Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на бъбреците

Физиология на бъбреците

от 13 апр 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Физиология на бъбреците - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Бъбреците са централният чифтен орган на отделителната система (systema urinaria), чиято основна роля е да изхвърли навън под формата на урина отпадните продуктите от обмяната на веществата. Функциите на бъбреците са многообразни. Бъбреците регулират водния и електролитния баланс на организма. Имат важно участие в регулацията на екстрацелуларния (извънклетъчния) обем и на артериалното налягане.

бъбрециБъбреците имат екскреторна функция. Чрез образуваната в бъбреците урина се отделят крайните продукти от обмяната на веществата в организма, непотребните или вредни вещества, излишната вода и минерални соли. Екскреторна функция имат още кожата, белите дробове и черният дроб. Главните екскреторни органи са бъбреците. Чрез тях се отделят извън организма крайните продукти от разграждането на белтъците (урея, амоняк) от разграждането на нуклеиновите киселини (пикочна киселина), от хемоглобина (пигменти, оцветяващи урината), от мускулния креатин (креатинин). С урината се екскретират лекарства и други чужди за организма вещества (ксенобиотици). Чрез отделителната система на жената по време на бременността се елиминират крайните продукти от обмяната на веществата на плода.

Бъбреците изпълняват хомеостатична функция като поддържат водно-солевия баланс на организма. Чрез регулирането на секрецията на водородни катиони Н+ в бъбречните тубули и екскрецията на HCO3- с урината бъбреците имат важно участие в поддържането на алкално-киселинното равновесие. Бъбреците осъществяват дълготрайна регулация на артериалното налягане като поддържат натриевия и водния баланс, а с това и обема на телесните течности.

бъбрекБъбреците имат ендокринна функция, тъй като образуват голямо количество биологично активни вещества. Образуването на субстанции, които влияят върху кръвоносните съдове и повлияват съдовото съпротивление, определя участието на бъбреците в поддържането на артериалното налягане. Бъбреците имат значение за стимулиране на еритропоезата (образуването на еритроцити), тъй като секретират еритропоетин. Други образувани в бъбреците субстанции са ренин, простагландини, кинини, азотен диоксид, активна форма на витамин D3 и други.

Бъбреците изпълняват метаболитна функция. В бъбречните тубулни епителни клетки се извършва образуване на глюкоза от невъглехидратни източници. Процесът е известен като глюконеогенеза и е от изключително значение при периодите на гладуване. В бъбреците се синтезират триацилглицероли и фосфолипиди.

Основната структурна и функционална единица на бъбрека е нефрона, който е изграден от бъбречно телце и тубули (каналчета). Бъбреците са богато кръвоснабдени органи. Кръвотокът е подложен на авторегулация и се поддържа относително постоянен.

Основната функция на бъбреците е екскреторната – образуването на урина с цел изхвърляне на отпадните продукти на обмяната и поддържане на водно-електролитното равновесие. Основните процеси на уринообразуване са гломерулна филтрация, тубулна реабсорбция и тубулна секреция. По време на гломерулната филтрация се извършва филтриране на кръвта, в резултат на което се образува първична урина. Гломерулният филтрат съдържа всички съставки на плазмата, с изключение на плазмените белтъци и на свързаните с тях вещества. 98-99% от първичната урина се реабсорбира в бъбречните тубули – 70% в проксималните тубули, 20% в бримката на Хенле и 9% в дисталната част на нефрона. По протежението на тубулите веществата се реабсорбират чрез активен и пасивен транспорт. Основната част от енергията на активния транспорт се използва за натрия. Голяма част от веществата се реабсорбират чрез вторично активен транспорт заедно с натрия. Част от субстанциите се пренасят чрез дифузия. Това са тези, за които епитела на тубулите е пропусклив. За част от веществата, които се реабсорбират, съществува транспортен максимум. Когато количеството им превиши транспортния максимум, тези вещества се откриват в крайната урина. В тубулите освен реабсорбция на вещества се извършва и секреция. По протежението на каналчетата се секретират калиеви, водородни йони, урея, пикочна киселина, жлъчни соли, катехоламини, креатинин (при високо плазмено ниво) и редица лекарства.

В резултат от всички тези процеси се образува крайна урина. Нейното количество е 1,5 литра за 24 часа при нормален водно-солеви режим. Крайната урина не съдържа кръвни клетки, глюкоза, белтъци, кетони.

уринаПоказател за бъбречната функция е бъбречният клирънс, които се дефинира като количеството плазма, която се очиства от дадено вещество за единица време. Вещество, което само се филтрира, без да се реабсорбира, секретира, метаболизира и без да се свързва с плазмените белтъци, дава представа за гломерулната филтрация.

Бъбречната функция е от ключово значение за поддържане на хомеостазата в организма. Тя прецизно се регулира от вътребъбречни, нервни и хормонални фактори (антидиуретичен хормон, алдостерон, атриален натриуретичен пептид, катехоламини, паратхормон, глюкокортикоиди). Симпатиковият дял на вегетативната нервна система регулира гломерулната филтрация, секрецията на ренин и тубулните транспортни процеси. Антидиуретичният хормон повишава пропускливостта на дисталните извити каналчета и събирателните тубули за вода, като по този начин намалява водната екскреция. Алдостеронът повлиява дисталните извити и събирателни тубули и стимулира натриевата реабсорбция и калиевата секреция. Паратхормонът стимулира калциевата реабсорбция в дисталните извити тубули и потиска фосфатната.

Бъбречната функция е от ключово значение за поддържането на водно-елеткролитния баланс и хомеостазата в организма.

Още по темата:
  • Гломерулна филтрация Гломерулна филтрация
  • Концентриране и разреждане на урината Концентриране и разреждане на урината
  • Клирънс Клирънс
  • Функционална анатомия на бъбреците Функционална анатомия на бъбреците
3.2/5 24 оценки

Подраздели на Физиология на бъбреците

  • Функционална анатомия на бъбреците

  • Основни процеси на уринообразуване

  • Концентриране и разреждане на урината

  • Клирънс

  • Ендокринна функция на бъбреците

  • Регулация на бъбречните функции

  • Обем и състав на телесните течности

  • Калциево-фосфатна обмяна

  • Регулация на водно-солевата хомеостаза

  • Регулация на алкално-киселинното равновесие

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СУОНСЪН КОРЕН ОТ КОПРИВА капсули 500 мг * 100
27.70лв.

СУОНСЪН КОРЕН ОТ КОПРИВА капсули 500 мг * 100

АБОФАРМА УРОЦИСТ таблетки * 15
24.70лв.

АБОФАРМА УРОЦИСТ таблетки * 15

СОЛИДАГОРЕН перорален разтвор 7.9 мл / 10 мл 20 мл
16.47лв.

СОЛИДАГОРЕН перорален разтвор 7.9 мл / 10 мл 20 мл

ТИКВЕНО МАСЛО 250 мл БАЛЧО
11.20лв.

ТИКВЕНО МАСЛО 250 мл БАЛЧО

СУОНСЪН МАГДАНОЗ капсули 650 мг * 90
28.90лв.

СУОНСЪН МАГДАНОЗ капсули 650 мг * 90

СИНБИОТИК ДЕЙЛИ + ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули * 30 VIRIDIAN
73.40лв.

СИНБИОТИК ДЕЙЛИ + ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули * 30 VIRIDIAN

ИНВОКАНА таблетки 100 мг * 30
92.94лв.

ИНВОКАНА таблетки 100 мг * 30

БИОХЕРБА ЦАРЕВИЧНА КОСА капсули 250 мг * 100
16.10лв.

БИОХЕРБА ЦАРЕВИЧНА КОСА капсули 250 мг * 100

РЕНОХЕЛП М таблетки 600 мг * 90
51.20лв.

РЕНОХЕЛП М таблетки 600 мг * 90

НАТУРАЛИКО ХЕРБАЛ ДИУРЕТИК капсули * 60
38.00лв.

НАТУРАЛИКО ХЕРБАЛ ДИУРЕТИК капсули * 60

КОПРИВА ПЛЮС таблeтки * 300 SANCT BERNHARD
83.80лв.

КОПРИВА ПЛЮС таблeтки * 300 SANCT BERNHARD

УРОХЕЛП 36 капсули * 30 + 10 ВИТАГОЛД
32.30лв.

УРОХЕЛП 36 капсули * 30 + 10 ВИТАГОЛД

Библиография

https://www.khanacademy.org/test-prep/mcat/organ-systems/the-renal-system/a/renal-physiology-glomerular-filtration

http://www.sci.utah.edu/~macleod/bioen/be6000/prevnotes/L18-kidney.pdf

http://cjasn.asnjournals.org/site/includefiles/home/RenalPhysfortheClinician.pdf

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Физиология на бъбреците

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиология на бъбреците
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 22:37
    Коментирайте "Физиология на бъбреците"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Анализ на урина
  • 5 симптома за нарушена функция на бъбреците, които игнорираме
  • Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
  • Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
  • Алтернативно лечение при албумин в урината
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • Диета №7 - при остър нефрит
  • Вечната Тина Търнър: Бъбреците ми отказаха, защото не вярвах, че се нуждая от лечение
  • Алтернативно лечение на бъбречни кисти
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ангиомиолипом на левия бъбрек

преди 1271 дни, 9 часа и 21 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 1647 дни, 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 12 часа и 42 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 19 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 10 часа и 38 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 6 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
R81 Гликозурия R81 Гликозурия

R81 Гликозурия

от 19 май 2025г. Прочети повече
Къде болят бъбреците? Къде болят бъбреците?

Къде болят бъбреците?

от 10 яну 2025г. Прочети повече
Какво говори цветът на урината за Вашето здраве? Какво говори цветът на урината за Вашето здраве?

Какво говори цветът на урината за Вашето здраве?

от 28 окт 2020г. Прочети повече
Имате ли проблеми с бъбреците? Имате ли проблеми с бъбреците?

Имате ли проблеми с бъбреците?

от 23 апр 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival