Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Еудикоти (Eudicots) Клон Розиди (Rosids) Разред Myrtales Сем. Myrtaceae (Миртови) Мирта

Мирта

от 04 май 2010г., обновено на 07 яну 2021г.
Редактор: д-р Биляна Петрова
Мирта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Мирта (Myrtus communis) представлява вид цъфтящо растение от семейство Миртови (Myrtaceae). Това е един от четирите вида, използвани от евреите в техните религиозни ритуали на фестивала в Сукот. Този растителен вид печели наградата за градински заслуги на Кралското градинарско общество. Растението е символ на любовта и славата и има приятно ароматни цветове. Мирта като цяло е много ароматно растение поради високото съдържание на етерично масло в неговите листни, цветни и плодови жлези. Тя се използва от древни времена като подправка, както и за лечебни и хранителни цели.

Някои от ползите за здравето от мирта, по-специално от етеричното й масло, включват способността му да намалява дихателните проблеми, да предпазва от чревни неразположения, да регулира ендокринната система, да намалява риска от някои видове рак, да лекува кожни заболявания, да понижава нивата на кръвната захар, да подобрява функционирането на бъбреците, да повишава когнитивната сила и подобрява здравето на сърцето.

Вероятно едно от най-известните растения в историята, остава значителна част от съвременния свят. Преди хиляди години това малко растение прониква в митологията, историята, културата, медицината и кулинарията в най-различни култури, включително Гърция, Рим, Англия, Украйна, Китай и други. Универсалността на това важно цвете все още се открива, но неговите приложения варират от кулинарни приложения и декоративна украса до мощни лекарствени приложения и елементи от религиозни ритуали.

Хранителна стойност на мирта

Листата и плодовете на мирта съдържа уникална комбинация от органични съединения и хранителни вещества, които я правят не само интересно хранително допълнение като билка, но и като безценен източник на етерично масло. Мирта съдържа различни антиоксиданти и флавоноидни съединения, включително мирицетин, както и кверцетин, катехин, лимонена и ябълчена киселини, линалоол, пинен, танини и други захари. Това растение има потенциал да подобри значително човешкото здраве!

Ползи за здравето от мирта

Ползите за здравето от мирта включват по-добро здраве на дихателните пътища, грижа за кожата, повишен имунитет и хормонален баланс.

Подобрени дихателни възможности

Както споменахме, етеричното масло от мирта е много популярно в ароматерапията и обикновено се използва за облекчаване на респираторни състояния, като бронхит и астма. Успокоява дихателните пътища и позволява ясно преминаване на кислорода, като същевременно успокоява тялото, така че дишането се забавя и дразненето се елиминира.

Грижа за кожата

Установено е, че мирта ефективно отстранява акне и други несъвършенства по кожата. Тя трябва да се прилага локално под формата на етерично масло, често в друг носител или в много ограничени концентрации. Органичните съединения и мощните антиоксиданти в мирта могат да помогнат на клетките да се излекуват по-бързо и да подобрят външния вид на засегнатите области. Билка може да се консумира, за да видите подобни ефекти, действащи отвътре навън!

Подсилена имунна система

Има широк обхват от изследвания, в които подробно се описва антибактериалната и антипаразитна природа на мирта. Поради тази причина много хора се обръщат към тази билка, за да повишат силата на имунната си система.

Хормонен баланс

В цял свят са проведени обширни изследвания по отношение на ефекта на миртовото етерично масло върху ендокринната система, предимно в регулирането на щитовидната жлеза. Доказано е, че етеричното масло от мирта, независимо дали се консумира или инхалира, може да повлияе положително на отделянето на хормони, включително тези, свързани с яйчниците и репродуктивното здраве на жените.

Противораков потенциал

Мирта е може би най-високо оценена заради високите си нива на антиоксиданти, включително кверцетин, танини, мирикетин и катехин. Тези антиоксиданти са широко проучени и е установено, че имат антиканцерогенни и антимутагенни свойства. Според изследователски доклад в Natural Product Communications Journal, мирта е доста подобна по химичен състав на сандаловото дърво, което е свързано с намаляване на рака на простатата и гърдата. Текущите изследвания все още откриват повече потенциални приложения в областта на рака за мирта.

Бъбречно здраве

Едно от древните приложения на миртовите листа е да спрат и намаляват риска от проблеми с пикочните пътища или бъбреците. Миртата може да помогне за стимулиране на уринирането, като по този начин елиминира излишните токсини, соли, течности и дори мазнини, спомагайки за регулирането на функциите на вашите бъбреци.

Когнитивни способности

Мирицетинът е един от най-важните флавоноли, които се намират в мирта. Установено е, че инхибира образуването на бета-амилоиден фибрил, което означава, че е много мощно помощно средство за хора, страдащи от деменция. Терапевтичното използване на миртови листа и плодове може да запази ума Ви ясен и да предотврати увреждането на нервните пътища, което води до тежки когнитивни разстройства.

Здраве на сърцето

Различните флавоноиди, открити в мирта, включително мирицетин, са показали, че намаляват окисляването на лошия холестерол (LDL холестерол), което означава, че нивата на холестерола ви ще останат балансирани, кръвоносните ви съдове и артерии няма да бъдат запушени, атеросклерозата няма да възникне и сърдечно-съдовата ви система ще бъде защитена от коронарна болест на сърцето и инсулти.

Управление на диабета

Доклади сочат, че летливите съединения и флавонолите в мирта могат да намалят плазмената кръвната захар, което означава, че би могло да помогне за регулирането на кръвната захар в организма. Това би било голям тласък за пациентите с диабет, които трябва да наблюдават нивата на кръвната си глюкоза по всяко време.

Както повечето етерични масла, миртовото етерично масло трябва да се използва само в изключително малки дози, ако се консумира или прилага локално. Консумирането на листа от мирта като билка или яденето на плодовете е безопасно, но когато става въпрос за етеричното масло, консултирайте се с професионален ароматерапевт или алтернативен лечител, преди да консумирате или прилагате маслото. Може да има много сериозни странични ефекти, ако се консумира в твърде голямо количество.

Устройство на мирта

Това е ароматен, вечнозелен, многогодишен храст или малко дърво, растящо до 5 метра височина. Стъблото е добре  разклонено, гъсто покрито с вечнозелени листа. Те са дълги от 2-5 до 8 сантиметра, тъмнозелени и лъскави, съдържащи ароматно етерично масло. Растат срещуположно по клончетата. Биват яйцевидни до ланцетни, лъскави тъмнозелени, силно ароматни при размачкване между пръстите. По форма наподобяват листата на лавровото дръвче. Миртата има здрави клонки, покрити с червеникаво-кафява кора. Цъфти с малки, кремавобели цветчета, съставени от 5 венчелистчета и златисти тичинки. Плодът представлява зрънце, ягодообразно, лилаво-черно, със силен аромат. Той е с диаметър около 8 мм и  има горчив преди и сладък след узряване вкус. Видът е хермафродит (има както мъжки, така и женски плодни органи) и се опрашва от пчели.

Мирта има наличие на жлези, съдържащи етерични масла в листата, плодовете и цветята.

Разпространение на мирта

Билката се открива в Южна Европа, Северна Африка, Западна Азия и Индийския субконтинент. Разпространеиенто й стига до Южна Америка, Северозападна Хималая и Австралия. Може да бъде открита в Иран.

Може да се отглежда като стайно растение и култивиран вид. За своето развитие предпочита добре дренирана почва. Мирта е силно устойчива на суша и се нуждае от малко до умерено количество вода. Не може да расте на сянка. Обича слънчеви места. Толерира морска експозиция. Тя расте диво по средиземноморския район, но също така е култивирана на много места.

Бидейки широко разпространен в средиземноморския регион, видът е един от най-важните вечнозелени храсти в средиземноморския макис. В Италия тя расте по бреговете и по вътрешните хълмове и е изобилна особено на островите, където представлява един от най-характерните видове. В Португалия мирта расте диво главно в централните и южните части на страната. Род Myrtus, в Тунис, е представен само от един вид, M. communis L., който расте диво в крайбрежните райони, вътрешните хълмове и горските райони на Северен Тунис. Тази билка расте спонтанно в Иран, Испания, Франция, Гърция, Турция, Алжир, Мароко, Хърватия и Черна гора.

Използваема част на мирта

Използват се цветовете, цветните пъпки, листата и плодовете на билката. Намира приложение във флоралната декорация. Листата се берат според нуждите и се използват пресни или сушени.

Листата се сушат, почти като дафинови листа за кулинарни приложения, а етеричното масло се извлича и ползва с голямо разнообразие за лекарствени цели. Също така, от време на време плодът се използва за приготвяне на алкохол на някои от гръцките острови. Най-доминиращата употреба на мирта обаче е етеричното масло, което може да се прилага по време на ароматерапия и да има впечатляващи ефекти върху вашето здраве. Етеричното масло мирише подобно на евкалипта и се придобива чрез парна дестилация на листата.

Химичен състав на мирта

Листата на мирта съдържат малки количества фенолни киселини (кафеена, елагова и галова киселина) и флавоноидни, кверцетинови производни (кверцетин 3-О-галактозид и кверцетин 3-О-рамнозид). От друга страна, флавоноиди като галоилови производни на катехин и галокатехин, както и мирицетинови производни присъстват в големи количества. От тях са изолирани 4 хидролизиращи танина, 2 свързани полифенолни съединения и 4 мирицитинови гликозида.

Основните терпеноиди и техните производни, открити в етеричните масла от листата на M. communis алфа-пинен, бета-терпинеол, линалоол, 1,8-цинеол, геранилбутират, гераниол, кариофилен оксид и нерилацетат.

От листата на билката са извлечени пет меротерпеноида на базата на сесквитерпен с 3 вида нови скелети. Последните изследвания разкриват вещество в растението, което има антибиотично действие. Изсушените листа на мирта съдържат терпинолен, цинеол, линалоол, терпинеол, линаил ацетат, танин и флавоноид.

Лечебни свойства и приложение на мирта

Много са проведените изследвания върху антимикробните и антиоксидантни свойства на билката и нейното етерично масло. Мирта е едно от най-важните лекарства, които се използват в системата на медицина Унани, която възниква в Гърция и се разширява от арабите в сложна медицинска наука, основана на учението на Хипократ и Гален. Тя е добре известен храст поради своите терапевтични, козметични и хранителни употреби. Името и употребата на билката са свързани с мита и ритуалите в много общества.

От незапомнени времена различни части на това растение и неговото етерично масло са били използвани в козметиката (контрол на падането на косата), овкусяване на храни и напитки, както и за обширни терапевтични цели. Етноботаническата информация разкрива, че M. communis е с фолклорна репутация за лечението на няколко заболявания като стомашна язва, диария, дизентерия, рак, ревматизъм, кръвоизлив, левкорея, хемороиди, възпаление, диспепсия, безпокойство, безсъние, диабет, хипертония, белодробни нарушения и кожни заболявания. Освен това, етнофармакологичните изследвания разкриват, че растението има широка фармакологична активност, включваща антимикробно, антидиарийно, антидиабетно, спазмолитично, вазодилататорно, антиулцерогенно, антиоксидантно, противораково, анксиолитично, седативно-хипнотично и противовъзпалително действие, анксиолитични и наркотично-аналгетични, антихелминтни, антилипедимични и антитромботични, пестицидни свойства. Известно е, че съдържа фенолни киселини, танини, флавоноиди, гликозиди и терпени. Установено е също, че миртовото масло е богато на различни биоактивни монотерпени и сесквитерпени с техните производни.

Ароматът на мирта пречиства и дезинфекцира въздуха в помещението, в което се отглежда. Тя намалява съдържанието на микроби в стаята; успокоява и освобождава дихателните пътища, подобрява настроението и премахва стреса. Тя е антисептик. Листата й са ароматни, балсамови, хемостатични и тонизиращи агенти.

Основни свойства на мирта

  • антибиотично;
  • противодиарично;
  • антисептично;
  • ароматно;
  • кръвоспиращо;
  • тонизиращ;
  • антибактериално;
  • антивирусно;
  • антиоксидантно;
  • противовъзпалително;
  • антидиабетно;
  • проапоптотична активност върху ракови клетки;
  • кардиоваскуларно;
  • антиатерогенно;
  • предпазва от чернодробна исхемия;
  • антиулцерогенно;
  • инсектицидно;
  • молюскоцидно;
  • протозоицидно;
  • антимутагенно.

Мирта притежава някои високоефективни антимикробни, противовъзпалителни и стягащи качества, което я прави ценна при лечението на много респираторни заболявания и кожни проблеми. Растението съдържа високи нива на салицилова киселина и е отхрачващо средство, което прави чаят от нея отличен избор при настинки и грип.

Традиционно се използва като антисептично, дезинфектантно и хипогликемично средство  В Турция листата от мирта, както и плодовете са били използвани като антисептично лекарство в селата. По същия начин в италианската народна медицина плодовете на това растение се използват при лечението на много видове инфекциозни заболявания, включително диария и дизентерия; листата се използват като антисептично и противовъзпалително средство, както и за промиване на устата, за лечение на кандидоза. Етеричното масло, получено от листата на мирта, се използва при лечението на белодробни разстройства. В традиционната медицина мирта често се консумира като инфузия и отвара. По принцип в народната медицина отвара от листа и плодове се използва орално за лечение на стомашни болки, хипогликемия, дисбиоза, кашлица, запек, лош апетит, както и външно за заздравяване на рани.

Традиционно различните части на растението на мирта имат разнообразни приложения. Билковите лекрства направени от листата и младите клони, се одобряват като стимулиращи, антисептични, стягащи и хипогликемични и се считат за лечебно средство за лечение на астма, екзема, псориазис, диария, стомашно-чревни нарушения и пикочни инфекции. Отварата от листа се използва за вагинално, за измиване, клизми и срещу респираторни заболявания, докато отварата от плодовете се използва като антидиарейно, антихемороидно средство и при лечение на заболявания на устата и очите. Цветята традиционно се използват срещу разширени вени и за приготвяне на капилярни лосиони.

Състояния и заболявания, при които се прилага мирта

  • укрепване на имунитета;
  • при лечение на грип, кашлица, бронхит, отит, възпаления на синусите;
  • приложение при инхалации;
  • при настинка и бронхит;
  • при масажи, за вана като масло;
  • използва се при мазна и склонна към възпаления и пъпки кожа и при рани.

Ранните изследвания показват, че прилагането на паста с екстракт от листата на мирта помага на раните от рак да заздравят по-бързо. Приемът на екстракт от плодовете на мирта действа както и лекарството наречено омепразол за подобряване на симптомите на киселини. Ранните изследвания показват, че приемът на сироп от мирта по време на менструация помага да се намали количеството на загубената кръв при жени с тежки периоди. Необходими са повече доказателства, за да се оцени ефективността на мирта при заболявания на пикочния мехур, бронхит, диария, туберкулоза, магарешка кашлица.

Активните съставки в мирта се абсорбират бързо и придават виолетов аромат на урината в рамките на 15 минути. Растението се приема вътрешно при лечение на пикочни инфекции, храносмилателни проблеми, вагинално течение, бронхиална конгестия, синузит и суха кашлица. В Индия се счита, че е полезно при лечението на церебрални заболявания, особено на епилепсията. Външно се използва за лечение на акне, рани, инфекции на венците и хемороиди.

Етеричното масло, получено от растението, е антисептично. То съдържа веществото миртол - това се използва като средство за лечение на гингивит. Маслото се прилага локално при лечението на ревматизъм. Плодът има газогонно действие. Използва се при лечение на дизентерия, диария, хемороиди, вътрешна язва и ревматизъм.

Миртовото масло има ефект на отблъскване на насекоми, дори в по-ниска (10%) концентрация. Друга констатация предполага, че миртовото масло може да има потенциал да се използва като естествен хербицид, както и фунгицид.

Плодовете, листата и клоните се използват за приготвяне на лекарства. Хората приемат мирта за лечение на белодробни инфекции, включително бронхит, магарешка кашлица и туберкулоза. Приемат го и при състояния на пикочния мехур, диария, постоянни киселини, тежки менструални периоди, дрождови инфекции и глисти.

Мирта се използва върху кожата при брадавици и в устата при ракови заболявания и млечница.

Мирта се използва във влагалището при полово предавана инфекция, човешки папиломен вирус (HPV).

Миртът може да помогне в борбата с гъбичките и бактериите. Някои химикали в мирта могат да помогнат за намаляване на възпалението.

Сексуално предавана инфекция, която може да доведе до генитални брадавици или рак (човешки папиломен вирус или HPV) - поставянето на супозитории, съдържащи екстракт от миртови листа във влагалището, през повечето дни от месеца помага за лечение на HPV инфекции при жени. Изглежда също намалява сърбежа и паренето.

Приложение на растението и неговото етерично масло в различни части на света

Листа

Листата са използвани за приготвяне на ликьор, наречен "Mirto Beverage" - Италия;

Един грам листа, под формата на чай, се пие ежедневно при стрес и тревожност - Турция;

Водна мацерация на листата може да се приема след филтрация и концентрация при депресия, полименорея и ранен - Иран;

Отвара от листен прах се пие при хипертония, екзема и други кожни заболявания, респираторни разстройства и хемороиди - Алжир

Листата се сваряват и отварата се пие, а сокът от листата се приема през устата сутрин при болка в корема и диария - Пакистан, Индия, Турция, Иран, Етиопия

Жени от малките селища смесват екстракта от листа със сурово масло и го прилагат върху косата си с цел контрол на падането на косата - Етиопия

Къпане с натрошени пресни листа се прилага при пърхот - Етиопия

Прах от сушени листа, смесен с масло, се прилага локално при краста - Етиопия

Листата се смачкват, сваряват се с вода и след това се пият при главоболие - Етиопия

Изсушеният воден екстракт (листен прах) се използва при синусови инфекции - Китай, Франция

Прах от сушени листа се употребява при Tinea capitis ( кожна гъбична инфекция (дерматофитоза) на скалпа) и като антипиретично и седативно средство - Етиопия

Листата, плодове и миртово масло

В зависимост от естеството на болестните състояния и части от използваните растения - диария, дизентерия, стомашна язва, повръщане, ревматизъм, кръвоизливи, дълбоки синуси, левкорея, хемороид, възпаление, белодробни и кожни заболявания; като стипчив, антисептичен, дезинфектант и хипогликемичен агент - Индия, Пакистан, Турция, Етиопия, Иран

Водният сок се използва също за приготвяне на храни, вина и напитки - Европа (Италия)

Миртово масло за лечение на безсъние - Етиопия

Листа и плодове

Прилагат се при рани, с цел подтискане на кашлицата и храносмилателни ефекти - Индия, Пакистан

Има дълга историческа употреба и освен това има специално отредено място в лекарствените ръкописи, останали от Хипократ, Педаний Диоскорид, Гален и ислямски учени. От древни времена екстрактът от това растение се използва като дезинфекционно вещество. В допълнение към дезинфекционния ефект, екстрактът може да се използва за ядивни употреби и лекарствена употреба като укрепващо вещество за стомаха, а също и за справяне с респираторни заболявания и такива на пикочните пътища.

Тамян от мирта е най-доброто лекарство за дезинфекция на дихателните пътища.

Листата и плодовете на растението са горчиви, съдържат галова киселина и изобилстват от етерично масло. В стъблото съществува изобилие от галикацид, като неговите медицински свойства са повече от на другите растителни части. Плодът и неравностите по стъблото могат да подействат укрепващо на стомаха, стипчиви са и притежават противокръвоизливни свойства, тъй като съдържат галова киселина. Яденето на плодове и паста от мирта е полезно за предотвратяване на кашлица, белодробен кръвоизлив и белодробна болка. Корените, листата и семената на това растение са полезни за укрепване на космите и предотвратяване на загубата на коса, а също така могат да предотвратят посивяването й. Мирта е полезна при зъбобол и служи за дезинфекция на гърлото и устата.

Много изследвания доказват in vitro антимикробната и антиоксидантната ефективност на екстрактите от M. communis и етеричните й масла, което е в съответствие с актуалните тенденции. Мирта изглежда обещаващо растение по отношение на алтернативни антимикробни средства срещу нарастващ брой патогенни микроорганизми, резистентни към конвенционалните антибиотици и антиоксиданти, които трябва да заменят синтетичните. Все пак са необходими още проучвания, за да се разбере и утвърди механизмът на действие на екстракти от мирта и компоненти на етерични масла. Също така е важно да се предхожда работата върху други екстракционни материали и методи поради факта, че екстракцията от различни разтворители може да показва различни съединения и следователно различни ефекти на екстрактите. И накрая, клиничното потвърждение и фармакологичната стандартизация са необходими преди прилагането им като антимикробни средства и антиоксиданти.

Употреба на мирта в козметиката

Етеричното масло добито от кората, листата и цветята се използва в парфюмерията, сапуните и продуктите за грижа за кожата. Билката се изпозлва основно в производството на козметика за мъже. В миналото дамите са полагали грижа за кожата си чрез "ангелска вода" - един вид тоалетна вода, направена от листата и цветовете на мирта. Продуктът съответно е ароматен и се е използвал през Средновековието. Днес екстрактите от билката се използват в състава на продукти на много изветни козметични марки. Листата й са много ароматни и широко се използват в парфюмерийната и козметичната индустрия, особено в Португалия и в Турция.

Масло от мирта

Среден добив от 10 грама масло се получава от 100 килограма листа. Под формата на супозиторий, мирта може да се прилага във влагалището при съответно неразположение, по лекарско предписание.

Миртовото етерично масло е особено ценено, често се прилага заедно с други етерични масла.

Начин на употреба

Употреба на листата - храна, напитки, ароматизиращи месо и сосове; в парфюмерията и козметиката, тоник за коса и стимулант; Медицина - използва се орално като антисептично, противовъзпалително средство, слабително, обезболяващо, хемостатично средство и външно за заздравяване на рани.

Употреба на плодовете - храна - течности, ароматизиращи месо и сосове; Медицина - използват се и през устата при инфекциозни заболявания като диария и дизентерия и външно при кожни заболявания и заздравяване на рани

Употреба на клонките- лек за астма, екзема, псориазис, диария, стомашно-чревни разстройства и пикочни инфекции, прилаган през устата; прилага се чрез вдишване и външно

Употреба на цветята - срещу разширени вени и за приготвяне на лосиони за външна употреба.

Мирта в кулинарията

Мирта като подправка не намира широко приложение заради горчивината си, въпреки приятната миризма. Вкусът е много интензивен, доста неприятен и силно горчив, така че кулинарното му приложение е ограничено до региона на произход, като Италия. В Италия, особено в Сардиния, плодовете и листата се използват за производство на две добре известни течности (Mirto Rosso и Mirto Bianco). Храни, ароматизирани с дима от мирта, са често срещани в селските райони на Италия или Сардиния. Някои части от растението обаче се използват в хранително-вкусовата промишленост, за овкусяване на месо и сосове, а неговите плодове и листа се използват най-вече за рецепта на сладки течности с рекламирани храносмилателни свойства.

Историята сочи, че във Византия от плодовете на мирта и дрян се е приготвяло вино. Клонки от билката се използват при готвенето на меса и направата на сосове в средиземноморската кухня.

Плодовете могат да се консумират сурови или варени. Плодът е ароматен и може след узряване да се изсуши и остави за консумация по-късно. Изключително прилаган е в кухнята на Близкия Изток. Може да се превърне и в кисела напитка.

Листата се добавят като ароматизатор в готвени пикантни ястия. Със сушените плодове и цветни пъпки се овкусяват сосове, сиропи и т.н. Етеричното масло, извлечено от листата и клонките също се използва като подправка, особено когато се смесва с други подправки. Понякога листата се използват като заместител на дафиновите листа. В Италия цветните пъпки се ядат. Цветята имат сладък аромат и се влагат в салати. Дървесината и листата се добавят към дървени въглища за овкусяване на месо на скара.

Други употреби на мирта

Растението е много толерантно към редовно подрязване и може да се отглежда като жив плет (хеджиране). Включва се в интериора на пмещания и като саксийна зеленина.

От дървесината се прави висококачествен въглен. Тя е твърда, еластична, много фино зърнеста. Използва се за направата на бастуни, дръжки за инструменти, мебели и др. Дървесината от мирта е също така ароматна и може да бъде използвана при дърворезба.

Предполага се, че венецът на Исус е направен от миртови клонки.

Отглежда се широко в Израел, предимно за декоративни цели, а също и за употребата му в еврейската традиция. Приятната му миризма и целогодишната свежа зеленина го правят чудесен избор за декоративни живи плетове.

Понякога листата от мирта служат за храна на добитъка.

Внимание!

Странични ефекти и безопасност на употреба на мирта

Разреденият екстракт от листата на мирта е относително безопасен, когато се използва върху кожата или когато се използва във влагалището. Възможно е дразнене и сухота. Маслото от мирта не е безопасно, когато се приема през устата. То съдържа химикал, който може да причини ниско кръвно налягане, нарушения в кръвообращението и други проблеми.

Няма достатъчно информация, за да се знае дали приемането на листа, клони или плодове от мирта през устата е безопасно.

По време на бременност, кърмене, от кърмачета и малки деца мирта не трябва да се употребява.

Още по темата:
  • Андрографис Андрографис
  • Липа Липа
  • Петопръстник Петопръстник
  • Дива мащерка, Бабина душица, Овчарски босилек, Овчарска мерудия, Воленика Дива мащерка, Бабина душица, Овчарски босилек, Овчарска мерудия, Воленика
3.5/5 15 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

КАЛИВИТА ПАРАПРОТЕКС таблетки  * 100
77.10лв.

КАЛИВИТА ПАРАПРОТЕКС таблетки * 100

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ПАРОДОНТАКС ФЛОР 75 мл
9.40лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ПАРОДОНТАКС ФЛОР 75 мл

БИО - БЮТИ ДЕТОКСИКИРАЩА МАСКА С ПОРТОКАЛОВА ВОДА И СУСАМОВО МАСЛО 50 мл
34.20лв.

БИО - БЮТИ ДЕТОКСИКИРАЩА МАСКА С ПОРТОКАЛОВА ВОДА И СУСАМОВО МАСЛО 50 мл

ЛЬО ПЕТИ ОЛИВИЕ БАЛСАМ ЗА СКЛОННА КЪМ ОМАЗНЯВАНЕ КОСА С РОЗОВА ГЛИНА И МИРТА 200 мл.
7.30лв.

ЛЬО ПЕТИ ОЛИВИЕ БАЛСАМ ЗА СКЛОННА КЪМ ОМАЗНЯВАНЕ КОСА С РОЗОВА ГЛИНА И МИРТА 200 мл.

АБОКА САЛВИГОЛ спрей 30 мл.
15.70лв.

АБОКА САЛВИГОЛ спрей 30 мл.

БИЛКА ШАМПОАН ПРОТИВ СЕБОРЕЯ 200 мл.
4.70лв.

БИЛКА ШАМПОАН ПРОТИВ СЕБОРЕЯ 200 мл.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ПАРОДОНТАКС КЛАСИК 75 мл
9.40лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ПАРОДОНТАКС КЛАСИК 75 мл

ШВЕДСКА ГОРЧИВКА ПО РЕЦЕПТАТА НА МАРИЯ ТРЕБЕН прах 100 гр. КАРМЕН
13.30лв.

ШВЕДСКА ГОРЧИВКА ПО РЕЦЕПТАТА НА МАРИЯ ТРЕБЕН прах 100 гр. КАРМЕН

Л'АНДЖЕЛИКА ОФИЦИНАЛИС ШАМПОАН ЗА МАЗНА КОСА С ЕКСТРАКТ ОТ КОПРИВА И МИРТА 250 мл
3.80лв.

Л'АНДЖЕЛИКА ОФИЦИНАЛИС ШАМПОАН ЗА МАЗНА КОСА С ЕКСТРАКТ ОТ КОПРИВА И МИРТА 250 мл

ЛОГОНА ЛИФТИНГ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл
65.30лв.

ЛОГОНА ЛИФТИНГ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ПАРОДОНТАКС WHITE 75 мл.
9.40лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ПАРОДОНТАКС WHITE 75 мл.

НУКС ФИНА ДЪЛБОКО ПОЧИСТВАЩА МАСКА 50 мл.
38.10лв.

НУКС ФИНА ДЪЛБОКО ПОЧИСТВАЩА МАСКА 50 мл.

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Myrtus_communis
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D1%82%D0%B0
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Myrtus+communis
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=282870
https://www.monaconatureencyclopedia.com/myrtus-communis/?lang=en
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871300/
http://scinzer.com/J/List/5/iss/Volume%202,%202016/NO%201/2.pdf
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-556/myrtle
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/m/myrtus-communis=myrtle.php
https://www.motherearthnews.com/natural-health/myrtle-medicinal-and-culinary-properties-zbcz1612
https://www.researchgate.net/publication/287539126_Myrtus_communis_Linn_-_A_review
https://www.organicfacts.net/health-benefits/other/myrtle.html
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0944501313001766

Коментари към Мирта

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мирта
    www.framar.bg 
    на 21 January 2021 в 23:45
    Коментирайте "Мирта"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Еудикоти (Eudicots)
  • Клон Розиди (Rosids)
  • Разред Myrtales
  • Сем. Myrtaceae (Миртови)
  • Проверете текущото състояние на вашия имунитет
  • Домашни средства срещу подути и възпалени сливици
  • Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
  • Какво лекува английската сол
  • Билки и домашни средства за лечение на фарингит
  • Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
  • Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
  • C-реактивен протеин
  • Сироп от черен бъз - полезни свойства и приготвяне у дома
  • Кортикостероиди

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах