Механика на дишането
Дишането и вентилирането на белите дробове се извършва в резултата на два процеса вдишване и издишване. Вдишването се следва от издишването, като по този начин се формира дихателен цикъл.
В механиката на дишането участват междуребрените мускули и диафрагмата. Мускулите участващи в акта на дишането или така наречената дихателна мускулатура, са представени от две групи мускули - инспираторни и експираторни.
Процесът на вдишване се извършва посредством съкращението на инспираторните, а в акта на издишването участват по-малкото на брой - експираторни мускули. Вдишването е активен процес, докато издишването пасивен.
Диафрагмата е един от основните инспираторни мускули. При съкращението на диафрагмата и междуребрените мускули, гръдният кош се разширява. Актът на издишване следва веднага след акта на вдишване.
В процеса на издишване участват коремните и междуребрените мускули. След издишване, гръдният кош и белите дробове намаляват обема си, като по този начин се връщат в изходното положение.
Механика на вдишване
Изображение: LadyofHats, Public domain, via Wikimedia Commons
Вдишването е активен процес, който се осъществява благодарение на съкращението на инспираторните мускули. Те се делят на две групи: задължителни и допълнителни. Задължителни се съкращават по време на вдишване, а допълнителните само по време на дълбока инспирация. Целта на това мускулно съкращение е увеличаване на обема на гръдния кош и понижаване на налягането в него.
Диафрагмата е един от основните мускули, участващи в инспирацията. Тя е разположена в долната част на гръдния кош, като разделя гръдната от коремната кухина. Диафрагмата е изградена от два купола, от които десният лежи на едно междуребрие по-високо поради разположения под нея черен дроб. Площта и е около 270 кв. см. При смъкването й надолу само с 1 см, белодробният обем се увеличава с 270 мл и съответно с 3 л, ако тя се смъкне с 10 см. Нейната функция се обуславя от преместване на centrum tendineum надолу, повишаване на налягането в коремната кухина и преместване на ребрата навън. Инспираторната функция на диафрагмата се изразява в разширяване на гръдната кухина и на гръдния кош сагитално и фронтално. Движенията на диафрагмата могат да бъдат ограничени при някои заболявания и състояния като бременност, възпалителни и туморни процеси на коремната кухина.
За осъществяване на вдишването значение имат и междуребрените мускули. При съкращението им ребрата се повдигат и разширяват гръдния кош напред и настрани. Те предпазват и от съкращения, които биха попречили на инспирацията. Например при прекъсване на гръбначния мозък под пети шиен прешлен, междуребрените мускули спират да се съкращават и белодробната вентилация намалява.
Вдишването започва със съкращение на външните междуребрени мускули. Съкращават се и вътрешните, които в по-малка степен допринасят за вдишването. Инспираторните мускули водят до увеличаване на обема на гръдния кош и разширяване на белите дробове, съпроводено с понижаване на алвеоларното налягане. Тези условия благоприятстват придвижването на въздуха от място с по-високо налягане (външната среда) към място с по-ниско (белите дробове).
При тежко физическо натоварване и други състояния, които водят до повишена нужда от кислород, във вдишването се включват и допълнителните инспираторни мускули.
В зависимост от това, кои мускули се съкращават, се различават няколко типа дишане:
- диафрагмено (коремно) дишане – характерно е за мъжете и за хората, които се занимават с пеене. При него жизнената вместимост на белия дроб е по-голяма.;
- ребрено дишане – среща се при бременни жени
Инспираторни мускули са:
- diafragma (диафрагма);
- mm. intercostales externi (външни междуребрени мускули);
- mm. sternocleidomastoidei (гръдно-ключично-сисовиден мускул);
- mm.scaleni (стълбести мускули);
- mm. serrati posteriores superiores (горни задни зъбчати мускули) ;
- mm. pectorales (гръдни мускули);
- m. latissimus dorsi (широк гръбен мускул).
Механика на издишване
Изображение: LadyofHats, Public domain, via Wikimedia Commons
Издишването е пасивен процес. Механиката на издишването се състои в следното: след поемането на въздух (инспириум), гръдният кош се отпуска, като по този начин настъпва издишване (експириум).
При вдишване еластичните влакна в белите дробове и еластичните сили на разтегляне на ребрените хрущяли, свързващи ребрените дъги с гръдната кост са равни на мускулната сила, поддържаща получилия се от поетия въздух обем на белия дроб.
В края на вдишването, инспираторната мускулатура се отпуска, тези мускулни сили връщат гръдния кош и белите дробове към първоначалното положение. В това изходно положение гръдният кош и белите дробове имат най-малък обем.
Пасивният акт на издишване се подпомага и от повърхностното напрежение, което се създава от водния слой покриващ вътрешната повърхност на алвеолите, както и от масата на гръдния кош (над 1,5 кг).
Изображение: schools.aglasem.com
При усилено издишване участие вземат и експираторните мускули. Основни при издишването са коремните и междуребрените мускули. Когато издишването е затруднено се включват и допълнителни мускули - mm. serrati posteriores inferiores и mm. quadrati lumborum.
Експираторните мускули са:
- mm. intercostales interni (вътрешни междуребрени мускули)
- mm. abdominales (коремни мускули)
- mm. serrati posteriores inferiores (долни задни зъбчати мускули).
Експираторните мускули може да хипертрофират у болни хора, които полагат усилие, за да издишат (астматици и емфизематозно болни).
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРТОТЕХ ПОЯС ГРЪДЕН XL 10114
ОРТОТЕХ ПОЯС ГРЪДЕН XXL 10114
ОРТОТЕХ ПОЯС ГРЪДЕН XXXL 10114
ЛИПОЕЛАСТИК КОМПРЕСИВЕН МЪЖКИ КОРСАЖ MTML VARIANT
Безплатна доставка за България!ЛИПОЕЛАСТИК КОМПРЕСИВНО МЪЖКО БОДИ БЕЗ РЪКАВ MGMM COMFORT
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС КОРСЕТ ЗА ГРЪДЕН КОШ 137
Библиография
https://courses.lumenlearning.com/boundless-biology/chapter/breathing/
http://www.teachpe.com/anatomy/breathing.php
https://www.britannica.com/science/human-respiratory-system/The-mechanics-of-breathing
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
доц. Янков; "Физиология"
Коментари към Механика на дишането