Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Увеличен брой гранулоцити

Увеличен брой гранулоцити

от 14 авг 2013г., обновено на 17 юли 2024г.
Автор: д-р Станислава Симеонова-ДимитроваРедактор: Камелия Методиева
Увеличен брой гранулоцити - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Увеличен брой гранулоцити: необичайно повишение на една от групите бели кръвни клетки - гранулоцити. Белите кръвни клетки се обозначават още като левкоцити и се подразделят на гранулоцити, лимфоцити, моноцити. Гранулоцитите от своя страна биват: еозинофили, базофили и неутрофили. Увеличеният брой на гранулоцити в кръвта се означава с медицинския термин гранулоцитоза.

Това е симптом на много различни състояния, включително инфекции и автоимунни заболявания. Хората с гранулоцитоза могат да развият различни симптоми и предупредителни признаци. Лечението е насочено към подлежащото заболяване.

Какво представляват гранулоцитите?

Гранулоцитите са най-често срещаният тип бели кръвни клетки. Те съдържат малки гранули, изпълнени с множество протеини, които са отговорни за подпомагането на имунната система в борбата с вирусите и бактериите. Образуват се и зреят в костния мозък.

Костният мозък е спонгиозна (гъбоподобната) тъкан, намираща се вътре в костите. Съдържа стволови клетки, които произвеждат бели кръвни клетки, червени кръвни клетки и тромбоцити. Когато гранулоцитите напуснат костния мозък, те циркулират през кръвообращението и реагират на сигнали от имунната система.

Каква е функцията им?

Ролята на гранулоцитите е да атакуват чужди агенти - като вируси, бактерии, паразити и гъбички, които причиняват инфекция или възпаление. Отговорни са за стартирането на процеса на възпаление, както и за прекратяването му. Гранулоцитите също участват в заздравяването на рани и ремоделирането на тъканите.

Когато се натъкнат на патоген, гранулоцитите го поглъщат и освобождават съдържанието на техните гранули, за да го унищожават. Те обаче също могат да причинят увреждане и на собствени клетки в процеса. След елиминирането на заплаха гранулоцитите се унищожават чрез програмирана клетъчна смърт (апоптоза).

Има три специфични вида гранулоцити: неутрофили, еозинофили и базофили. Всеки вид гранулоцити има своя собствена комбинация от химикали и ензими в своите гранули. В резултат на това всеки тип има различна функция:

  • Неутрофили: Най-често срещаният тип гранулоцити, тези бели кръвни клетки са отговорни за първата линия на защита срещу инфекция. Неутрофилите реагират на източниците на инфекция в тялото. Те могат да се придвижат до място на инфекция и да убият патогенни микроорганизми, които причиняват вреда. Неутрофилите са най-разпространената клетка на мястото на инфекцията в тялото. Всяка неутрофилна клетка може да погълне до 20 бактерии през целия си живот.
  • Еозинофили: Тези гранулоцити присъстват в почти всички имунни реакции, най-вече при алергии. Те обаче се борят и с паразитите. Тези бели кръвни клетки са отговорни за управлението на хронични възпаления и паразитни инфекции в тялото. Те могат да участват в реакцията на тялото към алергии, рак и паразити. Еозинофилите са едни от основните клетки, които имат за задача да премахнат паразитите от тялото.
  • Базофили: Тези гранулоцити се борят основно с алергичните реакции. Те помагат при реагиране на алергии и възпаления в тялото. Тези бели кръвни клетки играят важна роля при набирането на други имунни клетки, за да реагират на източника на алергия. Базофилите причиняват възпаление чрез освобождаване на хистаминови молекули и други химически пратеници, които сигнализират на имунните клетки да реагират. В отговор на алерген базофилите могат да причинят свръхактивен имунен отговор, който може да бъде животозастрашаващ (анафилаксия). Нивата на базофилите също могат да бъдат необичайно високи при състояние, наречено хронична миелоидна левкемия.

Видове гранулоцити

Нормални стойности на гранулоцитите

Гранулоцитите най-често се измерват като част от стандартното изследване на кръвна картина. Нормалните стойности на гранулоцитите са около

  • 1,5-8,5 х 10^9/L или между 1500 и 8 500 клетки на микролитър (µL) кръв.

Нивата могат да варират леко между лабораториите, извършващи изследванията.

Стойностите под този диапазон се наричат гранулопения, обикновено поради неутропения (ниски нива на неутрофили). Сериозно ниските нива (под 500 клетки / µL) се означават като агранулоцитоза. Ниските нива на гранулоцити намаляват способността на организма да се бори с инфекциите.

Нивата над този диапазон се означават като гранулоцитоза и обикновено показват инфекция или заболяване.

Каква е разликата между левкоцитоза и гранулоцитоза?

Понякога термините "левкоцитоза" и "гранулоцитоза" се използват взаимозаменяемо, но има малки разлики. Докато гранулоцитозата технически се отнася до увеличаване на броя на гранулоцитите (неутрофили, еозинофили и базофили), левкоцитозата се отнася до увеличаване на броя на всички бели кръвни клетки (гранулоцити, моноцити и лимфоцити).

На какво може да се дължи?

Увеличеният брой гранулоцити може да се дължи на:

  • Инфекциозни и паразитни болести - вирусна инфекция, бактериална инфекция, сепсис.
  • Болести на пикочо-половата система - бъбречна недостатъчност.
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - синдром на Кушинг (Cushing syndrome).
  • Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматоиден артрит.
  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - изгаряне, слънчев удар.
  • Болести на храносмилателната система - възпалителни заболявания на червата.
  • Външни причини за заболеваемост и смъртност - употребата на някои медикаменти (кортикостероиди, адреналин).
  • Новообразувания - полицитемия вера, остра миелофиброза, първична тромбоцитемия, левкемия (хронична миелогенна левкемия).
  • Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
  • Психични и поведенчески разстройства - силен стрес.
  • Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене.

По-чести причини за увеличен брой гранулоцити в кръвта

Гранулоцитите са нормална част от имунната система. Те помагат за защита на тялото от вредни вируси и бактерии. Но високият брой на гранулоцитите (гранулоцитоза) може да индикира за някакъв вид здравословен проблем. Обикновено този показател показва инфекция. Други състояния, тясно свързани с гранулоцитозата, включват автоимунни заболявания (като ревматоиден артрит) и заболявания на костния мозък (като хронична миелоидна левкемия).

Повишеното ниво на гранулоцити може да се дължи и на физиологични промени или фактори на начина на живот.

Повишеният брой гранулоцити не се тълкува самостоятелно и не се поставя диагноза въз основа само на този показател.

Физиологични промени и фактори на начина на живот

Бременност: Броят на гранулоцитите в кръвта обикновено се повишава по време на бременност поради по-високата активност на симпатиковата нервна система. Тази повишена активност помага на развиващия се плод да получи достатъчно кислород и хранителни вещества.

Упражнения и повишена физическа активност: Интензивните физически упражнения могат временно да увеличат броя на неутрофилите.

Стрес: Физическият стрес (например от травма) или тежък емоционален стрес могат да доведат до временно повишаване на гранулоцитите.

Тютюнопушене: Тютюнопушенето е свързано с повишен брой бели кръвни клетки, включително гранулоцити, поради хронично възпаление и дразнене на дихателните пътища.

Инфекции

Инфекциите, особено тези, причинени от бактерии, могат да причинят гранулоцитоза. Увеличеният брой гранулоцити е резултат от естествения имунен отговор на организма за борба с инфекцията - тъй като се произвеждат повече неутрофили, за да атакуват бактериите, може да възникне гранулоцитоза.

Острите бактериални инфекции са най-честата причина за гранулоцитоза. Тялото произвежда повече неутрофили, за да се бори с инфекцията.

Гъбични и паразитните инфекции  също могат да доведат до увеличаване на гранулоцитите, особено еозинофилите.

Алергична реакция

Тъй като гранулоцитите участват в алергичните реакции, те могат да бъдат по-високи, ако тялото прояви алергична реакция към лекарство, ужилване от пчела, храна или друг алерген.

Автоимунни заболявания

Автоимунни заболявания, като ревматоиден артрит, също могат да доведат до гранулоцитоза. Индивидите с ревматоиден артрит обикновено имат хронично възпаление на ставите, което често може да доведе до повишено количество циркулиращи гранулоцити.

Хематологични нарушения

Няколко заболявания на кръвта могат да доведат до гранулоцитоза като симптом, макар и невинаги. Най-често срещаните от тях включват криоглобулинемия и анемия.

Нарушения на костния мозък

Гранулоцитозата е основна характеристика при увреждане на костния мозък. При нарушения в производството на кръвни клетки обикновено възниква гранулоцитоза.

Едно от най-честите заболявания на костния мозък, което води до гранулоцитоза, е хроничната миелоидна левкемия. Други нарушения, свързани с костния мозък, при които може да се установи увеличен брой гранулоцити, включват полицитемия вера, първична миелофиброза и есенциална тромбоцитемия.

Хронична миелогенна левкемия: Състоянието е рядък вид рак на кръвните клетки. Най-често се среща при възрастни, но може да се прояви и във всяка друга възраст. Засяга по-често мъже. Хора, подложени на лъчетерапия, също могат да развият хронична миелогенна левкемия. Това заболяване предизвиква натрупване на недоразвити гранулоцити в костния мозък и кръвообращението. Обикновено костният мозък произвежда незрели стволови клетки по контролиран начин. След узряването им се превръщат в червени, бели кръвни клетки или тромбоцити. При хора с хронична миелогенна левкемия този процес е нарушен. Незрелите гранулоцити и други бели кръвни клетки започват да се образуват и да се размножават неконтролируемо, изтласквайки всички останали необходими видове кръвни клетки.

Симптоми на гранулоцитоза

Симптомите на гранулоцитозата варират значително и зависят от подлежащата причина. Например, хората с гранулоцитоза вследствие на ревматоиден артрит могат да изпитват ставни болки, скованост и подуване. Гранулоцитоза, свързана с хронична миелоидна левкемия, често причинява умора, нощно изпотяване, необичайно кървене и бледа кожа. Когато гранулоцитозата е резултат от бактериална инфекция, честите симптоми включват главоболие, треска, умора, гадене и повръщане.

Диагноза и лечение

Установяването на увеличен брой гранулоцити в кръвта става най-често при изследване на пълна кръвна картина. Диагностицирането на подлежащата причина обикновено включва подробна медицинска история, физикален преглед и специфични диагностични тестове, включително кръвни изследвания и евентуално биопсия на костен мозък.

Гранулоцитозата не се счита за отделно заболяване, а за симптом на друго състояние. Тя не се лекува директно, а се търси подлежащата причина, към която се насочва лечението.

 

Подробна информация за изследването на левкоцити може да прочетете в:

» Левкоцити

 

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • Повишени левкоцити в кръвта Повишени левкоцити в кръвта
  • Ниски нива на лимфоцити (лимфопения) Ниски нива на лимфоцити (лимфопения)
  • Повишени нива на моноцити в периферната кръв Повишени нива на моноцити в периферната кръв
  • Повишени левкоцити в урината Повишени левкоцити в урината
3.1/5 28 оценки

Заболявания при симптом Увеличен брой гранулоцити

  • Други уточнени имунодефицити

Продукти свързани със СИМПТОМА

САНГВИНОРМ капсули * 60
66.00лв.

САНГВИНОРМ капсули * 60

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА ЗА 10 ПОКАЗАТЕЛЯ LABOQUICK * 100
21.00лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА ЗА 10 ПОКАЗАТЕЛЯ LABOQUICK * 100

ТЕСТ ЛЕНТИ С РЕАГЕНТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА УРИНА URS 10T * 100
18.90лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ С РЕАГЕНТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА УРИНА URS 10T * 100

Нов
ТЕСТ ЛЕНТИ С РЕАГЕНТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА УРИНА URS 13 * 100
21.90лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ С РЕАГЕНТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА УРИНА URS 13 * 100

Нов
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА МЕДИ-ТЕСТ COMBI 11 * 50
41.90лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА МЕДИ-ТЕСТ COMBI 11 * 50

Нов

Библиография

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22016-granulocytes
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22302-granulocytosis
https://www.osmosis.org/answers/granulocytosis
https://www.verywellhealth.com/granulocytes-high-5215376
https://www.healthline.com/health/granulocytosis

Коментари към Увеличен брой гранулоцити

От сайта (16)
Напиши коментар 16 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 20 November 2024 в 14:29

    Valia Petrova

    Доста занижени лимфоцити - 1.0 при реф.стойност 22-41 Гранулоцити - 86.0 при реф.ст.51-67 Моноцити 12.2 при реф.ст.2-10 Притеснително ли е? Започнах прием на лекарство. Преди започване на приема бяха нормални

    Обсъдете резултатите от изследванията с лекаря си, запознат със състоянието Ви и придружаващата терапия.

  2. Valia Petrova 
    на 19 November 2024 в 14:03

    Доста занижени лимфоцити - 1.0 при реф.стойност 22-41 Гранулоцити - 86.0 при реф.ст.51-67 Моноцити 12.2 при реф.ст.2-10 Притеснително ли е? Започнах прием на лекарство. Преди започване на приема бяха нормални

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 01 January 2023 в 18:36

    Камен

    Здравейте, Завишени % гранулоцити 74,7% при горна граница 71,1% проблем ли е и на какво може да се дължи?

    Здравейте! Показателите не трябват да се интерпретират самостоятелно, а въз основа на данните от цялостното изследване на кръвната картина, резултатите от други назначени изследвания, както и въз основа на придружаващите признаци и симптоми.

    Ако всичко останало е в норма, няма повод за притеснение.

  4. Камен  
    на 31 December 2022 в 10:13

    Здравейте, Завишени % гранулоцити 74,7% при горна граница 71,1% проблем ли е и на какво може да се дължи?

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 July 2022 в 16:19

    Дарина Славчева

    Здравейте, Имам завишени стойности на лимфоцетин и намалени на гранулоцетин. Холестерина ми е много висок и след ограничения с диети. Моля за ваше мнение и препоръки. Благодаря Ви

    Здравейте! Интерпретация се прави въз основа на резултатите от всички показатели, както и от индивидуалноъто състояние и особености, евентуално наличие на симптоматика. Необходимо е да се консултирате с лекаря си. При повишени стойности на холестерол ще Ви бъде предписана терапия, след като само с хранителен режим няма ефект.

  6. Дарина Славчева  
    на 22 July 2022 в 11:59

    Здравейте, Имам завишени стойности на лимфоцетин и намалени на гранулоцетин. Холестерина ми е много висок и след ограничения с диети. Моля за ваше мнение и препоръки. Благодаря Ви

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 18 February 2022 в 22:46

    Александра

    0.73 добър резултат ли е? Всичко друго е в норма

    В този случай стойностите са занижени. Самостоятелното тълкуване на даден кръвен показател обаче не позволява поставяне/отхвърляне на диагноза.

    Ако имате някакви притеснения, е добре да се консултирате с лекаря, назначил изследването.

  8. Александра 
    на 17 February 2022 в 15:15

    0.73 добър резултат ли е? Всичко друго е в норма

  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 09 January 2022 в 23:11

    Поли

    0,07 над нормата значително увеличение ли е? Благодаря!

    Здравейте! Ако останалите лабораторни показатели са в референтни граници, не би трябвало това повишение да е проблем.

  10. Поли 
    на 01 January 2022 в 13:35

    0,07 над нормата значително увеличение ли е? Благодаря!

Зареждане на още 10 коментара

СИМПТОМА е свързан към

  • Повишени левкоцити в кръвта
  • Ниски нива на лимфоцити (лимфопения)
  • Повишени нива на моноцити в периферната кръв
  • Повишени левкоцити в урината
  • Ниски нива на моноцити в кръвта
  • Хранене при високи нива на левкоцити в кръвта (левкоцитоза)
  • Левкоцити
  • Пълна кръвна картина (ПКК)
  • Базофили
  • Левкоцитна формула
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 11 часа и 18 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 11 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 11 часа и 36 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 11 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 2 часа и 32 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 5 дни, 2 часа и 32 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 11 часа и 25 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 5 дни, 11 часа и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Приносът на Жан Досе за развитието на хематологията Приносът на Жан Досе за развитието на хематологията

Приносът на Жан Досе за развитието на хематологията

от 27 апр 2016г. Прочети повече
Направете си сироп от ябълки, моркови и цвекло за подобряване на кръвната картина Направете си сироп от ябълки, моркови и цвекло за подобряване на кръвната картина

Направете си сироп от ябълки, моркови и цвекло за подобряване на кръвната картина

от 04 ное 2015г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОДЕРМА ФОТОДЕРМ ЕКСДИФЕНС УЛТРАФЛУИД SPF50+ СВЕТЪЛ ЦВЯТ40 мл

БОИРЕР МАШИНКА ЗА ПОДСТРИГВАНЕ MN9X

БОИРЕР МАШИНКА ЗА ПОДСТРИГВАНЕ MN5X

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival