Механизъм на действие на хормоните
Хормоните са биологично активни вещества, които се секретират от ендокринните жлези или от други клетки с еднокринна функция. Те действат само върху определени клетки, които притежават рецептори за тях. Тези клетки се наричат прицелни. За осъществяването на специфичното действие на хормоните, е необходимо те да се свържат с определени рецептори, които са специфични за точно определено физиологично активно вещество. В зависимост от химичната им структура, хормоните притежават различни механизми на действие.
Механизъм на действие на пептидните хормони и катехоламините
Пептидните хормони и катехоламините осъществяват своето действие посредством три различни системи: система на цикличния аденозинмонофосфат (цАМФ) и цикличния гуанозинмонофосфат (цГМФ); калций-калмодулинова система и фосфолипидната мембранна система.
Система на цАМФ и цГМФ
За тази система са характерни три начина на осъществяване на ефектите й върху прицелните клетки:
- Хормонът се свързва със специфичен за него мембранен рецептор (представляващ гликопротеин);
- Образуваният комплекс хормон/рецептор повлиява мембранни G-протеини. G-протеинът се намира в две форми – потискаща (Gi) и стимулираща (Gs). Ефектите се различават в зависимост от това, дали даден пептиден хормон активира потискащата или стимулиращата форма. В първия случай се потиска, а във втория - стимулира образуването и активността на мембранната аденилатциклаза. Разграждането на АТФ зависи от това какъв ще бъде ефектът върху мембранната аденилатциклаза. Когато взаимодейства с различни мембранни рецептори, един и същ хормон може да има противоположни ефекти. В единия случай комплексът хормон/рецептор благоприятства за активирането на Gi-протеина, а в други на Gs-протеина.
- Gs-протеинът повлиява мембранната аденилатциклаза, като клетъчният АТФ се разгражда и се образува цАМФ, който играе роля на втори посредник.
Изображение: bioninja.com.au
Активността на ензима гуанилатциклаза се регулира от други мембранни рецептори. Гуанилатциклазата контролира образуването или потискането на друг вид втори посредник – т.нар. цикличен гуанозинмонофосфат (цГМФ).
Цикличният аденозинмонофосфат (цАМФ) осъществява своите клетъчни ефекти чрез специфични протеинкинази. Ефектите на цАМФ се изразяват с: влияние върху синтезата и секрецията на специфични клетъчни продукти, промени в пропускливостта на клетъчната мембрана, промени в контрактилитета на мускулите, както и с различни метаболитни въздействия.
Калций-калмодулинова система
Отварянето на калциеви каналчета се осъществява, когато хормонът се свърже със специфичен мембранен рецепторен протеин, като при отварянето на каналчето в клетката навлиза екстрацелуларен Ca2+. Увеличеното количество на калциевите йони, които се намират в цитозола, се свързва с протеинът калмодулин. Така образуваният комплекс играе ролята на втори посредник, чието действие е да потиска или стимулира активността на протеинкиназата и на различни калмодулин-зависими ензими.
Фосфолипидна мембранна система
Тази система се състои от комплекс на хормон с мембранен рецептор, при което един G-протеин активира клетъчната фосфолипаза С. От мембранния фосфатидилинозитол дифосфат, клетъчната фосфолипаза С образува два втори посредника – диацилглицерол (ДАГ) и инозитолтрифосфат (ИТФ). От взаимодействията на вторите посредници зависи мобилизирането на Ca2+ от ендоплазмения ретикулум и активирането на протеинкиназа С.
Чрез едновременното или отделното активиране на тези механизми на повлияване, може да се постигне един и същ краен ефект върху дадена прицелна клетка. С пълна сила важи също, че един и същ хормон може да предизвика изцяло противоположни ефекти, повлиявайки различни мембранни рецептори в дадена прицелна клетка.
За пример може да послужи адреналинът и ефектите, които предизвиква едновременно върху алфа- и бета-адренорецепторите в гладкомускулните клетки на кръвоносните съдове. При взаимодействието на алфа-адренорецепторите се отварят Са2+ каналчета и екстрацелуларните калциеви йони навлизат вътре в клетката, при което настъпва вазоконстрикция. При свързването на адреналина с бета-адренорецепторите се активира клетъчната аденилатциклаза и се образува цАМФ. Той от своя страна активира протеинкиназата и излизането извън клетката на вътреклетъчните калциеви йони, което предизвиква вазодилатация.
Механизъм на действие на стероидните хормони
В плазмата стероидните хормони са свързани с протеини. С тях те образуват водно-разтворим комплекс, посредством който хормоните биват пренасяни до клетъчната мембрана. След като преминат свободно през нея в цитоплазмата, стероидните хормони се свързват със специфични белтъци. Така образуваният комплекс хормон/белтък навлиза в клетъчното ядро и взаимодейства с ядрената ДНК.
Формира се информационна РНК (иРНК), която е носител на кода за синтеза на белтъци. Тя достига до рибозомите, в които се осъществява синтезата на структурните и функционалните белтъци (ензими). Белтъчната синтеза се осъществява в рибозомите в зависимост от предадената им информация от иРНК, която съдържа закодирана последователността на аминокиселините за полипептидните им вериги.
Този механизъм позволява само една хормонална молекула да предизвика образуване на множество иРНК-и, от които в последствие да се формират множество копия на определени белтъци и ензими. Към групата на стероидните хормони, по механизъм на действие в клетката се причисляват и тиреоидните хормони, които също свободно преминават през клетъчната и ядрените мембрани.
Изображение: bioninja.com.au
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЯЛ БОР 10 мл
ЖЕН ШЕН + ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ капсули * 60 TNT 21
СОЛГАР ЖЕНСКО БИЛЕ ЕКСТРАКТ капсули * 60
ЖЕН ШЕН СИБИРСКИ капсули 425 мг * 100 NATURE'S WAY
БИОВЕА БОСИЛЕК капсули * 60
СУОНСЪН АДРЕНАЛ ЕСЕНШЪЛС капсули * 60 SWC086
ПРОМОБиблиография
http://www.onlinebiologynotes.com/mechanism-of-hormone-action/
http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/moaction/surface.html
https://courses.lumenlearning.com/boundless-ap/chapter/hormones/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
доц. Янков, "Физиология"
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на ендокринната система
- Кактусова смокиня, Бодлива круша
- Приложение на хидрокортизон
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Изследване на тестостерон
- Адювантна терапия
- Боровинка червена, Кокази, Кокоз, Суница, Червена брусница
- Хормонална терапия за смяна на пола
- Изследване на кортизол в кръвта
- Антидиуретичен хормон (АДХ, ADH)
Коментари към Механизъм на действие на хормоните