Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиологично значение на витамини и минерали Физиологично значение на мастноразтворимите витамини Физиологично значение на витамин D

Физиологично значение на витамин D

от 19 фев 2015г., обновено на 09 яну 2021г.
Редактор: Галина Станева
Физиологично значение на витамин D - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Витамин D е мастноразтворим витамин, известен още под наименованията калциферол, антирахитичен витамин и „мастноразтворим фактор D". Нарича се калциферол поради това, че благоприятства отлагането на калций в костите, с което способства за растежа на скелета и за здравината на костите. Витамин D2 е изолиран през 1932 година. През 1935 година е открит 7-дехидрохолестеролът, а през 1937 година е идентифициран витамин D3.

Структура на витамин D

структура на витамин DИзвестни са няколко витамера - от D1 до D5, като всеки от тях се отличава с различна биологична активност. В природата се установяват само витамин D2 (наречен ергокалциферол) и витамин D3 (наречен холекалциферол). Истинският антирахитичен витамин е холекалциферолът. Ергокалциферолът произхожда от ергостерин, облъчен с ултравиолетови лъчи. Той е неактивен витамин D, съдържащ се в житните растения. Ергокалциферолът се приема с храната и се отлага в подкожието, като под действието на слънчевите ултравиолетови лъчи се превръща в активен витамин D2. В кръвта той се абсорбира бързо и може да се съхранява в мастната тъкан в продължение на няколко месеца.

Храни, в които се съдържа витамин D

храни, богати на витамин DВитамин D се съдържа предимно в храните с животински произход. Много рядко се среща в природата. В по-големи количества се съдържа в: рибните масла (моруновото масло), сьомгата, скаридите, животинските мазнини, кравето масло, млякото, черния дроб, яйчния жълтък, кашкавала, сиренето. В хранителните добавки се използва витамин D в две форми - са ергокалциферол (витамин D2) и холекалциферол (витамин D3).

Витамин D не се разрушава при термична обработка и се запазва непроменен при съхранение за продължително време, тъй като представлява стабилно съединение. Някои медикаменти повлияват абсорбцията, усвояването и/или активирането на витамин D. Такива са вещества, чието действие се изразява в понижаване нивото на холестерола в кръвта, антиконвулсивен ефект, хормонална заместителна терапия, изолиране на жлъчната киселина. Към медикаментите, които повлияват витамин Dактивността на витамин D се причисляват хепарина, циметидина и кортикостеродите.

Препоръчителна дневна доза

В зависимост от възрастта препоръчителната дневна доза на витамин D е различна.

  • 0-12 месеца – 400 IU
  • 1- 13 години – 600 IU
  • 14-18 години - 600 IU
  • 19-50 години – 600 IU
  • 51-70 години – 600 IU
  • след 70 години – 800 IU

Физиологично значение на витамин D

Витамин D влияе върху остеобластите (клетките, отговорни за синтеза на костна тъкан), като осигурява отлагането на фосфатни и на калциеви йони. Той взема участие във вкостяването на костите и дентина. Това негово свойство е противоположно на действието на паратхормона, който регулира дейността на остеокластите, отговорни за разграждането на костната тъкан.

витамин DЗа да окаже физиологичното си въздействие върху костите, на витамин D му е необходимо наличието на паратхормона. Витамин D взема участие при резорбция на фосфора и калция в тънкото черво. При неговото въздействие по повърхността на тънкочревната лигавица се образува специфичен белтък, наречен calcium binding protein, осигуряващ свързването и пренасянето чрез активен транспорт на калция през стените на тънкото черво. В бъбреците при фосфорната обмяна, витамин D повлиява реабсорбцията на фосфатните йони, като я усилва и води до повишена концентрация на фосфатните йони в кръвта - състояние наречено хиперфосфатемия. Този му ефект е също обратен на действието на паратхормона.

Витамин D е изходен продукт, от който се изработват истинските активни вещества: 25-хидроксихолекалциферолът (25-ОН-D3) в черен дроб и неговото производно 1,25-дихидроксихолекалциферолът (1,25 -(ОН)2-D3) в бъбреците. Характерно за тях е, че оказват своите действия много по-бързо и по-силно от самия витамин D, особено дихидроксихолекалциферолът. В бъбреците паратхормонът изпълнява ролята на стимулатор, който има особено важно значение за превръщането на 25-ОН-D3 в 1,25-(ОН)2-D3.

Паратхормонът и витамин D са тясно свързани. В бъбреците ефектът на витамин D върху костите и синтезата на активната му форма 1,25-(ОН)2-D3 изисква присъствието на паратхормон, а въздействието на паратхормона върху костната тъкан - на активния принцип на витамин D - 1,25 -(ОН)2-D3.

Физиологичното значение на витамин D може да се изрази чрез участието му в някои важни за човешкия организъм процеси. А именно:

витамин D

  • Поддържане на оптимално ниво калций в кръвта. Най-метаболитно активната форма на витамин D е калцитриолът (25-хидроксихолекалциферолът), който заедно с паратиреоидния хормон (PTH) поддържа оптимланото ниво на калций в кръвта.
  • Поддържане на оптимално ниво фосфор в кръвта. Когато нивото на витамин D в кръвта намалее, настъпва хиперпаратиреоидизъм. При това състояние, с повишаване нивата на паратиреоидния хормон намаляват тези на фосфора. Костите не могат да бъдат оптимално минерализирани без достатъчно количество фосфор, което води до дефекти както при остеомалация. В резултат на този процес новообразуваните клетки, определящи се от остеобластите, абсорбират по-големи количества вода, като се подуват. Това причинява болки в костите, които са свързани с остеомалация.
  • Поддържане на нормален клетъчен растеж и функциониране. Организмът превръща витамин D в калцитриол, както в бъбреците, така и в кожата и лимфните възли.
  • Регулира растежа и клетъчната функция на мозъчните клетки.
  • Витамин D благоприятства функционирането на имунната система, както и участва в ограничаването на възпалителните процеси.

Витамин D благоприятства превенцията и/или терапията на някои заболявания, от които: атеросклероза, хипертония, рак на дебелото черво, рак на гърдата, овариален карцином, епилепсия, депресия, бъбречни заболявания, чернодробни заболявания, възпалителни заболявания на червата, остеопороза, множествена склероза, псориазис, шум в ушите, възпалителни заболявания на венците и други.

Роля на витамин D в профилактиката и терапията на инфекциозни заболявания

Витамин D е известен със своята класическа роля в поддържането на костната минерална плътност. Той има и още едно некласическо влияние върху имунната система на организма посредством регулация на вродения и придобития имунитет, влияние върху производството на важни едногенни антимикробни протеини и регулация възпалителните процеси. Много епидемиологични проучвания при възрастни и деца показват, че дефицитът на витамин D е пряко свързан с повишен риск от инфекция и по-тежко протичане. Това твърдение важи с най-голяма сила за инфекциите засягащи дихателните пътища.

витамин D и имунитет

Изображение: pixabay.com

Оптималният дневен прием на витамин D е до 800 IU / ден. Тази доза е необходима за поддържане на здравето на костите. Активната форма на витамин D е хормон, който регулира генната експресия в множество сигнални пътища, регулиращи костната минерална плътност, имунната функция и възпаление. Витамин D има имуномодулираща активност както върху вродения, така и върху придобития имунитет. Множество клетъчни компоненти на вродения имунитет, включително дихателни епителни клетки, макрофаги, моноцити и дендритни клетки. Тези клетки притежават гена CYP27B1, чиито продукт е ензим, който катализира превръщането на неактивната форма на витамин D в активна 1,25-дихидроксихолекарциферол. Най-известният имуномодулиращ ефект на витамин D се свързва с медиирането на отговора на гостоприемника към туберкулозна инфекция, в частност участва в отговора на макрофагите. Витамин D също регулира придобития имунитет, особено Т-клетките. Антигенната стимулация на Т-лимфоцитите води до диференциация в различни подгрупи клетки – Т-хелпери тип 1 и Т-хелпери тип 2. Т-хелперите от първи тип имат по-голямо участие във възпалителни отговор. Те произвеждат проинфламаторни цитокини, включващи интерлевкин 1, интерферон гама и тумор некротизиращ фактор. Профилът на Т-хелперите от втори тип е по-противовъзпалителен. Те произвеждат интерлевкин 3, 4, 5 или 10. Ролята на витамин D в този процес се изразява в следното: чрез стимулиране на Т-клетъчната диференциация посредством рецептора за витамин D се насърчава производството на Т-хелпери от втори тип и на Т-регулаторни клетки. По тази причина оптимизирането на нивата на витамин D може да окаже положителен ефект или с други думи намаляване на възпалението при пациенти с активна инфекция.

Въз основа на тези констатации може да се заключи, че витамин D влияе на чувствителността и тежестта на инфекцията чрез множество механизми. Той има пряко влияние върху производтвото на кателицидин. В този смисъл дефицитът на витамин D участва пряко в тежестта на протичане на заболяването. Оказа се, че витамин D има огромна роля и в терапията на COVID 19. Той е част от всички протоколи за превенция и профилактика на заболяването. Препоръчва се прием на витамин D от 1000-3000 IU за профилактика и терапия.

Дефицит на витамин D

рахитНедостигът на витамин D води до намалена абсорбция на калций и фосфор, поради което продължителният му дефицит се отразява негативно върху костната минерализация. При децата се развива болестта рахит. Рахитът се характеризира с деминерализация на костите, задържане никненето на зъбите и вкостяването им, омекване и деформация на костите, набъбване на хрущяла. Тези промени се дължат на нарушена обмяна на калциево-фосфорните соли.

При възрастни, с дефицит на витамин D могат да се наблюдават остеомалация (меки кости) и болки в костите. При възрастни хора над 50 годишна възраст може да се настъпи и хронично възпалително заболяване на венците. Други изменения, които се наблюдават са: късното срастване шевовете на черепа, изоставането на ръста, вяли и отпуснати мускули, появата на чести и обилни изпотявания, анемия, хипофосфатемия, липса на апетит и други.

Излишък на витамин D

Приемането на по-големи количества витамин D може да бъде токсично. Симптоми като гадене, повръщане, загуба на апетит, високо кръвно налягане, смущения в бъбречната функция, могат да бъдат свързани с предозиране на витамин D.

Заглавно изображение: scienceabc.com

Още по темата:
  • Физиологично значение на мастноразтворимите витамини Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
  • Функции на кожата Функции на кожата
  • Хормонална функция на кожата Хормонална функция на кожата
5.0/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БЕТЪР Ю ИНТРА - ОРАЛЕН СПРЕЙ С ВИТАМИН D 3000 IU 15 мл
21.90лв.

БЕТЪР Ю ИНТРА - ОРАЛЕН СПРЕЙ С ВИТАМИН D 3000 IU 15 мл

БЕТЪР Ю ИНТРА - ОРАЛЕН СПРЕЙ С ВИТАМИНИ D И К2 12 мл
27.20лв.

БЕТЪР Ю ИНТРА - ОРАЛЕН СПРЕЙ С ВИТАМИНИ D И К2 12 мл

ВИТАМИН К2 120 мкг + D3 1000 IU капсули * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
30.30лв.

ВИТАМИН К2 120 мкг + D3 1000 IU капсули * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

НАТУРАЛИКО МАКСИФЛЕКС КОЛАГЕН КОМПЛЕКС флакон 25 мл * 30
64.00лв.

НАТУРАЛИКО МАКСИФЛЕКС КОЛАГЕН КОМПЛЕКС флакон 25 мл * 30

СУОНСЪН ВИТАМИН D3 + КОКОСОВО МАСЛО капсули * 60 SWU830
20.90лв.

СУОНСЪН ВИТАМИН D3 + КОКОСОВО МАСЛО капсули * 60 SWU830

КФД НУТРИШЪН ВИТАМИН D3 + К2 капсули * 200
17.00лв.

КФД НУТРИШЪН ВИТАМИН D3 + К2 капсули * 200

ОСТРОВИТ ВИТАМИН D3 капсули 5000 IU * 250
27.95лв.

ОСТРОВИТ ВИТАМИН D3 капсули 5000 IU * 250

Нов
БОНГЕН ампули 10 мл * 30 НАТУРФАРМА
111.00лв.

БОНГЕН ампули 10 мл * 30 НАТУРФАРМА

Безплатна доставка за България!
ВИТАМИН D3 капсули 5000 IU * 240 НАТУРАЛ ФАКТОРС
27.00лв.

ВИТАМИН D3 капсули 5000 IU * 240 НАТУРАЛ ФАКТОРС

РИБЕНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА С ОМЕГА 3 И ВИТАМИНИ A И D капсули 1000 мг * 120 HOLLAND & BARRETT
45.00лв.

РИБЕНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА С ОМЕГА 3 И ВИТАМИНИ A И D капсули 1000 мг * 120 HOLLAND & BARRETT

ВИТАМИН D3 течен 1000 IU 25 мл УЕБЪР НАТУРАЛС
22.50лв.

ВИТАМИН D3 течен 1000 IU 25 мл УЕБЪР НАТУРАЛС

БЕТЪР Ю ИНТРА-ОРАЛЕН СПРЕЙ  ВЕГАН ХЕЛТ 25 мл
41.50лв.

БЕТЪР Ю ИНТРА-ОРАЛЕН СПРЕЙ ВЕГАН ХЕЛТ 25 мл

Библиография

https://www.nature.com/bonekeyreports/2014/140108/bonekey2013213/full/bonekey2013213.html

http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/otherendo/vitamind.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D

Gunville CF, Mourani PM, Ginde AA. The role of vitamin D in prevention and treatment of infection. Inflamm Allergy Drug Targets

Bergman P. The link between vitamin D and COVID-19: distinguishing facts from fiction. J Intern Med.

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Физиологично значение на витамин D

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиологично значение на витамин D
    www.framar.bg 
    на 14 April 2021 в 02:03
    Коментирайте "Физиологично значение на витамин D"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиологично значение на витамини и минерали
  • Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
  • Добавки в помощ на щитовидната жлеза
  • 7 важни витамини при бременност
  • Хранителни добавки при менопауза
  • Прием на добавки по време на кърмене
  • Изследване на витамин Д
  • Лечение при остеопороза
  • Витаминни добавки
  • Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
  • Приемът на витамин D може да намали случаите на световъртеж (вертиго)
  • Физиологично значение на мастноразтворимите витамини

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах