Имунологична функция на кожата
Кожата не е само пасивна защитна бариера. Тя участва активно в изграждането на невъзприемчивост към инвазията на патогенни микроорганизми и чужди агенти. Това означава, че кожата участва в имунитета. Имунните компоненти, локализирани в нея, са многобройни. Това дава основание да се въведе понятието кожна имунна система.
Роговият слой на кожата е в състояние да предотврати загуба на течности, електролити, както и да възпрепятства проникването на вредни вещества. Кожата е суха механична бариера, която служи за защита срещу нахлуващите патогени. Освен това този орган участва в голямо разнообразие от имунологични реакции – уртикария, алергичен контактен дерматит, псориазис.
Клетъчни компоненти на кожната имунна система
Към клетъчните компоненти на кожната имунна система спадат:
- кератиноцити – основната им роля е да произвеждат предпазния рогов слой. Освен това те имат и имунологични функции. Кератиноцитите произвеждат голям брой цитокини. Те имат централна роля в заздравяването на наранявания на епидермиса. Когато кератиноцитът е наранен, той отделя интерлевкин 1 (IL-1), който активира ендотелни клетки. Интерлевкин 1 действа и като хемотаксичен фактор за лимфоцити и като активатор за други кератиноцити, поради наличие на рецептори за него по клетъчните им мембрани. След тази стимулация кератиноцитите започват да произвеждат TNF и други цитокини.
- Лангерхансови клетки – те са локализирани в епидермиса и в дермата. Те изпълняват функцията на макрофаги в епидермиса и имат ключова роля в представянето на антигени. Лангерхансовите клетки носят на повърхността си рецептори за Fc- фрагмента на имуноглобулините и С3-компонента на системата на комплемента. Те избирателно поемат малки молекули, бои, йони, антигени и ги пренасят до Т-лимфоцитите в дермата.;
- кожни дендритни клетки – намират се около малките кръвоносни съдове на дермата. Експресират MHC клас II и вероятно също имат роля в антигенното представяне.;
- Т-лимфоцити – тези клетки произлизат от тимуса. Те се диференцират в субпопулации, различаващи се по техните повърхностни молекули. Т-хелперите са CD4+. Те помагат на В-клетките да произвеждат антитела и индуцират цитотоксичните Т-клетки да разпознаят и да убият инфектирани клетки. Т-хелперите се разделят на Т-хелпери 1 и Т-хелпери 2 в зависимост от цитокините, които произвеждат. Появяват се при някои кожни заболявания. Така например Т-хелпери 1 преобладават при псориазис, а Т-хелпери 2 – при атопичен дерматит. Цитотоксичните Т-клетки са друг вид Т-лимфоцити. Те са CD8+. Способни са да унищожат инфектираните клетки.;
- клетки естествени убийци (NK-клетки) – те са големи гранулирани левкоцити, които могат да убият вирусно инфектирани или туморни клетки.
- мастоцити – срещат се в съединителната тъкан около кръвоносните съдове. Техните гранули съдържат голям брой възпалителни медиатори. Те участват в алергичните реакции от бърз и забавен тип. При наличие на антиген върху повърхността на мастоцитите настъпва дегранулиране и изливане на медиатори на алергичната реакция в околното пространство. Мастоцитите играят централна роля в патогенезата на уртикарията.
Молекулни компоненти на кожната имунна система
В имунологичната функция на кожата важна роля играят някои клетки (лангерхансови клетки, Т-лимфоцити, мастоцити, хистиоцити и други), клетъчни медиатори - цитокини (интерлевкини - IL1-10, фактори, стимулиращи хемопоезата - GM-CSF, G-CSF, M-CSF, цитотоксини - TNF-а, фактори на кръстосване на трансформацията - TGF-а, химиотаксични фактори, антицитокини), хуморални фактори (различните класове имуноглобулини, системата на комплемента и други). Цитокините, отделяни от кератиноцитите и другите клетки имат следните функции:
- възпалителни - IL-1, 8 и TNF-а;
- лимфоцит-стимулиращи - IL-2, 14, 5, 7, 9, 11, 12, 14, IFNy, GM-CSF;
- супресорни - IL-10, 13, TNF-а;
- химиокини - G-CSF, M-CSF.
Като защитна бариера между вътрешните органи и околната среда, кожата среща множество токсини и патогени. За да противодейства на тези атаки, тя функционира като повече от физическа бариера. Тя е снабдена с множество клетъчни и молекулни компоненти на имунната система, които обуславят нейната имунологична функция и дават основание да се въведе понятието кожна имунна система.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИМУНОФАН спрей 10 мл
Безплатна доставка за България!АЛКОГАРД капсули * 60
СУОНСЪН ПРОБИОТИК САХАРОМИЦЕС БОЛАРДИ капсули * 30 SWA012
ГОЛДЪН СТЕМ ПАУЪР саше * 30 ЗЛАТНАТА ЯБЪЛКА
СУОНСЪН ПРОБИОТИК ЛАКТОБАЦИЛУС РАМНОЗУС С ФРУКТООЛИГОЗАХАРИДИ капсули * 60 SWA024
СУОНСЪН ПРОБИОТИК ЕПИК - ПРО 25 ЩАМА капсули * 30 SWA030
СУОНСЪН МАСЛО ОТ СЕМЕНА НА ЧЕРЕН КИМИОН капсули * 60 SWE063
СУОНСЪН АГАРИКУС БЛАЗЕЙ капсули 500 мг * 90 SWH122
СУОНСЪН ПРОБИОТИК 16 ЩАМА капсули * 60 SWA051
СУОНСЪН ПРОБИОТИК ЛАКТОБАЦИЛУС ГАСЕРИ капсули * 60 SWA027
ВИТАМИКС КОЕНЗИМ Q10 капсули * 30 ФОРТЕКС
СУОНСЪН МАСЛО ОТ ЧЕСЪН капсули 500 мг * 250 SW393
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1022320/
https://www.dermnetnz.org/topics/skin-immune-system
https://www.omicsonline.org/review-skin-and-the-immune-system-2155-9554.S2-003.php?aid=4587
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
Jonh Hunter, Jonh Savin, Mark Dahl; “Clinical dermatology”
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология и функции на кожата
- Функции на кожата
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- д-р Теодора Цекова Чолакова
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Имунохистохимия
- д-р Иванка Маркова Баева
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Главен комплекс на тъканната съвместимост
Коментари към Имунологична функция на кожата