Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология и функции на кожата Функции на кожата Хормонална функция на кожата

Хормонална функция на кожата

от 16 окт 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Хормонална функция на кожата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Кожната функция е решаващ елемент от оцеляването на организма. Кожата действа като физическа бариера, разделяща биологичната среда от околната. Тази нейна функция изисква точно калибриране на кожните реакции и висока степен на локална автономност. С цел изпълнение на функциите си кожата е разработила сложни сензорни, изчислителни и сигнализиращи системи, с които реагира диференциално на промените в околната среда, или с други думи на различни биологични, химични и физични фактори. Освен тази роля, кожата притежава и хормонална функция, което означава, че в нея се произвеждат вещества, които в минимални количества осъществяват висока биологична активност. Хормоналната функция на кожата се свързва най-вече с метаболизма на витамин-хормона D3.

кожаИзлагането на слънчева светлина е основният източник на витамин D. Слънчевата ултравиолетова радиация (UVB, дължина на вълната от 290 до 315 нанометра) стимулира производството на витамин D3 в епидермиса на кожата. По тази причина това вещество се определя по скоро като хормон, а не като витамин (вещество, което се приема с диетата).

Витамин D

Витамин D е мастноразтворим витамин, наречен още калциферол. Това негово название се дължи на факта, че той благоприятства отлагането на калций в костите, като спомага за растежа на скелета и за поддържане на здравината на костите. Витаминът има няколко витамера, като в природата се установяват само D2 (ергокалциферол) и D3 (холекалциферол). Витамин D се добавя на организма при консумация на рибни чернодробни масла, сьомга, скариди, животински мазнини, краве масло, мляко, сирене и кашкавал. Дневната нужда на възрастен човек е 0,003 милиграма/24 часа.

Синтез на витамин D3 в кожата

Освен да се набавя с храната, витамин D3 може да се синтезира в кожата. Изходното вещество за синтезата му е 7-дехидрохолестерол. Под влиянието на ултравиолетовите лъчи в герминативния слой на епидермиса от 7-дехидрохолестерола се образува провитамин D3. След като претърпи термална изомеризация се превръща във витамин D3. Продължителното и интензивно облъчване не води до хиперпродукция на витамин D3, тъй като при фотохимичната реакция се образуват вторични фотопродукти – лумистерил и тахистерол. Тези два продукта са биологично неактивни и служат като механизъм за предотвратяване на токсичността на витамин D3 при продължително излагане на слънце.

витамин D3Синтезата на витамин D3 в кожата зависи от много фактори, към които спадат географската ширина, сезона, времето през деня, степента на пигментация на кожата, възрастта, количеството кожа, изложена на слънце, употребата на слънцезащитни продукти. Така например меланинът се конкурира с 7-дехидростерола за абсорбиране на ултравиолетовата светлина, като по този начин понижава производството на витамин D3 в кожата.

Кератиноцитите на епидермиса притежават ензимите, необходими за образуването на активната форма на витамин D3, както и за синтезиране на рецептора за това вещество (VDR). Активната форма на витамин D3 (1,25-дихидроксикалциферол) действа като стероиден хормон. Тя навлиза в ядрото на клетката посредством свързване с рецептора. Комплексът хормон/рецептор се свързва с малки ДНК последователности, като по този начин модулира транскрипцията на определени гени. Така активната форма на витамин D3 служи като локален регулатор на пролиферацията и диференцията на кератиноцитите.

Чрез кръвообращението, свързаният с алфа-глобулин, витамин D3 попада в черния дроб, където се хидроксилира, а след това претърпява и други промени в бъбреците. В тези органи също се получава активната форма на витамин D3.

Заедно с паращитовидния хормон и калцитонина, витамин D3 играе важна роля в хомеостазата на калциевата обмяна. Той активира абсорбцията на калция и фосфора в тънките черва, повишава нивото на калция в серума, подпомага минерализирането на новообразуваните кости и повишава тубулната реабсорбция на калция в бъбреците.

Роля на витамин D3 в кожата

кератиноцитБазалният слой на епидермиса се състои от кръгли недиференцирани кератиноцити, като отделя епидермиса от подлежащата дерма. Тези недиференцирани кератиноцити непрекъснато пролиферират, за да се получат нови клетки характерни за по-горните епидермални слоеве. Заедно с други корегулатори, витамин D3 е един от основните регулатори на гореспоменатите процеси в кожата. Той инхибира експресията на гените, отговорни за диференциацията на кератиноцитите. В допълнение той регулира биохимични процеси, които водят до клетъчен приток на калций, което също е от значение за клетъчната диференциация. В кожата рецепторът за витамин D3 (VDR) има и други функции. Изследванията показват, че той има значение за регулиране на цикъла на растеж на зрелите космени фоликули. Това се доказва от факта, че мутации в гените за рецептора водят до алопеция при мишки и при хора. Друга важна функция на VDR е ролята му на туморен супресор. Витамин D3 е мощен модулатор на имунната система в кожата.

1,25-дихидроксикалциферол регулира експресията на кателицидин, който медиира вродения имунитет в кожата чрез насърчаване на заздравяването на рани. Този протеин модулира възпалението в кожата, индуцира ангиогенеза (образуване на нови съдове) и подобрява реепителизацията.

Липсата на витамин D3 у децата води до развитието на рахит, а при възрастните – остеомалация. Калцитриолът се използва за локално лечение на някои кожни заболявания, включително псориазис (състояние, което се характеризира с хиперпролиферация на кератиноцити).

Кожата като ендокринен орган

Чрез дефинирането на нови биологични активности на хормоните и разнообразието от клетки, които ги продуцират, стана ясно, че самата кожа притежава способността да генерира няколко хормона и вещества с хормон подобна активност. Последните изследвания съобщават, че кожата може да метаболизира хормоните и да произвежда производни с потенциална активност.

хормониГоляма част от хормоните, произвеждани от другите ендокринни жлези, упражняват своите ефекти върху кожата посредством взаимодействие с рецептори. В човешката кожа се намират рецептори за пептидни хормони и невротрансмитери, локализирани върху клетъчната мембрана, и такива за стероидни и тироидни хормони, локализирани в цитоплазмата и ядрото. Върху кожата действат растежен хормон, невропептиди, полови стероиди, глюкокортикоиди и ейкозаноиди.

Стана ясно, че в човешката кожа произвеждат хормони, които се освобождават в кръвообращението и са важни за функциите на целия организъм. Основните биологично активни вещества, които се синтезират локално в периферните тъкани от неактивни прекурсори, са половите стероиди. Хормоналната функция на кожата е свързана основно с производството на витамин D3 от кератиноцитите. Човешката кожа е в състояние да метаболизира хормоните, произведени от другите ендокринни жлези, като ги активира или инактивира.

Кожата е най-големият орган в човешкото тяло, който освен многобройните си роли, притежава и хормонална функция, без която хомеостазата в организма не би могла да съществува.

Още по темата:
  • Физиология на ендокринната система Физиология на ендокринната система
  • Функция и хормони на надбъбречните жлези Функция и хормони на надбъбречните жлези
  • Функция и хормони на надбъбречната кора Функция и хормони на надбъбречната кора
  • Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БАЛАНСИРАН АМИНОКИСЕЛИНЕН КОМПЛЕКС капсули * 90 VIRIDIAN
101.50лв.

БАЛАНСИРАН АМИНОКИСЕЛИНЕН КОМПЛЕКС капсули * 90 VIRIDIAN

21 СЕНЧЪРИ МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 60
33.00лв.

21 СЕНЧЪРИ МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 60

МАКСИМАЛНА КРАСОТА ОРГАНИК ОМЕГА КОМПЛЕКС 200 мл VIRIDIAN
36.60лв.

МАКСИМАЛНА КРАСОТА ОРГАНИК ОМЕГА КОМПЛЕКС 200 мл VIRIDIAN

БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100
73.10лв.

БАРЛИЙНС ФРЕШ КЕЧ РИБЕНО МАСЛО капсули * 100

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЛАВРОВИ ЛИСТА 20 мл.
41.50лв.

БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЛАВРОВИ ЛИСТА 20 мл.

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА
29.60лв.

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Библиография

https://www.researchgate.net/figure/Vitamin-D-sources-metabolism-mechanism-of-action-and-biological-activities-Vitamin-D3_fig1_258429397

http://lpi.oregonstate.edu/mic/health-disease/skin-health/vitamin-D

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2658605/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836429/

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Хормонална функция на кожата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хормонална функция на кожата
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 07:01
    Коментирайте "Хормонална функция на кожата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология и функции на кожата
  • Функции на кожата
  • Червена мъртва коприва
  • 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
  • Солариум: лечебни ползи и рискове
  • д-р Иванка Маркова Баева
  • Каламинов лосион
  • Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
  • д-р Евдокия Колева Николова
  • Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
  • Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки
  • Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 710 дни, 17 часа и 59 мин.

пролактин 700 при горна 324 и недостиг на Витамин Д и странни симптоми

преди 1386 дни, 10 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 10 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 10 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 10 часа и 24 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 10 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката

Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката

от 08 сеп 2023г. Прочети повече
Контрол на теглото при панхипопитуитаризъм Контрол на теглото при панхипопитуитаризъм

Контрол на теглото при панхипопитуитаризъм

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Защитна роля на кожата и лигавиците Защитна роля на кожата и лигавиците

Защитна роля на кожата и лигавиците

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Вродени пороци в развитието на кожата и кожните придатъци Вродени пороци в развитието на кожата и кожните придатъци

Вродени пороци в развитието на кожата и кожните придатъци

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival