Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения) Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Malpighiales Сем. Euphorbiaceae (Млечкови)

Сем. Euphorbiaceae (Млечкови)

от 26 ное 2014г., обновено на 20 фев 2025г.
Сем. Euphorbiaceae (Млечкови) - изображение
  • Инфо
  • Растения
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Растения
Продукти
Коментари
Свързаност

Млечкови (Euphorbiaceae) е семейство покритосеменни растения от разред Малпигиецветни (Malpighiales). То включва около 300 рода и 7500 вида, разпространени главно в тропическите области с най-голяма концентрация на видове в Индомалайската област и тропическите зони на Америка. Представителите на семейството са едногодишни и многогодишни тревисти растения, полухрасти, храсти и дървета. В България естествено разпространени са 37 вида от 4 рода. 3 вида са защитени от Закона за биологичното разнообразие.

Членове на семейството са широка гама от сукулентни растения, от тревни плевели до кактусоподобни растения и коледни звезди; имат икономическо значение, като маниока (Manihot esculenta), рициново масло (Ricinus communis), барбадоски орех (Jatropha curcas) и каучуково дърво (Hevea brasiliensis). Много от тях се отглеждат като декоративни растения, като коледна звезда (Euphorbia pulcherrima) или градински кротон (Codiaeum variegatum). Листната млечница (Euphorbia esula) и китайската лой (Triadica sebifera) са инвазивни плевели в Северна Америка.

Представители на Млечкови в България

Коледна звезда, Понсетия

Рицин

Устройство на семейство Млечкови

млечкови

Изображение: Père Igor, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Листата на Млечкови обикновено са прости, редуващи се, рядко срещуположно разположени, с прилистници. Прилистниците могат да бъдат редуцирани до власинки, жлези или шипове, или при сукулентните видове да липсват.

Растенията могат да бъдат еднодомни и двудомни. Радиално симетричните им цветове са еднополови, като мъжките и женските обикновено са на едно растение. Както може да се очаква от такова голямо семейство, съществува голямо разнообразие в структурата на цветята. Тичинките са от 1 до около 300 на брой. Женските цветя са с горни яйчници. Венчелистчетата рядко присъстват. Плодникът е от 3 сраснали плодолиста с 3 двуразделни на върха стълбчета.

Плодът обикновено е шизокарп, но понякога костилка. Типичен шизокарп е регмата, капсулен плод с три или повече клетки, всяка от които се разцепва експлозивно при узряване, разпръсквайки малки семена. Стъблата на много видове съдържат млечен сок, който по състав е много разнообразен - смоли, каучук, белтъци, захари, скорбелени зърна с характерна форма и др.

Родовете в триба Euphorbieae, подтриба Euphorbiinae показват силно специализирана форма на псевдонтий („фалшиво цвете“, съставено от няколко истински цветя), наречен циатиум. Това обикновено е малка, подобна на чаша обвивка, състояща се от слети заедно прицветници и периферни нектарни жлези, заобикалящи пръстен от мъжки цветя. В средата на циатиума стои женско цвете, един плодник с разклонени близалца. Цялата тази композиция прилича на едно цвете.

Разпространение на семейство Млечкови

Това семейство има космополитно глобално разпространение. Най-голямо разнообразие от видове има в тропиците. Euphorbiaceae също имат много представители в нетропичните области на всички континенти с изключение на Антарктика. Срещат се в широк диапазон от местообитания, включително влажни или сухи гори, храсталаци, савани и открити нарушени биоми, като са най-разнообразни под 1500 м надморска височина.

млечкови

Изображение: tato grasso, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Chandrikabai65, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Използваема част на семейство Млечкови

Употребяват се различни части на растенията от Млечкови с медицинска цел (корени, семена, сок, стволова дървесина, кори от стъбла, листа и цели растения), в бита или цели представители като декоративни. Много членове са важни източници на храна. Други са полезни заради техните восъци и масла и като източник на лекарства; опасни с отровните си плодове, листа или сок; или привлекателни с цветните си прицветници (листовидни структури, разположени точно под съцветията) или необичайни форми.

Химичен състав на семейство Млечкови

Семейството съдържа голямо разнообразие от фитотоксини (токсични вещества, произвеждани от растения), включително дитерпенови естери, алкалоиди и цианогенни гликозиди (напр. коренови грудки от маниока). Семената на растението Ricinus communis съдържат изключително мощния токсин рицин.

млечкови

Изображение: Abhinaba Basu from Redmond, United States, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Млечният бял сок е характеристика на подсемействата Euphorbioideae и Crotonoideae, а латексът на каучуковото дърво Hevea brasiliensis е основният източник на естествен каучук. Латексът е отровен при Euphorbioideae, но е безвреден при Crotonoideae. Млечният сок от мангрово дърво причинява образуване на мехури при контакт и временна слепота, ако попадне в очите. Сокът на млечницата се използва като слабително средство.

Фитохимикалите, открити във видовете Euphorbiaceae, биват още - дитерпеноиди, терпеноиди, антрахинони и епоксиди на мастни киселини, цианогенни гликозиди, флавоноиди, хидролизируеми танини, различни видове алкалоиди (апорфин, пиридин, индол и тропани), лигнани, производни на флороглуцин, танини, нериифолини (намиращи се също в олеандъра), циклоартенол, лектин и тараксерол, стероиди, сапонини, фенолни съединения, мастни киселини, естери, минерали и др., които са показали различни въздействия при хора и животни.

Лечебни свойства и приложение на семейство Млечкови

Към семейството принадлежат и важни стопански видове, като рицина (Ricinus communis) - произхожда от Африка. Рициновото масло, извлечено от семената му, намира приложение в медицината и за технически цели. Семената на рицина са силно отровни. В тропическите страни се отглежда, произхождащия от Южна Америка вид Каучуково дърво (Hevea brasiliensis), от който се получава естествен каучук. Важно хранително растение е Маниоката (Manihot utilissima), чиито клубени са богати на скорбяла.

Има доказателства, че еуфолът, тетрацикличен тритерпенов алкохол и основната съставка на сока от лечебното растение Euphorbia tirucalli, има противораково действие.

Млечкови притежават свойства като аналгетично, противораково, антидиабетно, антихелминтно, противовъзпалително, антимикробно, антиоксидантно, антиплазмодиално, хепатопротективно и имуномодулиращо.

Видовете от семесйтво Euphorbiaceae се използват широко като лекарства срещу няколко заболявания и оплаквания като рак, диабет, диария, разстройства на храносмилателната система, кожни заболявания, инфекции, сърдечни заболявания, кръвоизливи, хепатит, жълтеница, малария, очни заболявания, ревматизъм и краста и др.

Род Euphorbia

От 2013 г. до 2019 г. общо 455 неописани досега дитерпеноиди са изолирани от 53 вида от род Euphorbia. Повечето от дитерпеноидите, изолирани от Euphorbia spp. са тествани за биологична активност като невропротекция, антималарийна активност и инхибиране на образуването на остеокласти.

млечкови

Изображение: Marcelo Cava from Brazil, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Euphorbia, с 1800 до 2250 вида (включително бившите родове Chamaesyce, Pedilanthus и Poinsettia), е най-големият род в семейството. Растенията от рода Euphorbia отдавна се използват като традиционна медицина в Китай, Европа, Америка, Турция, Индия, Африка, Иран и Пакистан заради голямата им лечебна стойност и ползи за здравето. Подобно на много представители на семейството, млечният им сок е отровен и са били използвани като лечебни растения за лечение на кожни заболявания, мигрена и чревни паразити и като лек за брадавици. Съединенията, изолирани от род Euphorbia притежават антипролиферативни, цитотоксични, антимикробни и противовъзпалителни, противоракови, антиоксидантни свойства и др. Няколко сукулентни вида са популярни оранжерийни растения, а коледната звезда (Euphorbia pulcherrima) е емблематично коледно растение; ефектните „венчелистчета“ са модифицирани листни прицветници на съцветието. Croton tiglium произвежда кротоново масло, което се използва като силно очистително на някои места. Сокът от група южноамерикански видове, близки до C. lechleri, се нарича sangre de drago („драконова кръв“); използва се за различни традиционни средства, като заздравяване на рани. Стъблата, листата, корените и сокът на билките от Euphorbia се използват широко за лечение на респираторни инфекции, раздразнения на тялото и кожата, храносмилателни разстройства, възпалителни инфекции, болки в тялото, ухапвания от змии или скорпиони, сензорни смущения, микробни и ракови заболявания, дихателни разстройства, включително астма, бронхит и задържане на секрети в гърдите. Прилагат се и при слуз в носа и гърлото, спазми в гърлото, сенна хрема и тумори. Някои хора ги ползват, за да предизвикат повръщане. В Индия се употребяват и за лечение на глисти, тежка диария (дизентерия), гонорея и храносмилателни проблеми.

Карл Линей описва рода Euphorbia през 18 век заедно с различни медицински употреби, включително локално лечение и прочистване на стомашно-чревния тракт.

млечкови

Изображение: Rajesh Choorappadavu, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ингенол мебутат, дитерпен, изолиран от Euphorbia peplus се прилага локално за лечение на актинична кератоза. Най-ранните документи за дерматологичното приложение на Euphorbia peplus (след класификацията на Линей) вероятно могат да бъдат проследени до монография, публикувана в Лондон, Англия през 18 век. Оттогава са описани голямо разнообразие от биологични свойства за дитерпеноидите на Euphorbia, като антипролиферативни, обръщащи резистентността към множество лекарства, антимикробни, вазоактивни, имуномодулиращи, противовъзпалителни, невропротективни и провъзпалителни ефекти.

Етаноловите екстракти от различни части на Omalanthus nervosus и техните сродни фракции са показали анти-трихомонадни свойства. Етилацетатните фракции на всички части са най-активни. Суровите етанолни екстракти и всички фракции от листата на Bischofia javanica са показали широкоспектърна антитрихомонадна активност.

Токсичност на семейство Млечкови

Въпреки че някои видове Euphorbiaceae са били използвани в традиционната медицина, към 2019 г. няма строги клинични доказателства, че екстрактите от еуфорбия са ефективни за лечение на каквото и да е заболяване.

Многобройни видове Euphorbiaceae са включени в базата данни за отровни растения на Американската администрация по храните и лекарствата главно поради токсичния си сок.

Интересно за семейство Млечкови

млечкови

Изображение: Peter A. Mansfeld, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Семейство Euphorbiaceae е петото по големина семейство цъфтящи растения и има около 7500 вида, организирани в 300 рода, 37 триба и три подсемейства: Acalyphoideae, Crotonoideae и Euphorbioideae. Сред най-старите вкаменелости от групата са перминерализираните плодове Euphorbiotheca deccanensis от междутрапейските пластове на Индия, датиращи от късния Маастрихт в края на Креда, преди около 66 милиона години.

Някои видове от това семейство са изправени пред риск от изчезване. Това са Euphorbia appariciana, E. attastoma, E. crossadenia и E. gymnoclada.

Внимание!

Когато се приемат през устата, билките от Млечкови могат да причинят някои странични ефекти като гадене и повръщане. Не ги използвайте, ако имате стомашно-чревно разстройство.

Не докосвайте пресни билки. Могат да причинят дразнене на кожата или алергични реакции.

Да не се употребяват по време на бременност и кърмене.

Заглавно изображение: Daniel Cahen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАМШИК СТРЪК
2.70лв.

КАМШИК СТРЪК

ВОЛКАНО ЗАПЕР ГЕНЕРАТОР
171.40лв.

ВОЛКАНО ЗАПЕР ГЕНЕРАТОР

Безплатна доставка за България!
ГЛУХАРЧЕ СТРЪК
2.60лв.

ГЛУХАРЧЕ СТРЪК

ХЕПАТЕРА капсули * 30
32.80лв.

ХЕПАТЕРА капсули * 30

БЕЗСМЪРТНИЧЕ тинктура 100 мл БИОТИКА
20.50лв.

БЕЗСМЪРТНИЧЕ тинктура 100 мл БИОТИКА

ВИРУМИН ФИЛТЪР * 120
53.60лв.

ВИРУМИН ФИЛТЪР * 120

Коментари към Сем. Euphorbiaceae (Млечкови)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сем. Euphorbiaceae (Млечкови)
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 03:41
    Коментирайте "Сем. Euphorbiaceae (Млечкови)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Malpighiales
  • Червена мъртва коприва
  • Молекулата Fento-1 причинява смърт на ракови клетки, резистентни на лечение
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Диета № 9 - при диабет
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • д-р Иванка Маркова Баева
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Диабет
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 6 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 6 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 7 часа и 4 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 7 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 22 часа

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 4 дни, 22 часа

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 6 часа и 53 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 6 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival