Варицела и херпес зостер вирус (Herpesvirus varicellae)
Обща характеристика
Структура
- централно разположена вирусна ДНК (нуклеоид);
- капсид, състоящ се от 162 капсомера;
- обвивка, изградена от ядрената мембрана на клетката гостоприемник.
Антигенна структура
Резистентност и eпидемиология
Патогенеза и клинична картина
Вирусът навлиза през дихателните пътища и конюнктивата. Смята се, че вирусът се реплицира на мястото на навлизане в назофаринкса, както и в регионалните лимфни възли. Първичната виремия се появява 4 до 6 дни след заразяването и разпространява вируса в други органи, като черен дроб, далак и сензорните ганглии. По нататъчната репликация се означава като вторична виремия и засяка кожата и лигавиците под формата на характерен везикулозен обрив.
- Първична инфекция с Varicella zoster virus
Варицелата е силно контагиозна инфекция. Източник на вируса е болният през последните дни на инкубационният период и по време на обрива. Механизмът на предаване е въздушно-капков, а входната врата са горните дихателни пътища. След кратък продормален период от 1-2 дни се развива енантема по лигавиците на устната кухина и гърлото и характерен обрив по кожата. Обривът има полиморфен характер, смяната на макулозния, папулозния и везикулозния стадии протича изключително бързо. Везикулите са малки (3-4mm), еднокамерни и изпълнени с бистра течност съдържаща вируса. Кожният обрив се развива в продължение на 2 до 4 дни и обхваща лицето, шията и в по-голяма степан туловището и крайниците. Към петият ден на заболяването настъпва фазата на бързо оздравяване.
- Херпес зостер
Заболяването засяга преболедували от варицела лица, в организма на които вирусът се е съхранил в нервните ганглии и се намира в латентно състояние. Имунологичният механизъм, който контролира латентността вируса не е напълно изуснен. Факторите, свързани с рецидивиращи заболявания включват:
- стареене;
- имуносупресия;
- вътрематочна експозиция;
- развитие на варицела при деца под 18 месечна възраст.
При имунокомпрометирани пациенти херпес зостер се разпространява, причинявайки генерализирани кожни лезии и засягане на централната нервна система, белодробната и чернодробна функция. Предполага се, че вирусът се разпространява от загнатите нервни ганглии по периферните сетивни нерви. Заболяването се характеризира с:
- поява на отделни, сливащи се везикули придружени от сърбеж и силни невралгични болки;
- повишена температура.
Микробиологична диагностика
Специфична профилактика и лечение
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЦИКЛОВИР AL таблетки 200 мг * 25
ГРОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50
НовАЦИК таблетки 200 мг * 25
АЦИКЛОВИР AL таблетки 800 мг * 35
АЦИКЛОВИР AL таблетки 400 мг * 35
ХЕРПЕКС таблетки 400 мг * 30 ФОРТЕКС
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Chickenpox
http://www.who.int/ith/diseases/varicella/en/
https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/varicella/index.html
Коментари към Варицела и херпес зостер вирус (Herpesvirus varicellae)