Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на клетката

Физиология на клетката

от 14 май 2011г., обновено на 28 юли 2018г.
Физиология на клетката - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Клетките са основните градивни елементи на всички живи същества. Човешкото тяло се състои от трилиони клетки. Те осигуряват структурата на тялото, метаболизма и специализираните функции. В клетките се намира наследственият материал на организма. Функциите на клетката се изучават от общата физиология. Предметът и са функциите на клетъчната мембрана, на редица органели и специфични молекули. Най-голям интерес, обаче представлява клетъчната мембрана и в частност мембранния транспорт.

клетъчна мембранаКлетъчната мембрана, наречена още плазмалема или плазмена мембрана, представлява най-външния слой на клетката, който разделя цитозола от извънклетъчната течност. Като екстрацелуларна течност (ЕЦТ) се означава извънклетъчната течност, а вътреклетъчната - интрацелуларна (ИЦТ). Тя определя механизмите за обмен между тези две пространства. Мембраната е изградена от двоен фосфолипиден слой, холестерол и белтъци, които могат да бъдат интегрални и периферни.

пасивен транспортОсновното и най-важното свойство на клетъчната мембрана е избирателната пропускливост. Поради структурата и тя е практически непропусклива за водоразтворими вещества с висока молекулна маса. По тази причина за преноса на такива молекули са се развили специализирани механизми за транспорт, включващи различни транспортни белтъци. Транспортните процеси, които се осъществяват през клетъчната мембрана, се делят на две групи в зависимост от това дали се изразходва енергия – активен и пасивен транспорт. Активният транспорт се осъществява с разход на енергия, докато пасивният – без. Пример за пасивен транспорт е простата дифузия, осмозата и улеснената дифузия. Тези процеси се осъществяват по концентрационния градиент на пренасяното вещество. Този вид транспорт е възможен за липоразтворими вещества или вещества, за които клетъчната мембрана притежава интегрални белтъци, пори или канали.

активен транспортАктивният транспорт протича с разход на енергия, чрез разграждане на АТФ (аденозин трифосфат – универсален енергоносител). Той се осъществява срещу концентрационния градиент на пренасяното вещество. Активният транспорт се разделя на първично и вторично активен, в зависимост от това дали енергията се използва директно за преноса на дадено вещество. Типичен пример за първично активен транспорт е натриево-калиевата помпа. При вторично активния транспорт става едновременно пренасяне на две или повече вещества. Едното осигурява необходимата за транспорта си енергия чрез концентрационния си градиент, а другото се впряга в него. В зависимост от посоката вторичният транспорт се разделя на симпорт и антипорт.

Водата е важна част от всички клетки в организма. Тя преминава през клетъчната мембрана винаги пасивно, чрез осмоза. Преносът на вода зависи от промените в осмотичната концентрация. Той е свързан с промяна на обема на клетките.

екзоцитоза и ендоцитозаВ организма обаче има нужда от пренос на вещества с големи молекули, който не може да се осъществи чрез активен или пасивен транспорт. Такива вещества се пренасят заедно с части от мембраната – чрез едноцитоза или чрез екзоцитоза.

В човешкия организъм клетките имат нужда от комуникация по между си. Това се осъществява чрез специални молекули, наречени лиганди или сигнални молекули. Те достигат до прицелната клетка по тъканната течност или по кръвния ток. По мембраната на прицелната клетка има рецептори за тях. Образува се лиганд-рецепторен комплекс, който бива последван от цяла каскада от биохимични реакции. В активирането на каскадата могат да се включат и някои втори последници, G-протеини, ефекторни ензими. Типовете на междуклетъчна сигнализация най-общо са три: автокринна, паракринна и дистантна (ендокринна).

Още по темата:
  • Мембранен транспорт Мембранен транспорт
  • Пасивен транспорт Пасивен транспорт
  • Ендоцитоза Ендоцитоза
  • Екзоцитоза Екзоцитоза
3.1/5 15 оценки

Подраздели на Физиология на клетката

  • Мембранен транспорт

  • Междуклетъчна сигнализация

  • Хомеостаза

  • Структура на клетъчната мембрана

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦЕЛАДРИН капсули * 60 ХЕЛТ ЕЙД
61.20лв.

ЦЕЛАДРИН капсули * 60 ХЕЛТ ЕЙД

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Cell_physiology

https://en.wikibooks.org/wiki/Human_Physiology/Cell_physiology

http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1002/(ISSN)1097-4652

https://www.dpag.ox.ac.uk/research/cell-physiology

https://www.ttuhsc.edu/som/physiology/

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Физиология на клетката

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиология на клетката
    www.framar.bg 
    на 17 January 2021 в 14:43
    Коментирайте "Физиология на клетката"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Мембранен транспорт
  • Строеж на мускулната клетка
  • Базофили
  • Пасивен транспорт
  • Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия
  • Мембранен и акционен потенциал
  • Хомеостаза
  • Активен транспорт
  • д-р Маринела Тодорова Бешкова
  • Ендоцитоза

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах