Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на дихателната система Транспорт на кислорода в кръвта

Транспорт на кислорода в кръвта

от 18 сеп 2012г., обновено на 13 сеп 2018г.
Транспорт на кислорода в кръвта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Преминалият кислород през алвеоло-капилярната мембрана, попада в кръвта и се транспортира до всички тъкани. Кислородът се транспортира в две форми – оксихемоглобин и разтворен в плазмата.

транспорт на кислорода в кръвтаПри изследване транспорта на кислорода в кръвта се установява, че 100 милилитра плазма разтварят физикално 0,3 мл кислород. Действителното количество кислород, обаче, което се съдържа в 100 мл кръв е около 20 мл. Това се дължи на факта, че всеки от четирите атома желязо, намиращи се като съставна част на четирите хемоглобинови субединици, свързва по една молекула кислород. Поради тази причина, една молекула хемоглобин може да пренесе 4 молекули кислород. Реакцията между хемоглобина и кислорода е много бърза - извършва се за 0,01 част от секундата, дори по-бързо, което осигурява голямо насищане на кръвта с кислород. Установено е, че 1 грам хемоглобин (Hb) пренася 1,34 мл кислород, а при нормални условия 100 мл кръв съдържат около 15 г Hb. При тези условия 100 мл кръв пренасят 20 мл кислород - тази стойност е известна като кислородна вместимост на кръвта и се изразява в мл/100 мл. Състоянията водещи до промяна в съдържанието на Hb в кръвта, следователно водят и до промени в нейната кислородна вместимост. Съществува съотношение между парциалното налягане на кислорода и сатурацията (насищането) на хемоглобина с кислород.

Дисоциационна крива на оксихемоглобина

дисоциационна крива на оксихемоглобинаПри парциално налягане на кислорода равно на 2,66 кPa, около 72% от Hb се намират свързани под формата на оксихемоглобин. Това показва, че ако в кръвта връзката между кислорода и хемоглобина е такава, не би било възможно да се отдаде кислород на тъканите дори когато парциалното налягане на кислорода в тях е 2,66 kPa, тъй като тогава 72% от хемоглобина би оставал под формата на оксихемоглобин. С помощта на тези данни може да се построи така наречената дисоциационна крива на оксихемоглобина, която представлява една S-овидна крива, разширена в средата поради различното насищане на Hb с кислород в артериалната и венозната кръв. S-овидният характер на кривата зависи от особената структура на хемоглобиновата молекула. Когато първата от четирите Hb-субединици се свърже с кислорода, афинитетът към кислорода на втората Hb-субединица нараства. Оксигенирането на втората Hb-субединица повишава афинитета на третата и т.н. Този феномен е известен като алостеричен или кооперативен ефект.

Върху характера на дисоциационната крива, влияние оказват 3 фактора - температурата, pH и парциалното налягане на въглеродния диоксид. При парциално налягане на въглеродния диоксид равно на 8 kPa, кривата се изменя така, че афинитетът на кислорода към хемоглобина намалява, а с това се улеснява отдаването му в тъканите. Тази промяна на насищането на Hb с кислород под влияние на различно парциално налягане на въглеродния диоксид има приспособителен характер. В тъканите, където парциалното налягане на въглеродния диоксид е високо, афинитетът на Hb към кислорода намалява и кръвта може да отдаде повече кислород. Подобен ефект върху кислорода и Hb имат температурата и pH на средата. Всяко подкисляване, тоест понижение на pH и повишение на температурата, каквото се наблюдава в работещите органи, води до депримиране, деформиране и изместване на дисоциациационната крива надясно. Това означава, че високата температура и ниското pH намаляват афинитета на Hb към кислорода. Именно това е причината, за отдаването на кислорода на тъканите, тъй като се реализира и при по-ниско парциално налягане на въглеродния диоксид в капилярната кръв. Намаленият афинитет на Hb към кислорода при увеличение на парциалното налягане на въглеродния диоксид и понижение на pH на кръвта се означава като ефект на Бор. От друга страна, за свързването на дадено количество кислород от хемоглобина е необходимо по-голямо парциално налягане на кислорода.

кислородСъединението 2,3-дисфосфоглицерат (2,3-ДФГ), което се намира в еритроцитите намалява афинитета на Hb към кислорода (в условия на ниско pH и високо парциално налягане на въглеродния диоксид). Следователно отдаването на кислорода се улеснява и съответно дисоциационната крива се измества надясно. В еритроцитите на плода съдържанието на 2,3-ДФГ е малко, което обяснява защо при ниско парциално налягане на кислорода в кръвта (около 1,46 kPa) насищането на Hb с кислород е голямо, което улеснява движението на кислорода от майката към плода.

При физически усилия (за около 1 час), както и при изкачване на голяма надморска височина, при анемии, или при състояния на хронична хипоксия, съдържанието на 2,3-ДФГ в еритроцитите се увеличава. Това допринася за отдаване на повече кислород от всяка обемна единица кръв, която преминава през тъканните капиляри. Реакцията на свързване на Hb с кислорода, както и обратната реакция, в организма се извършват с много голяма скорост. Например, в белите дробове полунасищане на Hb с кислород се извършва за около 7 секунди, а времето за обратната реакция на отдаването на кислород е около 0,04 сек.

Намиращият се в мускулите миоглобин е белтък, съдържащ желязо в молекулата си. По своите отнасяния, миоглобина много прилича на хемоглобина. Той свързва кислорода, но в по-малко количество и при ниско парциално налягане, каквото е в тъканите, като го отдава на мускулите. Свързването на кислорода с миоглобина се осъществява когато мускулът е релаксиран, а отдаването, когато мускулът е съкратен и получава по-малко кръв.

Още по темата:
  • Газова обмяна в белите дробове Газова обмяна в белите дробове
  • Хипоксия Хипоксия
  • Газова обмяна в тъканите Газова обмяна в тъканите
  • Газова обмяна Газова обмяна
3.9/5 7 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КИСЛОРОДЕН КОНЦЕНТРАТОР RESPIROX SZ - 5AW
1390.00лв.

КИСЛОРОДЕН КОНЦЕНТРАТОР RESPIROX SZ - 5AW

Безплатна доставка за България!
КИСЛОРОДЕН КОНЦЕНТРАТОР CP501 - T
1800.00лв.

КИСЛОРОДЕН КОНЦЕНТРАТОР CP501 - T

Безплатна доставка за България!
БОИРЕР ПУЛСОКСИМЕТЪР PO 40
120.00лв. 108.00лв.

БОИРЕР ПУЛСОКСИМЕТЪР PO 40

Безплатна доставка за България! ПРОМО
ПУЛСОКСИМЕТЪР
55.00лв.

ПУЛСОКСИМЕТЪР

Нов
ЛАЙКА ПУЛСОКСИМЕТЪР EA1007
99.00лв.

ЛАЙКА ПУЛСОКСИМЕТЪР EA1007

Нов
МИКРОЛАЙФ ПУЛСОКСИМЕТЪР OXY 300
100.00лв.

МИКРОЛАЙФ ПУЛСОКСИМЕТЪР OXY 300

Безплатна доставка за България!

Библиография

http://www.interactive-biology.com/3955/function-and-synthesis-of-hemoglobin/

http://www.rsc.org/Education/Teachers/Resources/cfb/transport.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK54103/

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

доц. Янков; "Физиология"

Коментари към Транспорт на кислорода в кръвта

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Транспорт на кислорода в кръвта
    www.framar.bg 
    на 07 March 2021 в 10:41
    Коментирайте "Транспорт на кислорода в кръвта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на дихателната система
  • Понижена кислородна сатурация
  • Пулсова оксиметрия (пулсоксиметрия)
  • Интубация
  • Лечение с кислород
  • Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
  • Хирургически дренаж
  • Алтернативни средства против хъркане
  • Обеми и капацитети на белите дробове
  • Пълна кръвна картина (ПКК)
  • Пречистване на кръвта с естествени средства

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах