Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Имунна система Придобит имунитет Клетки на придобития имунитет Т-лимфоцити Т-ефекторни клетки

Т-ефекторни клетки

от 29 окт 2012г., обновено на 26 ное 2020г.
Редактор: Галина Станева
Т-ефекторни клетки - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Т-ефекторните клетки (цитотоксични Т-клетки, Т-килъри, Т-убийци, CD8+ Т-лимфоцити) осигуряват защита срещу вътреклетъчни патогени като вируси, бактерии и паразити, които се размножават в цитоплазмата на клетките, където са защитени от атака от антителата. Те убиват заразените клетки преди да могат микробите да се развият, да напуснат заразената клетка и да инфектират нови. Този тип Т-клетки играе ключова роля в туморната защита.

Т-ефекторните клетки (Te-клетки) имат цитотоксично и цитолитично действие, поради което се означават още като Т-килъри, Т-убийци, цитотоксични клетки (Tk, Tc-клетки). Те са главните реализатори на клетъчния имунен отговор. Т-ефекторните клетки окават цитолитичен ефект върху клетките-мишени (прицелните клетки), които експресират на повърхността си антигена, предизвикал имунен отговор. Цитолитичният ефект настъпва при директен контакт между Т-килърите и клетките-мишени. Разпознаването е строго специфично, с участието на антигенни детерминанти на прицелната клетка, рецептори на ефекторната клетка и на някои лимфоцитни медиатори.

Цитотоксичните Т-клетки произлизат от тимуса и експресират рецептора на Т-клетките. Освен това те експресират димерен ко-рецептор, наречен CD8. Т-ефекторните клетки разпознават пептиди представени от молекули от MHC клас I. След разпознаването на антигена от цитотоксичните Т-клетки и активацията, се включват основните механизма за убиване на прицелната клетки.

цитотоксични Т-клетки

Изображение: immunology.org

Първият механизъм се изразява в секреция на цитокини, главно TNF-a и IFN-y, които допринасят за защитата на клетките по няколко начина. IFN-y директно инхибира вирусната репликация и индуцира повишена експресия на МНС клас I. Това увеличава вероятността заразените клетки да бъдат разпознати и да бъдат подложени на цитотоксична атака. Освен това IFN-y активира макрофагите, като ги привлича към местата на инфекция, за да осъществят фагоцитоза и да презентират антигена. Например активирането на макрофагите от IFN-y е ключов компонент на имунния отговор срещу вътреклетъчни паразити като Toxoplasma gondii. Друг ефект на IFN-y е намалява на концентрацията на триптофана като по този начин способства за убиването на паразитите чрез ефективно гладуване. TNF-a работи с IFN-y и спомага за осъществяване на ефектите му.

Вторият механизъм се изразява в производство и освобождаване на цитотоксични гранули. За освобождаването им се изисква разпознаване на антигена на повърхността на клетката мишена и калциеви йони. Съдържимото в гранулите се отделя в посока към целевата клетка по протежение на имунния синапс, за да се избегне неспецифично увреждане на околните тъкани. Тези гранули представляват модифицирани лизозоми, които съдържат два отделни класа цитотоксични протеини – перфорин и гранзими. Те се съхраняват в активна форма в цитотоксичната Т-клетка, но не оказват увреждащ ефект върху нея, поради локализацията им в гранулите. В единия клас гранули се съдържа перфорин. Неговият ефект се изразява в образуването на трансмембранни пори в мембраните на целевите клетки. Гранзимите са клас цитотоксични протеини, който съдържа най-малко три ензима, принадлежащи към фамилията на серин протеазите, както храносмилателните ензими трипсин и химиотрипсин.

За ефективното убиване на прицелните клетки е необходимо освобождаване и на двата класа цитотоксични протеини. Перфоринът образува цилиндрична структура, която се вмъква в двойния фосфолипиден слой на целевата клетка, образува се пора, осигуряваща осмотичния лизис. Гранзимите са протеази, чиято основна роля се изразява в задействането на апоптозата. Клетките, подложени на програмирана клетъчна смърт, се поемат от фагоцитите.

Уникална е способността на цитотоксичните Т-клетки да осъществяват „серийно убиване”, което се изразява в факта, че след като освободят гранулите си за убиване на една заразена прицелна клетка, веднага след това могат да се преместят на друга и да осъществят същото действие.

цитотоксични Т-клеткиТретия основен механизъм на действие на Т-клетките е чрез Fas и FasL. Активираните ефекторни Т-лимфоцити експресират на клетъчната си повърхност FasL, които се свързва с Fas на повърхността на целевата клетка. Свързването активира сигнализиращи молекули, който предизвикват активиране на каскадата от каспаза, последвано от апоптоза на целевата клетка. Интересно е, че Т-убийците не експресират само FasL, а и Fas. Това създава обстоятелства за взаимно елеминиране на този тип Т-лимфоцити, което се наблюдава в края на имунния отговор.

В контраст с всички тези положителни функции на Т-ефекторните клетки, става ясно, че те могат да бъдат участници и във възникването на прекомерен имунен отговор и имунопатология.

Заглавно изображение: c-est-bio-la-vie.net

Още по темата:
  • Неутрофили Неутрофили
  • Базофили Базофили
  • Органи на имунната система Органи на имунната система
  • Система на комплемента Система на комплемента
5.0/5 7 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЗЛАТНО МЛЯКО НА ПРАХ 150 гр. ЗДРАВНИЦА
8.00лв.

ЗЛАТНО МЛЯКО НА ПРАХ 150 гр. ЗДРАВНИЦА

ПРОПОВИТ - Е таблетки * 30 ХИГИТЕСТ
4.80лв.

ПРОПОВИТ - Е таблетки * 30 ХИГИТЕСТ

ГРИЙНСЕТ ГРОЗДОВИ СЕМЕНА таблетки * 90
10.30лв.

ГРИЙНСЕТ ГРОЗДОВИ СЕМЕНА таблетки * 90

РЕЙШИ ПЛЮС капсули * 60 DOCTOR NATURE
44.80лв.

РЕЙШИ ПЛЮС капсули * 60 DOCTOR NATURE

БОТАЛАЙФ КОНОПЕНО МАСЛО 250 мл
63.70лв.

БОТАЛАЙФ КОНОПЕНО МАСЛО 250 мл

ЛЕНЕНО МАСЛО 57% АЛК капсули 1300 мг * 200 NATURE`S WAY
78.70лв.

ЛЕНЕНО МАСЛО 57% АЛК капсули 1300 мг * 200 NATURE`S WAY

Библиография

https://www.immunology.org/public-information/bitesized-immunology/cells/cd8-t-cells

http://www.tcells.org/scientific/killer/

https://en.wikipedia.org/wiki/Cytotoxic_T_cell

http://www.biology-pages.info/C/CTL.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK27101/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK26926/

Коментари към Т-ефекторни клетки

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Т-ефекторни клетки
    www.framar.bg 
    на 25 January 2021 в 13:08
    Коментирайте "Т-ефекторни клетки"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Имунна система
  • Придобит имунитет
  • Клетки на придобития имунитет
  • Т-лимфоцити
  • Проверете текущото състояние на вашия имунитет
  • Сироп от черен бъз - полезни свойства и приготвяне у дома
  • Неутрофили
  • Андрографис
  • Базофили
  • ИЗГОНЕТЕ ХЕРПЕСА ОТ ОРГАНИЗМА СИ!
  • Органи на имунната система
  • Подсилване на имунната система при деца с естествени методи и средства
  • Система на комплемента
  • Придобит имунитет

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах