Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Имунна система Вроден имунитет Клетки на вродения имунитет Базофили

Базофили

от 23 март 2018г., обновено на 14 окт 2020г.
Редактор: Галина Станева
Базофили - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Базофилите са вид бели кръвни клетки. Наричат се още базофилни гранулоцити. Наименованието им се дължи на факта, че тези клетки са податливи на оцветяване с основни багрила. Те са най-рядко срещаните гранулоцити, съставляващи общо 0,5 до 1% от циркулиращите левкоцити, но броят им бързо се увеличава при възпалителни заболявания. Основните функции на базофилите са свързани с участието им във възпалителните реакции по време на имунния отговор, както и в остри и хронични алергични заболявания, като астма, атопичен дерматит и сенна хрема. Базофилите имат способността да фагоцитират, да произвеждат серотонин и хистамин, да предизвикат възпаление и да секретират хепарин, който предотвратява кръвосъсирването.

Базофилните гранулоцити са открити през 1879 година от немския лекар Пол Ерлих. Една година преди това откритие този учен идентифицира и мастоцитите. През 1908 година получава Нобелова награда за физиология и медицина.

Структура и функция на базофилите

базофилБазофилите съдържат големи цитоплазмени гранули. Ядрото им е изградено от два лоба. Базофилите се образуват в костния мозък. Когато се активират те се дегранулират и освобождават гранулите, в които се съдържа хистамин, протеогликани (хепарин и хондроитин) и протеолитични ензими (еластаза и лизофосфолипаза). Освен това те секретират липидни медиатори, като левкотриени и цитокини. Базофилите са важен източник на интерлевкин 4 и интерлевкин 13. Животът на базофилите в кратък, около 1-2 дни. Тези клетки експресират рецептора за имуноглобулин Е. Базофилите могат да функционират като професионални антиген-прецентиращи клетки. Те имат ключова роля в индуцирането на Th2-клетките.

Основната разлика между мастоцитите и базофилите е, че двата типа клетки произлизат от различни клонове на хемопоезата и че мастоцитите се намират в съединителната тъкан и не циркулират с кръвния поток, докато базофилите циркулират и могат да се придвижват от кръвта към тъканите, когато е необходимо.

базофили

Роля на интерлевкин 4

Интерлевкин 4 (IL-4) е цитокин, който участва в регулацията на функцията на имунната система на много нива. Той е растежен фактор за лимфоцитите. Интерлевкин 4 играе роля в регулацията на Т-клетъчната диференциация. Този цитокин промотира Th2 клетъчната диференцията и инхибира образуването на Th1. IL-4 е важен и за защитата на лимфоидните клетки от апоптоза (програмирана клетъчна смърт). Интересен е фактът, че този цитокин може да регулира пролиферацията, диференциацията и апоптозата на широка гама от клетки с хематопоетичен и нехематопоетичен произход, като миелоидни клетки, липоцити, дендритни клетки, ендотелни клетки, мускулни и нервни клетки. Ефектите на интерлевкин 4 се медиират от свързването му с рецептори. Рецепторите за този цитокин се откриват по мембраната на голямо разнообразие от клетки. Броят на рецепторите варира от 50 до 5000 по плазмалената на една клетка. До момента са открити два типа интерлевкинови рецептори. Функциите на интерлевкин 13 (IL-13) са сходни с тези на IL-4.

Базофилните гранулоцити са част от вродения имунитет. Тяхната функция осъществява връзка между вродения и придобития имунитет. Те са важни клетки за осъществяване на защитата на тялото срещу нахлуващите патогени.

Още по темата:
  • Кръвни клетки Кръвни клетки
  • Левкоцитна формула Левкоцитна формула
  • Хемопоеза Хемопоеза
  • Левкоцити Левкоцити
4.3/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

САНГВИНОРМ капсули * 60
66.00лв.

САНГВИНОРМ капсули * 60

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА ЗА 10 ПОКАЗАТЕЛЯ LABOQUICK * 100
21.00лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА ЗА 10 ПОКАЗАТЕЛЯ LABOQUICK * 100

СУОНСЪН ТЕЛОМЕРНА ФОРМУЛА капсули * 60 SWU843
75.20лв.

СУОНСЪН ТЕЛОМЕРНА ФОРМУЛА капсули * 60 SWU843

КОМПЛЕКС Б 17 капсули * 60
53.90лв.

КОМПЛЕКС Б 17 капсули * 60

АЛОКСИ ШАМПОАН ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 1000 мл.
62.90лв.

АЛОКСИ ШАМПОАН ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 1000 мл.

МУСТЕЛА COLD ХИДРА СТИК С ПОДХРАНВАЩ КОЛД КРЕМ 9.2 гр.
15.80лв.

МУСТЕЛА COLD ХИДРА СТИК С ПОДХРАНВАЩ КОЛД КРЕМ 9.2 гр.

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Basophil

https://www.immunology.org/public-information/bitesized-immunology/cells/basophils

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3311041/

http://www.inmunologia.org/Upload/Articles/5/9/597.pdf

Gabriel Virella, „Introduction to Medical Immunology“

Коментари към Базофили

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Базофили
    www.framar.bg 
    на 17 January 2021 в 15:17
    Коментирайте "Базофили"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Имунна система
  • Вроден имунитет
  • Клетки на вродения имунитет
  • Проверете текущото състояние на вашия имунитет
  • Сироп от черен бъз - полезни свойства и приготвяне у дома
  • Пълна кръвна картина (ПКК)
  • Неутрофили
  • Андрографис
  • Мембранен транспорт
  • Строеж на мускулната клетка
  • ИЗГОНЕТЕ ХЕРПЕСА ОТ ОРГАНИЗМА СИ!
  • Пасивен транспорт
  • Левкоцити

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах