Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на дихателната система

Физиология на дихателната система

от 18 апр 2012г., обновено на 10 сеп 2020г.
Редактор: Камелия Методиева
Физиология на дихателната система - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Дишането е основен физиологичен процес за живите организми. Под физиология на дихателната система се разбира поемането на кислород от въздуха, транспортирането и отдаването му на тъканите, и изнасянето навън от организма на образувания въглероден диоксид.

Органите на дихателната система включват нос, фаринкс, ларинкс, трахея, брониално дърво и алвеоли. Основният дихателен орган - белите дробове, е разположен в гръдния кош.

Носът е единствената външно видима част на дихателната система. В неговото анатомично устройство влизат:

  • ноздри, през които въздухът навлиза в дихателните пътища;
  • носна кухина – разделена на две половини посредством носна преграда;
  • лигавица с богата кръвоносна мрежа, благодарение на която вдишваният въздух се затопля;
  • ностни конхи (раковини).

Следващият орган, част от дихателната система, е фаринксът (гълтач). Той представлява мускулна тръба с дължина около 13 сантиметра. Тази структура служи за общ проход за храната и въздуха. Разделя се на 3 части.

След фаринкса се намира ларинксът. Това са два напълно различни вътрешни органа. Ларинксът може да бъде оприличен като гласова кутия, през която преминава въздух. Изграден е от хиалинни и еластични хрущяли.

След като въздухът премине през ларинкса, попада в трахеята. Трахеята също е въздухоносна тръба, изградена от полупръстени. В края си тя се разделя на двата главни бронха, като всеки един от тях навлиза в левия и десния бял дроб.

Белият дроб е централният орган на дихателната система. В неговите структури се извършва газовата обмяна.

Устройство на дихателна система

Изображение: wisegeek.com

Благодарение на това устройство на дихателната система е възможен жизненоважният процес - дишане.

Етапи на дишането

Основната функция на дихателната система е да осъществява обмяната на О2 и СО2 между атмосферата и клетките на организма чрез процеса на дишане. Дишането включва четири етапа:

  1. Обмяна на въздуха между атмосферата и алвеолите, осъществяващи се чрез белодробна вентилация.
  2. Обмяна на кислород и въглероден диоксид между алвеоларния въздух и кръвта в белодробните капиляри чрез механизма на дифузията.
  3. Транспорт на кислород от белите дробове до тъканите и на въглероден диоксид от тъканите до белите дробове чрез кръвта.
  4. Обмяна на кислород и въглероден диоксид между капилярната кръв и клетките на организма също по пътя на дифузията.

Белодробната вентилация е първият етап на дишането. Тя представлява обмяна на въздух между атмосферата и белодробните алвеоли. Осъществява се чрез процесите на вдишване и издишване.

Вдишването е активен процес, който се извършва чрез съкращението на инспираторните мускули - диафрагма и външни междуребрени мускули. Тяхното съкращение се предизвиква от импулси от дихателния център на продълговатия мозък.

Издишването е свързано със свиване на гръдния кош, намаляването на обема му, както и намаляване обема на белите дробове, при което въздухът от алвеолите излиза навън. Спокойното издишване е пасивен процес, който се осъществява под влияние на еластичните сили на дихателната система. Усиленото издишване се извършва чрез съкращение на експираторните мускули - вътрешни междуребрени и коремни мускули.

Функции на белите дробове

Функциите на белите дробове се делят на две групи - респираторни и нереспираторни:

Респираторна функция на белите дробове

Респираторна функция на белите дробове се обуславя от газообменните процеси, които протичат в тях. Газообмяната е резултат от процесите вентилация, перфузия и дифузия.

Нереспираторни функции на белите дробове

Към тях спадат защитните и метаболитните функции на белия дроб. Те се осъществяват главно от клетките в лигавицата на дихателните пътища, белодробните макрофаги, алвеоларните епителни клетки, мастоцитния апарат и ендотелните клетки на белодробните съдове. Метаболитните функции се обуславят от факта, че в белите дробове се извършва синтезиране, улавяне, разграждане или инактивиране на различни вещества. В алвеоларните клетки се синтезира сърфактант, който представлява комплекс от повърхностно-активни липопротеидни фактори, покриващи вътрешната стена на алвеолите. Сърфактантът е от ключово значение за нормалното функциониране на белите дробове. Той възпрепяства колабирането им и осигурява механичната им устойчивост. Освен производството на сърфактант, белите дробове са източник и място за очистване от простагландини, тромбоксани, левкотриени. В белите дробове се намира ензими липопротеинлипаза, който разгражда 25% от хиломикроните. В ендотелните клетки на съдовете ангиотензин I се превръща в ангиотензин II.

Към защитните нерепираторни функции на белите дробове спадат неспецифични, рефлексни и имунни реакции. Дихателните пътища и белите дробове са бариера срещу екзогенни фактори. Защитна роля изпълняват и секреторните имуноглобулини, които са част от локалния имунитет, Т- и В-лимфоцити. Рефлексите на дихателната система – кихавичен и кашличен, имат защитна и очистваща функция.

От горе посочените етапи става ясно, че за оптималното дишане и газова обмяна е необходима съвместната работа на дихателната и кръвоносната система. Дихателната и сърдечно-съдовата системи осигуряват необходимото количество на кислород за организма, както и отстраняването на образувалия се ненужен въглероден диоксид.

Контрол на дишането

Ритмичното съкращение на дихателните мускули които осъществяват спокойното дишане, се контролира от сложна система за регулиране на дишането в централната нервна система. Тази система изпълнява едновременно две основни задачи. Първата задача е да осигурява ритмично съкращение на дихателните мускули. Втората задача е да нагажда този ритъм към промените в метаболизма, промените в условията на средата и извършването на волеви движения, в които участва дихателната система (например говор, смях, пеене, преглъщане).

Съществува два вида регулация на дишането - метаболитна (автономна) и поведенческа (волева) регулация. Метаболитната (автономна, неволева) регулация е насочена към доставяне на оптимален обем кислород до клетките, извеждане от организма на произведения въглероден диоксид и регулиране на алкално-киселинното равновесие. Центърът на метаболитната регулация се намира в продълговатия мозък. Този център регулира дишането така, че нивото на алвеоларната вентилация да отговаря точно на метаболитните нужди на организма.

Неволевото дишане е всяка форма на дихателен контрол, която не е под пряк, съзнателен контрол. За поддържане на живота е необходимо дишане, така че неволевото дишане позволява това да се случи, когато не е възможно съзнателно дишане, например по време на сън.

Поведенческата регулация на дишането се осъществява от мозъчната кора. Всеки може волево да контролира дишането си - да спре да диша или да диша по-често и по-дълбоко. Но тази волева регулация може да надделее над метаболитната без специални тренировки само за около 1 минута, след като автономната регулация отново придобива водеща роля. Волевата регулация се използва, за да се координира дишането при извършване на сложни волеви движения, при които се използва дихателната система (например говор, смях, преглъщане, свирене на духови инструменти).

 

Заглавно изображение: freepik.com

Още по темата:
  • Жизнена вместимост Жизнена вместимост
  • Алвеоли Алвеоли
  • Бронхи Бронхи
  • Къмплайънс Къмплайънс
4.4/5 13 оценки

Подраздели на Физиология на дихателната система

  • Транспорт на кислорода в кръвта

  • Газова обмяна

  • Газова обмяна в тъканите

  • Газова обмяна в белите дробове

  • Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта

  • Газова обмяна между алвеоларния въздух и кръвта

  • Съпротивление при дишане

  • Регулация на дишането

  • Обеми и капацитети на белите дробове

  • Транспорт на въглеродния диоксид

  • Интраплеврално налягане

  • Механика на дишането

  • Значение на дихателните пътища

  • Устройство на гръдния кош

  • Устройство на белите дробове

  • Особености на дишането и газовата обмяна при променени условия

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХЕРБАЛСЕПТ СИРОП ЗА КАШЛИЦА И БОЛКИ В ГЪРЛОТО ДУО 100 мл
12.40лв.

ХЕРБАЛСЕПТ СИРОП ЗА КАШЛИЦА И БОЛКИ В ГЪРЛОТО ДУО 100 мл

БИОХЕРБА ТИНКТУРА ОТ РИГАН 50 мл
8.70лв.

БИОХЕРБА ТИНКТУРА ОТ РИГАН 50 мл

КИНДЕР КОМПЛЕКС капсули * 60 DOCTOR NATURE
44.80лв.

КИНДЕР КОМПЛЕКС капсули * 60 DOCTOR NATURE

ИМУН ПАУЪР МАКС таблетки * 60 DOCTOR NATURE
45.80лв.

ИМУН ПАУЪР МАКС таблетки * 60 DOCTOR NATURE

Нов
КОЛДРЕКС ПЛЮС КАШЛИЦА ПРИ НАСТИНКА И ГРИП * 10
16.80лв.

КОЛДРЕКС ПЛЮС КАШЛИЦА ПРИ НАСТИНКА И ГРИП * 10

ЧАГА капсули 510 мг * 60 DOCTOR NATURE
44.80лв.

ЧАГА капсули 510 мг * 60 DOCTOR NATURE

МАСЛО ОТ ЧЕСЪН 350 мл. АГРОСЕЛПРОМ
11.00лв.

МАСЛО ОТ ЧЕСЪН 350 мл. АГРОСЕЛПРОМ

АБОФАРМА ИМУНОХЕЛТ КИДС сироп 100 мл
31.40лв.

АБОФАРМА ИМУНОХЕЛТ КИДС сироп 100 мл

РЕСПИХЕЛП таблетки * 15 ДОЙЧ
13.00лв.

РЕСПИХЕЛП таблетки * 15 ДОЙЧ

ИМУНОФОРС ЗА ДЕЦА сироп 100 мл
26.40лв.

ИМУНОФОРС ЗА ДЕЦА сироп 100 мл

БОСВЕЛИЯ таблетки * 180 SANCT BERNHARD
167.00лв.

БОСВЕЛИЯ таблетки * 180 SANCT BERNHARD

Безплатна доставка за България!
НОРВИА КОМПЛЕКТ ЗА ДЪЛГОЛЕТИЕ LONGEVITY сашета * 28
293.00лв.

НОРВИА КОМПЛЕКТ ЗА ДЪЛГОЛЕТИЕ LONGEVITY сашета * 28

Безплатна доставка за България!

Библиография

https://nurseslabs.com/respiratory-system/
https://www.livescience.com/22616-respiratory-system.html
http://www.innerbody.com/anatomy/respiratory
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Физиология на дихателната система

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиология на дихателната система
    www.framar.bg 
    на 05 March 2021 в 15:18
    Коментирайте "Физиология на дихателната система"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Детоксикация на белия дроб по естествен път
  • Алтернативни решения при суха кашлица
  • Рентгеново изследване на бял дроб
  • Интубация
  • Лечение с кислород
  • Петопръстник
  • Алтернативни средства против хъркане
  • Обеми и капацитети на белите дробове
  • Газова обмяна в белите дробове

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах