Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Имунна система Вроден имунитет Фагоцитоза

Фагоцитоза

от 03 апр 2018г., обновено на 24 юни 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
Фагоцитоза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Фагоцитозата („клетъчно изяждане”) е специфична форма на ендоцитоза, чрез която клетките активно поглъщат и унищожават твърди вещества (патогени), включително бактерии и вируси. Клетките способни да извършват фагоцитоза са част от вродения имунитет. Към тях спадат макрофагите, неутрофилите и дендритните клетки. Освен тях и доста други компоненти на имунната система са способни да извършват фагоцитоза, но по горе изброените клетки се възприемат като професионални фагоцити.

Историята на изследванията за фагоцитозата е паралелна на проучванията за биологията на макрофагите и неутрофили. Става ясно, че фагоцитозата допринася за отбраната срещу патогени, автоимунни, злокачествени и метаболитни нарушения. Фагоцитозата за пръв път е била отбелязана от канадския лекар Ослер, а след това и от Мечников.

Рецептори за фагоцитозата

Фагоцитозата е процес, при който клетката се свързва с елемента, който иска да погълне, изтегля го и го заобикаля. Този процес се наблюдава когато клетката се опитва да унищожи патогена. Тя се различава от другите методи на ендоцитоза, тъй като тя е много специфична и зависи от свързването на професионалния фагоцит с рецептори на клетъчната повърхност. Тези рецептори са различни, в зависимост от вида на клетката, която извършва фагоцитозата. Най-често срещаните рецептори, фагоцитозаизползвани за извършването на фагоцитозата са:

  • Опсонини – те се използват за свързване на бактерии и други частици, които са покрити с антитела от клас имуноглобулин G. Имунната система покрива потенциалните заплахи с антитела, с цел да информират другите клетки, че трябва да бъдат унищожени. Тя използва и още един свой компонент, наречен система на комплемента. Тя е друга опция за унищожаване на патогените и на заплахите за гостоприемника.
  • Рецептори, сигнализиращи за наличието на чужди микроорганизми – те се свързват с молекулите, произвеждани от бактериите. Голяма част от микроорганизмините произвеждат различни видове протеини, които освобождават и образуват около себе си така наречената извънклетъчна матрица, която служи за идентифициране на чуждите видове в организма.
  • Toll like receptors (TLRs) – тези рецептори за част от вродената имунната система. Благодарение на тях се осъществява разпознаването на микроорганизмите след преминавато им в през физиологичните бариери. Те се експресират върху мембраната на левкоцити, включително дендритни клетки, макрофаги, NK-клетки, Т- и В-лимфоцити, както и по мембраната на неимунни клетки като епителни клетки, ендотелни клетки и фибробласти.

Механизъм на фагоцитозата

За да извършат фагоцитоза, клетките първо трябва да изпълнят няколко стъпки. Като пример ще използваме макрофаг, които ще фагоцитира вирус.

  1. Осъществяване на контакт между вируса и клетката. За първата стъпка съществуват две рецепторивъзможности. В първия случай имунната клетка може случайно да се сблъска с вирус в кръвния поток. В други случаи клетките се движат към патогена. Този процес е известен като химиотаксис. Химиотаксисът се предизвиква от химически стимули – малки протеини, цитокини, които се използват за клетъчна сигнализация.
  2. Свързване на вируса (патогена) с рецепторите, разположени по повърхността на макрофага. Различните клетъчни типове, които осъществяват фагоцитоза притежават различни рецептори. Вирусите също могат да имат различни клетъчни рецептори, които да бъдат специфични за рецепторите, които притежава макрофага.
  3. Поглъщане на вируса от макрофагите, като в джоб. Транспортът на патогена през клетъчната мембраната се съпровожда с риск от увреждане на плазмалемата на клетката, извършваща фагоцитозата. По тази причина поглъщането на патогена става чрез инвагинация или с други думи обгръщане навътре.
  4. Образуване на фагозома. В цитоплазмата на макрофага вирусът не е свободен. Около него се фагозомаобразува напълно затворена структура, подобна на балон, наречена фагозома.
  5. Сливане на фагозома с лизозом и образуване на фаголизозом. Лизозомите също са балонни структури, които обработват отпадъците вътре в клетката. Сливането на фагозомата с лизозомата с ключов момент във фагоцитозата, тъй като без този етап вирусът не може да бъде фагоцитиран.
  6. Задействане на механизми за унищожаване или неутрализиране на съдържимото във фаголизозомата. Един от основните механизми е понижаване на рН в фаголизозома. Целта на този етап е създаване на кисела среда за ефективно убиване или неутрализиране на съдържимото във фаголизозома. Някои вируси използват създаденото ниско рН, за да избегнат фагоцитозата и да започнат репликация в клетката гостоприемник. Към другите механизми спадат отделянето на свободни радикали, азотен оксид, антимикробни протеини. Кислородните радикали са силно реактивни молекули. По време на физиологичен стрес количеството им в клетката драстично се увеличава. Азотният оксид също е реактивно вещество. Антимикробните протеини увреждат и убиват бактериите.
  7. Образуване на остатъчно тяло след неутрализиране или убиване на патогена.

Роля на фагоцитозата във вродения имунитет

фагоцитозаФагоцитозата е критична част от имунната система. Клетките, които имат способността да я осъществяват, са неутрофилите, макрофагите и дендритните клетки. Фагоцитирането позволява опознаване на патогените от клетките на имунната система. Тази придобита информация позволява подобряване на защитата срещу нашествениците.

Друга основна функция на фагоцитозата е свързана с поглъщането и унищожаването на патогените. В този аспект различаваме два вида фагоцитоза – завършена (при убиване на патогена) и незавършена (при неуспешно убиване на патогена). Чрез унищожаване на заразените клетки, имунната система бързо ограничава инфекцията.

Неспецифично клетъчно опосредствана цитотоксичност

Подобен, но различен от фагоцитозата, механизъм е неспецифично клетъчно опосредстваната цитотоксичност. Тя е тип естествена клетъчна защита. Представлява екстрацелуларно убиване на патогени. Неспецифичната клетъчно опосредствана цитотоксичност е механизъм независим от системата на комплемента и антителата. Осъществява се от клетките естествени убийци (NK-клетки). Това е основният начин за противотуморна защита.

Фагоцитозата и неспецифично клетъчно опосредстваната цитотоксичност са основните механизми за защита от патогени на вродения имунитет.

Още по темата:
  • Дендритни клетки Дендритни клетки
  • Клетки на вродения имунитет Клетки на вродения имунитет
  • Мастоцити Мастоцити
  • Макрофаги Макрофаги
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БЕНЕСЕНС КОТЕШКИ НОКЪТ 50 мл
57.90лв. 49.21лв.

БЕНЕСЕНС КОТЕШКИ НОКЪТ 50 мл

ПРОМО
НАУ ФУДС ХЛОРЕЛА таблетки 1000 мг * 60
33.00лв.

НАУ ФУДС ХЛОРЕЛА таблетки 1000 мг * 60

КРИТИКЪЛ КЕЪР ПРОБИОТИК 9 ЩАМА ФОРМУЛА капсули * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС
154.60лв.

КРИТИКЪЛ КЕЪР ПРОБИОТИК 9 ЩАМА ФОРМУЛА капсули * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Безплатна доставка за България!
ЛЕНЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 30 + 30 ВИТАГОЛД
16.80лв.

ЛЕНЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 30 + 30 ВИТАГОЛД

ВИТАМИН C КРИСТАЛИ 1000 мг пудра * 125 г НАТУРАЛ ФАКТОРС
51.30лв.

ВИТАМИН C КРИСТАЛИ 1000 мг пудра * 125 г НАТУРАЛ ФАКТОРС

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ОТ ТУРТА 100 мл
12.00лв.

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ОТ ТУРТА 100 мл

Библиография

http://www.cell.com/immunity/pdf/S1074-7613(16)30065-6.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Phagocytosis

https://www.immunology.org/public-information/bitesized-immunology/systems-and-processes/phagocytosis

https://www.khanacademy.org/test-prep/mcat/cells/transport-across-a-cell-membrane/a/phagocytosis

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5485277/

Коментари към Фагоцитоза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Фагоцитоза
    www.framar.bg 
    на 11 July 2025 в 10:17
    Коментирайте "Фагоцитоза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Имунна система
  • Вроден имунитет
  • Повишени неутрофили в кръвта
  • Нисък брой на неутрофилите в кръвта
  • Диета №15 - общовъзстановяваща
  • Левкоцити
  • Понижени неутрофили при деца
  • Алергии, имунитет и аутизъм се повлияват от климатичните промени
  • Лечение с интерферон
  • Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
  • Ранилист, Лечебен ранилист, Хайдушка билка, Рошовина, Червен вятър, Бетоника
  • Мастоцити
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Имунитет - въпроси, отговори, хранене, лекарства, спорт, диета

преди 4626 дни, 16 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 22 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 1 дни, 23 часа и 59 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 6 дни, 22 часа и 18 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 13 дни, 18 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем

Витамини и минерали за деца-какво трябва да знаем

от 05 фев 2024г. Прочети повече
Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки

Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки

от 03 май 2022г. Прочети повече
Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции

Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции

от 25 яну 2021г. Прочети повече
Проверете текущото състояние на вашия имунитет Проверете текущото състояние на вашия имунитет

Проверете текущото състояние на вашия имунитет

от 30 окт 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ ИЗГЛАЖДАЩ ШАМПОАН ЗА НЕПОКОРНА И ХВЪРЧАЩА КОСА 200 мл

ЛЮКСЕОЛ ШАМПОАН С КЕРАТИН ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ И ЗАЗДРАВЯВАНЕ НА КОСАТА 200 мл

ТЕЧЕН САПУН ТЕО МАКАДАМИЯ /ПЪЛНИТЕЛ/ 500 мл

МАКСУИН L - КАРНИТИН МАКС 1000 дъвчащи таблетки * 90

АЛМАВИН ПРЕПАРАТ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ПРОЗОРЦИ И СТЪКЛО 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЛАКСИТЕРА капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 10:16:09

РЕЛАКСИТЕРА капсули * 30

Коментар на: Златина от 11 юли 2025г. в 08:55:10

РЕ - КОМФОРТ таблетки за дъвчене * 6 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 14:50:47

РЕ - КОМФОРТ таблетки за дъвчене * 6 НОБЕЛ

Коментар на: Мария Петрово от 10 юли 2025г. в 13:31:43

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 11:55:12
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival