Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Имунна система Главен комплекс на тъканната съвместимост

Главен комплекс на тъканната съвместимост

от 22 ное 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
Главен комплекс на тъканната съвместимост - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› МНС-антигени клас I

› МНС-антигени клас II

› Функции на MHC-антигените

Имунната система е развила няколко начина за защита на тялото от нашествие на вируси, бактерии, паразити, други чужди антигени и ракови клетки. Първата линия на защита е част от вродения имунитет и се състои от предпазващи бариери като кожа, сълзи, слуз и възпалителен отговор. Ако нашественикът успее да преодолее тези бариери се включват механизмите на придобития имунен отговор, които се характеризират с по-голяма специфичност към нахлуващия „натрапник“. Придобитият имунен отговор се състои от хуморален и клетъчно-медииран отговор, обусловен от Т-клетките. Клетъчно-медиираният имунен отговор подлежи на регулация от Главния комплекс на тъканната съвместимост (МНС), чието име произлиза от факта, че той е отговорен за приемане или отхвърляне на присадката при трансплантации. MHC протеините се характеризират с голямо разнообразие, което е благоприятно за защитата на организма от патогените, като затруднява инвазията. Основната роля на този комплекс е свързването на малки пептиди, които да бъдат представени на клетъчната повърхност и да бъдат разпознати от Т-клетъчните рецептори.

Жан ДосеГлавният комплекс на тъканната съвместимост представлява съвкупност от гени, кодиращи белтъци, участващи в имунния отговор. Тези белтъци са установени за пръв път от френския лекар Жан Досе през 1958 г. в човешките левкоцити, поради което били наречени human leucocyte antigenes (HLA). Впоследствие се установява, че те съществуват във всички ядрени соматични клетки и е прието да се наричат МНС-антигени (Major Histocompatibility Complex) или антигени от главния комплекс на тъканната съвместимост (ГКТС). Тези антигени не се установяват в човешките еритроцити. Разполагат се в клетъчната мембрана на клетките и представляват от 1 до 2% от мембранните белтъци. Гените за експресия на MHC-молекулите (общо наименование използвано за означаване на силно полиморфните гликопротеини от клас I и II) се намират в късото рамо на шеста хромозома. MHC е полигенна система, която съдържа множество класове гени. От химична гледна точка MHC-молекули представляват гликопротеини. МНС-антигените се синтезират непрекъснато и се обновяват на всеки 6 часа. Отделят се в биологичните течности. Главният комплекс на тъканната съвместимост е най-сложната полиморфна система открита до сега при човека.

Антигените от МНС-комплекса се подразделят на два класа:

  • МНС-антигени клас I;
  • МНС-антигени клас II.

МНС-антигени клас I

MHC клас IМНС-антигените от клас I са един от двата основни класа на молекулите на Главния комплекс на тъканната съвместимост. Те са еволюционно по-стари в сравнение с молекулите от клас II. Всяка МНС клас I молекула се състои от две полипептидни вериги: дълга α-верига, която формира 3 домена и е свързана нековалентно с по-малкия β2-микроглобулин. α-веригата е трансмембранна, като два от домените (α1 и α2) са силно вариабилни по своя аминокиселинен състав. Те формират пептид-свързваща област, в която се помества олигопептид от преработения антиген. По-слабо вариабилният трети домен се свързва с корецептора CD8 на Т-килърите. МНС-антигените от клас I се намират по мембраната на всички соматични клетки, с изключение на невроните и фибробластите, като най-много антигени се намират по мембраната на лимфоидните клетки.

МНС-антигени клас II

МНС-антигените от клас II се установяват по клетъчната повърхност на клетки, имащи отношение към имунния отговор - макрофаги, епителни клетки на тимуса, MHC клас IIВ-клетки и някои Т-клетки. Съставени са от две полипептидни вериги - α и β, всяка от които формира по два екстрацелуларни домена. α1 и β1 домените са силно вариабилни и формират пептид-свързваща област. Другите два домена отговарят за свързването с корецептора CD4 на Т-хелперните лимфоцити.

Функции на MHC-антигените

Имунокомпетентните Т-клетки разпознават чуждите антигени на повърхността на антиген-представящите клетки само когато са асоциирани с МНС. МНС-антигените имат свойството да асоциират с чуждите антигени и да ги представят на повърхността на клетката. Следователно тяхната главна функция е участието им в реализацията на имунния отговор. Малка част от синтезираните ендогенно белтъци на клетката, както и вирусните белтъци, синтезирани от вирус-заразената клетка, асоциират с MHC-антигените от клас I и чрез екзоцитоза се представят на клетъчната повърхност, където биват разпознати от Т-ефекторните лимфоцити. Разпознаването се подпомага от CD8.

Постъпилите в макрофага бактерии се подлагат на вътреклетъчно смилане и имуногенните им молекули асоциират с МНС-антигените от клас II, след което чрез екзоцитоза се представят на клетъчната повърхност и биват разпознати от Т-хелперите. Това разпознаване се подпомага от CD4.

Основната роля на МНС-антигените от клас I е да подпомагат за различаването в организма на своето от чуждото. По този начин те обуславят отхвърлянето на трансплантантите. МНС-антигените от клас I подпомагат и противовирусния имунитет, тъй като асоциират с вирусните антигени на повърхността на заразената клетка. Те спомагат разпознаването на мутиралите клетки от NK-клетките и по този начин участват в противотуморния имунитет. Те биват разпознавани от Т-супресорите и поради това имат отношение към възникването на имунната толерантност.

MHC клас I и IIТъй като МНС-антигените от клас II са разпознавани от Т-хелперите, имат ключова роля за осъществяването както на хуморалния, така и на клетъчния имунен отговор. Те са ангажирани с антигенното представяне и регулация на силата на имунния отговор.

Смята се, че Главният комплекс на тъканната съвместимост е замесен в имунопатологията и в частност в патогенезата на автоимунните заболявания. Освен това той определя и предразположението към някои заболявания, като болест на Бехтерев, инсулин-зависим захарен диабет, ревматоиден артрит и други.

Заглавно изображение: slideshare.net

Още по темата:
  • Система на комплемента Система на комплемента
  • Лимфни възли Лимфни възли
  • Органи на имунната система Органи на имунната система
  • Т-лимфоцити Т-лимфоцити
4.4/5 9 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАТУРАЛИКО КОТЕШКИ НОКЪТ капсули * 60
24.00лв.

НАТУРАЛИКО КОТЕШКИ НОКЪТ капсули * 60

ОСТРОВИТ АДЕК ВИТМИНИ A + D + E + K таблетки * 200
18.95лв.

ОСТРОВИТ АДЕК ВИТМИНИ A + D + E + K таблетки * 200

СИБИРСКА ЧАГА С КОРДИЦЕПС И РЕЙШИ капсули * 90 VERDE VITA
42.90лв.

СИБИРСКА ЧАГА С КОРДИЦЕПС И РЕЙШИ капсули * 90 VERDE VITA

СОЛГАР ХЕЛАТИРАН ЦИНК таблетки 22 мг * 100
41.60лв.

СОЛГАР ХЕЛАТИРАН ЦИНК таблетки 22 мг * 100

ВИТАСЕЛ РОБУВИТ таблетки * 60
51.50лв.

ВИТАСЕЛ РОБУВИТ таблетки * 60

Нов
БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ СПИРУЛИНА таблетки * 150
31.90лв. 27.12лв.

БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ СПИРУЛИНА таблетки * 150

Нов ПРОМО

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/MHC_class_I

https://en.wikipedia.org/wiki/Major_histocompatibility_complex

https://www.ebi.ac.uk/interpro/potm/2005_2/Page2.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK27156/

Виктория Сарафян и съавтори, „Медицинска биология”, Пловдив-2010

Илия Ватев и съавтори; „Биология“, издателство „Рико“ 2010

Коментари към Главен комплекс на тъканната съвместимост

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 29 May 2020 в 11:46

    Елена Илиева

    Каква е разликата между термините "представяне" и "експресия"?

    Здравейте! Могат да се използват като синоними. Зависи от контекста.

  2. Елена Илиева 
    на 26 May 2020 в 12:55

    Каква е разликата между термините "представяне" и "експресия"?

СТАТИЯТА е свързана към

  • Имунна система
  • Мирта
  • Д-р Росица Димитрова Димитрова
  • Неутрофили
  • Лечение с интерферон
  • Базофили
  • Имуноглобулини
  • Система на комплемента
  • Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
  • Имунохистохимия
  • Доц. д-р Румен Русев, д.м.

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Имунология и Алергология - мнения и въпроси

преди 1586 дни, 1 час и 19 мин.

За тонус и по-висок имунитет през есенния период, какво трябва да приемам?

преди 3186 дни, 4 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Везико-вагинална фистула - търся съвет

преди 2 дни, 9 часа и 51 мин.

Неспираща лактация

преди 8 дни, 6 часа и 41 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 83 дни, 7 часа и 32 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 89 дни, 22 часа и 46 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем

Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Алфа интерферон

Алфа интерферон

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Имуноглобулини

Имуноглобулини

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки

Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки

от 03 май 2022г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival