Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Имунна система Придобит имунитет Антигени

Антигени

от 09 ное 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
Антигени - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Антигените представляват вещества с екзогенен или ендогенен произход, които са дразнители на имунната система и предизвикват имунна реакция. Срещу тях се образуват разпознаващи молекули - антитела и клетъчни рецептори, които се свързват специфично in vivo или in vitro със съответния антиген. Антигени е сборно понятие, с което обикновено се означават високомолекулни субстанции, носещи признака на чужда генетична информация, способни да стимулират образуването на антитела и да реагират с тях по специфичен начин.

Всяка една клетка, например даден инфекциозен микроорганизъм, притежава цял комплекс от различни антигени, срещу които се образуват множество антитела. Всяко едно от антителата разпознава определен антиген от повърхността на микроорганизма, а не клетката като цяло.

Свойства на антигените

Антигените притежават четири основни свойства – чуждородност, специфичност, антигенност, имуногенност.

1. Чуждородност – антигените са продукт на чужд генотип или на променена собствена генетична информация.

Например говеждият серумен протеин, инжектиран в зайци, предизвиква образуването на голям брой антитела, но няма роля на антиген за говедото. Собствените нормални клетки на организма не предизвикват имунна реакция, защото се опознават като свои в хода на ембрионалното развитие. Възможно е собствени клетки на организма да се възприемат като чужди, когато в тях са настъпили мутации, вследствие на които екпресират непознати за имунната система антигени. Клетките на някои органи като лещата на окото, тестисите, мозъчната тъкан и щитовидната жлеза остават изолирани от имунокомпетентните клетки поради наличието на кръвно-тъканни бариери и не се опознават като свои през ембрионалния период. Това е причината, поради която спрямо тях организъм не успява да развие толерантност и те не се опознават като свои. При травма, възпаление или друга причина, предизвикваща нарушаване на тези кръвно-тъканни бариери, клетките на тези органи се възприемат като чужди и предизвикват имунен отговор. Наблюдават се грешки в хода на изграждането на естествената имунна толерантност, при което може да се стигне до имунна реакция срещу собствените структури. Автоимунните заболявания са резултат от реакция срещу собствените антигени. Тези заболявания протичат хронично, поради непрекъснатото дразнене на имунната система. Естествените антигени са биополимерите на живите организми. Мономерите като аминокиселините, монозахаридите, дизахаридите, нуклеотидите не са антигени. Те имат малка молекула със строеж, който е еднакъв за същите молекули на всички организми и не се възприемат като чужди, тъй като не отразяват генетичната уникалност на живата система.

2. Специфичност – отразява структурните особености на всяка антигенна молекула.

Специфичността се определя от наличието на антигенни детерминанти. Реакцията антиген-антитяло се дължи на разпознаването и обратимото свързване на молекули чрез слаби нековалентни връзки. Зоната на контакт върху антитялото се нарича паратоп, а зоната на контакт върху антигена - епитоп. Епитопите са малки структури, изградени от 3-4 аминокиселини, монозахаридни остатъци и други функционални групи. Разположението им в антигените е различно като някои от тях се разполагат на повърхността на молекулата, а други се изявяват след частично разрушаване. Броят на епитопите на антигените определя тяхната валентност. Повечето са мултивалентни – притежават повече от два еднакви епитопа.

епитоп и паратопЕпитопите се свързват с паратоп или със Т-клетъчен рецептор. Взаимодействието епитоп-паратоп е еквивателно на ключ-ключалка. Силата на връзката между антигена и антитялото се характеризира с афинитет (асоциационна константа) и авидитет - резултат от броя на епитопите и валентността на антителата. Един антиген може да притежава мозайка от различни епитопи или много еднакви епитопи. Разпознаващите молекули - антитела или клетъчни рецептори се свързват специфично с епитопа, а не с антигенната молекула като цяло. Обикновено епитопът заема пространство върху молекулата, отговарящо на 8-9 аминокиселини при белтъка или на 5-6 захарни остатъка при полизахаридите. Ако едно тяло реагира с два различни, макар и близки антигена, се наблюдава кръстосана реактивност. Тя е резултат от структурно сходство в епитопите на двата антигена и може да има различен афинитет на антитялото спрямо тях. Това означава, че няма абсолютна антигенна специфичност

Изображение: medical-dictionary.thefreedictionary.com

3. Антигенност – отразява способността на антигена да взаимодейства в различна степен с произведените срещу него антитела и имунокомпонентни клетки. Антигенността е израз на силата на предизвикания имунен отговор.

Оттук следва и разделянето на антигените на силни антигени, които в малки дози при още при първата си среща с имунната система образуват голямо количество антитела и предизвикват силен имунен отговор, и слаби антигени, които дори и след многократно въвеждане на големи дози от тях, предизвиканият имунен отговор е слаб. Антигенността зависи от молекулното тегло, от големината и сложността на химичната структура. Тя може да бъде променяна изкуствено, чрез прибавяне или премахване на епитопи.

4. Имуногенност – способността на антигена да предизвиква силен и траен имунен отговор. Това свойство се изразява в присъщото качество на антигените да индуцират диференциация на паметни клетки, които при повторна среща да реагират по-бързо и предизвиканият имунен отговор да бъде по-силен.

Имуногенността се отнася главно за инфекциозните причинители. Например заболявания като салмонелоза и дизентерия протичат със силно изразена имунна реакция, но не създават траен имунитет. Това означава, че причинителите на тези заболявания са силни антигени, но слаби имуногени. Друг пример е преболедуването от морбили, при което се създава невъзприемчивост за цял живот. Много рядко е възможно повторното заболяване от рубеола или скарлатина. Техните причинители се отличават със силна имуногенност. Имугенността на антигените зависи от редица фактори, като степен на чуждородност, химична, структура, молекулна маса.

Естествени антигени

Естествените, природните антигени са характерни за всички живи организми и присъстват в техните клетки и биологични течности. Наборът от естествени антигени в организма се определя от генотипа му и отразява неговата биологична уникалност. Тези антигени са чужди за всички индивиди от същия или друг вид и провокират имунната им система.

Класификацията на естествените антигени се прави по различни критерии:

  • по химичен състав – белтъци, полизахариди, нуклеинови киселини, липиди, гликопротеини, липопротеини, никлеопротеини и други;
  • по локализация в клетката – повърхностни и вътрешни;
  • по физичен критерий – разтворими и клетъчно свързани;
  • по произход – автоантигени, алоантигени и ксеноантигени;

Съществува няколко типа антигенна специфичност, които отразяват сложните филогенетични и онтогенетични промени в рамките на биологичните видове.

Видовата специфичност се отнася за т.нар. ксеноантигени, които са общи за индивидите на даден вид и не прсъстват в организмите на други видове. Тази специфичност е възникнала в хода на еволюцията и всеки биологичен вид може да бъде характеризиран по набора си от видови антигени.

С групова специфичност се характеризират антигените, по които част от индивидите на даден вид се различават от друга подобна група. Наричат се алоантигени. Типичен пример са кръвногруповите антигени, като честотата им в човешката популация силно варира. Алоантигените са пречка за безподборното кръвопреливане и трансплантиране на органи от един вид на друг. Имунната реакция в този случай се нарича алоимунизация.

С хетероложна специфичност се отличават антигените, които са общи за индивиди от различни видове. Намерени са общи антигени при много животни, растения и микроорганизми. Всъщност се касае за различни молекули по структура, но с еднакви или сходни епитопи.

С автоложна специфичност се характеризират собствените антигени (автоантигените), които могат да предизвиква имунна реакция в същия организъм. Този автоимунен процес е резултат от грешки в разпознаването на своето от чуждото, химично модифициране на макромолекулите или липса на естествена толерантност.

Стадийната специфичност е характерна за антигените, които се появяват по време на онтогенезата. През всеки един етап от ембрионалното развитие се появяват специфични антигени, които обслужват нуждите на морфогенезата. Ембрионалните антигени изчезват в първите дни след раждането, а появата им в следзародишния период е повод срещу тях да се образуват антитела. Типични примери за периодична поява и изчезване на антигени са трите вида хемоглобин при човека.

Различните нива на клетъчната, тъканната и органната специфичност се дължат на сходството в антигенния състав на клетки, органи или тъкани при различни видове животни. Хомоложните органи на филогенетично близки организми имат еднакви или много сходни антигени и това сходство намалява при еволюционно отдалечените видове. За всеки орган могат да се определят характерните за него антигени. Чернодробните и бъбречни антигени, мускулните белтъци, сперматозоидните антигени и други подобни се характеризират със слаба видова и ясно изразена органна специфичност.

Заглавно изображение: freepik.com

Още по темата:
  • Хаптени Хаптени
  • Имунна система Имунна система
  • Вроден имунитет Вроден имунитет
  • Имуноглобулин А (IgА) Имуноглобулин А (IgА)
5.0/5 7 оценки

Подраздели на Антигени

  • Система Резус (Rhesus) и резус фактор (Rh-фактор)

  • Хаптени

  • Система AB0

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРИМА БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ * 1
30.80лв. 24.64лв.

ПРИМА БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ * 1

ПРОМО
БЪРЗ ТЕСТ ЗА ОТКРИВАНЕ НА АНТИТЕЛА СРЕЩУ БАКТЕРИЯТА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ
24.70лв.

БЪРЗ ТЕСТ ЗА ОТКРИВАНЕ НА АНТИТЕЛА СРЕЩУ БАКТЕРИЯТА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ

КОЕНЗИМ Q 10 капсули 60 мг * 30 ВАЛМАРК
35.20лв.

КОЕНЗИМ Q 10 капсули 60 мг * 30 ВАЛМАРК

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ШИЙТАКЕ + ВИТАМИН C 50 мл
8.60лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ШИЙТАКЕ + ВИТАМИН C 50 мл

ПОЛИМАКС таблетки 100 мг * 100
80.60лв.

ПОЛИМАКС таблетки 100 мг * 100

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ МАГНЕЗИЙ + КАЛИЙ таблетки * 30
15.50лв.

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ МАГНЕЗИЙ + КАЛИЙ таблетки * 30

Библиография

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

John B. Zabriskie, „Essential Clinical Immunology“

Виктория Сарафян и съавтори, „Медицинска биология”, Пловдив-2010

Илия Ватев и съавтори; „Биология“, издателство „Рико“ 2010

Коментари към Антигени

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Антигени
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 10:50
    Коментирайте "Антигени"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Имунна система
  • Придобит имунитет
  • Диета №15 - общовъзстановяваща
  • Имунохистохимия
  • Тиреоглобулинови антитела (ТАТ)
  • Антинуклеарни антитела (АНА, ANA)
  • Лечение с интерферон
  • Интравенозни имуноглобулини
  • Алергии, имунитет и аутизъм се повлияват от климатичните промени
  • Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
  • Простатно-специфичен антиген (ПСА/PSA)
  • Ранилист, Лечебен ранилист, Хайдушка билка, Рошовина, Червен вятър, Бетоника
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Продавам немска ваксина StroVak

преди 5 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 54 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 31 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 дни, 22 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 19 часа и 1 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 16 дни, 11 часа и 42 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 28 дни, 18 часа и 33 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 29 дни, 1 час и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival