Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Механична вентилация Възстановителни процедури

Механична вентилация

от 30 ное -0001г., обновено на 22 юли 2019г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Механична вентилация - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

В редица ситуации, застрашаващи живота на пациента, се налага провеждане на механична вентилация, известна още като апаратна вентилация, командно дишане и наричана от някои асистирано дишане.

Обикновено се налага при тежко увредено общо състояние на пациента и увреждания на респираторния тракт или сърдечно-съдовата система, потенциално застрашаващи живота на болния.

При невъзможност за самостоятелно извършване на дихателните движения или сериозни нарушения в кръвно-газовия анализ често се налага включване на пациента на командно дишане, като продължителността варира в зависимост от състоянието на пациента и отговора към приложените терапевтични мерки.

Важно е да се отбележи, че механичната вентилация не лекува основното заболяване и не отстранява причините, довели до влошаването състоянието на пациента, поради което на фона на механична вентилация е необходимо провеждането на съответните терапевтични мерки за корекция на основните физиологични показатели, лечение на подлежащото заболяване и отстраняване по възможност на причините, довели до развитието на състоянието.

 Механична вентилация (командно дишане): особености

Механична вентилация (командно дишане): какво представлява, особености

Механичната вентилация представлява животоподдържащо лечение, което осигурява необходимото време на медицинския персонал и позволява предприемане на съответните мерки за отстраняване на причините, влошили състоянието на пациента и осигуряване на адекватно и своевременно лечение при поддържане на основните витални функции и невъзможност за самостоятелно дишане.

По същество представлява апарат, към който са прикрепени специални тръбички и който отчита виталните показатели (кръвно налягане, пулс, кислородна сатурация, честота на дишането и други) и сигнализира при наличие на влошаване. Пациентът е свързан към апаратурата с помощта на специални тръбички, проникващи през носа, трахеята или поставени под формата на лицева маска.

Различават се няколко вида механична вентилация в зависимост от нуждите на болния (за стимулация на вдишването, за стимулация на издишването), като обикновено се подава кислород или комбинация от газове.

Най-общо се различават механична вентилация с положително или отрицателно налягане, като самите апарати имат различни модули за програмиране, съобразно състоянието и нуждите на пациента.

Апаратите за командно дишане се използват най-често в интензивните отделения, като продължителността на поддържащата процедура варира в широки граници в зависимост от вида и тежестта на увреждането на пациента. В най-честия случай при наличие на стабилизиране на състоянието на болния до степен на възможност за самостоятелни дихателни движения апаратурата се отстранява, пациентът се проследява строго и се прилагат различни средства и други процедури за ускоряване на възстановителните процеси.

При невъзможност за бързо възстановяване състоянието на пациента, механичната вентилация се прилага за по-продължителен период от време, като е възможно прилагането в съответните за целта отделения, но също и в дома на пациента (практика в чужбина, но не и в България).

Командното дишане се понася добре от повечето пациенти, но някои съобщават за известен дискомфорт във връзка с поставените тръби в носа или устата. При механичната вентилация е необходимо осигуряването на алтернативен път за снабдяване с необходимите хранителни вещества, тъй като пациентите не могат да се хранят през устата (интравенозно хранене, хранене през сонда и други).

Употребата на апаратурата за механична вентилация и всички процедури, които касаят оптималното използване на командното дишане, се извършват от добре обучен за целта персонал.

 Механична вентилация: показания (кога се прилага)

Показания за механична вентилация (апаратна вентилация)

Механична вентилация (командно дишане) се прилагат главно с цел поддържане на виталните функции на пострадалия.

В масовия случай целта на механичната вентилация включва:

  • осигуряване на достатъчно кислород за белите дробове
  • отстраняване на излишните (натрупани) количества въглероден диоксид
  • улесняване на респираторната функция (при невъзможност или силно затруднено самостоятелно дишане)
  • заместително дишане (поддържане на белите дробове при пациенти с тежки неврологични увреждания)
  • облекчаване на респираторния дистрес
  • подобряване на газообмена в белите дробове
  • намаляване на риска от допълнителни усложнения при лица в тежко увредено общо състояние

Механична вентилация може да се приложи практически при всички пациенти, които се нуждаят от подпомагане на респираторната функция, включително и при малки деца (налични са накрайници с подходящи размери), при възрастни пациенти, по време на бременност (при необходимост) и други.

Показанията за приложение на механична вентилация са многобройни, като само част от тях включват:

  • остър респираторен дистрес синдром
  • остро увреждане на белите дробове
  • респираторен арест
  • тежка интоксикация със засягане на белите дробове
  • остро влошаване на подлежаща бронхиална астма
  • остра или хронична респираторна ацидоза
  • синдром на хиповентилация
  • при тежка екзацербация на ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест)
  • парализа или тежко увреждане на диафрагмата в резултат от синдром на Guillain–Barre, миастения гравис, увреждане на двигателните неврони, увреждане на гръбначния стълб, мускулна дистрофия, амиотрофична латерална склероза и други
  • състояние на шок с различна етиология
  • при тежка застойна сърдечна недостатъчност

По преценка на лекуващия медицински екип механична вентилация може да се приложи и при редица други състояния, свързани със сериозно нарушаване на общото здравословно състояние, влошаване на дихателната функция и капацитет.

Необходимо е строго мониториране състоянието на пострадалия и проследяване за развитие на някои усложнения при необходимост от продължително командно дишане.

 Механична вентилация (командно дишане): рискове

Рискове при механична вентилация

Макар и спасяваща живота и поддържаща виталните функции на пострадалия в някои случаи механичната вентилация може да доведе до развитието на различни по тежест странични ефекти и усложнения, някои от които налагат своевременни лечебни мерки.

По-висок риск от развитие на усложнения в резултат от командното дишане е налице при необходимост от продължително поддържане на респираторните функции с помощта на апаратно дишане, при тежко увредено общо състояние, при наличие на множество подлежащи заболявания (полиморбидност) и увреждания, при лица в напреднала възраст, които като цяло показват по-голяма предразположеност към усложнения.

Към възможните нежелани прояви в резултат от механична вентилация се включват следните:

  • инфекция: механичната вентилация при продължителна употреба улеснява навлизането на патогени, поради което при някои пациенти се развива пневмония и свързаните с нея усложнения, което от своя страна налага употребата на подходящи антибиотици
  • увреждане на белите дробове: налягането, упражнявано от апаратурата, може да доведе до механични травми и увреждания на белите дробове, обикновено проявяващи се под формата на остър респираторен дистрес синдром. Това е една от причините за контролирано подаване на определен процент кислород с определена скорост и постоянен мониторинг на жизнените показатели на пациента
  • баротравма: респираторна баротравма или пулмонална баротравма се развива по-често при използване на механична вентилация с положително налягане. Възможните увреждания включват развитие на пневмоторакс, подкожен емфизем, пневмомедиастинални и пневмоперитонеални увреждания
  • увреждания, свързани с мукоцилиарния епител: под въздействие на командното дишане е възможно увреждане на подвижността на мукоцилиарните клетки на дихателните пътища, увреждане на секретирания от тях мукус, задръжка на секрети и свързаните с тях усложнения
  • странични ефекти, свързани с провежданото лечение: в някои случаи страничните ефекти се дължат не толкова на самата апаратна вентилация, колкото на използваните лекарства за подобряване състоянието на пациента, като нежеланите ефекти варират в широки граници и налагат често проследяване състоянието на пациента

За минимизиране рисковете от развитие на усложнения и оптимизиране на лечението, механична вентилация (командно дишане) се извършва в пригодени за целта лечебни заведения, снабдени с необходимата апаратура и обучен за целта медицински персонал.

Обикновено при стабилизиране състоянието на пациента и възстановяване на самостоятелната дихателна способност и функция, се преустановява механичната вентилация, но е необходим престой в съответното лечебно заведение до пълно стабилизиране и лечение на пострадалия.

Още по темата:
  • Изкуствено дишане Изкуствено дишане
  • Ампутация Ампутация
  • Премахване на трета сливица Премахване на трета сливица
  • Лечение с теофилин Лечение с теофилин
4.2/5 12 оценки

Заболявания, при които се прилага лечението Механична вентилация

  • Ботулизъм
  • Бронхопулмонална дисплазия, възникваща в перинаталния период
  • Друга вирусна пневмония
  • Друга уточнена инфекция, характерна за перинаталния период
  • Други вродени аномалии на белия дроб
  • Застойна сърдечна недостатъчност
Всички

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВАРИТЕКС ДЕТСКИ БАНДАЖ ЗА РАМО 304
45.60лв.

ВАРИТЕКС ДЕТСКИ БАНДАЖ ЗА РАМО 304

БУТАРЕН АМИНО капсули * 90
30.20лв.

БУТАРЕН АМИНО капсули * 90

НУТРИМ НУТРИКАЛ ЗА ДИАБЕТИЦИ 100 гр.
4.20лв.

НУТРИМ НУТРИКАЛ ЗА ДИАБЕТИЦИ 100 гр.

НУТРИМ НУТРИКАЛ - прах 500 гр.
20.00лв.

НУТРИМ НУТРИКАЛ - прах 500 гр.

НУТРИМ НУТРИКАЛ - с вкус на млечен шоколад 100 гр.
4.20лв.

НУТРИМ НУТРИКАЛ - с вкус на млечен шоколад 100 гр.

ЗА ХРИСТОС И НОВОТО ЧОВЕЧЕСТВО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
6.95лв.

ЗА ХРИСТОС И НОВОТО ЧОВЕЧЕСТВО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/304068-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Mechanical_ventilation
https://www.msdmanuals.com/professional/critical-care-medicine/respiratory-failure-and-mechanical-ventilation/overview-of-mechanical-ventilation
https://rebelem.com/simplifying-mechanical-ventilation-part/
https://www.thoracic.org/patients/patient-resources/resources/mechanical-ventilation.pdf
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15368-mechanical-ventilation
http://www.meddean.luc.edu/lumen/MedEd/MEDICINE/PULMONAR/lecture/vent_f.htm

Коментари към Механична вентилация

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Механична вентилация
    www.framar.bg 
    на 17 January 2021 в 15:08
    Коментирайте "Механична вентилация"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Възстановителни процедури
  • Интубация
  • Лечение при панкреатит
  • Лечение с кислород
  • Лечение при руптура на сухожилието (скъсано сухожилие)
  • Алтернативни средства против хъркане
  • Газова обмяна в белите дробове
  • Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
  • Обеми и капацитети на белите дробове
  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
  • Лечение на дехидратация (рехидратация)

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах