Т-лимфоцити
Т-лимфоцитите са вид бели кръвни клетки, които циркулират в тялото ни, за да сканират за клетъчни аномалии и инфекции. Те са от съществено значение за човешкия имунитет. Т-клетките участват в почти всички реакции на придобития имунен отговор.
Произход на Т-лимфоцитите
Т-лимфоцитите имат относително гладка повърхност. Те произлизат от Т-клетки предшественици, чиято антиген-независима диференциация се осъществява в тимуса, главно под действието на тимусните епителни клетки и на хуморалните тимусни фактори. Имунокомпетентните Т-лимфоцити напускат сърцевината на тимуса и заселват паракортикалните зони на лимфните възли и периартериоларните зони на бялата пулпа на слезката. Рецепторите на Т-лимфоцитите могат да взаимодействат със структури на клетъчната мембрана, да свързват фиксирани върху клетки на организма вируси, антигени на туморни клетки, автоантигени и други.
Функции на Т-лимфоцитите
Основните функции на Т-лимфоцитите включват:
- ефекторна функция, която включва реакции като забавения тип свръхчувствителност, отхвърлянето на алотрансплантант, противотуморен имунитет и реакция на присадката против приемника. Ефекторните функции отразяват две основни свойства на Т-лимфоцитите - да секретират протеини (лимфокини) и способността им непосредствено да убиват други клетки (цитотоксични свойства);
- регулаторна функция, която е свързана с възможността да се повлиява клетъчно-медиираната цитотоксичност, която се упражнява от други Т-клетки, както и имуноглобулиновата продукция от В-лимфоцитите. Това се осъществява или при директни междуклетъчни взаимодействия, или посредством отделяните лимфокини - γ-интерферон и интерлевкини. Т-лимфоцитите участват и в регулацията на съзряването на еритроидните клетки в костния мозък;
- сканиране на вътреклетъчната среда за чуждестранни нашественици;
- убийство на вирусно или бактериално инфектираните и на туморните клетки;
- подпомагат функцията на други имунокомпетентни клетки.
Субпопулации Т-лимфоцити
- Т-хелпери тип 1 – необходими са за защита на гостоприемника от вътреклетъчни вирусни бактериални патогени. Те продуцират интерферон гама и интерлевкин 2.
- Т-хелпери тип 2 – важни за защитата от извънклетъчни патогени. Участват в реакциите на свръхчувствителност.
- Т-хелпери тип 17 – притежават противовъзпалително действие. Продуцират интерлевкин 17.
- Регулаторни Т-клетки – отговорни за поддържането на имунната хомеостаза.
- Т-ефекторни клетки – отговорни са за директното убиване на увредени и нефункциониращи клетки.
- Т-паметни клетки – осъществяват имунологичната памет.
Субпопулациите на Т-лимфоцитите осъществяват адекватна защита на организма срещу нахлуващите патогени. Те са създали фино организирана система за предпазване на собствените клетки и елиминиране на увреждащия агент.
Заглавно изображение: denigma.de
Подраздели на Т-лимфоцити
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СУОНСЪН L - ГЛУТАТИОН капсули 100 мг * 100 SW853
ПРОМОБиблиография
http://www.tcells.org/beginners/tcells/
https://www.rndsystems.com/resources/posters/t-cell-subsets
https://www.britannica.com/science/T-cell
https://www.nobelprize.org/educational/medicine/immunity/immune-detail.html
https://courses.washington.edu/conj/immune/tcells.htm
Коментари към Т-лимфоцити