Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Имунна система Придобит имунитет Клетки на придобития имунитет В-лимфоцити

В-лимфоцити

от 29 окт 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
В-лимфоцити - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

В-лимфоцитите са вид бели кръвни клетки, които принадлежат към групата на лимфоцитите. Те са неразделна част от придобития имунен отговор. В-клетките представляват клетъчна линия с отделни и уникални функции различни от тези на Т-лимфоцитите. Те притежават централна роля в продукцията на антитела, в генерирането на имунологична памет, в антигенното представяне и секрецията на цитокини.

В-лимфоцитСегашното разбиране за структурата и функцията на В-клетките се базира на данни публикувани през 1965 г. Първата индикация за съществуването на тази клетъчна линия е съобщена през 1890 г., когато двама учени откриват, че циркулиращите биологично активни субстанции, са важни за изграждането на имунитет към дифтерия и тетанус. Павел Ерлих по-късно предлага тези вещества да се нарекат антитела. В края на 40-те години се индентифицира производителят на антителата — В-лимфоцитите. До 1980 г. съставът на клетъчната повърхност на В-клетките до голяма степен е бил проучен. С течение на времето се идентифицират и другите В-клетъчни типове. През 2015 г. се е отбелязала 50-тата годишнина от откритието на тези клетки.

Морфология и онтогенеза на В-лимфоцити

диференциация на В-лимфоцитиВ-лимфоцитите се характеризират с наличието на централно разположено ядро, базофилна цитоплазма с добре развит ендоплазматичен ретикулум, значителен брой рибозоми и много микровили по клетъчната повърхност. В-клетките се развиват от стволoвите клетки на костния мозък. Предшествениците В-клетките се превръщат в пре-В-клетки, които могат да синтезират IgM. Пре-В-клетките дават началото на костномозъчни В-клетки, на чиято повърхност вече са формирани рецепторни IgM молекули. Тези лимфоцити пролиферират и техните потомци, по чиято повърхност се експресират IgD, IgG и IgA рецептори, заселват вторичните лимфоидни органи. Там при наличието на съответен антигенен стимул, те могат да продължат развитието си.

Видове и функция В-лимфоцити

При антигенен стимул и задействане на каскадата от реакции за синтеза на цитокини, В-клетките се диференцират във вторичните лимфоидни органи в плазматични клетки и В-помнещи клетки. Освен тези два типа се диференцират и субпопулации В-клетки.

Типове В-клетки:

  1. Плазматични клетки — този тип В-клeтки произвежда антитела. Наричат се още плазмоцити. Плазматичните клетки произлизат от диференциацията на В-клетките. След напускането на плазматични клеткикостния мозък В-клетките действат като антиген-представящи клетки, които обработват антигените чрез рецептор-медиирана ендоцитоза. След преработката, части от антигена се свързват с молекули от клас II на Главния комплекс на тъканната съвместимост и се представят на Т-хелперите. Тези Т-клетки предизвикват активиране на В-клетките. Тази среща с антигена и неговото представяне води до диференциация на недиференциратаната В-клетки в някои от клетъчните типове. Повечето от тях се превръщат в плазмобласти или незрели плазмени клетки, които по-късно се превръщат в зрели плазмоцити. След процесите на съзряване плазматичните клетки има определено време на живот в организма, вариращ от дни до месеци. Те секретират високи нива антитела от един клас. При наблюдение под светлинен микроскоп се забелязва, че плазматичните клетки имат базофилна цитоплазма с ексцентрично разположено ядро. В цитоплазмата им се намират още добре развит апарат на Голджи, гранулиран ендоплазмен ретикулум, рибозоми, лизозоми и митохондрии. Плазматичните клетки не притежават рецептори за антителата.
  2. В-паметните клетки — най-често патогените не атакуват организма само веднъж. По тази В-клетки на паметтапричина имунната система е развила уникалната способност да запомня точно с кои антигени се е срещнала и при повторна среща да се реагира бързо. Тази функция се изпълнява от паметните клетки. В-клетките също се диференцират до клетки, които помнят антигените. Тези типове се наричат В-паметни клетки. Тези клетки имат дълъг живот и съществуват дори след справянето с инфекцията. Те остават в режим на готовност, като са способни да разпознаят и да атакуват бързо всички повторно нахлуващи антигени. В-паметните клетки създават условия за бърза продукция на плазматични клетки при вторичен имунен отговор.

Субпопулации В-клетки

  1. В1-клетки — появяват се още в ембрионалния период. Те представляват източник на естествени антитела от клас имуноглобулин М. Във възрастния организъм те са разположени в перитонеалната и плевралната кухина. Счита се, че тяхната функция е свързана с вродения имунитет и отговора на организма срещу бактериални и вирусни инфекции. Те експресират CD5 маркера, който се свързва с CD72 и по този начин медиира В-клетъчните взаимодействия.
  2. В2-клетките — появяват скоро след раждането и са локализирани във вторичните лимфоидни органи. Те могат да се диференцират в В-паметни и в плазматични клетки. За активирането на В2-клетките е необходим стимул от Т-хелперите.
  3. В3-клетките — характеризират с наличие на Fc-рецептори, чрез които взаимодействат с Fc-участъците на имуноглобулини, свързани с клетки-мишени, като упражняват върху тях цитотоксично действие.
  4. В-супресорите — потискат пролиферацията на предшествениците на плазмоцитите на Т-килърите и представляват незрели В-лимфоцити.

В-клетките притежават важни функции, благодарение на които стоят в основата на хуморалния имунитет и развитието на различни механизми за отстраняване на антигена.

Заглавно изображение: cellbiol.net

Още по темата:
  • Мастоцити Мастоцити
  • Базофили Базофили
  • Главен комплекс на тъканната съвместимост Главен комплекс на тъканната съвместимост
  • Лимфни възли Лимфни възли
5.0/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪНИ ВИТ - ВИТАМИН D3 таблетки * 50 ХЕРБАМЕДИКА
11.80лв.

СЪНИ ВИТ - ВИТАМИН D3 таблетки * 50 ХЕРБАМЕДИКА

ДЕНТИ-ПОП БЛИЗАЛКА БЕЗ ЗАХАР ЗА ГЪРЛО С ВКУС НА МАЛИНИ
1.10лв.

ДЕНТИ-ПОП БЛИЗАЛКА БЕЗ ЗАХАР ЗА ГЪРЛО С ВКУС НА МАЛИНИ

Нов
МАГНЕЗИЙ + ВИТАМИН B6 таблетки * 30 ВАЛМАРК
17.80лв.

МАГНЕЗИЙ + ВИТАМИН B6 таблетки * 30 ВАЛМАРК

ОСТРОВИТ КУАТРО МАШРУМ БЛЕНД прах 100 г
26.95лв.

ОСТРОВИТ КУАТРО МАШРУМ БЛЕНД прах 100 г

Нов
ИМУНОБОР БЕТА ГЛЮКАН капсули 300 мг * 30
20.00лв.

ИМУНОБОР БЕТА ГЛЮКАН капсули 300 мг * 30

СУОНСЪН ГЪБА РЕЙШИ капсули 600 мг * 60
29.00лв. 24.65лв.

СУОНСЪН ГЪБА РЕЙШИ капсули 600 мг * 60

ПРОМО

Библиография

https://www.bio-rad-antibodies.com/b-cell-function-activation-lineage-marker-antibody-minireview.html

http://cellular-immunity.blogspot.bg/2007/12/b-cells.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4690519/

https://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_cell

http://www.mayamarkov.com/biology/I09Peripheria/I09Peripheria.htm

https://askabiologist.asu.edu/memory-b-cell

Gabriel Virella, „Introduction to Medical Immunology“

Виктория Сарафян и съавтори, „Медицинска биология”, Пловдив-2010

Коментари към В-лимфоцити

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте В-лимфоцити
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 23:57
    Коментирайте "В-лимфоцити"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Имунна система
  • Придобит имунитет
  • Клетки на придобития имунитет
  • Диета №15 - общовъзстановяваща
  • Лечение с интерферон
  • Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
  • Манука
  • Мужик корен
  • Мастоцити
  • Тулси, Свещен босилек
  • Бял бор
  • Индийско грозде, Еуфорбия, Амла, Амалаки
  • Базофили
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За тонус и по-висок имунитет през есенния период, какво трябва да приемам?

преди 3904 дни, 10 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 3 часа и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 3 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 3 часа и 20 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 3 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем

Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем

от 05 фев 2024г. Прочети повече
Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки

Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки

от 03 май 2022г. Прочети повече
Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции

Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции

от 25 яну 2021г. Прочети повече
Проверете текущото състояние на вашия имунитет Проверете текущото състояние на вашия имунитет

Проверете текущото състояние на вашия имунитет

от 30 окт 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival