Бронхопулмонална дисплазия, възникваща в перинаталния период МКБ P27.1
Честотата на хроничните белодробни заболявания при недоносените деца е значително по-висока. Бронхопулмоналната дисплазия, възникваща в перинаталния период се развива при новородени, лекувани с апаратна вентилация (позитивно налягане и високи кислородни концентрации).
Съществува зависимост между зрелостта на децата и честотата на заболяването. При гестационна възраст под 30-та седмица и тегло под 1500г процентът на засегнатите деца е по-висок. Заболяването засяга около 20% от всички новородени, които са били включвани на апаратна вентилация.
Основните фактори, водещи до развитие на бронхопулмонална дисплазия, са:
- белодробна незрялост;
- баротравма;
- кислородна токсичност;
- персистиращ артериален канал;
- хиперхидратация;
- недостатъчно овлажняване на вдишвания кислород;
- инфекции;
- дефицит на витамин Е и витамин А;
Основните етапи в развитието на бронхопулмоналната дисплазия, възникваща в перинаталния период, са:
1. Период на остър респираторен дистрес (от втори до трети ден);
2. Период на регенерация (от четвърти до десети ден);
3. Период на хронична белодробна болест (от десети до двадесети ден);
4. Хронична белодробна болест (след тридесетия ден от раждането).
В алвеоларните прегради се отлагат еластинови и фибринови нишки, формират се емфизематозни алвеоларни зони и участъци на ателектаза, атипични алвеоларни епителни клетки, множество макрофаги и хистиоцити, метаплазия и некротични промени в мукозата и съдови изменения. Най-типичният патоморфологичен белег е алвеоларната септална фиброза. Тя има фокален характер и може да обхваща 10-75% от белодробния паренхим.
Типичните симптоми на бронхопулмонална дисплазия се наблюдават при деца, обдишвани с високи концентрации на кислород. Дихателната и сърдечната честота са повишени (тахипнея с тахикардия), налице е югуларен и интеркостален тираж, експираторно стенене на бебето. Често такива деца развиват пневмоторакс - въздух в плеврата или пневмомедиастинум - въздух в медиастинума. С прогресирането на заболяването се влошава състоянието на детето - развива се дихателна недостатъчност, белите дробове са раздути, наблюдават се епизоди на забавена сърдечна дейност и спиране на дишането. При тежки форми на бронхопулмонална дисплазия се развива белодробно сърце.
Диагнозата на бронхопулмонална дисплазия се основава на характерни клинични симптоми и рентгеново изследване.
При рентгенография на гръдния кош се установява намален обем на белите дробове, зони с ателектази и хиповентилация, белодробен емфизем.
От лабораторните изследвания особено важно е следенето на АКР (алкално - киселинното равновесие), което показва нивото на кислорода и въглеродния диоксид в артериалната кръв.
Бронхопулмоналната дисплазия, възникваща в перинаталния период, се лекува чрез:
- кислородотерапия;
- асистирано белодробно дишане;
- борба против белодробния оток;
- бронходилататори: метилксантини, бета - миметици;
- системен и инхалаторен прием на кортикостероиди и други;
Профилактиката на бронхопулмоналната дисплазия се състои в пренаталното приложение на кортикостероиди и лечение на хиалинно-мембранната болест, като се прилага сърфактант след раждането и своевременно се лекуват белодробните инфекции.
Смъртен изход при бронхопулмоналната дисплазия настъпва при 15 % от случаите. Рядко може да се развие бронхиална астма в по-късен период от живота на детето.
Симптоми и признаци при Бронхопулмонална дисплазия, възникваща в перинаталния период МКБ P27.1
- Повишена телесна температура
- Затруднено дишане
- Кашлица
- Сухи свиркащи хрипове
- Раздразнителност
- Симптоми на шията
Коментари към Бронхопулмонална дисплазия, възникваща в перинаталния период МКБ P27.1