Активен транспорт
Активният транспорт представлява движение на частиците срещу концентрационният градиент. Това тяхно движение се извършва с разход на енергия. Активният транспорт се осъществява винаги от преносители. В зависимост от вида на енергията, която се използва се различават първично активен и вторично активен транспорт.
Първично активен транспорт
При първично активния транспорт се използва енергията на макроергичната връзка на АТФ, която се получава при разградаждането му до АДФ и фосфат. Благодарение на този вид транспорт се пренасят катиони. Преносителите се наричат помпи и за тях е характерно, че скоростта, с която работят може да се промени. Когато йоните са в концентрации, които са нормални за организма, скоростта на работа на йонните помпи е приблизително половината от максималната им.
Йонните помпи са мембранни белтъци, които имат свойството да се свързват с различни йони и да ги пренасят през мембраната с разход на енергия, доставена от АТФ. Първично активният транспорт, извършван с помощта на йонни помпи, се осъществява по три различни транспортни механизма, които са тясно свързани с АТФ. Едната разновидност на помпените механизми е тип Р, която е от съществено значение за преноса на различни видове йони и за редица физиологични функции. Най-добре проучена е натриево-калиевата помпа. Освен нея съществува още калциева помпа, протонно-калиева помпа, протонна помпа.
Натриево-калиева помпа
Натриево-калиевата помпа е свързана с транспорта на два вида йони – натриеви и калиеви. Тя е тетрамер изграден от две α и две β субединици. Помпената и функция се осъществява на базата на конформационни промени на изграждащите я субединици, свързани със фосфолириране и дефосфолириране. Механизмът на действието и е такъв, че се разменят два калиеви с три натриеви йона. Броят на циклите, които извършва за 1 секунда е около 100. Най-голям брой натриево-калиеви помпи се срещат по мембраната на невроните и някои клетки на бримката на Хенле (бъбреци).
α-субединицата е представена от дълга полипептидна верига, която минава многократно през липидния бислой. По-голяма част от нея се намира в цитозола, а малка част е разположена екстрацелуларно. Частта, разположена в цитоплазмата е снабдена с участък, който функционира като аденозинтрифосфатаза. В α-субединицата се разполагат три места за свързване на натриеви йони и 2 места за свързване на калиеви. β-субединицата е представена от малък гликопротеин, който преминава само веднъж през липидния бислой. Въз основа на тези структурни единица, изграждащи натриево-калиевата помпа, става ясно, че нейната функция се изпълнява от α-субединицата, като ролята на β-субединицата не е изяснена.
Помпената функция се осъществява благодарение на циклични конформационни промени, от Е1 в Е2 и отново е Е1. Първоначално към α-субединицата се свързват АТФ и три натриеви йона. АТФ се разгражда и α-субединицата се фосфорилира, което води до конформационни промени и изнасяне на свързаните йони от външната страна на мембраната. След по следващато дефосфолириране се наблюдават нови конформационни промени, които водят до внасяне на калиевите йони и освобождаване в цитоплазмата. Броят на циклите, които се извършват за една минута зависят от температурата и наличието на съединения, които се свързват с α-субединицата, или промяна в йонния състав на екстрацелуларната течност (ЕЦТ).
Благодарение на действието на натриево-калиевата помпа ЕЦТ съдържа повече натрий и по-малко калий, а цитозолът съдържа по-малко натрий и много повече калий. Освен това тя поддържа осмолалитета на цитозола и обема на клетката. Натриево-калиевата помпа има значение за осъществяването на вторично активния транспорт, функцията на възбудимите клетки и наличието на трансмембранна потенциална разлика.
Калциева помпа
Калциевата помпа има механизъм на действие подобен на този на натриево-калиевата, но пренася само един вид йони – калциеви. Концентрацията на калциевите йони в цитозола е в пъти по-малка отколкото в екстрацелуларното пространство. Този концентрационен градиент се поддържа от калциевата помпа, която е разположена в мембраните на почти всички клетки. Нейната функция се обуславя от конформационна промяна.
Протонно-калиева помпа
Протоно-калиевата помпа притежава механизъм на действие подобен на този на натриево-калиевата, с разликата, че вместо натрий в екстрацелуларното пространство се изваждат водородни йони. При разграждането на една молекула АТФ се транспортира един водороден йон навън и един калиев навътре. Протонно-калиевата помпа се среща в лигавицата на стомаха и в клетките на събирателните каналчета в бъбреците.
Протонна помпа
Протонната помпа по функция прилича на калциевата – тя осъществява активен унипорт от на водородни йони. Среща се по мембраните на някои клетъчни органели (лизозоми) и в някои епителни клетки, изграждащи бъбречните каналчета.
Касета, свързваща АТФ
Друг пример за активен транспорт е касетата свързваща АТФ. В човешкия организъм съществуват поне 45 разновидности на този помпен механизъм. Транспортните белтъци за израдени от два трансмембранни участъка и два цитозолни. Особеното тук е, че преносителят е специфичен за определено вещество или определена група съединения. В повечето случаи този тип активен транспорт осъществява пренос от вътрешността на клетката към външната среда. Пример са преносителите на жлъчни соли, на стероли, холестерол и желязо.
Вторично активен транспорт
При вторично активен транспорт се използва енергията на концентрационния градиент на дадено вещество, а не на АТФ. Той се обуславя на факта, че при пренасянето на йони с първично активен транспорт се създава концентрационен градиент за други йони, чиито транспорт може да се спрегне с първичния. В зависимост от посоката на пренасяните вещества, различаване:
- симпорт – пренасянето е в една и съща посока;
- антипорт – пренасянето е в различни посоки.
Преносители, осъществяващи антипорт, се означават като разменници. Примери за този вид активен транспорт са: вторично активен транспорт на глюкоза, на аминокиселини, на калиеви и хлорни йони, на хлорни йони, на калций и други. Функцията на вторично активния транспорт е свързана с осигуряване на енергия на клетките, регулация на рН на вътреклетъчната им среда, осъществяване на реабсорбция на електролити в храносмилателна система и в бъбреците.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЛАНТИС ЯЙЧЕНА МЕМБРАНА 300 мг капсули * 30 038033
НовСУИДИШ СУПЛЕМЕНТС НЕЙЛ БЮТИ капсули * 90
МИНИ ИНОВАТИВЕН МЕМБРАНЕН ИНХАЛАТОР ДЕСПИК VP-M10
Безплатна доставка за България!АМНИШУЪР ТЕСТ ЗА ПРЕЖДЕВРЕМЕННОТО ПУКАНЕ НА ОКОЛОПЛОДНИЯ МЕХУР
ЛИТЪЛ ЛАЙФ СИНЯ РАНИЦА ЗА НОСЕНЕ НА ДЕТЕ RANGER S2 14011
Безплатна доставка за България!ЛИТЪЛ ЛАЙФ СИВА РАНИЦА ЗА НОСЕНЕ НА ДЕЦА CROSS COUNTRY S4 10535
Безплатна доставка за България!Библиография
http://www.wikilectures.eu/w/Active_membrane_transport
https://en.wikipedia.org/wiki/Active_transport
https://biologydictionary.net/active-transport/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiologу"
Е. Янков, "Физиология"
Коментари към Активен транспорт