Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Вирусология Херпесни вируси Вирус на инфекциозната мононуклеоза

Вирус на инфекциозната мононуклеоза (Epstein-Barr virus)

от 16 юни 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Вирус на инфекциозната мононуклеоза (Epstein-Barr virus) - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Human (gamma) herpesvirus 4 (Epstein-Barr virus) принадлежи към род Lymphocytovirus, семейство Herpesviridae. Подсемейство Gammaherpesvirinae понастоящем се разделя на два рода - Lymphocryptoviridae, към който принадлежи Epstein-Barr вирусът (EBV или HHV4) и род Rhadinoviridae, който включва човешкия херпесвирус 8, свързан със заболяването саркома на Kaposi (KSHV или HHV 8). Епщайн-Барр вирусът причинява заболяването инфекциозна мононуклеоза. EBV е най-честата причина за инфекциозна мононуклеоза, но и други вируси могат да причинят това заболяване. Обикновено тези вируси се разпространяват чрез телесни течности, особено чрез слюнка, кръвопреливане или по време на сексуален контакт.

Вирусът е открит за първи път през 1964 г., когато сър Майкъл Антъни Епщайн и Ивон Бар го откриват след култивиране на клетъчна линия на лимфома на Бъркит. През 1968 г. вирусът е свързан с инфекциозната мононуклеоза.

Инфекцията с вируса Epstein-Barr (EBV) е често срещана в детска възраст. Въпреки че EBV може да причини мононуклеоза, не всички, заразени с вируса се разболяват. В-лимфоцитите са основните мишени за причинителя на инфекциозната мононуклеоза. Симптомите на инфекциозната мононуклеоза обикновено са леки и самоограничаващи се, но вирусът продължава да съществува в организма за цял живот. По този начин, здравите заразоносители могат да разпространяват вируса чрез целувка или споделяне на храна и прибори. Ето защо мононуклеозата се нарича още " болест на целувката".

Структура

ebvХерпесвирусите имат уникална четирипластова структура , състояща се от сърцевина, капсид, капсомери или вертекс и двуслойна липидна обвивка. Сърцевината съдържа двойноверижна ДНК, заградена от капсид, състоящ се от капсомери.

Капсидът е заобиколен от аморфна протеинова обвивка, наречена тегумента. Той е обвит в гликопротеин и двуслойна липидна обвивка.

Епидемиология

Вирусът Epstein-Barr (EBV) се среща в световен мащаб и е често срещана причина за вирусен фарингит (инфекциозна мононуклеоза). Разпространява се по въздушно-капков и контактно-битов път. Рисковите фактори за развитие на заболяването включват контакт с телесни течности (особено слюнка) и обекти, които са били използвани от заразени хора. Вирусът се разпространява от човек на човек, пациентите са заразни по време на инкубационния период и докато са налице симптомите на инфекцията. Инкубационният период е около четири до седем седмици.

Патогенеза и клинична картина

Инфекциозната мононуклеоза е описана за първи път от Спрънт и Еванс в бюлетина на болница "Джон Хопкинс" през 1920 г. Те описват клиничните характеристики на инфекциозната мононуклеоза. По това време тяхната статия е озаглавена "Мононуклеарна левкоцитоза в отговор на остра инфекция (инфекциозна мононуклеоза)", защото причинителят все още не е описан.

Инфекциозната мононуклеоза е остро инфекциозно заболяване, характеризиращо се с ангина, генерализирана лимфонодулопатия, хепатоспленомегалия и засяга предимно пациенти между 15 и 25 години. Циркулиращите В-клетки разпространяват инфекцията в цялата ретикуло-ендотелна система, т.е. черен дроб, далак и периферни лимфни възли. EBV инфекцията на В-лимфоцитите води до хуморален и клетъчен отговор към вируса. Хуморалният имунен отговор, насочен срещу структурните протеини на EBV, е основата за теста, използван за диагностициране на EBV. Т-лимфоцитният отговор обаче е от съществено значение за контрола на EBV инфекциятар клетките естествените убийци (NK) и CD8 + цитотоксичните Т-клетки контролират пролифериращите В-лимфоцити, инфектирани с EBV. Т-лимфоцитният клетъчен отговор е изключително важен при определянето на клиничната експресия на EBV вирусната инфекция. Бързият и ефективен Т-клетъчен отговор води до контролиране на първичната EBV инфекция и до пълното потискане на EBV. Неефективният Т-клетъчен отговор може да доведе до прекомерна и неконтролирана пролиферация на В-клетки, което води до В-лимфоцитни злокачествени образувания на (напр. В-клетъчни лимфоми).

Имунният отговор към EBV инфекцията е треската, която се дължи на освобождаването на цитокини след инвазия на В-лимфоцити от EBV. Лимфоцитозата се причинява от пролиферация на инфектирани В-лимфоцити. Фарингитът, наблюдаван при EBV инфекциозната мононуклеоза, е причинен от пролиферацията на EBV-инфектирани В-лимфоцити в лимфната тъкан на орофаринкса.

Повечето случаи на инфекциозна мононуклеоза на EBV са субклинични и единствената проява на EBV инфекцията е серологичен отговор към повърхностен протеин на EBV, открит с EBV серологични тестове.

Микробиологична диагностика

Електронната микроскопия, имунофлуоресценцията и преципитацията в агаров гел се използват при доказването на Епщайн-Бар-вируснен антиген. Рутинният тест за диагностика на инфекциозната мононуклеоза е тестът за доказане на хипертрофилни антитела на Paul-Bunnel. За експрсна диагноза се използват моно-спот тестът и имунофллуросцентния тест.

Лечение

Не съществува специфична терапия за лечение на инфекциозната мононуклеоза. Антибиотиците не действат срещу вирусни инфекции. Лечението включва главно почивка и прием течности. Понякога стрептококова инфекция придружава ангината при мононуклеоза. При такива обстоятелства се налага лечение с антибиотици за съответните съпътстващи бактериални инфекции.

4.3/5 6 оценки

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK47397/
https://www.emedicinehealth.com/epstein-barr_virus_infection/article_em.htm#what_is_an_epstein-barr_virus_infection_ebv_infection
https://www.medicinenet.com/epstein-barr_virus_ebv/article.htm
https://emedicine.medscape.com/article/222040-overview#a5

Коментари към Вирус на инфекциозната мононуклеоза (Epstein-Barr virus)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вирус на инфекциозната мононуклеоза (Epstein-Barr virus)
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 04:28
    Коментирайте "Вирус на инфекциозната мононуклеоза (Epstein-Barr virus)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Вирусология
  • Херпесни вируси
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2305 дни, 11 часа и 15 мин.

Инфекциозна мононуклеоза - мнения и въпроси

преди 2318 дни, 18 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 16 часа и 32 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 7 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 7 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 7 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival