Физиологично значение на витамин D
› Храни, в които се съдържа витамин D
› Физиологично значение на витамин D
› Роля на витамин D в профилактиката и терапията на инфекциозни заболявания
Въведение
Витамин D е мастноразтворим витамин, известен още под наименованията калциферол, антирахитичен витамин и „мастноразтворим фактор D". Нарича се калциферол поради това, че благоприятства отлагането на калций в костите, с което способства за растежа на скелета и за здравината на костите. Витамин D2 е изолиран през 1932 година. През 1935 година е открит 7-дехидрохолестеролът, а през 1937 година е идентифициран витамин D3.
Структура на витамин D
Известни са няколко витамера - от D1 до D5, като всеки от тях се отличава с различна биологична активност. В природата се установяват само витамин D2 (наречен ергокалциферол) и витамин D3 (наречен холекалциферол). Истинският антирахитичен витамин е холекалциферолът. Ергокалциферолът произхожда от ергостерин, облъчен с ултравиолетови лъчи. Той е неактивен витамин D, съдържащ се в житните растения. Ергокалциферолът се приема с храната и се отлага в подкожието, като под действието на слънчевите ултравиолетови лъчи се превръща в активен витамин D2. В кръвта той се абсорбира бързо и може да се съхранява в мастната тъкан в продължение на няколко месеца.
Храни, в които се съдържа витамин D
Витамин D се съдържа предимно в храните с животински произход. Много рядко се среща в природата. В по-големи количества се съдържа в: рибните масла (моруновото масло), сьомгата, скаридите, животинските мазнини, кравето масло, млякото, черния дроб, яйчния жълтък, кашкавала, сиренето. В хранителните добавки се използва витамин D в две форми - са ергокалциферол (витамин D2) и холекалциферол (витамин D3).
Витамин D не се разрушава при термична обработка и се запазва непроменен при съхранение за продължително време, тъй като представлява стабилно съединение. Някои медикаменти повлияват абсорбцията, усвояването и/или активирането на витамин D. Такива са вещества, чието действие се изразява в понижаване нивото на холестерола в кръвта, антиконвулсивен ефект, хормонална заместителна терапия, изолиране на жлъчната киселина. Към медикаментите, които повлияват активността на витамин D се причисляват хепарина, циметидина и кортикостеродите.
Препоръчителна дневна доза
В зависимост от възрастта препоръчителната дневна доза на витамин D е различна.
- 0-12 месеца – 400 IU
- 1- 13 години – 600 IU
- 14-18 години - 600 IU
- 19-50 години – 600 IU
- 51-70 години – 600 IU
- след 70 години – 800 IU
Физиологично значение на витамин D
Витамин D влияе върху остеобластите (клетките, отговорни за синтеза на костна тъкан), като осигурява отлагането на фосфатни и на калциеви йони. Той взема участие във вкостяването на костите и дентина. Това негово свойство е противоположно на действието на паратхормона, който регулира дейността на остеокластите, отговорни за разграждането на костната тъкан.
За да окаже физиологичното си въздействие върху костите, на витамин D му е необходимо наличието на паратхормона. Витамин D взема участие при резорбция на фосфора и калция в тънкото черво. При неговото въздействие по повърхността на тънкочревната лигавица се образува специфичен белтък, наречен calcium binding protein, осигуряващ свързването и пренасянето чрез активен транспорт на калция през стените на тънкото черво. В бъбреците при фосфорната обмяна, витамин D повлиява реабсорбцията на фосфатните йони, като я усилва и води до повишена концентрация на фосфатните йони в кръвта - състояние наречено хиперфосфатемия. Този му ефект е също обратен на действието на паратхормона.
Витамин D е изходен продукт, от който се изработват истинските активни вещества: 25-хидроксихолекалциферолът (25-ОН-D3) в черен дроб и неговото производно 1,25-дихидроксихолекалциферолът (1,25 -(ОН)2-D3) в бъбреците. Характерно за тях е, че оказват своите действия много по-бързо и по-силно от самия витамин D, особено дихидроксихолекалциферолът. В бъбреците паратхормонът изпълнява ролята на стимулатор, който има особено важно значение за превръщането на 25-ОН-D3 в 1,25-(ОН)2-D3.
Паратхормонът и витамин D са тясно свързани. В бъбреците ефектът на витамин D върху костите и синтезата на активната му форма 1,25-(ОН)2-D3 изисква присъствието на паратхормон, а въздействието на паратхормона върху костната тъкан - на активния принцип на витамин D - 1,25 -(ОН)2-D3.
Физиологичното значение на витамин D може да се изрази чрез участието му в някои важни за човешкия организъм процеси. А именно:
- Поддържане на оптимално ниво калций в кръвта. Най-метаболитно активната форма на витамин D е калцитриолът (25-хидроксихолекалциферолът), който заедно с паратиреоидния хормон (PTH) поддържа оптимланото ниво на калций в кръвта.
- Поддържане на оптимално ниво фосфор в кръвта. Когато нивото на витамин D в кръвта намалее, настъпва хиперпаратиреоидизъм. При това състояние, с повишаване нивата на паратиреоидния хормон намаляват тези на фосфора. Костите не могат да бъдат оптимално минерализирани без достатъчно количество фосфор, което води до дефекти както при остеомалация. В резултат на този процес новообразуваните клетки, определящи се от остеобластите, абсорбират по-големи количества вода, като се подуват. Това причинява болки в костите, които са свързани с остеомалация.
- Поддържане на нормален клетъчен растеж и функциониране. Организмът превръща витамин D в калцитриол, както в бъбреците, така и в кожата и лимфните възли.
- Регулира растежа и клетъчната функция на мозъчните клетки.
- Витамин D благоприятства функционирането на имунната система, както и участва в ограничаването на възпалителните процеси.
Витамин D благоприятства превенцията и/или терапията на някои заболявания, от които: атеросклероза, хипертония, рак на дебелото черво, рак на гърдата, овариален карцином, епилепсия, депресия, бъбречни заболявания, чернодробни заболявания, възпалителни заболявания на червата, остеопороза, множествена склероза, псориазис, шум в ушите, възпалителни заболявания на венците и други.
Роля на витамин D в профилактиката и терапията на инфекциозни заболявания
Витамин D е известен със своята класическа роля в поддържането на костната минерална плътност. Той има и още едно некласическо влияние върху имунната система на организма посредством регулация на вродения и придобития имунитет, влияние върху производството на важни едногенни антимикробни протеини и регулация възпалителните процеси. Много епидемиологични проучвания при възрастни и деца показват, че дефицитът на витамин D е пряко свързан с повишен риск от инфекция и по-тежко протичане. Това твърдение важи с най-голяма сила за инфекциите засягащи дихателните пътища.
Изображение: pixabay.com
Оптималният дневен прием на витамин D е до 800 IU / ден. Тази доза е необходима за поддържане на здравето на костите. Активната форма на витамин D е хормон, който регулира генната експресия в множество сигнални пътища, регулиращи костната минерална плътност, имунната функция и възпаление. Витамин D има имуномодулираща активност както върху вродения, така и върху придобития имунитет. Множество клетъчни компоненти на вродения имунитет, включително дихателни епителни клетки, макрофаги, моноцити и дендритни клетки. Тези клетки притежават гена CYP27B1, чиито продукт е ензим, който катализира превръщането на неактивната форма на витамин D в активна 1,25-дихидроксихолекарциферол. Най-известният имуномодулиращ ефект на витамин D се свързва с медиирането на отговора на гостоприемника към туберкулозна инфекция, в частност участва в отговора на макрофагите. Витамин D също регулира придобития имунитет, особено Т-клетките. Антигенната стимулация на Т-лимфоцитите води до диференциация в различни подгрупи клетки – Т-хелпери тип 1 и Т-хелпери тип 2. Т-хелперите от първи тип имат по-голямо участие във възпалителни отговор. Те произвеждат проинфламаторни цитокини, включващи интерлевкин 1, интерферон гама и тумор некротизиращ фактор. Профилът на Т-хелперите от втори тип е по-противовъзпалителен. Те произвеждат интерлевкин 3, 4, 5 или 10. Ролята на витамин D в този процес се изразява в следното: чрез стимулиране на Т-клетъчната диференциация посредством рецептора за витамин D се насърчава производството на Т-хелпери от втори тип и на Т-регулаторни клетки. По тази причина оптимизирането на нивата на витамин D може да окаже положителен ефект или с други думи намаляване на възпалението при пациенти с активна инфекция.
Въз основа на тези констатации може да се заключи, че витамин D влияе на чувствителността и тежестта на инфекцията чрез множество механизми. Той има пряко влияние върху производтвото на кателицидин. В този смисъл дефицитът на витамин D участва пряко в тежестта на протичане на заболяването. Оказа се, че витамин D има огромна роля и в терапията на COVID 19. Той е част от всички протоколи за превенция и профилактика на заболяването. Препоръчва се прием на витамин D от 1000-3000 IU за профилактика и терапия.
Дефицит на витамин D
Недостигът на витамин D води до намалена абсорбция на калций и фосфор, поради което продължителният му дефицит се отразява негативно върху костната минерализация. При децата се развива болестта рахит. Рахитът се характеризира с деминерализация на костите, задържане никненето на зъбите и вкостяването им, омекване и деформация на костите, набъбване на хрущяла. Тези промени се дължат на нарушена обмяна на калциево-фосфорните соли.
При възрастни, с дефицит на витамин D могат да се наблюдават остеомалация (меки кости) и болки в костите. При възрастни хора над 50 годишна възраст може да се настъпи и хронично възпалително заболяване на венците. Други изменения, които се наблюдават са: късното срастване шевовете на черепа, изоставането на ръста, вяли и отпуснати мускули, появата на чести и обилни изпотявания, анемия, хипофосфатемия, липса на апетит и други.
Излишък на витамин D
Приемането на по-големи количества витамин D може да бъде токсично. Симптоми като гадене, повръщане, загуба на апетит, високо кръвно налягане, смущения в бъбречната функция, могат да бъдат свързани с предозиране на витамин D.
Заглавно изображение: scienceabc.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАМИН D3 МАКС капсули 5000 IU * 240 NATURE'S WAY
ПРОМОХИДРОФЕРОЛ меки капсули 0.266 мг * 10
НовБЕТЪР Ю ИНТРА - ОРАЛЕН СПРЕЙ С ВИТАМИН D 3000 IU 15 мл
СОЛИГАММА таблетки 1 000 IU * 50 WORWAG PHARMA
МАГНАЛАБС МАГНАБЕАР КИДС капсули * 30
БОНГЕН ампули 10 мл * 30 НАТУРФАРМА
Безплатна доставка за България!СИЙРИЧ ОМЕГА - 3 + ВИТАМИН D3 1000 IU течна формула 200 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!ХАЯ ЛАБС ВИТАМИН D3 капки 400 IU 10 мл
ПРОМОЗИНСЕД таблетки * 60 БОТАНИК
НАУ ФУДС ВИТАМИН D3 дражета 1000 IU * 360
ВИТАМИН D3 капки 2000 IU 50 мл VIRIDIAN
ВИТАМИН D капсули 200 IU * 60 ФИТОФАРМА
Библиография
https://www.nature.com/bonekeyreports/2014/140108/bonekey2013213/full/bonekey2013213.html
http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/otherendo/vitamind.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D
Gunville CF, Mourani PM, Ginde AA. The role of vitamin D in prevention and treatment of infection. Inflamm Allergy Drug Targets
Bergman P. The link between vitamin D and COVID-19: distinguishing facts from fiction. J Intern Med.
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиологично значение на витамини и минерали
- Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
- Изследване на витамин Д
- Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
- Витамин D може да играе важна роля в управлението и превенцията на диабет тип 2
- Витамин D (Калциферол) – хранителни източници, дневна необходимост и роля за организма
- Добавки в помощ на щитовидната жлеза
- Напълнява ли се от витамин Д?
- Функции на кожата
- Сребърни ушички
- Лечение при остеопороза
- Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки
Коментари към Физиологично значение на витамин D