Изследване на витамин Д
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Витамин Д (vitamin D) e мастноразтворим витамин. Основните му форми са витамин D2 (ергокалциферол), който се внася с храната, и витамин D3 (холекалциферол), който се образува в кожата от 7-дехидрохолестерол под въздействието на ултравиолетовите лъчи (280-310 nm). Усвояването на витамин D от храната става в началните части на тънкото черво чрез пасивна дифузия.
И двете форми на витамин D могат да присъстват във витаминни препарати и добавки. За повечето хора по-голямата част (до 90%) от витамин D се образува след действието на слънчевата светлина върху кожата.
Превръщането на витамина в активни метаболити преминава през няколко етапа.
В микрозомите и митохондриите на чернодробните клетки под въздействието на 25-хидроксилазата витамин D3 се превръща в 25-хидроксихолекалциферол (калцидиол, 25.(OH).D3), който е 3-4 пъти по-активен и чрез кръвообращението попада в бъбреците.
В митохондриите на клетките на проксималните тубули ензимът 1-алфа-хидроксилаза го превръща в 1,25-дихидроксихолекалциферол (калцитриол, 1,25.(OH)2.D3), който е 10 пъти по-активен от първоизточника.
Една част от калцидиола (25-хидроксихолекалциферола) под въздействието на 24-хидроксилазата се превръща в 24,25(OH) 2.D3, чието биологично действие все още не е добре изяснено.
Активните метаболити се отлагат в черния дроб, мастната тъкан и мускулите. Калцитриолът се намира свързан с плазмените протеини и активна е само несвързаната му част. Излъчването му става чрез жлъчката и урината във вид на инертни водоразтворими метаболити.
Изображение: www.freepik.com
Витамин D се явява основен регулатор на калциево-фосфорната обмяна - стимулира минерализацията на костите и техния растеж и поддържа серумната калциева хомеостаза, като активира резорбцията на калция и фосфора в горните етажи на тънките черва и обратната резорбция на калция в дисталните тубули на бъбреците.
Витамин D стимулира остеобластите, повишава секрецията на калцитонина и алкалната фофатаза. Съдейства за изграждането на костния матрикс и отлагането на калция в костите, като едновременно с това инхибира косвено секрецията на паратхормон.
С дефицит на витамин Д е свързано нарушение в Т-клетъчния имунитет. Той регулира съдържанието на калций в кърмата, концентрацията му мускулите, стимулира синтезата на инсулин и агрегацията на тромбоцитите.
Витамин D е жизненоважен за растежа и здравето на костите - без него костите ще бъдат меки, деформирани и неспособни да се възстановяват нормално, което води до развитие на рахит при децата и остеомалация при възрастните.
Най-полезният индикатор за нивото на витамин D в кръвта е 25-хидрокси (ОН) витамин D, поради което е най-често измерваната форма. Това е така, защото 25-хидрокси витамин D остава в кръвта по-дълго и присъства в много по-високи концентрации от 1,25-дихидрокси (ОН2) витамин D.
Понякога може да е необходимо да се измери 1,25 дихидрокси витамин D, за да се установи дали бъбрекът преобразува подходящо количество неактивен 25-хидрокси витамин D към активния 1,25 дихидрокси витамин D.
Някои кръвни тестове за витамин D не разграничават D2 и D3 формите на витамина и следователно резултатът дава индикация за общото количество витамин D, присъстващо в кръвта.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването на витамин D се назначава, за да се определи дали е налице дефицит или хипервитаминоза (интоксикация) с витамин D, както и да се проследява лечението за диагностициран преди това недоимък.
Случаите, в които се препоръчва изследване на витамин Д, включват:
- пациенти с костни заболявания, които могат да бъдат подобрени чрез добавяне на витамин D.
- пациенти с костни заболявания, които може да се нуждаят от добавяне на витамин D преди започване на специфична форма на лечение
- пациенти с мускулно-скелетни симптоми, които може да се дължат на дефицит на витамин D
- симптоми на дефицит на витамин D, като костна малформация при деца (рахит) и костна слабост, деформации или чупливост на костите при възрастни (остеомалация)
- високи нива на калций в кръвта
- заболяване, което може да се прояви със свръхпродукция на 1,25 дихидроксивитамин D, като например саркоидоза или някои форми на лимфом.
- симптоми на дефицит на витамин D въпреки проведеното лечение.
- диагноза или наблюдение на заболявания на околощитовидните жлези, тъй като паратиреоидният хормон има значение за активацията на витамин Д
Изображение: www.freepik.com
Симптомите на дефицит на витамин D включват:
- знормално развитие на костите
- костна деформация
- болка в костите
- мускулна слабост или крампи
- гърчове
- зъбни аномалии
Понякога тестовете за витамин D се използват като скринингови изследвания за лица с повишен риск от дефицит на витамин D.
Скрининговите тестове се провеждат преди появата на симптоми, като факторите, които могат да повишат риска от развитие на дефицит на витамин D, включват:
- възраст над 65 години
- затлъстяване
- операция за отслабване (стомашен байпас)
- остеопороза
- намалена способност за производство на витамин D в кожата поради ограничено излагане на слънце, използване на слънцезащитни продукти или тъмна пигментация на кожата
- заболявания на храносмилателната система, които затрудняват усвояването на хранителни вещества от храната, включително цьолиакия и болест на Крон
- бъбречно и/или чернодробно заболяване
- употреба на определени лекарства
Изображение: www.freepik.com
Изследването на витамин Д се назначава и когато има съмнения за необичайно високи нива на витамин D - интоксикация (хивермвитаминоза) с витамин D. Това се случва в резултат на приема на твърде много витамин D с добавки, едновременно витамино- или ултравиолетово лечение, свръхчувствителност към витамина.
Излишъкът на витамин D под формата на добавки води до повишена абсорбция повече на калций от храната и до реабсорбция на калций от костите в кръвта. Това води до излишък на калций в кръвта (хиперкалциемия) което може да доведе до симптоми като умора, объркване, болки в костите, гадене и повръщане, често уриниране и проблеми с бъбреците.
Недоимъкът на витамин D може да причини сериозни проблеми при бебета и деца, поради което може да се назначи скринингово изследване при:
- бебета, които се хранят предимно с кърма. Кърмата е с ниско съдържание на витамин D
- деца с по-тъмна кожа, които живеят в райони с малко слънчева светлина
- деца на диета с ниско съдържание на витамин D
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването на витамин Д не изисква специална подготовка.
Преди изследването е необходимо да информирате лекаря си за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят на резултатите от изследването, включително:
- фенобарбитал
- изониазид
- кортикостероиди
- фенитоин
Метод на провеждане на изследването
За изследването на прокалцитонин е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за този тест, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за провеждане на това изследване, ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Резултатите от изследването трябва да се интерпретират заедно със съпътстващите симптоми, резултатите от физикалния преглед и други изследвания.
Всяка лаборатория предоставя свои референтни граници и това трябва да се има предвид при тълкуването на резултатите от изследването.
Нормални стойности:
- 25-хидроксивитамин D < 30 nmol/L - дефицит
- 25-хидроксивитамин D 30-50 nmol/L - лек дефицит
- 25-хидроксивитамин D > 50 nmol/L - нормални нива
Изображение: www.freepik.com
Отклонения от нормата:
Високи нива на витамин Д може да се дължат на:
- повишен прием на добавки, съдържащи витамин D
- проблем с паращитовидните жлези
- нивата на витамин D могат да бъдат по-високи през лятото, отколкото през зимата.
- прием на някои медикаменти - например фенитоин
- синдром на Williams
- саркоидоза
- лимфоми
Ако нивото на витамин D е високо, може да се назначат допълнителни тестове, включително:
» Изследване на калций (Ca) в кръвта
» Изследване на паратхормон (ПТХ, PTH)
биохимични изследвания
Изображение: www.freepik.com
Ниски нива на витамин D може да са резултат от:
- недостатъчен прием на витамин D с диетата
- недостатъчно излагане на слънчева светлина
- нарушена резорбция на витамин Д - може да е признак на синдром на малабсорбция
- нарушено преобразуване на витамин D във форма, която тялото може да използва, което може да е признак на бъбречно или чернодробно заболяване
Когато нивата на витамин D са ниски, може да се назначат допълнителни изследвания, като например:
» Изследване на калций (Ca) в кръвта
» Изследване на фосфати (фосфор) в кръвта
» Изследване на паратхормон (ПТХ, PTH)
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на витамин Д или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилно вземане на кръвната проба, необходима за изследване
- Неправилно съхранение и транспортиране на кръвната проба
- Хемолиза на кръвната проба
- Възраст - възрастните хора имат понижено ниво на 7-дехидрохолестерол, така че не могат да синтезират витамин Д
- Прием на някои медикаменти - например фенитоин, антиациди
- Прием на добавки, съдържащи витамин Д
- Наднормено тегло - тези, които имат затлъстяване, не могат да абсорбират витамин D лесно
Изображение: www.freepik.com
- Прехранване с брашнени храни
- Бъбречно заболяване
- Чернодробно заболяване
- Прекомерен прием на краве мляко
- Прием на алкохол
- Високомаслени храни
- Недостатъчно излагане на слънчева светлина
- Цвят на кожата - меланинът в по-тъмната кожа намалява способността за производство на витамин Д чрез излагане на слънчева светлина, тъй като той абсорбира слънчевата светлина
Заглавно изображение: www.freepik.com
Заболявания, при които се прилага Изследване на витамин Д
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРГАНИЧЕН ВИТАМИН D капсули 400 IU * 60 VIRIDIAN
ВАРИТЕКС ДЕТСКИ КОРСЕТ ПРИ РАХИТ 188
КЛИМЕНУМ ДЕН таблетки * 28 + НОЩ таблетки * 28
ДЕНТИ-ПОП БЛИЗАЛКА БЕЗ ЗАХАР С ВКУС НА ЕФЕРВЕСЦЕНТНА ЧЕРЕША
НовОСТЕОКЕЪР ОРИГИНАЛ сироп 200 мл ВИТАБИОТИКС
ХАЯ ЛАБС КАЛЦИЙ + МАГНЕЗИЙ + ЦИНК + ВИТАМИН D таблетки * 90
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Лабораторни изследвания
- Витамини и метаболити
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Домашни и натурални средства срещу остеопороза
- Естествени средства ускоряващи зарастването на счупена кост
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Фекален тест
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Аускултация на бял дроб
Коментари към Изследване на витамин Д
Веселина Димова
Ако изпия 1 бира и утре сутрин си направя изследването, това ще му повлия е ли?
Здравейте! Вечерта преди планирано извършване на изследване на кръв не трябва да се консумира алкохол.
Ако изпия 1 бира и утре сутрин си направя изследването, това ще му повлия е ли?
Гери
Стела
Здравейт,това нормални стойности на витамин D ли са-22 ng/ml?Пише 25-OH Vitamin D.
Здравейте! Основната циркулираща форма на витамин D e 25-хидроксивитамин D (25-OH Vitamin D), като в момента се счита, че това е най-добрият показател за нивото на витамин Д в тялото.
Досега няма обаче няма постигнат консенсус по отношение на нормалните референтни граници на витамин D и под кои стойности се касае за дефицит.
Според повечето източници обаче серумни нива в интервала 21-29 ng/mL се считат за недостиг на витамин Д. Ето защо е необходимо да се консултирате с лекуващия лекар, който на базата на анамнеза, физикално изследване и допълнителни изследвания (ако е необходимо) ще определи дали е необходима заместителна терапия.
Здравейт,това нормални стойности на витамин D ли са-22 ng/ml?Пише 25-OH Vitamin D.