Повишени левкоцити в урината
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Повишени левкоцити в урината представлява установяване на завишени стойности на белите кръвни клетки в проба урина. Нормално в урината не се установяват левкоцити или се установяват единични левкоцити. В зависимост от причината за наличие на бели кръвни клетки в урината може да се проявят и признаци на често уриниране, болезнено уриниране, парене при уриниране, кръв в урината, силна миризма от урината, болки в тазовата област и други.
Левкоцитите (белите кръвни клетки) са част от имунната система и функцията им е пряко свързана със защитата на организма от бактериални и вирусни агенти. Най-често наличието на левкоцити в урината се наблюдава при развитие на инфекциозен процес на пикочо-половата система.
» Повече информация по темата: Левкоцити
Повишени левкоцити в урината могат да се установят при:
- Болести на пикочо-половата система - цистит, уретрит, тубулоинтерстициален нефрит, остър простатит, пиелонефрит, бъбречнокаменна болест, задържане на урина, гломерулонефрит.
- Инфекциозни и паразитни болести - гонококов уретрит, туберкулоза на пикочните пътища, гъбични инфекции.
- Системни заболявания - системен лупус еритематозус, ревматоиден артрит, васкулит.
- Новообразувания - аденом на простата, тумор в областта на таза.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Прием на медикаменти - нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВЛ), диуретици, сулфонамиди, имуносупресори.
По-чести причини за възникване
Инфекция на пикочните пътища
Най-честата причина за наличие на левкоцити в урината е развитието на инфекция на пикочните пътища. Инфекциозният процес може да засегне всяка част от пикочните пътища като най-често възпалителни процеси се наблюдават в пикочния мехур (цистит) и уретрата (уретрит). Инфекцията на пикочните пътища обикновено се причинява от бактериални микроорганизми, които навлизат в уринарния тракт през пикочния канал и започват да се размножават, причинявайки възпалителни промени в организма. Бактерии от вида Escherichia coli (Е. coli) са най-честият етиологичен причинител на инфекция на пикочните пътища като други потенциални микроорганизми са бактерии от вид Proteus, Klebsiella, Staphylococcus, Enterococcus и други. Инфекциите на пикочните пътища са много по-срещани при жените, поради анатомично по-късата уретра. Това е предпоставка за по-лесно навлизане на бактерии и развитие на възпалителен процес.
Бъбречно-каменна болест
Бъбречно-каменната болест е заболяване, за което е характерно наличие на камъни в бъбреците или пикочните пътища. Състоянието е познато още с термина “нефролитиаза” и се дължи най-вече на повишение в концентрацията на урината, което води до формиране на твърди маси. Бъбречните камъни варират по размер и форма и могат да са съставени от различни минерални съединения. Придвижването на камъка по пикочните пътища обикновено води до нараняване на лигавицата на пикочните пътища и развитие на възпалителна реакция. Това води до привличане на голям брой левкоцити в засегната област и последващо отделяне в урината с развитието на левкоцитурия.
» Повече информация по темата: Бъбречно-каменна болест
Инфекция на бъбреците
Пиелонефритът представлява възпалително заболяване, което засяга бъбречния паренхим. Най-често причинителите са бактерии, които са мигрирали от долните пикочни пътища и са достигнали до бъбреците. Пиелонефритът може да бъде остър или хроничен в зависимост от хода на протичане във времето. При развитие на пиелонефрит е характерно активиране на имунната система и повишение в броя на левкоцитите. Наличието на увеличени левкоцити в урината е един от диагностичните критерий за поставяне на диагнозата пиелонефрит. Тази диагноза изисква своевременна медицинска намеса и назначаване на лечение с антибиотици.
Задържане на урина
Задържането на урина (ретенция на урина) е състояние, при което човек не може да изпразни напълно пикочния си мехур. Това състояние може да се причини от различни фактори включително камъни в бъбреците, уголемена простата, неврологични или мускулни разстройства и др. Задържането на урина в пикочния мехур може да се изяви с повишение на левкоцитите в урината поради по-високият риск за развитие на инфекциозни процеси. Застоят на урина е предпоставка за размножаването на бактерии и развитие на инфекция на пикочните пътища. Състоянието също може да доведе до рефлукс на урина към бъбречния паренхим, което значително увеличава шанса за развитие на пиелонефрит.
Симптоми
Повишените левкоцити в урината обикновено са признак на инфекция или възпаление в пикочо-полова система. Симптомите, които най-често се проявяват при наличие на левкоцитурия са:
- Често уриниране
- Парене при уриниране
- Болки при уриниране
- Променен цвят на урината
- Специфична миризма на урината
- Болка в доната част на корема
- Болка в лумбалната област
- Втрисане и висока температура
Изследване на урина
Изследването на урина е важен метод в диагностицирането на редица заболявания. За да се получи достоверен резултат от изследването е небходимо да се отдели средната порция на първата сутрешна урина. Важно е контейнерът за урина да е стерилен и е желателно да се занесе за изследване в лабораторията възможно най-скоро. Първият показател, че урината съдържа повишено количество левкоцити, е промяната в цвета. При наличието на левкоцитурия тя става мътна и може да има специфична миризма. За повишено количество на левкоцити в урината се счита, откриване под микроскоп над 10 левкоцита на зрително поле.
Диагноза
При установяване на повишени левкоцити в урината е необходимо да потърсите лекар, който да интерпретира лабораторните резултати и при необходимост да назначи допълнителни изследвания. Уточняването на подлежащата причина, довела до увеличение в новото на левкоцити и поставянето на диагноза, може да включва следните методи:
- Изследване на пълна кръвна картина
- Изследване на урина
- Микробиологично изследване
- Ехография на бъбреци и пикочен мехур
- Компютърен томограф
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
Лечение
Лечението се определя спрямо причината довела до повишение на левкоцити в урината. Важно е да се изясни дали причината е свързана с развитие на инфекциозен процес или става въпрос за друга патология. Наличието на инфекция предполага назначаване на антибиотична терапия. Изборът на антибиотик и продължителността на лечебния курс зависи от вида на бактериите и тежестта на инфекцията. При влошаване на състоянието и по-тежко протичащи заболявания се налага хоспитализация и медицинско наблюдение.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Повишени левкоцити в урината
Продукти свързани със СИМПТОМА
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА ЗА 10 ПОКАЗАТЕЛЯ LABOQUICK * 100
ТЕСТ ЛЕНТИ С РЕАГЕНТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА УРИНА URS 10T * 100
НовТЕСТ ЛЕНТИ С РЕАГЕНТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА УРИНА URS 13 * 100
НовТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА МЕДИ-ТЕСТ COMBI 11 * 50
НовСАНГВИНОРМ капсули * 60
Библиография
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/leukocytes-urine
https://www.medicalnewstoday.com/articles/314165#:~:text=High%20levels%20of%20leukocytes%20in,reviewed%20on%20February%209%2C%202023
https://www.healthline.com/health/leukocytes-in-urine
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24383-pyuria
Коментари към Повишени левкоцити в урината