Хаптени
Хаптените са нискомолекулни вещества , които получават имуногенни свойства при свързване с носител. Терминът хаптен е въведен от К. Ландщайнер през 1921г. и се отнася до нискомолекулни вещества под 1000 далтона, с чужд произход, обикновено синтетични, които могат да се свързват специфично с антителата, но не могат да предизвикат тяхното образуване.
Хаптените могат да предизвикат образуването на антитела само след свързването (конюгирането) с някакъв носител, най-често белтък. По този начин хаптените стават имуногенни.
Примери за хаптени могат да бъдат солите на тежки метали като хром и никел, продукти от растителен произход, медикаменти, олигонуклеотиди и много химични синтетични препарати като динитрофенил, оксазолон, оцветители, антибиотици, средства за растителна защита и други. Попаднали в организма, хаптените могат да се свържат със серумните белтъци и да се превърнат в пълноценни антигени. Редица патологични състояния като лекарствени алергии, могат да бъдат резултат от подобно свързване на попаднали в организма хаптени с неговите собствени белтъци. Липсата на антигенни свойства при липидите или нуклеиновите киселини и имуногенността на техните комплекси с белтъци също са пример за хаптени.
Хаптените могат да се разглеждат като отделни епитопи без функция на имунен дразнител, макар че естествените епитопи са по-големи от хаптените. Инжектирането в опитно животно на комплекса хаптен-носител води до образуване на няколко вида антитела: срещу хаптена, срещу носителя и срещу връзката между тях.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРИМА БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ * 1
НовАЛОЕ ВЕРА СОК 473 мл LILY OF THE DESERT
КАНАБИГАЛ СПОРТ ДЪВКА С КОНОПЕНО МАСЛО (CBD), МАГНЕЗИЙ ЦИНК И ЕКСТРАКТ ОТ БАБИНИ ЗЪБИ * 10
ХЕРБАЛКАН ПАМУКЛИЙКА тинктура 50 мл
ДР. ВОЛКЕ ВИТАМИН C ампули 2 мл * 10 ЛИМОН
УЕЛУОМАН ОРИГИНАЛ таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС
Библиография
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
John B. Zabriskie, „Essential Clinical Immunology“
Виктория Сарафян и съавтори, „Медицинска биология”, Пловдив-2010
Илия Ватев и съавтори; „Биология“, издателство „Рико“ 2010
Коментари към Хаптени