Система AB0
Началото на класификацията на човешката кръв в отделни групи е съставено през 1901г. от австрийския лекар Карл Ландщайнер. Той изследвал реакциите между кръвта на шест свои колеги и ги разделил на три групи - А, В и 0. По-късно неговият ученик Стърли, заедно с Декастело откриват кръвна група АВ.
Разделянето на човешката кръв на четири групи е направено на базата на присъствието или липсата на антигените А и В върху еритроцитната мембрана. Едновременно с това в серума на лицата от дадена кръвна група се намират естествени антитела срещу липсващия антиген. Например при наличие на антиген А, в серума се открива антитяло анти-В, което може да се отбележи и с гръцката буква β. При наличие на антиген В на еритроцитната мембрана, в серума се установяват антитела анти-а или α. При среща на едноименни антиген и антитяло - А с анти-А или В с анти-В настъпва явлението аглутинация. Аглутинацията представлява серологична реакция на слепване на еритроцити или други клетки под влияние на съответното антитяло, което служи като мост между тях.
Кръвногруповите антигени се наричат аглутиногени, а антителата - аглутинини. Антителата α и β са от клас IgM, не преминават през плацентата и за тяхната поява в серума има няколко различни хипотези.
Освен по еритроцитната мембрана антигените А и В се откриват още в телесните клетки, включително сперматозоидите и в биологичните течности - серум, слюнка, сълзи, пот и други.
За означаване на кръвните групи от системата АВ0 се използват символите А, В, АВ и 0. Най-правилното и пълно означаване следва да включва както антигена, така и антитялото на съответната кръвна група - Аβ, Вα, АВ0, Оαβ. Това означаване има предимството да посочва, че в едно и също лице не се срещат антитела, аглутиниащи собствените му еритроцити.
Кръвните групи се подчиняват на Менделовото унаследяване. Генетиката на системата АВ0 е типичен пример за множествен алелизъм. Съществуват три генни локуса: АВ0 в хромозома 9 и тясно скачените локуси H и Se - в хромозома 19. В локус АВ0 алтернират три алела, означени като IA, IB и I0. Поотделно алелите IA и IB доминират спрямо рецесивния алел I0, а са кодоминантни помежду си. Трите алела образуват 6 генотипни комбинации. Фенотипните честоти за българската популация са следните:
- Кръвна група А - 44,79%
- Кръвна група В - 16,21%
- Кръвна група АВ - 7,90%
- Кръвна група 0 - 31,46%
Системата АВ0 има първостепенно значение за кръвопреливането. Основното правило е: еритроцитите на донора да не аглутинират с антителата от плазмата на реципиента. Оттук следва, че кръвна група 0 е универсален дарител (донор), а група АВ - универсален приемател (реципиент).
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СИСТЕМА КРЪВОПРЕЛИВНА
КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА 0 таблетки * 90
КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА АВ таблетки * 90
КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА В таблетки * 90
КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА А таблетки * 90
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/ABO_blood_group_system
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2267/
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/tc/blood-transfusion-blood-types
John B. Zabriskie, „Essential Clinical Immunology“
Виктория Сарафян и съавтори, „Медицинска биология”, Пловдив-2010
Илия Ватев и съавтори; „Биология“, издателство „Рико“ 2010
СТАТИЯТА е свързана към
- Имунна система
- Придобит имунитет
- Антигени
- Съвместимост на кръвните групи
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Хранене според кръвната група - кръвна група А
- Хранене според кръвната група - кръвна група тип АВ
- Хранене според кръвната група - кръвна група В
- Съществува връзка между кръвните групи и вероятността от развитие на определени заболявания
- Хранене според кръвната група
- Индиректен тест на Кумбс
- Директен тест на Кумбс
- Изследване на кръвни групи
Коментари към Система AB0