Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на дихателната система Газова обмяна в белите дробове Отношение вентилация/перфузия

Отношение вентилация/перфузия

от 21 авг 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Отношение вентилация/перфузия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Газовата обмяна има за цел осъществяване на транспорта на газове между околната среда и организма. Ключов фактор за постигане на максимална ефективност от този процес е оптималното съотношение между кръвотока и алвеоларната вентилация. То се означава с показателя отношение вентилация/перфузия.

За изчисляването на това съотношение се използват два показателя:

  1. Минутна алвеоларна вентилация;
  2. Минутен обем на сърцето.

Отношение вентилация/перфузия

отношение вентилация/перфузияСъотношението вентилация/перфузия за една минута се изчисля като се знае, че през белите дробове за 1 минута минават 5,2 литра кръв, съответстваща на минутния обем на сърцето (МОС), и че минутната алвеоларна вентилация (МАВ) при спокойно дишане е около 4,2 литра. От тези стойности следва, че отношението вентилация перфузия е равно на 4,2/5,2=0,8. При тези условия за 1 минута кръвта поема от алвеоларния въздух 250 милилитра кислород, като отдава 200 милилитра въглероден диоксид.

Респираторен квотиент

кръвоснабдяване на белите дробовеВъз основа на тези показатели, отношението между отдадения въглероден диоксид и приетия кислород се означава като респираторен квотиент (RQ). Респираторният квотиент е величина, чиито стойности варират между 0,7 и 1. Този показател в известна степен е зависим от вида на хранителните вещества, които се метаболизират в организма. Така например при липолиза (разграждане на мазнините) се изразходва много кислород и стойността на респираторният квотиент спада до 0,7. Ако се разграждат само въглехидрати в организма, стойността на респираторният квотиент ще нарасне до 1. Такива състояния на метаболизиране само на един тип хранителни вещества не се наблюдават, защото човек приема разнообразна храна. При нормален хранителен режим, съдържащ въглехидрати, мазнини и белтъчини респираторният квотиент има стойност около 0,81.

Съотношението вентилация/перфузия не винаги е едно и също. То е динамичен показател, който се влияе от няколко фактора, които включват разлики в кръвоснабдяването в различните части на белите дробове, различната степен на функциониране на алвеолите, гравитационни фактори. По време на издишване по влияние на гравитацията бронхите се затварят. Това води до намаление на въздушния поток в основите на белите дробове. В този момент обемът въздух, който се намира в белите дробове се нарича „затворен обем“.

„Затвореният обем" въздух нараства с възрастта, при оток на белите дробове, у пушачи, като може да нарасне до толкова, че да надхвърли ФОК (функционалния остатъчен капацитет). Ниското артериално парциално налягане на кислорода у възрастни се обяснява с наличието на именно този обем въздух.

Положението на тялото и влиянието на гравитационните сили са факторите, които определят кръвоснабдяването. Изследванията направени с лесно елиминиращи се радиоактивни вещества (като хелий 133, например), показват, че при изправено положение на тялото, горните части на белите дробове се вентилират два пъти по-малко в сравнение с белодробните основи. Тази закономерност се отнася и за белодробния кръвен ток.

Промени в отношението вентилация/перфузия

Отношението вентилация/перфузия не е еднакво в различните части на белите дробове. Този показател се влияе от много фактори, към които спадат:

  1. Разлики в кръвоснабдяването в различните части на белите дробове;
  2. Различна степен на функциониране на алвеолите;
  3. Гравитационни фактори;
  4. Положение на тялото;
  5. Заболявания на белите дробове.

При нормално дишане човек поема около 500 милилитра въздух, като до алвеолите достигат 350 милилитра атмосферен въздух. Ако не съществуваха гравитационни сили, този въздух щеше да бъде равномерно разпределен в алвеолите, като всяка една от тях щеше да получава относително еднакво количество пресен въздух. Под действие на гравитационните сили алвеоларната вентилация е неравномерна, тоест в едни алвеоли навлиза повече въздух отколкото в други. По-голяма част от вдишвания атмосферен въздух навлиза в долните части на белите дробове. Под действие на гравитационните сили се наблюдават и промени в кръвоснабдяването на белите дробове. Въз основа на тези ефекти белите дробове се разделят на две части горна и долна, в зависимост от положението на тялото.

Парциалното налягане на кислорода в алвеоларния въздух е по-ниско в долните части на белите дробове, отколкото във върховете, докато това на въглеродния диоксид е по-високо. Именно това е причината капилярната кръв да се насища по-слабо с кислород, но поради общо добрата вентилация и перфузия, абсолютното количество на обменения кислород е по-голямо.

Положението на тялото има значение за вентилацията и перфузията. При промяна положението на тялото, освен промени във вентилацията и перфузията, се наблюдават промени и в насищането на кръвта с кислород и отдаването на въглероден диоксид. В условия на безтегловност, когато не действа гравитацията, при физическо натоварване, както и в легнало положение, алвеоларно-перфузното отношение в различните части на белите дробове се изравнява.

Отношението между вентилация и перфузия в горната част на белите дробове варира между 1 и 1,2. Това се дължи на по-лошото кръвоснабдяване. Въпреки това, капилярната кръв добре се насища с кислород, тъй като парциалното налягане на кислорода в алвеолите се покачва поради забавения кръвен ток.

Отношението вентилация/перфузия в долните участъци на белите дробове има стойност около 0,6. Това се дължи на факта, че в този участък кръвният ток превалира над вентилацията и отношението минутна алвеоларна вентилация (МАВ)/минутен обем на сърцето(МОС) в по-малко от средното.

При заболявания на белите дробове, при които има стеснение на въздухоносните пътища или намалена разтегливост на белодробната тъкан, алвеоларната вентилация намалява, поради факта, че по време на инспириум алвеолите са неспособни да се изпълнят с достатъчно количество въздух. Причина за артериална хипоксия е влошената алвеоларна вентилация при нормална капилярна перфузия. За повече информация четете "Промени в отношението вентилация/перфузия при патологични условия".

Промени в отношението вентилация/перфузия при патологични условия

Различните патологични състояния засягащи белите дробове и съдовата система водят до промяна в отношението вентилация/перфузия. Състоянията, които причиняват драстична промяна в това отношение, са:

  1. Вено-артериален шънт – липса на вентилация, при което отношението вентилация/перфузия = 0;
  2. Вентилиране на алвеоларно мъртвото пространство – липса на перфузия, отношението вентилация/перфузия = ?.

Вено-артериален шънт (отношение вентилация/перфузия = 0)

ендобронхиален тумор на белите дробовеТова състояние се наблюдава ако съществува запушване на главен бронх, най-често от аспирация на чуждо тяло, ендобронхиален тумор на белите дробове, ателектаза на алвеолите. Запушването на главен бронх води до липсваща алвеоларна вентилация в засегнатия бял дроб, защото по пътя на въздуха има непреодолима пречка. Въпреки това перфузията на белия дроб не е засегната. В началото се извършва нормална обмяна между алвеоларния въздух и кръвта, но по-късно количеството кислород съдържащо се в артериалната кръв се изравнява с това намиращо се във венозната. С цел компенсация алвеоларната вентилация в незасегнатия бял дроб се увеличава два пъти. В него отношението вентилация/перфузия значително се увеличава. Въпреки тези компенсаторни механизми, съдържанието на кислород в артериалната кръв значително намалява, а парциалното налягане на въглеродният диоксид може да бъде нормално или повишено.

Големината на този вено-артериален шънт се измерва в клиниката с цел диагностика. Измерва се съдържанието на кислорода във венозната и в артериалната кръв чрез едновременно определяне на минутния обем на сърцето.

В нормални физиологични условия съществува физиологичен вено-артериален шънт. Той служи за означаване на целият обем венозна, която не обменя газовете си в алвеолите на белите дробове.

Вентилиране на алвеоларно мъртвото пространство (отношение вентилация/перфузия = ?)

запушване на клон на белодробната артерия с тромбВентилиране на алвеоларно мъртвото пространство се наблюдава при липса на перфузия (кръвоток) в единия бял дроб, в следствие от запушване на белодробната артерия с тромб. В този случай алвеоларната вентилация се запазва и отношението вентилация/перфузия е равно на 2,1/0=?. Алвеоларният въздух в неперфузираните алвеоли се означава като алвеоларно мъртво пространство, защото той не участва в газовата обмяна между въздуха и кръвта. При вентилацията му се увеличава количеството на въглеродният диоксид, и намалява това на кислорода. В незасегнатият бял дроб се задействат компенсаторни механизми и отношението вентилация/перфузия намалява.

Компенсаторни механизми при променено съотношение вентилация/перфузия

Компенсаторните механизми се включват в следствие увеличаване на налягането на въглеродния диоксид и стимулиране на дихателния център. Те са две групи: компенсаторни механизми при намалено отношение вентилация/перфузия и при увеличено отношение вентилация/перфузия.

При ниско отношение вентилация/перфузия в алвеоларния въздух има ниско съдържание на кислорода и високо на въглеродния диоксид. Ниското локално налягане на кислорода води до вазоконстрикция (свиване на съдовете), благодарение на която се подобрява стойността на отношението вентилация/перфузия в засегнатите и незасегнатите единици. Ефективността на този механизъм зависи от големината на засегнатия участък.

Компенсаторните механизми при увеличено отношение вентилация/перфузия се включват поради високото съдържание на кислорода и ниското на въглеродния диоксид. Основният механизъм е настъпването на хипокапнична бронхоконстрикция (свиване на бронхите), която води до пренасочване на вентилацията към незасегнатите участъци от белите дробове. Друг начин за намаляване на вентилацията е чрез намаляване на къмплайънса им чрез намалена продукция и секреция на сърфактант. Този механизъм се развива по-бавно в сравнение на бързите промени на вентилацията.

Още по темата:
  • Хемодинамични закономерности Хемодинамични закономерности
  • Обиколно време на кръвта Обиколно време на кръвта
  • Линейна скорост на кръвния ток Линейна скорост на кръвния ток
  • Особености на циркулацията в някои съдови области Особености на циркулацията в някои съдови области
5.0/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ФИЛТЪР ЗА ИНХАЛАТОР МИКРОЛАЙФ NEB 100 * 3
12.00лв.

ФИЛТЪР ЗА ИНХАЛАТОР МИКРОЛАЙФ NEB 100 * 3

СЕТ ЗА ИНХАЛАТОРИ PIC AIR STYLO
33.00лв.

СЕТ ЗА ИНХАЛАТОРИ PIC AIR STYLO

КОЛИЙФ БРИЙТ ИЗИ СТИК БАЛСАМ за леко дишане 30 г
20.50лв.

КОЛИЙФ БРИЙТ ИЗИ СТИК БАЛСАМ за леко дишане 30 г

КОМПРЕСОРЕН АПАРАТ ИНХАЛАТОР ОМРОН A3 COMPLETE
160.00лв.

КОМПРЕСОРЕН АПАРАТ ИНХАЛАТОР ОМРОН A3 COMPLETE

Безплатна доставка за България!
АПАРАТ ИНХАЛАТОР МЕШ AGU TOMCHI
209.00лв.

АПАРАТ ИНХАЛАТОР МЕШ AGU TOMCHI

Безплатна доставка за България!
ЧАЙ ФИЛТЪР ЖЪЛТ КАНТАРИОН * 20
2.20лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР ЖЪЛТ КАНТАРИОН * 20

Библиография

https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?bookid=575§ionid=42512983

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25063240

https://courses.kcumb.edu/physio/adaptations/vq.htm

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

доц. Янков; "Физиология"

Коментари към Отношение вентилация/перфузия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Отношение вентилация/перфузия
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 13:23
    Коментирайте "Отношение вентилация/перфузия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на дихателната система
  • Газова обмяна в белите дробове
  • Петопръстник
  • Интубация
  • Лечение с кислород
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Полски джоджен, Див джоджен, Бласкун, Блатна мента
  • Златен дъжд, Лабурнум, Лабурнум анагироидес
  • Американски винобой, Лаконос
  • Лечение чрез дишане по метода Бутейко
  • Дива мащерка, Бабина душица, Овчарски босилек, Овчарска мерудия, Воленика
  • Газова обмяна в белите дробове
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Проблем с храносмилателната система или нещо друго

преди 2517 дни, 1 час и 7 мин.

За имунна система - Сладко от черен Бъз-Бъзак лек-чудо и при вируси, по д-р П. Димков

преди 2536 дни, 2 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 1 дни, 16 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 1 дни, 16 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 1 дни, 16 часа и 46 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 1 дни, 16 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Дишането оказва влияние върху мозъчната дейност Дишането оказва влияние върху мозъчната дейност

Дишането оказва влияние върху мозъчната дейност

от 24 ное 2022г. Прочети повече
Задължителните дихателни техники в колоезденето, които всеки трябва да познава Задължителните дихателни техники в колоезденето, които всеки трябва да познава

Задължителните дихателни техники в колоезденето, които всеки трябва да познава

от 21 юли 2022г. Прочети повече
Ултразвуково изследване на каротидни артерии Ултразвуково изследване на каротидни артерии

Ултразвуково изследване на каротидни артерии

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Вродени пороци на дихателната система Вродени пороци на дихателната система

Вродени пороци на дихателната система

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЛТИМАТ ПЕРФОРМАНС капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ИНОФАРМ АКНЕ ПРОН СКИН ФОРМУЛА капс.*60

ИНОФАРМ СЪН ПРОТЕКШЪН ФОРМУЛА капс.*60

МАЙПРОТЕИН КОФЕИН ПРО таблетки * 100

ГРАСБЕРГ ВИТАМИН D3 400 IU капки 50 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПРОКОМБО ПРОБИОТИК + ПРЕБИОТИК капсули * 10 ВИТАСЛИМ ИНОВЕ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 13:11:12

ЛИНФОРТЕ капсули * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 13:10:08

ФАРИНОСТИМ таблетки за смучене * 40 НАТСТИМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:40:22

ТАВАНИК таблетки 500 мг * 7 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:39:23

ФЕРО-ФОЛГАММА НЕО 114 mg/0,8 mg стомашно-устойчиви таблетки * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 12:38:11
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival