Механична вентилация
В редица ситуации, застрашаващи живота на пациента, се налага провеждане на механична вентилация, известна още като апаратна вентилация, командно дишане и наричана от някои асистирано дишане.
Обикновено се налага при тежко увредено общо състояние на пациента и увреждания на респираторния тракт или сърдечно-съдовата система, потенциално застрашаващи живота на болния.
При невъзможност за самостоятелно извършване на дихателните движения или сериозни нарушения в кръвно-газовия анализ често се налага включване на пациента на командно дишане, като продължителността варира в зависимост от състоянието на пациента и отговора към приложените терапевтични мерки.
Важно е да се отбележи, че механичната вентилация не лекува основното заболяване и не отстранява причините, довели до влошаването състоянието на пациента, поради което на фона на механична вентилация е необходимо провеждането на съответните терапевтични мерки за корекция на основните физиологични показатели, лечение на подлежащото заболяване и отстраняване по възможност на причините, довели до развитието на състоянието.
Механична вентилация (командно дишане): какво представлява, особености
Механичната вентилация представлява животоподдържащо лечение, което осигурява необходимото време на медицинския персонал и позволява предприемане на съответните мерки за отстраняване на причините, влошили състоянието на пациента и осигуряване на адекватно и своевременно лечение при поддържане на основните витални функции и невъзможност за самостоятелно дишане.
По същество представлява апарат, към който са прикрепени специални тръбички и който отчита виталните показатели (кръвно налягане, пулс, кислородна сатурация, честота на дишането и други) и сигнализира при наличие на влошаване. Пациентът е свързан към апаратурата с помощта на специални тръбички, проникващи през носа, трахеята или поставени под формата на лицева маска.
Различават се няколко вида механична вентилация в зависимост от нуждите на болния (за стимулация на вдишването, за стимулация на издишването), като обикновено се подава кислород или комбинация от газове.
Най-общо се различават механична вентилация с положително или отрицателно налягане, като самите апарати имат различни модули за програмиране, съобразно състоянието и нуждите на пациента.
Апаратите за командно дишане се използват най-често в интензивните отделения, като продължителността на поддържащата процедура варира в широки граници в зависимост от вида и тежестта на увреждането на пациента. В най-честия случай при наличие на стабилизиране на състоянието на болния до степен на възможност за самостоятелни дихателни движения апаратурата се отстранява, пациентът се проследява строго и се прилагат различни средства и други процедури за ускоряване на възстановителните процеси.
При невъзможност за бързо възстановяване състоянието на пациента, механичната вентилация се прилага за по-продължителен период от време, като е възможно прилагането в съответните за целта отделения, но също и в дома на пациента (практика в чужбина, но не и в България).
Командното дишане се понася добре от повечето пациенти, но някои съобщават за известен дискомфорт във връзка с поставените тръби в носа или устата. При механичната вентилация е необходимо осигуряването на алтернативен път за снабдяване с необходимите хранителни вещества, тъй като пациентите не могат да се хранят през устата (интравенозно хранене, хранене през сонда и други).
Употребата на апаратурата за механична вентилация и всички процедури, които касаят оптималното използване на командното дишане, се извършват от добре обучен за целта персонал.
Показания за механична вентилация (апаратна вентилация)
Механична вентилация (командно дишане) се прилагат главно с цел поддържане на виталните функции на пострадалия.
В масовия случай целта на механичната вентилация включва:
- осигуряване на достатъчно кислород за белите дробове
- отстраняване на излишните (натрупани) количества въглероден диоксид
- улесняване на респираторната функция (при невъзможност или силно затруднено самостоятелно дишане)
- заместително дишане (поддържане на белите дробове при пациенти с тежки неврологични увреждания)
- облекчаване на респираторния дистрес
- подобряване на газообмена в белите дробове
- намаляване на риска от допълнителни усложнения при лица в тежко увредено общо състояние
Механична вентилация може да се приложи практически при всички пациенти, които се нуждаят от подпомагане на респираторната функция, включително и при малки деца (налични са накрайници с подходящи размери), при възрастни пациенти, по време на бременност (при необходимост) и други.
Показанията за приложение на механична вентилация са многобройни, като само част от тях включват:
- остър респираторен дистрес синдром
- остро увреждане на белите дробове
- респираторен арест
- тежка интоксикация със засягане на белите дробове
- остро влошаване на подлежаща бронхиална астма
- остра или хронична респираторна ацидоза
- синдром на хиповентилация
- при тежка екзацербация на ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест)
- парализа или тежко увреждане на диафрагмата в резултат от синдром на Guillain–Barre, миастения гравис, увреждане на двигателните неврони, увреждане на гръбначния стълб, мускулна дистрофия, амиотрофична латерална склероза и други
- състояние на шок с различна етиология
- при тежка застойна сърдечна недостатъчност
По преценка на лекуващия медицински екип механична вентилация може да се приложи и при редица други състояния, свързани със сериозно нарушаване на общото здравословно състояние, влошаване на дихателната функция и капацитет.
Необходимо е строго мониториране състоянието на пострадалия и проследяване за развитие на някои усложнения при необходимост от продължително командно дишане.
Рискове при механична вентилация
Макар и спасяваща живота и поддържаща виталните функции на пострадалия в някои случаи механичната вентилация може да доведе до развитието на различни по тежест странични ефекти и усложнения, някои от които налагат своевременни лечебни мерки.
По-висок риск от развитие на усложнения в резултат от командното дишане е налице при необходимост от продължително поддържане на респираторните функции с помощта на апаратно дишане, при тежко увредено общо състояние, при наличие на множество подлежащи заболявания (полиморбидност) и увреждания, при лица в напреднала възраст, които като цяло показват по-голяма предразположеност към усложнения.
Към възможните нежелани прояви в резултат от механична вентилация се включват следните:
- инфекция: механичната вентилация при продължителна употреба улеснява навлизането на патогени, поради което при някои пациенти се развива пневмония и свързаните с нея усложнения, което от своя страна налага употребата на подходящи антибиотици
- увреждане на белите дробове: налягането, упражнявано от апаратурата, може да доведе до механични травми и увреждания на белите дробове, обикновено проявяващи се под формата на остър респираторен дистрес синдром. Това е една от причините за контролирано подаване на определен процент кислород с определена скорост и постоянен мониторинг на жизнените показатели на пациента
- баротравма: респираторна баротравма или пулмонална баротравма се развива по-често при използване на механична вентилация с положително налягане. Възможните увреждания включват развитие на пневмоторакс, подкожен емфизем, пневмомедиастинални и пневмоперитонеални увреждания
- увреждания, свързани с мукоцилиарния епител: под въздействие на командното дишане е възможно увреждане на подвижността на мукоцилиарните клетки на дихателните пътища, увреждане на секретирания от тях мукус, задръжка на секрети и свързаните с тях усложнения
- странични ефекти, свързани с провежданото лечение: в някои случаи страничните ефекти се дължат не толкова на самата апаратна вентилация, колкото на използваните лекарства за подобряване състоянието на пациента, като нежеланите ефекти варират в широки граници и налагат често проследяване състоянието на пациента
За минимизиране рисковете от развитие на усложнения и оптимизиране на лечението, механична вентилация (командно дишане) се извършва в пригодени за целта лечебни заведения, снабдени с необходимата апаратура и обучен за целта медицински персонал.
Обикновено при стабилизиране състоянието на пациента и възстановяване на самостоятелната дихателна способност и функция, се преустановява механичната вентилация, но е необходим престой в съответното лечебно заведение до пълно стабилизиране и лечение на пострадалия.
Заболявания, при които се прилага лечението Механична вентилация
- Ботулизъм
- Бронхопулмонална дисплазия, възникваща в перинаталния период
- Друга вирусна пневмония
- Друга уточнена инфекция, характерна за перинаталния период
- Други вродени аномалии на белия дроб
- Застойна сърдечна недостатъчност
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/304068-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Mechanical_ventilation
https://www.msdmanuals.com/professional/critical-care-medicine/respiratory-failure-and-mechanical-ventilation/overview-of-mechanical-ventilation
https://rebelem.com/simplifying-mechanical-ventilation-part/
https://www.thoracic.org/patients/patient-resources/resources/mechanical-ventilation.pdf
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15368-mechanical-ventilation
http://www.meddean.luc.edu/lumen/MedEd/MEDICINE/PULMONAR/lecture/vent_f.htm
СТАТИЯТА е свързана към
- Възстановителни процедури
- Хирургически дренаж
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Премахване на трета сливица
- Лечение при панкреатит
- Интубация
- Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Обеми и капацитети на белите дробове
- Глазгоу кома скала
- Лечение на дехидратация (рехидратация)
Коментари към Механична вентилация