Газова обмяна в белите дробове
Основната цел на дишането е газовата обмяна между алвеолите и кръвта. Тази обмяна позволява преминаване на кислород от атмосферния въздух към клетките и отделяне на въглероден диоксид. Газовата дифузия в белите дробове се извъшва през респираторната мембрана или алвеоло-капилярната бариера.
При газовата обмяна в белите дробове кислородът преминава от алвеолите в плазмата чрез дифузия и благодарение на концентрационния си градиент. От плазмата той навлиза в еритроцитите и се свързва с намиращия се в тях дезоксихемоглобин, при което се образува оксихемоглобин и се освобождават водородни катиони. За да се запази киселинно-алкалното равновесие (тъй като оксихемоглобинът е по-силна киселина от дезоксихемоглобина), калиевият катион от KCl в еритроцита се свързва с оксихемоглобина и се получава калиев оксихемоглобин, а освободеният хлорен анион преминава в плазмата.
В плазмата се намира хидрогенкарбонат и хлорният анион се свързва с натрия, а хидрокарбонатният анион компенсаторно навлиза в еритроцита, свързва се с водородния катион и образува въглеродна киселина. В еритроцитите се намира карбоанхидраза, под чието действие въглеродната киселина се разгражда до въглероден диоксид и вода. Въглеродният диоксид преминава последователно в плазмата, оттам в алвеолата и накрая се отстранява от организма с издишания въздух. В еритроцитите, около 27 % от въглеродния диоксид е свързан с хемоглобина под формата на карбаминохемоглобин.
В белите дробове под влияние на кислорода тази връзка става лабилна, вследствие на което се освобождава въглероден диоксид. Последният постъпва в плазмата, а оттам в алвеоларния въздух. От друга страна, кислородът се свързва с освободения хемоглобин. Около 8 % от въглеродния диоксид, който е физикално разтворен в плазмата, преминава по силата на концентрационния си градиент в алвеолите. Така, образувалият се въглероден диоксид се елиминира от организма и същевременно се намалява киселинността на кръвта.
При преминаването на кръвта през белите дробове за една минута от 100 мл кръв се поемат около 4 мл въглероден диоксид. При обикновени условия съотношението между отстранения въглероден диоксид и поетия кислород, изразено в мл, се нарича респираторен квотиент, който е равен на 0,8.
Изображение: academia.edu
Перфузия и газова обмяна между алвеоларния въздух и кръвта
С перфузия се означава обемът кръв, които преминава през капилярите на белите дробове за една минута. Белодробната перфузия е равна на минутният обем на сърцето. Отношението между минутната алвеоларна вентилация и минутния обем на сърцето се означава като отношение вентилация/перфузия. При нормални условия неговата стойност е 0,8.
Промените в това отношение са важен клиничен показател, защото могат да се дължат на заболявания от белодробен или сърдечен произход и да причинят хипоксемия (понижено съдържание на кислород в кръвта, което води до хипоксия).
Повече информация може да намерите в темата:
Заглавно изображение: framar.bg
Подраздели на Газова обмяна в белите дробове
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СПРИНЦОВКА ЗА ПЕРФУЗОР 50 мл * 1
АПАРАТ ИНХАЛАТОР УНИМАРК JH-208 КАЛИНКА
КОМПРЕСОРЕН ИНХАЛАТОР МЕДИСАНА IN 550 54530
Безплатна доставка за България!КОМПРЕСОРЕН АПАРАТ ИНХАЛАТОР ПРОЛАЙФ PN BASIC
Безплатна доставка за България!СЕТ ЗА ИНХАЛАТОРИ PIC AIR STYLO
КОМПРЕСОРЕН АПАРАТ ИНХАЛАТОР УНИМАРК ПИНГВИН CN 02 WF
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Ventilation/perfusion_ratio
http://erj.ersjournals.com/content/44/4/1023.long
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
доц. Янков; "Физиология"
Коментари към Газова обмяна в белите дробове