Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на ендокринната система

Физиология на ендокринната система

от 23 юни 2011г., обновено на 10 май 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
Физиология на ендокринната система - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

За запазване на хомеостазата в организма е необходима постоянна регулация, която се осъществява от две основни системи – нервната и ендокринната. Те преработват информацията за промените във вътрешната и външната среда и по този начин координират функциите на високоспециализираните тъкани и органи.

Съществуват разлики между ендокринната и нервната регулация. Нервната регулация се характеризира с висока скорост и селективност. Тя повлиява само ефекторните органи. Ендокринната регулация се осъществява с помощта на биологично активни вещества, наречени хормони. Тя е неселективна, защото промяната в концентрацията на хормона, повлиява всички клетки, които притежават рецептори за него. Ефектът от ендокринната регулация се проявява по-бавно, защото е необходимо повече време за достигане до прицелните клетки (клетките, които притежават рецептори за действието на хормона) и за осъществяване на хормоналното действие.

Съпоставка между ендокринна и нервна регулация

 

Ендокринна система

Нервна система

Механизъм на действие

Химичен

Химичен/ Електричен

Първичен химичен сигнал

Хормони

Невротрансмитери

Разстояние на разпространение на сигнала

Дълго или късо

Винаги късо

Ефект

Бърз или бавен

Винаги бърз

Структура на ендокринната система

Ендокринната система е изградена от жлезни клетки, които формират специализирани органи, наречени жлези с вътрешна секреция. Към нея принадлежат и жлезисти клетки, които се намират в други органи, чиято основна функция не е вътрешно-секреторна. Такива органи са белите дробове, бъбреците, хипоталамусът, храносмилателната система, сърцето и ендотелът на кръвоносните съдове. Жлезите с външна секреция отделят секретите си в изходни каналчета, докато продуктите на жлезите с вътрешна секреция попадат направо в кръвта или в заобикалящата ги тъканна течност.

Ендокринните жлези в организма са:

ендокринна система

  • епифиза;
  • хипофиза;
  • щитовидна жлеза;
  • паращитовидни жлези;
  • панкреас;
  • надбъбречна жлеза;
  • яйчници;
  • тестиси.

Изображение: endocrine.org

Продуктите на вътрешно-секреторните клетки се наричат хормони или инкрети. По химичен състав те са производни на аминокиселини, пептиди, както и на стероиди. Хормоните носят информация и осъществяват междуклетъчна сигнализация. Заедно с имунната и нервната системи те осигуряват комуникацията и координацията между отделните клетки и органи в многоклетъчния организъм. Хормоните взимат участие в редица процеси като: развитие, растеж и репродукция на организма, както и в обмяната на веществата, солите, водата и енергията в него. Физиологичното значение на ендокринната система проличава в адекватните реакции на организма към промените във външната и във вътрешната му среда.

Клетките, произвеждащи хормони, са разположени в така наречените ендокринни жлези, както и в други органи, в които произведените инкрети се обозначават като тъканни хормони. Някои представители на тъканните хормони са: хистаминът, серотонинът, простагландините, кинините.

Нарушенията в хормоналната секреция, които предизвикват увеличена или намалена продукция на хормони, могат да бъдат предпоставка за възникването на тежки състояния и заболявания. С лечебни цели се използват хормони получени по синтетичен път. Те могат да бъдат използвани и за заболявания, които нямат ендокринна генеза. Така например при бронхиална астма, при възпалителни процеси, както и при трансплантация на органи се прилага кортизол.

Влияние на хормоните върху прицелните клетки

С изучаването на физиологията на ендокринната система се изясняват механизмите, по които хормоните оказват ефектите си си върху различни клетки и органи и системи. Хормоните могат да действат по два начина: автокринно и паракринно. Действието им се означава като паракринно, ако хормоните оказват влияние само върху намиращите се в непосредствена близост околни клетки, поради това че се разграждат много бързо, след като попаднат в тъканната течност, която ги заобикаля. Действието на всички гландуларни хормони и на неврохормоните (секретирани от клетки на хипоталамуса) е дистантно, тоест тези инкрети попадат в кръвта и оказват влияние върху прицелни клетки и органи, които са разположени далеч от мястото на секрецията им.

хормониКогато влиянието на даден хормон се осъществява върху клетката, която го произвежда, се означава като автокринно. Чрез него може да бъде осъществявана саморегулация. Автокринен ефект имат и медиаторите върху пресинаптичната мембрана във вегетативните ганглии. Хормоните се наричат още първи посредници, тъй като осъществяват междуклетъчната сигнализация. Те индуцират вътреклетъчните преносители на информация, които на свой ред се наричат втори посредници. Всеки хормон оказва действието си само върху определени клетки на прицелни органи. Това се осъществява благодарение на специфичните рецептори, които са разположени в ядрото, в цитозола на клетката или по повърхността на клетъчната мембрана.

Изображение: wallpapersafari.com

Рецепторите представляват протеини или гликопротеини, чрез които клетките получават информация за външната и вътрешната среда на организма посредством химични сигнали, ензими, липиди, белтъци, вирусни единици и други. Когато се образува комплексът хормон-рецептор се индуцират различни по характер втори посредници. Като вътреклетъчни преносители на информация, вторите посредници повлияват пропускливостта на клетъчните мембрани, синтезата на хормони, активността на различни клетъчни ензими и други.

Физиологията на ендокринната система изучава и механизмите, чрез които активността на рецепторите може да бъде регулирана. На регулация подлежи както броят на рецепторите, така и афинитетът им към съответния хормон. В зависимост от броя им се наблюдават два вида регулация – регулация надолу и регулация нагоре. Когато броят на рецепторите намалява се говори за регулация надолу (down regulation). Тя се наблюдава при високо ниво на специфичния за дадена прицелна клетка хормон. За регулация нагоре (up regulation) се говори в случаи, когато клетките се намират в среда, която съдържа малко количество от специфичния за тях хормон.

Двата вида регулация представляват един вид приспособителна физиологична реакция. Те могат да сигнализират и да бъдат причина за някои физиологични състояния и заболявания. За пример може да послужи заболяването злокачествена мускулна слабост (myasthenia gravis), което настъпва вследствие на намалена реактивност на рецепторите към естествения невромедиатор за мускулите – ацетилхолин.

Заглавно изображение: mastercleansesecrets.com

Още по темата:
  • Функция и хормони на надбъбречните жлези Функция и хормони на надбъбречните жлези
  • Функция и хормони на надбъбречната кора Функция и хормони на надбъбречната кора
  • Механизъм на действие на хормоните Механизъм на действие на хормоните
  • Регулация на секрецията и активността на хормоните Регулация на секрецията и активността на хормоните
4.2/5 13 оценки

Подраздели на Физиология на ендокринната система

  • Функция и хормони на щитовидната жлеза

  • Функция и хормони на хипофизата

  • Функция и хормони на надбъбречните жлези

  • Функция и хормони на задстомашната жлеза

  • Функция и хормони на паращитовидните жлези

  • Класификация и синтез на хормони

  • Механизъм на действие на хормоните

  • Регулация на секрецията и активността на хормоните

  • Функция и хормони на епифизата

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АРТЕ ВИТА ЙОДЕН КОМПЛЕКС С БИОСТИМУЛАТОР разтвор 450 мл
39.60лв.

АРТЕ ВИТА ЙОДЕН КОМПЛЕКС С БИОСТИМУЛАТОР разтвор 450 мл

АКТИВ ОЗОН ПРЕМИУМ 60 ампули 10 мл * 30
131.50лв.

АКТИВ ОЗОН ПРЕМИУМ 60 ампули 10 мл * 30

Безплатна доставка за България!
НУТРИГЕН СИРОП ПОДПОМАГАЩ РАСТЕЖА ПРИ ДЕЦА 200 мл
33.20лв.

НУТРИГЕН СИРОП ПОДПОМАГАЩ РАСТЕЖА ПРИ ДЕЦА 200 мл

СЕЛЕН таблетки 100 мкг * 100 ПАНАЦЕЯ
3.00лв.

СЕЛЕН таблетки 100 мкг * 100 ПАНАЦЕЯ

БИОХЕРБА ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА капсули 60 мг * 100
16.10лв.

БИОХЕРБА ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА капсули 60 мг * 100

ТИНКТУРА ОТ 12 ЧУДОДЕЙНИ БИЛКИ 100 мл
20.00лв.

ТИНКТУРА ОТ 12 ЧУДОДЕЙНИ БИЛКИ 100 мл

АМИКС ЛЕЦИТИН капсули 1200 мг  * 100
23.00лв.

АМИКС ЛЕЦИТИН капсули 1200 мг * 100

БИОХЕРБА АМАЛАКИ КОМПЛЕКС капсули * 60
16.10лв.

БИОХЕРБА АМАЛАКИ КОМПЛЕКС капсули * 60

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ОТ ЦАРИЧЕ 50 мл
9.80лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ОТ ЦАРИЧЕ 50 мл

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ДАМЯНА 100 мл
17.20лв.

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ДАМЯНА 100 мл

РЕНОЛ капки 30 мл ENERGY GROUP
43.80лв.

РЕНОЛ капки 30 мл ENERGY GROUP

ХЕРБАЛКАН ЦАРИЧЕ тинктура 50 мл
12.00лв.

ХЕРБАЛКАН ЦАРИЧЕ тинктура 50 мл

Библиография

https://opentextbc.ca/anatomyandphysiology/chapter/17-1-an-overview-of-the-endocrine-system/

https://www.hormone.org/hormones-and-health/hormones

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_hormones

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

доц. Янков, "Физиология"

Коментари към Физиология на ендокринната система

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиология на ендокринната система
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 22:54
    Коментирайте "Физиология на ендокринната система"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Приложение на хидрокортизон
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • Д-р Захари Савов Никитов
  • Изследване на тестостерон
  • Изследване на кортизол в кръвта
  • д-р Гасан Фарах
  • Биопсия на простатата
  • Кактусова смокиня, Бодлива круша
  • Хормонална терапия за смяна на пола
  • Щитовидни хормони
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1564 дни, 9 часа и 6 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1799 дни, 3 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 3 часа и 51 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 6 часа и 35 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 6 часа и 39 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 6 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Ойген Щайнах: от присаждането на тестиси на хомосексуалисти до основите на ендокринологията Ойген Щайнах: от присаждането на тестиси на хомосексуалисти до основите на ендокринологията

Ойген Щайнах: от присаждането на тестиси на хомосексуалисти до основите на ендокринологията

от 27 ное 2023г. Прочети повече
Контрол на теглото при панхипопитуитаризъм Контрол на теглото при панхипопитуитаризъм

Контрол на теглото при панхипопитуитаризъм

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни

Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни

от 09 дек 2021г. Прочети повече
Какво знаете за хормоните? Какво знаете за хормоните?

Какво знаете за хормоните?

от 15 апр 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival