Парагрипни вируси

Обща характеристика
Парагрипните вируси принадлежат към семейство Paramyxoviridae, род Paramyxovirus. Наречени са парагрипни поради близките си морфологични и биологични свойства с причинителя на грипа. Инфекциите, които причиняват се характеризират с катарални явления от страна на горните дихателни пътища като бронхит и ларингит. Обикновено причиняват респираторни заболявания при кърмачета и малки деца, както и развитието на пневмония.
Вирусите са изолирани за пръв път през 1958г. от Р.Ченок. Днес са познати четири типа парагрипни вируси - тип 1(Sendai), 2, 3 и 4 и два подтипа - 4a и 4b.
- Тип 1 и 2 причиняват крупозна пневмония;
- Тип3 е по-често се свързва с бронхиолит, бронхит и пневмония;
- Тип4 се разпознава по-рядко и причинява леки, грипоподобни респираторни заболявания.
Структура и култивиране
Парагрипните вируси са с размери от 150 до 250 нанометра. Съдържат едноверижен РНК геном и притежават силно изразен полиморфизъм и хемаглутинационни свойства.
Всички вирусни типове се култивират успешно в клетъчни култури от маймунски и човешки произход, тип 1 притежава тропизъм към кокоши ембриони. Клетъчните линии са по-слабо чувствителни към парагрипните вируси.
Резистентност и епидемиология
Парагрипните вируси са устойчиви спрямо факторите на околната среда, но дезинфекциозните разтвори и високите температури ги унищожават за 15-20 минути.
Вирусите се разпространяват от заразения човек чрез:
- близък личен контакт с болни, докосване на замърсени обекти или повърхности и последващ контакт с носа и очите;
- по въздушно-капков път.
Инфекциите предизвикани от тип 1 и 2 са най-често срещани през есенните месеци, докато тип 3 инфекциите се проявяват през цялата година, но случаите се повишават през пролетта. Инфекциите с тип3 се срещат най-често.
Патогенеза и клинична картина
Параинфлуенца вирусите (HPIV) обикновено причиняват заболявания на горните и долните дихателни пътища при бебета, малки деца, възрастни хора и хора с отслабена имунна система. Инкубационният период е от 2 до 7 дни.
Симптомите от страна на горните дихателни пътища биват:
- болки в гърлото;
- кашлица.
При засягане на дихателните пътища може да се развие
Спазматичният круп се характеризира със затруднено дишане, загуба на гласа и повишена температура.
Други симптоми на параинфлуенчната инфекция са:
- възпалено гърло;
- кихане;
- хрипове;
- болка в ушите;
- раздразнителност;
- намален апетит.
Микробиологична диагностика
Микробиологичната диагностика се поставя след изолиране на вируса от носен и гърлен секрет при изследване за парагрип. Серологичните изследвания се извършва чрез вируснеутрализираща реакция и реакция за свързване на комплемента.
Специфична профилактика и лечение
Не е разработена специфична профилактика, лечението е симптоматично. Използват се нестероидни противовъзпалителни средства, поради риск от развитието на бактериална инфекция се използват антибиотици. Възможно е и предписването на бронходилататори на възрастни пациенти, които имат хрипове и рестриктивно заболяване на горните дихателни пътища.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГРОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50
НовГРОПРИНОЗИН таблетки 1000 мг * 30
НовБиблиография
https://www.cdc.gov/parainfluenza/about/symptoms.html
https://emedicine.medscape.com/article/224708-overview#a6
Коментари към Парагрипни вируси