Коронавирус (Coronavirus)

Обща характеристика
Коронавирусите принадлежат към семейство Coronawiridae, род Coronavirus. Коронавирусните инфекции са широко разпространени остри заболявания, характеризиращи се с ринит, ринофарингит, кашлица или с диаричен синдром. Коронавирусите са открити през 1965 г. от учените Тирел и Бъние, по същото време Д.Алмейда извършва електронна микроскопия на органни култури инфектирани с коронавирус и открива, че вирусните частици приличат на вируса на инфекциозния бронхит при птици.
При електронномикроскопско изследване вирусните частици изглеждат като слънчева корона, от където идва тяхното наименование - коронавируси (от гр. corona).
Структура и култивиране
Вирусните частици са с размери от 75 до 165 nm, в средата на вирусната частица се намира централно разположена едноверижна линейна РНК, обвита от нуклеокапсид. Между външната липопротеинова обвивка и нуклеокапсида се разполага вирусният матрикс. Коронавирусите притежават три групи протеини - нуклеокапсиден, матриксен и гликопротеиден антиген в обвивката на вириона.
Познати са четири антигенни групи човешки коронавируси - щам HCV229E, NL63, HKU1 и OC43.
Коранавирусите, предизвикващи заболявания при човека притежават общи антигени с щамовете причиняващи инфекции при животните. За култивирането на коронавирусите се използват предимно органни култури от чревен епител или бъбрек. Оптимална за развитието им е температура от 33 до 35 градуса.
Епидемиология и резистентност
Коронавирусите са устойчиви спрямо факторите на външната среда, при температура от 34-36 градуса се запазват жизнеспособни 2-3 дни. Дезинфекционите средства ги унищожават за 10 минути.
Възприемчивостта на човека към щамовете HCV229E, NL63, HKU1 и OC43 е висока, като достига 70-100 %. Входна врата за инфекциозните частици е лигавицата на горните дихателни пътища, възможен е фекално-оралният механизъм за предаване на заболяването, при който се развива гастроинтестинален синдром. След риновирусите (които са на първо място като причинители на ринит, ринофарингит и кашлица) коронавирусите са на второ място като причинители на простуда и грип.
Хората обикновено се заразяват с човешки коронавируси 229 Е, NL63, OC43 и HKU1.
Понякога могат да възникнат нови коронавируси, два примера за това са MERS-CoV и SARS-CoV. MERS-CoV е бета коронавирус, който причинява "респираторен синдром на Близкия изток" или MERS, а SARS-CoV представлява бета коронавирус, който причинява тежък остър респираторен синдром или SARS.
Тежният остър респираторен синдром (SARS) е вирусно респираторно заболяване, причинено от коронавирус, наречен коронавирус свързан със SARS (SARS-CoV). За първи път инфекция с този вирусен щам е съобщена в Азия през февруари 2003 г. Болестта се разпространила в повече от две дузини страни в Северна Америка, Южна Америка, Европа и Азия преди глобалното огнище на да бъде потушено. Понастоящем няма известно избухване на SARS по света. Последните случаи на инфекция със SARS-CoV са съобщени в Китай през април 2004 г.
Респираторен синдром на Близкия изток (MERS) е вирусно респираторно заболяване, което за първи път е съобщено в Саудитска Арабия през 2012 г. и оттогава се е разпространило в няколко други страни. Повечето хора, идентифицирани като заразени с MERS-CoV, развиват тежки остри респираторни заболявания, включително треска, кашлица и задух.
Основни фактори за предаване на коронавирусите са:
- секрети от горните дихателни пътища на пациенти;
- заразени хранителни продукти;
- предмети от обкръжението на болния;
- замърсени ръце.
Патогенеза и клинична картина
Инкубационният период на коронавирусната инфекция е от 2 до 5 дни. Инкубационният период е последван от:
- фебрилитет;
- кашлица;
- болки в гърлото;
- хрема;
- главоболие;
- мускулни болки.
- диария се развива чрез заразяване по фекално-орален механизъм.
Микробиологична диагностика
Изследват се:
Използват се методите електронна микроскопия и имунофлуоресценция.
Лечение
Не е разработена специфична профилактика, лечението е симптоматично.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЙАЛОКЛИЙН РАЗТВОР ЗА НЕБУЛИЗИРАНЕ дози 2 мл * 5 НАТУРФАРМА
КОРИЗАЛИЯ обвити таблетки * 40
БИЛКА ЧУДОДЕЙКА СПРЕЙ ЗА НОС ЗА ДЕЦА 30 мл
ГРЕПОФИТ спрей за нос 20 мл ENERGY GROUP
КУИКС СОФТ назален спрей 30 мл BERLIN CHEMIE
РИНОПАНТЕИНА унгвент за нос 10 гр.
Библиография
https://journals.lww.com/pidj/fulltext/2005/11001/history_and_recent_advances_in_coronavirus.12.aspx
https://www.medicalnewstoday.com/articles/256521.php
https://www.medscape.com/viewarticle/738623_3
СТАТИЯТА е свързана към
- Специална микробиология
- Вирусология
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Домашно лечение на хрема при деца
- Сребърна вода и клеева тинктура срещу хрема и запушен нос
- Антихистамини
- Естествени методи и средства облекчаващи остра хрема
- Деконгестанти
- д-р Румяна Димитрова Павлова
- Д-р Татяна Колева Моренова
- д-р Христо Терзиев
- д-р Гинка Димова Даскалова
Коментари към Коронавирус (Coronavirus)