Газова обмяна в тъканите

В резултат на извършващите се в организма окислителни процеси, в клетките се образува въглероден диоксид, който навлиза в плазмата под влияние на концентрационния си градиент. Около 65 % от въглеродния диоксид се транспортира до белите дробове под формата на хидрогенкарнбонатен анион, 27 % от него се свързва с дезоксихемоглобина на еритроцитите под формата на карбхемоглобин, а останалите 8 % остават физикално разтворени в плазмата.
Извършването на газовата обмяна в тъканите става в приблизително следната последователност: около 92 % от образувания въглероден диоксид навлиза в еритроцитите под влияние на концентрационния си градиент. Това обстоятелство е свързано с намаляване афинитета на хемоглобина (Hb) към кислорода (ефект на Бор). Кислородът преминава чрез дифузия в плазмата, а оттам преминава в тъканите.
Деоксигенираният хемоглобин е в пъти по-слаба киселина от оксихемоглобина и поради това притегля водородните катиони и се превръща в дезоксихемоглобин (ефект известен като "изохидрично действие на Hb", защото допринася за запазване pH на кръвта). Една част от дезоксихемоглобина много бързо се свързва с въглеродния диоксид (в действителност връзката се осъществява между глобина и въглеродния диоксид), като се образува карбаминохемоглобин. При деоксигенирането на калиевия оксихемоглобин се освобождава калиев катион, тъй като редуцираният хемоглобин (който е слаба киселина), не може да задържа алкалните йони.
Около 2/3 от навлезлия в еритроцитите въглероден диоксид, се свързва с водата, като по този начин образува въглеродна киселина. Процесът се катализира от ензима карбоанхидраза и е обратен на този, който става в еритроцитите, когато кръвта навлиза в белите дробове. Въглеродата киселина дисоциира на водороден катион и хидрогенкарбонатен анион, които навлизат в плазмата чрез дифузия и се свързват със свободния натриев катион. Вследствие на това се образува натриев хидрогенкарбонат, който се транспортира с плазмата до белите дробове, където протичат по-горе описаните процеси.
Излизането на хидрогенкарбонатният анион в плазмата се съпътства от навлизането на хлорни аниони в еритроцитите. Този процес възстановява йонното равновесие в еритроцита. Същевременно, под влияние на увеличеното осмотично теглене, в еритроцита навлиза и малко количество вода. Това е основната причина, обемът на еритроцитите, а с това и хематокритът на венозната кръв да са по-големи от тези на артериалната. По този начин, отдаването на кислород в тъканите се улеснява от навлизането на въглероден диоксид, като същевременно отдаването на въглероден диоксид от белите дробове се улеснява навлизането на кислород.
Заглавно изображение: framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КИСЛОРОДЕН КОНЦЕНТРАТОР PULSEMED KSOC-5
ОЗАРА АКТИВ капки 30 мл
БОИРЕР ПУЛСОВ ОКСИМЕТЪР модел PO45
НовБОИРЕР ДЕТСКИ ПУЛСОВ ОКСИМЕТЪР модел PO 13
НовМЕДИСАНА ПУЛС ОКСИМЕТЪР модел PM100 CONNECT
Безплатна доставка за България!НОСКО назален спрей 30 мл
Библиография
https://www.ptdirect.com/training-design/anatomy-and-physiology/peripheral-gas-exchange-internal-respiration
https://opentextbc.ca/anatomyandphysiology/chapter/22-4-gas-exchange/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6757371
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
доц. Янков; "Физиология"
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на дихателната система
- Интубация
- Лечение с кислород
- Петопръстник
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Обеми и капацитети на белите дробове
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Понижена кислородна сатурация
- Недостиг на кислород в мозъка
- Полски джоджен, Див джоджен, Бласкун, Блатна мента
- Златен дъжд, Лабурнум, Лабурнум анагироидес
Коментари към Газова обмяна в тъканите