Друга вирусна пневмония МКБ J12.8
Вирусите са най-малките паразитни агенти, които причиняват различни инфекциозни заболявания при хората. Разделят се на множество групи и подгрупи, в зависимост от тяхната патогенност и структура. Много от вирусите причиняват инфекции на дихателната система. Могат да засегнат всички органи и структури от респираторния тракт. В началото едно инфекциозно заболяване почти винаги започва със засягане на горните дихателни пътища, след което инфекцията се разпространява към долните дихателни пътища, и в частност белите дробове.
Пневмонията представлява възпалително заболяване на белите дробове, в резултат на инфекция от различни вируси, бактерии и гъбички. В статията друга вирусна пневмония ще разгледаме пневмония, причинена от различни видове вируси.
Вирусите са най-малките инфекциозни агенти и представляват облигатни вътреклетъчни паразити. Класифицират се различни вирусни семейства и подвидове, разделящи се въз основа на структурни и патогенни различия между отделните видове. Главно се разделят по вида на нуклеиновата киселина, от която се изграждат - ДНК или РНК вируси. Отвън всички вируси са покрити от защитна мембрана, наречена капсид, която ги прави по-устойчиви към условията на външната среда.
Пневмониите, причинени от вируси се различават с нехарактерното си клинично протичане. Заболяването може да протече единствено с неспецифични симптоми, а понякога и с настъпването на сериозни усложнения. Различава се и по тежест на проявените симптоми от леки до тежки, нарушаващи нормалната функция на белите дробове.
Честота
Вирусната пневмония е често срещащо се заболяване, което може да обхване хора на всякаква възраст. Според направени проучвания се наблюдава тенденция към увеличаване на броя на диагностицираните вирусни пневмонии, което от една страна се дължи на увеличеният брой заболели, а от друга подобрение в диагностичните методи в медицината.
Според световни данни вирусен причинител се наблюдава при 13-50% от диагностицираните пневмонии, като в този процент са включени и смесените инфекции между вируси и бактерии, тъй като вторичната бактериална инфекция се посочва като едно от най-често настъпващите усложнения от заболявания, индуцирани от вируси. Повече от 50% от диагностицираните вирусни пневмонии се причиняват от грипни вируси А и В, като те са едни от най-разпространените причинители по целия свят, причиняващи ежегодни вирусни епидемии. Други разнообразни вирусни видове също могат да причиняват пневмония при хората, но те се срещат по-рядко. Особено внимание се обръща на пневмониите, причинени от атипични вируси, което говори за наличието на вроден или придобит имунен дефицит, който трябва да бъде уточнен.
Групи хора, при които се среща по-често вирусна пневмония:
- Имунокомпрометирани (вроден или придобит имунен дефицит)
- Тютюнопушачи
- Деца под 2-годишна възраст
- Възрастни над 65-годишна възраст
- Бременни жени
- Хора, с придружаващи хронични заболявания
Въпреки, че вирусната пневмония може да засегне хора от всички възрастови групи, по-често се среща при малки деца под 2-годишна възраст и възрастни над 65 години, тъй като тези групи се свързват със слабост на имунната система.
Според световни данни вирусната пневмония по-често засяга мъже, отколкото жени. От друга страна при заболелите бременни жени се наблюдава по-висок риск от развитието на усложнения от заболяването.
Причина
Множество различни вируси могат да бъдат потенциални причинители на заболяването, както ДНК, така и РНК. Най-често срещаните са:
- Грипни вируси - най-широко разпространените вируси, характеризиращи се с висока вирулентност поради множеството подтипове. Те са основните причинители на ежегодни вирусни епидемии през студените месеци от годината. Усложненията при тях не са редки. Поради тази причина е създадена противогрипна ваксина, която всяка година е насочена срещу миналогодишните щамове, причиняващи инфекции.
- Парагрипни вируси - основно причиняват инфекция при кърмачета и малки деца.
- Респираторно синцитиален вирус (RSV) - това са най-честите вирусни причинители на пневмония при кърмачета и малки деца.
- Аденовируси - аденовирусите не са от най-честите причинители на вирусна пневмония, но за разлика от другите вируси, могат да причинят инфекция през цялата година, тъй като за тях не е характерна сезонната проява.
- Коронавируси
- Ентеровируси
- Коксаки вируси
- Еховируси
Повечето от членовете на вирусното семейство Herpesviridae могат да причинят пневмония при гостоприемници с компрометиран клетъчен имунитет (най-често това са ХИВ-позитивните):
- Херпес симплекс вирус (HSV-1, HSV-2)
- Варицела-застер вирус (VZV)
- Цитомегаловирус (CMV)
- Вирус на Епщайн-Бар (EBV)
Патофизиология
Основен начин на предаване на вирусните инфекции е въздушно-капковият. Входна врата на инфекцията представляват горните дихателни пътища. Заразяването става при кихане и кашляне на болен заразоносител, в близост до здрав индицивид. Изхвърлените в атмосферата аерозоли, натоварени с вирусни частици, попадат в носната кухина на гостоприемника при инхалиране. След като бъдат инхалирани вирусните частици се сблъскват с множеството защитни механизми на организма. Щом ги преодолеят вирусите се прикрепят към клетките на лигавицата на респираторния тракт. Именно в тях започва вирусната репликация. Увредените клетки секретират множество възпалителни медиатори, което води до локална реакция, изразяваща се със зачервяване и оток на засегнатата част от дихателната система. По този начин се проявяват симптоми като зачервени гърло, кашлица (поради дразненето на тусигенните рецептори, разположени в лигавицата на респираторния тракт), хрема и пр.
Разпространяването на инфекцията към белите дробове най-често става с помощта на образуваните секрети, които не биват очиствани. Главните механизми на тъканната увреда от вирусите са:
- Директен цитопатичен ефект върху белодробните клетки (пневмоцитите)
- Индиректен чрез усилен имунен отговор, индуциран от вирусите
Веднъж попаднали в кръвообръщението, вирусните частици могат да се разпространят към всички органи и системи и да индуцират патологични промени.
Симптоми
За всички вирусни инфекциозни заболявания е характерно начало с инкубационен период. Средната му продължителност при вирусните инфекции е 1 до 4 дни. За него е характерна усилената вирусна репликация и липсата на проявени симптоми, които да говорят за вида на заболяването. За този период единствено са характерни неспецифичното главоболие и общо неразположение.
След инкубационния период се проявяват симптоми от страна на респираторния тракт и по-точно от горните дихателни пътища от патологичните промени, които вирусите са индуцирали. След попадане в белите дробове, се проявяват характерните симптоми от белодробното засягане.
- Главоболие
- Обща отпадналост
- Фебрилитет
- Втрисане
- Кашлица (суха или влажна)
- Хрема
- Болка в мускулите (миалгия)
- Болка в гръдната област при дишане или кашляне
- Цианоза (посиняване на кожата на лицето)
- Задух
Тези симптоми не са задължителни и могат да се проявяват при много други заболявания на дихателната система. Понякога, в редки случаи, пневмонията може да протече асимптоматично, без липса на симптоми, което затруднява диагностицирането.
Диагноза
За диагностицирането на друга вирусна пневмония се използват следните методи:
Физикален преглед
При преглед от лекар, пациентът представя своите симптоми, които са насочващи за вида на заболяването. От физикалния преглед най-съществено значение за диагностицирането на вирусна пневмония е аускултацията на белите дробове. При нея се наблюдават следните патологични промени:
- Учестено дишане (тахипнея)
- Хрипове - при вирусна пневмония могат да се аускултират както сухи, така и влажни хрипове. Често те са дифузно разпръснати.
- Удължен експириум - удължаване на втората фаза на дишането, тъй като проявеният задух от засягане на долните дихателни пътища е експираторен.
Кръвни изследвания
От изследването на кръвни показатели значение за това заболяване имат маркерите на възпаление, чиито стойности за завишени:
- Левкоцитоза
- СУЕ (Скорост на утаяване на еритроцитите)
- CRP (С-реактивен протеин)
Освен тях важно клинично значение има и кръвно-газовият анализ. За целта се изследва артериална кръв, в които се следят стойностите на парциално налягане на кислород, въглероден диоксид, pH и други.
Рентгенография/КТ (Компютърна томография)
Образните изследвания са с висока информативна стойност при вирусната пневмония. Ясно се визуализират патологичните промени. Те не са ограничени от нормалния белодробен паренхим, а са дифузни и обхващат интерстициалната тъкан на белите дробове.
Бронхоскопия
Инвазивно ендоскопско изследване, при което с помощта на ендоскоп и камера се прониква до бронхиалното дърво на белия дроб. Рядко се налага при вирусна пневмония, тъй като е инвазивен метод. Използва се единствено при съмнение за злокачествено заболяване.
Вирусологичо изследване
Чрез вирусологично изследване се доказва конкретният етиологичен причинител на заболяването. Използват се различни тестове като PCR и ELISA. Обикновено не се назначават, тъй като са скъпо струващи изследвания. Въпреки това, често се използват за определяне вида на причинителя при имунокомпрометирани пациенти.
Диференциална диагноза
Друга вирусна пневмония може да сходно клинично протичане като множество други както инфекциозни, така и неинфекциозни заболявания на белите дробове. Някои от тях са:
- Бактериална пневмония
- Микотична пневмония
- Аспирационна пневмония и пневмонит
- Плеврален излив
- Дихателна недостатъчност
Лечение
Лечението на пневмония, причинена от вируси е комплексно. Най-общо лечението се разделя на следните групи:
Домашни грижи
- Достатъчна почивка
- Прием на голямо количество течности
- Прием на храна, богата на витамини (от голямо значение за имунната система е витамин С)
- Ограничаване на контактите с хора поради риск от разпространението на инфекцията
Лечение, насочено срещу причинителя
Тъй като причинителите на това заболяване са различни видове вируси, се използват антивирусни лекарствени препарати, които са доста ефективни. Най-често прилаганите са:
- Амантадин
- Зенамивир
- Озелтамивир
- Ацикловир
Симптоматично лечение
За облекчение на проявените симптоми се използват различни групи лекарствени препарати, най-често:
- Аналгетици
- Антипиретици (за висока температура)
- НСПВС (Нестероидни противовъзпалителни средства)
- Антитусивни (против кашлица както суха, така и влажна)
Превенция
За превенция от друга вирусна пневмония могат да използват следните мероприятия, които да предотвратят предстояща инфекция:
- Избягване на близък контакт със заразни болни
- Употреба на отделни прибори за хранене
- Често миене на ръце
- Използване на маски за лице
- Поставяне на ежегодна противогрипна ваксина
- Прием на витамин С и имуностимулатори
Симптоми и признаци при Друга вирусна пневмония МКБ J12.8
ВсичкиЛечение на Друга вирусна пневмония МКБ J12.8
Изследвания и тестове при Друга вирусна пневмония МКБ J12.8
Библиография
https://www.webmd.com/lung/viral-pneumonia-lung-infection
https://emedicine.medscape.com/article/300455-overview
https://www.healthline.com/health/viral-pneumonia
https://jim.bmj.com/content/66/6/957
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322350.php
Коментари към Друга вирусна пневмония МКБ J12.8