Мужик корен
Мужик корен (Euphorbia fischeriana, Euphorbia pallasii) предствалява малко многогодишно тревисто растение, което се класифицира към семейство Euphorbiaceae (Млечкови). Използва се и до днес в тибетската, китайската и сибирската народна медицина. Мужик корен е традиционно билково лекарство, широко използвано в Азия. До момента от корените му са идентифицирани 58 съединения. При нараняване отделя млечен сок. Това растение е описано за пръв път от Ернст Готлиб фон Щаудел в Nomenclator Botanicus, публикувано през 1840 г.
Устройство на мужик корен
Изображение: Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Билката е грудков вид, образуващ широколистни многогодишни растения с изправени стъбла, носещи копиевидни, тъмнозелени листа с изпъкнали средни жилки и от края на пролетта до лятото, разклонени цими от малки, ярко жълто-зелени цветя, заобиколени от видни, ярко жълто-зелени прицветници. Достига височина от 15 до 45 см. Коренът на билката е разклонен, с размери 20-30 на 4-6 см. Стъблото е единично, с дебелина 5-7 мм. Листата се редуват; липсват прилистници; яйцевидно-продълговати, с големина 1-2 см на 4-6 мм; липсва листна дръжка. Листните пластинки постепенно се уголемяват нагоре, до продълговати, с размери 4-6,5 на 1-2 см, основата им е равна, върхът е заоблен или остър; страничните вени незабележими. Мужик корен развива малки цветчета. Биват заместени от яйцевидно-кълбовидни плодчета, съдържащи сиво-кафеви семена.
Разпространение на мужик корен
Билката расте в Източен Сибир, Забайкалието и Северен Китай; Япония, Корея, Монголия, Русия. Вирее по пасища, сухи планински склонове, в гори до 100-600 метра надморска височина.
Използваема част на мужик корен
С медицинска цел се употребяват корените на растението.
Химичен състав на мужик корен
От билката са изолирани следните вещества:
- флавоноиди;
- феноли;
- дъбилни вещества;
- кумарини;
- мирицин;
- антраглигозиди;
- стероиди;
- редки органични киселини (стеаринова, палмитинова и линолова);
- голямо количество селен и фитоандрогени;
- лактони;
- изобауеренил ацетат, бета-амирин ацетат, 24-метиленциклоартенон, октакозил ферулат и 2,4-дихидрокси-6-метокси-3-метил ацетофенон.
Изображение: https://krsk.au.ru/15086828-molochaj-pallasa-molochaj-fishera-euphorbia-fischeriana/
Корените на E. fischeriana отдавна се използват в традиционната китайска медицина за лечение на рак, оток и асцит. Наричат се още Lang Du Da Ji на китайски, което означава "изключително токсичен", следователно се използват и като пестициди. По-ранните химически изследвания на това растение показават, че то съдържа дитерпеноиди, тритерпеноиди, стероиди и др. Редица дитерпеноиди, включително изолираните от мужик корен - йолкинолид А и В и 17-хидроксийолкинолид А и В, проявяват значителна противотуморна активност срещу няколко туморни линии, като сарком 180, асцитен карцином на Ерлих и хепатоцелуларен карцином при мишки.
Дитерпеноидите са основните компоненти на това растение, последвани от тритерпени, стероиди, ароматни съединения, танини. То съдържа още фумарова киселина и един дипептид.
Като последица от изучените токсичните съставки на E. fischeriana, се разработва нов биологичен пестицид и неговото използване се насърчава за ликвидиране селскостопански вредители.
Лечебни свойства и приложение на мужик корен
В Корея мужик корен се използва за облекчаване на запек. В Китай растението се прилага с цел изхвърляне на паразити от червата и за лечение на кожни заболявания, отоци, асцит и рак.
Свойства на мужик корен
- антиоксидантно и имуномодулаторно действие;
- кръвопречистващо и детоксично действие - притежава мощен кръвопречистващ и лимфопречистващ ефект;
- общоукрепващо и стимулиращо на имунната система;
- антимикробно и антивирусно;
- седативно и аналгетично;
- антилевкемично;
- антитуморно.
Състояния и заболявания, при които се прилага мужик корен
- при заболявания на простатата;
- при нарушение на обмяната на веществата, съпътствано от наднормено тегло;
- срещу екземи, брадавици и петна по кожата;
- при епилепсия, нефрит и ендометрит;
- при онкологични заболявания като противометастазно средство;
- при грип и остри вирусни инфекции;
- при разширени вени: предотвратява образуването на тромби и ги разгражда при тромбофлебит;
- атеросклероза на кръвоносните съдове, исхемична болест на сърцето.
Начин на употреба на мужик корен
Билката се прилага под формата на извлек. В някои случаи при първи прием на билковият екстракт могат да се появят симптоми на главоболие, световъртеж, гадене и обща отпадналост.
Мужик корен и раковото заболяване
Известно е, че растението съдържа серия от производни на кампестерол, стигмастерол и ситостерол, тритерпена като лупеол и β-амирин-3-ацетат, дитерпените от тиглиянов тип 12-дезокси-форбол-13-хексадеканоат, 12-дезоксифорбол-13 -ацетат, лангдуин А, простратин, 12-дезоксифорбалдехид-13-ацетат, 12-дезоксифорбалдехид-13-хексадекацетат, 12-дезоксифорбол-13- (9Z) -октадеканоат-20-ацетат, 12-дезоксифорбол-13-деканоат, фишерозиди AC, енте-абиетанови дитерпени лангдуин В, 17-ацетоксийолкинолид А и В, йолкинолид А и В, 17-хидроксийолкинолид А и В, 7β, 11β, 12β-трихидрокси-ент-абиета-8, 13 -диен-16,12-олид, 17-ацетоксийолкинолид В, 13-хидрокси-ент-абиет- 8 -ен-7-он, пимаран дитерпен 3R, 17-дихидрокси-ен- пимара-8, 15-диен необичайни дитерпени, от които лангдуин C129 и D130 и някои феноли като скополетин, физион и 2,4-дихидрокси-6-метокси-1-ацетофенон.
Изображение: http://asiancancerherb.info/Da%20Ji%20(E).htm
Противораковото свойство на растението се дължи на ент-абиетана 17-ацетоксийолкинолид А и В.
Ент-абиетановият дитерпен йолкинолид В (CS 2.73), изолиран от Euphorbia fischeriana възпрепятства преживяемостта на аденокарцином (LNCaP), човешки простатен карцином (DU-145) и човешки рак на простатата (PC-3), със стойности на IC50 (половина максимална инхибиторна концентрация), равни съответно на 12,5 μg / ml, 45 μg / ml и 75 μg / ml, чрез блокиране на включването на тимидин в ДНК и апоптоза. Освен това, йолкинолид В инхибира растежа на човешка еритромиелобластоидна левкемия (K562) и клетки на човешки езофагеален карцином (Eca-109), със стойности на IC50, равни на 12,1 μg / ml и 23,7 μg / ml, съответно, придружени от фрагментация на ДНК и апоптоза. Няколко доказателства сочат факта, че йолкинолид В и аналозите му имат способността да довеждат раковите клетки до смърт.
Внимание!
Всички части на растението са силно токсични при поглъщане. Млечният сок, секретиран от растението при нараняване, може да причини дразнене на кожата и очите.
Заглавно изображение: https://www.plantarium.ru/page/image/id/73670.html
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ВАКУУМ ТЕРАПИЯ REHABI PENILE VACUUM TRAINER
Безплатна доставка за България!ТЕСТ ЗА ФУНКЦИЯ НА ПРОСТАТАТА * 1 ADVENT LIFE
НовШЛЕМНИК таблетки 450 мг * 30
МУРСАЛСКИ ЧАЙ 20 г
НАУ ФУДС КОЕНЗИМ Q10 капсули 30 мг * 60
ХАЯ ЛАБС ВИТАМИН Е дражета 400 IU * 100
ПРОМОБиблиография
https://www.researchgate.net/publication/51499614_Chemical_Constituents_and_Biological_Activities_of_Euphorbia_fischeriana_STEUD
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S003194229600605X
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=200012561
https://www.shootgardening.co.uk/plant/euphorbia-fischeriana
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12525037/
https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/euphorbia
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Malpighiales
- Сем. Euphorbiaceae (Млечкови)
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Рак на простатата
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Мирта
- Простатно-специфичен антиген (ПСА/PSA)
- Драконов плод
- Базофили
- E385 Калциево динатриев етилен диамин тетраацетат
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
Коментари към Мужик корен