Функция и хормони на щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза е орган с форма на пеперуда, който се намира отпред в основата на врата. Тя произвежда хормони, които контролират метаболизма, като го насочват към използване на енергия. Тези биологично активни вещества регулират и много други жизнено важни функции като дишане, сърдечен ритъм, функцията на централната и периферната нервна система, телесното тегло, мускулната сила, менструалните цикли, телесната температура, нивото на холестерола и още много други. Хормоните, които отделя щитовидната жлеза, са три:
- Трийодтиронин или Т3;
- Тетрайодтиронин, наречен още тироксин или Т4;
- Калцитонин.
За да се разбере функцията на щитовидната жлеза и начина, по който нейните клетки произвеждат хормони, е необходимо да се познава анатомията й.
Изображение: drmomonline.com
Анатомия на щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза е разположена в предната част на шията. Нейната маса е 20-30 грама и е една от най-големите ендокринни жлези. Жлезата е изградена от два лоба – ляв и десен, които са свързани по между си с тесен лоб, локализиран пред трахеята. Както другите ендокринни жлези, щитовидната жлеза е богато кръвоснабдена от горните и долните щитовидни артерии. Тя се инервира от симпатикови и парасимпатикови влакна. Функционалната единица на щитовидната жлеза е фоликулът, които представлява малко яйцевидно мехурче със стена изградена от епителни клетки, наречени тироцити или фоликулни клетки. Щитовиднта жлеза съдържа около 3 милиона фоликули. Тироцитите спадат към жлезистия епител и в тях се произвеждат два от основните хормони на щитовидната жлеза, а именно трийодтиронин и тироксин. Луменът на фоликулите е запълнен с колоид, който представлява богато на белтъци желеобразно вещество, чиято най-важна съставка в тиреоглобулинът. Формата на тироцитите се променя в зависимост от това какво количество хормони се секретират от жлезата – при усилена секреция те придобиват цилиндрична форма, а при слаба секреция формата им се променя в плоска. В структурата на щитовидната жлеза участва и още един вид клетки, разположени извън фоликулите, които секретират хормона калцитонин. Основните функции на щитовидната жлеза са:
- Натрупване на йод;
- Синтез на тиреоглобулин;
- Синтез и освобождаване на щитовидни хормони;
- Синтез и освобождаване на калцитонин.
Хормони на щитовидната жлеза
В щитовидната се жлеза се синтезират три хормона – тироксин (Т4), трийодтиронин (Т3) и калцитонин. Тези биологично активни съединения се получават от аминокиселината тирозин чрез свързване с йод. Разликата между Т3 и Т4 е съдържанието на йод в структурата им, като в Т3 се намират 3 атома йод, а при Т4 – 4 йодни атома. Между тях съществува и още една разлика – щитовидната жлеза секретира много повече Т4 в сравнение с Т3, като Т4 представлява около 90% от хормоналния продукт на жлезата. За да осъществят своите действия, тези два хормона трябва да се синтезира, да се секретират и да се транспортират до прицелните клетки. Процесите на образуването им могат да бъдат разделени на три етапа, като първият и третият се осъществяват във тироцитите, а вторият – на луменалната им повърхност. След като се синтезират те напускат тироцитите в свободна форма и навлизат в капилярите, където обратимо се свързват с плазмени белтъци. Обратимото свързване е от ключово значение за осъществяване на действието на хормоните, тъй като те могат да въздействат на прицелните клетки в свободна форма. Когато те са свързани с белтъци формират хормонален резерв.
Изображение: freepik.com
След като достигнат до прицелните клетки те преминават през клетъчната мембрана чрез вторично активен транспорт. Когато попадне в цитозола Т4 губи един от йодните си атоми и се превръща в Т3. След това хормоните влизат в ядрото и се свързват с ядрен тироиден рецептор, който представлява белтък, закрепен към ДНК, участващ в регулацията на генната транскрипция. Образуването на комплекс хормон-рецептор води до повлияване на генната транскрипция. Това е основният механизъм на действие на щитовидните хормони. Когато се свързват с ядрен рецептор, ефектът им настъпва след 12 часа и повече. Известни са и механизми на действие на щитовидните хормони, при които ефектът настъпва за няколко секунди или минути.
Физиологични действия на щитовидните хормони
Щитовидните хормони действат на почти всички клетки в организма. Те притежават многобройни и разнообразни ефекти, които могат да се систематизират по следния начин:
Общи ефекти – те включват повишаването на кислородната консумация и основната обмяна във всички тъкани, с изключение на мозъка, половите жлези, лимфните възли и слезката. Това се осъществява чрез увеличаване на броя и размера на митохондриите. Освен това се стимулира производството на протеини, като по този начин се възпрепятства образуването на високоенергийни съединения. Всичко това води до увеличаване на топлопродукцията.;
Изображение: periskopi.com
- Ефекти върху сърдечно-съдовата система – щитовидните хормони водят до намаляване на периферното съдово съпротивление, увеличаване на обема на циркулиращата кръв и на честотата и силата на сърдечните съкращения. Всичко това води до увеличаване на минутния обем на сърцето, който е от ключово значение за осигуряване на адекватна доставка на кислород до всички тъкани.;
- Ефекти върху нервната система – въпреки, че щитовидните хормони не увеличават кислородната консумация в мозъка, те са необходими са нормалното развитие на ЦНС и в частност за развитието на мозъчната кора и на базалните ганглий по време на феталния период и в ранна детска възраст. Т3 и Т4 повлияват състоянието на будност, реактивността, запаметяването, обучението и емоционалния тонус.;
- Роля на щитовидните хормони в нормалния растеж и развитие – това е една от най-основните функции на щитовидните хормони, защото те са от решаващо значение за нормалния растеж и развитие на костите, както и за костното ремоделиране.;
- Взаимодействие с други ендокринни жлези – щитовидните хормони стимулират освобождаването на растежен хормон от предния дял на хипофиза, но потискат отделянето на пролактин. Освен това те потискат секрецията на паратхормон и на калцитриол. Те стимулират секрецията на кортизол. В допълнение те са от съществено значение за нормалния овариален цикъл, за овулацията, сперматогенезата и за нормалното протичане на бременността.;
Изображение: renovacaoeli.com
- Влияние на щитовидните хормони върху метаболизма – щитовидните хормони увеличават резорбцията на глюкоза в храносмилателната система и постъпването и в клетките. Те стимулират гликолизата (разграждането на глюкоза) и гликонеогенезата (образуването на глюкоза). Крайният резултат е повишаване на нивото на кръвната захар. Щитовидните хормони са основните контраинсуларни хормони. Те понижават плазмения холестерол. Необходими са и за нормалната обмяна на витамин А в организма.
Калцитонин
Парафоликулярните клетки на щитовидната жлеза произвеждат хормона калцитонин, който участва в регулацията на калциево-фосфатната обмяна заедно с паратхормона и витамин D3. Калцитонинът е полипептид, който представлява антагонист на паратхормона. Той оказва своите ефекти чрез свързването му с мембранни рецептори на плазмалемата на прицелните клетки (костна тъкан, бъбреци), които са свързани с G-протеини. Най-важният му ефект е потискането на остеокластната активност и понижаване на концентрацията на плазмения фосфат и калций.
Регулация на секрецията на щитовидни хормони
Отделянето на хормони от щитовидната жлеза относително постоянно. Секрецията на Т3 и Т4 се регулират от тиреостимулиращият хормон, хормони, отделяни от хипоталамуса, и от някои периферни хормони. Тиреостимулиращият хормон (ТСХ) се отделя от аденохипофизата и регулира функцията на щитовидната жлеза. Неговите ефекти са свързани с цялостно уголемяване на размерите на жлезата, увеличаване на броя и размерите на тироцитите. Освен това ТСХ води до увеличаване на натрупването на йод, синтеза на тиреоглобулин. В регулацията на секрецията на Т3 и Т4 участва и някои хипоталамусни неврохормони – тиреолиберин, соматостатин и допамин.
Изображение: CFCF; slightly modified by Geo-Science-International, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Нарушения във функцията на щитовидната жлеза
Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са свързани с повишена или понижена секреция на щитовидните хормони. Хипертиреоидизмът е състояние, характеризиращо се с повишена активност на щитовидната жлеза, което най-често се причинява от болестта на Базедов. Повече информация за заболяването прочетете на: Тиреотоксикоза (Хипертиреодизъм) МКБ Е05
Изображение: https://www.myupchar.com/en, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Хипотиреоидизмът се харакреризира с понижена функция на щитовидната жлеза. Ако се наблюдава по време на феталното развитие води до тежки нарушения – кретенизъм. При възрастните хипотироидизмът води до микседем. Повече информация за заболяването прочетете на: Други видове хипотиреоидизъм МКБ Е03.
Заглавно изображение: Wikimedia Commons
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАЛИЙ ЙОДИДУМ таблетки 65 мг * 10 РАМКОФАРМ
АРТЕ ВИТА ЙОДЕН КОМПЛЕКС С БИОСТИМУЛАТОР разтвор 450 мл
СУОНСЪН ДОБАВКА ЗА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА капсули * 90 SWC038
ПРОМОМИКСТУРА СИН ЙОД капки 30 мл
ЗЕИН ФАРМА СЕЛЕН капсули * 120
КЕЛП таблетки * 30 ВАЛМАРК
L - ТИРОКСИН таблетки 150 мкг * 50 BERLIN CHEMIE
КЕЛП КАФЯВИ ВОДОРАСЛИ капсули 600 мг * 180 NATURE'S WAY
ПРОМОСУОНСЪН СЕЛЕН капсули 100 мкг * 300 SW545
ПРОМОНАУ ФУДС СПОРТ МСТ ОЙЛ дражета 1000 мг * 150
ЕУТИРОКС таблетки 100 мкг * 90
ЗОЯ КЕЛП (КАФЯВО ВОДОРАСЛО) прах 250 г
Библиография
http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/thyroid/physio.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14749496
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2192868
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4044302/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiologу"
Е. Янков, "Физиология"
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на ендокринната система
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Базедова болест
- Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
- Изследване на тестостерон
- Съвети и естествени добавки полезни при болест на Хашимото
- Лечение с радиоактивен йод
- Алтернативно лечение на Болестта на Базедов
- Билки при увеличена щитовидна жлеза
- Щитовидни хормони
Коментари към Функция и хормони на щитовидната жлеза
Елена Колева
Здравейте, искам да изследвам хормоните на щитовидната жлеза, но в момента се разболях. Удачно ли е да правя сега изследване или трябва да изчакам да оздравея?Дали вируса е възможно да повлияе на резултатите? Благодаря ви
Здравейте! По-добре изчакайте да оздравеете.
Здравейте, искам да изследвам хормоните на щитовидната жлеза, но в момента се разболях. Удачно ли е да правя сега изследване или трябва да изчакам да оздравея?Дали вируса е възможно да повлияе на резултатите? Благодаря ви
Криси
Днес си направих изследване на щитовидната жлеза Това са стойностите: Резултат: (Референтни стойности): ТАТ 0.51 iU/ml (до 4.11 ) МАТ 0.16 IU/ml (0-5.6) fT4 1.200ng/dl (0.700-1480) fT3 3.460pg/ml ( 1.880-3180 ) TSH 1.893ulU/ml ( 0.350-4.940 ) Както се вижда имам завишен fT3..Моля Ви кажете ми имам ли причина за притеснение. На 27 години съм. Благодаря предварително!
Здравейте! Може да се консултирате със специалист във форума на Фрамар в тази тема: Болести на щитовидната жлеза онлайн консултация ендокринолог
Днес си направих изследване на щитовидната жлеза Това са стойностите: Резултат: (Референтни стойности): ТАТ 0.51 iU/ml (до 4.11 ) МАТ 0.16 IU/ml (0-5.6) fT4 1.200ng/dl (0.700-1480) fT3 3.460pg/ml ( 1.880-3180 ) TSH 1.893ulU/ml ( 0.350-4.940 ) Както се вижда имам завишен fT3..Моля Ви кажете ми имам ли причина за притеснение. На 27 години съм. Благодаря предварително!