Хронични болести на дихателните органи, възникващи в перинаталния период МКБ P27
Хроничните болести на дихателните органи са тежки състояния, които водят до трайни увреждания на детето. Обикновено имат прогресиращ ход и в голям процент от случаите водят до смърт.
Етиологията на хроничните болести на дихателните органи, възникващи в перинаталния период, може да бъде различна. Те се срещат предимно при недоносени, родени преди 30-та гестационна седмица, при деца, родени с ниско тегло, при деца с вродени аномалии на дихателната система и такива, които са подлагани на изкуствена вентилация.
Основният патогенетичен механизъм за развитието на тези заболявания е нарушената вентилация и перфузията на белия дроб, които се дължат на нарушено развитие на белия дроб на плода.
Към хроничните болести на дихателните органи, възникващи в перинаталния период, спадат: синдромът на Wilson-Mikity, бронхопулмоналната дисплазия, вродената белодробна фиброза и други.
Повече информация за отделните заболявания можете да прочетете на:
- Синдром на Wilson-Mikity мкб P27.0
- Бронхопулмонална дисплазия, възникваща в перинаталния период мкб P27.1
- Други хронични болести на дихателните органи, възникващи в перинаталния период мкб P27.8
- Хронична болест на дихателните органи, възникваща в перинаталния период, неуточнена мкб P27.9
Симптомите на хроничното заболяване могат да се проявят веднага след раждането или до няколко дена след него. Най-често първата проява на хроничните белодробни заболявания е затруднено дишане. Може да се наблюдава тираж (включват се гръдните и коремните мускули в дишането), тахипнея. Понякога се чува хриптящ звук по време на дишането, кожата на бебето е бледа, а по-късно може да се появи цианоза.
Диагнозата на хроничните болести на дихателните органи, възникващи в перинаталния период, се потвърждава като се направи рентгенография, компютърна томография (КТ) или биопсия.
Лечението е трудно и обикновено не дава особени резултати. Хроничните болести на дихателните органи, възникващи в перинаталния период, се характеризират с прогресивен ход и необратими промени. Терапията е симптоматична и цели облекчаване на състоянието на детето. Прилага се:
- кислородоторапия;
- изкуствена вентилация при необходимост;
- поддържане на основните жизнени функции;
- кортикостероиди;
- имуносупресори;
Профилактиката има важно значение за предотвратяване развитието на хроничните белодробни заболявания. Тя включва:
- лечение на бронхопулмоналната дисплазия, което се провежда с приложение на кортикостероиди;
- лечение на хиалинно-мембранната болест с екзогенен сърфактант;
- ранно отвикване от апаратната вентилация;
- използване на възможно най-ниски кислородни концентрации;
- навременно лечение на белодробните инфекци с антибиотици;
Коментари към Хронични болести на дихателните органи, възникващи в перинаталния период МКБ P27