположно на листната дръжка, като терминалното листче е единично. Размерите на целият лист са около 14,5 см. Самите листенца разполагат с дръжка от около 1 см. Цветовете са с розово-лилаво оцветяване, събрани в снопче от 4 до 6 на брой, представляващи екстрааксиларни съцветия, дълги до 25 см. Плодът е шушулка, с леко извита форма, дълга 3-4,5 см, широка 3-5 мм. Оцветяването им е сиво или зеленикаво, взависимост от стадия на зреене. Имат гладка повърхност и съдържат от 5 до 10 семена. Семената са с правоъгълна, напречно-елипсовидна форма, с размери от 2,5 до 5 мм дължина и от 1,8 до 3 мм широчина. Оцветени са в тъмно кафяво до черно, под формата на по-светли или по-тъмни петна.
Разпространение на пурпурна тефрозия
Ареалът на разпространение на растението се намира в Индия и Шри Ланка. Вирее на бедни почви, по пусти места с оскъдна растителност. На много места се отглежда като зелена тор (растения, чиято маса се използва за торене на почвата - връща се обратно в почвата).
Расте в изобилие в горните Гангетик равнини и Западните Хималаи. Билката обикновено се отглеждат като зелена тор и в оризища в Индия и в тютюневи и каучукови плантации в други страни.
Използваема част на пурпурна тефрозия
Използваемата част на растението е нейният корен.
Химичен състав на пурпурна тефрозия
Листата и семената на растението съдържат тефросин - вещество, което парализира рибата. От пурпурната тефрозия са изолирани още флавоноиди, флавони и пренилирани флавоноиди, халкони, рутеноиди, ароматен естер, сескитерпен, дегуелини, рутин, танин, багрилни вещества, манган, кафява смола.
Изображение: Dinesh Valke from Thane, India, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Лечебни свойства и приложение на пурпурна тефрозия
Свойства на пурпурна тефрозия
- тонизиращо;
- слабително;
- антипиретично;
- жлъчегонно;
- диуретично;
- прочистващо.
Състояния и заболявания, при които се употребява пурпурна тефрозия
- чернодробни заболявания;
- астма;
- воднянка;
- антракс;
- глисти;
- бронхит;
- фебрилни атаки;
- жлъчни обструкции;
- заболявания на далака и бъбреците;
- като очистител на кръвта;
- циреи и други ограничени възпаления на кожата;
- хронична кашлица;
- диспнея.
Използва се като отрова за риби, поради съдържанието си на тефросин. Тефросинът може да зашемети, а в по-големи дози е пагубен за бозайници и земноводни. Местните жители в ареала й на разпространение, използват билката в народната медицина.
Според Аюрведамедицината, растението действа противоглистно, антипиретично, противоотровно, променящо. Използва се при лечение на проказа, язви, астма, тумори, заболявания на черния дроб, далака, сърцето и кръвта, при отравяния.
Изображение: J.M.Garg, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Според Унани медицината, коренът на пурпурната тефрозия има диуретични свойства, повлиява жажда, обогатява кръвта, лекува диария, полезен е при бронхит, астма, чернодробни заболявания, заболявания на далака, възпаления, циреи и пъпки.
В традиционната индийска медицина билката е известна с нейната ефективност при жлъчни фебрилни пристъпи, обструкции на черния дроб и далака. Отбелязано е, че показва добри резултати приложена при цироза и вирусен хепатит в клинични проучвания.
Листата й са тоник за червата и обещаващо предястие. С добри резултати са прилагани при хемороиди, сифилис и гонорея.
Корените са горчиви, а отвара от тях се прилага при диспепсия, колики, диария, ревматизъм, астма и неразположения на пикочните пътища. Отварата се използва като нематоцид за третиране на Toxocara canis ларви. Коренът на прах е полезен за миене на зъбите, като бързо облекчава стоматологични болки, спира кървене на венците.
За екстракт от пурпурна тефрозия, наречен "betaphroline" се твърди, че насърчава отделянето на ендорфини и намира приложение в някои козметични препарати. В Индокитай семената се използват като заместител на кафето. В южната част на Индия, отвара от плодовете се приема при глисти, а екстракт от тях се използва за облекчаване на болки и възпаления. Билката е полезна при възпаления, съпроводени с кървене.
В Индия и Южна Африка, растението се използва като фураж, преди цъфтеж, а в Австралия се съобщава за отравяния на животни с него. В северната част на Индия, сухи растения се събират за гориво.
Заглавно изображение: J.M.Garg, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
АЛИН ЧАЙ БОРОВИ ВРЪХЧЕТА 40 г
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА BODY DETOX 10 мл
ВЕГАФАРМА БЛУТРЕЙН 250 мл
БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ ДЕТОКСИКАЦИЯ С ЛИСТА ОТ БРЕЗА И СИНИ СЛИВИ 250 мл
ПРОМОЯМАМОТО НУТРИШЪН СИЛИ ФИТО капсули * 60
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Fabales
- Сем. Fabaceae (Leguminosae, Бобови)
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Пробив в лечението на астма и ХОББ след 50 години застой
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- 7-дневна пречистваща диета и трайно отслабване с до 10 килограма
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Прегъната жлъчка
- Лечение с кислород
- Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
- Хранене при холецистектомия (отстранена жлъчка)
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
Коментари към Пурпурна тефрозия