Газова обмяна в белите дробове
Основната цел на дишането е газовата обмяна между алвеолите и кръвта. Тази обмяна позволява преминаване на кислород от атмосферния въздух към клетките и отделяне на въглероден диоксид. Газовата дифузия в белите дробове се извъшва през респираторната мембрана или алвеоло-капилярната бариера.
При газовата обмяна в белите дробове кислородът преминава от алвеолите в плазмата чрез дифузия и благодарение на концентрационния си градиент. От плазмата той навлиза в еритроцитите и се свързва с намиращия се в тях дезоксихемоглобин, при което се образува оксихемоглобин и се освобождават водородни катиони. За да се запази киселинно-алкалното равновесие (тъй като оксихемоглобинът е по-силна киселина от дезоксихемоглобина), калиевият катион от KCl в еритроцита се свързва с оксихемоглобина и се получава калиев оксихемоглобин, а освободеният хлорен анион преминава в плазмата.
В плазмата се намира хидрогенкарбонат и хлорният анион се свързва с натрия, а хидрокарбонатният анион компенсаторно навлиза в еритроцита, свързва се с водородния катион и образува въглеродна киселина. В еритроцитите се намира карбоанхидраза, под чието действие въглеродната киселина се разгражда до въглероден диоксид и вода. Въглеродният диоксид преминава последователно в плазмата, оттам в алвеолата и накрая се отстранява от организма с издишания въздух. В еритроцитите, около 27 % от въглеродния диоксид е свързан с хемоглобина под формата на карбаминохемоглобин.
В белите дробове под влияние на кислорода тази връзка става лабилна, вследствие на което се освобождава въглероден диоксид. Последният постъпва в плазмата, а оттам в алвеоларния въздух. От друга страна, кислородът се свързва с освободения хемоглобин. Около 8 % от въглеродния диоксид, който е физикално разтворен в плазмата, преминава по силата на концентрационния си градиент в алвеолите. Така, образувалият се въглероден диоксид се елиминира от организма и същевременно се намалява киселинността на кръвта.
При преминаването на кръвта през белите дробове за една минута от 100 мл кръв се поемат около 4 мл въглероден диоксид. При обикновени условия съотношението между отстранения въглероден диоксид и поетия кислород, изразено в мл, се нарича респираторен квотиент, който е равен на 0,8.
Изображение: academia.edu
Перфузия и газова обмяна между алвеоларния въздух и кръвта
С перфузия се означава обемът кръв, които преминава през капилярите на белите дробове за една минута. Белодробната перфузия е равна на минутният обем на сърцето. Отношението между минутната алвеоларна вентилация и минутния обем на сърцето се означава като отношение вентилация/перфузия. При нормални условия неговата стойност е 0,8.
Промените в това отношение са важен клиничен показател, защото могат да се дължат на заболявания от белодробен или сърдечен произход и да причинят хипоксемия (понижено съдържание на кислород в кръвта, което води до хипоксия).
Повече информация може да намерите в темата:
Заглавно изображение: framar.bg
Подраздели на Газова обмяна в белите дробове
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СПРИНЦОВКА ЗА ПЕРФУЗОР 50 мл * 1
КОМПРЕСОРЕН АПАРАТ ИНХАЛАТОР B.WELL PRO - 115 ВЛАКЧЕ
Безплатна доставка за България!МУКОПЛАНТ спрей за нос с морска вода 20 мл
ЧАЙ ФИЛТЪР БРОНХОЛИН * 20
МЕМБРАНЕН ПРЕНОСИМ ИНХАЛАТОР МЕШ ЗА ДЕЦА B.WELL TH - 135
Безплатна доставка за България!ЧАЙ ФИЛТЪР ЖЪЛТ КАНТАРИОН * 20
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Ventilation/perfusion_ratio
http://erj.ersjournals.com/content/44/4/1023.long
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
доц. Янков; "Физиология"
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на дихателната система
- Интубация
- Американски винобой, Лаконос
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Обеми и капацитети на белите дробове
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Лечение с кислород
- Японски метод за дълго дишане за бързо стопяване на мазнините в корема
- Мастиково дърво
- Петопръстник
- Механична вентилация
Коментари към Газова обмяна в белите дробове