Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на ендокринната система Класификация и синтез на хормони

Класификация и синтез на хормони

от 08 дек 2015г., обновено на 10 май 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
Класификация и синтез на хормони - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Хормоните са химическите пратеници на организма. Те се произвеждат от ендокринните жлези и играят централна роля в ендокринната регулация. Хормоните осъществяват своето действие чрез свързването им с рецептори, разположени по мембраната на прицелните клетки.

Класификация на хормоните

В зависимост от разстоянието, което изминават хормоните, те се класифицират в следните групи:

1. Циркулиращи хормони – циркулират в кръвта и по този начин достигат до прицелните клетки (клетките, които притежават мембранни рецептори за хормона). Циркулиращите хормони осъществяват ендокринната регулация. Наричат се още "класически хормони".

Кръвоснабдяването на ендокринните жлези се осъществява от кръвоносни съдове, и в по тесен смисъл капиляри, чиято стена е изградена от фенестриран ендотел. Тази структура позволява по-лесното навлизане на хормоните в кръвта. Непрекъснатото движение на кръвта служи като бърз транспорт на хормоните до прицелните клетки. Това позволява биологично активните вещества да достигнат до крайната си цел за кратко време (около 1 минута). Циркулиращите хормони имат относително дълъг живот в кръвта, защото са свързани с плазмени протеини, които ги предпазват от метаболизиране в черния дроб или филтриране в бъбреците.

Циркулиращите хормони са три вида, в зависимост от техния произход:

  • Хормони, секретирани от ендокринни жлези – инсулин, глюкагон, тестостерон, прогестерон, тироксин и други;
  • Хормони, секретирани от атипични ендокринни клетки – всъщност почти всички клетки в човешкия организъм произвеждат биологично активни вещества, с изключение на клетките, изграждащи органа на слуха и органа на зрението. Атипични ендокринни клетки са кардиомиоцитите, фибробластите, миоепителните клетки, мастните клетки, остеобластите и други. Всички атипични ендокринни клетки с различна локализация в организма. Съвкупността от всички атипични ендокринни клетки се нарича дифузна ендокринна система. Хормоните, произвеждани от нея, се наричат агландуларни хормони.
  • Хормони, секретирани от нервни клетки – наричат се неврохормони. Към тази група спадат антидиуретични хормон, окситоцинът и други.

2. Локални хормони – остават в органа, който ги секретира, и осъществяват действието си върху близко разположени клетки. Те се разпространяват главно чрез дифузия през интерстициума и действат паракринно (на близко разположени прицелни клетки).

3. Автокринно действащи хормони – отнася се за ендокринните клетки, които имат рецептори, разположени по плазмалемата, за собствените си хормони. Свързването на хормона с рецептора се означава като автокринно действие.

класификаия на хормоните

Класификация на хормоните, базираща се на химичния им състав

Според химичния си състав хормоните се делят на три основни групи: стероидни хормони, хормони с пептидна структура и хормони, производни на аминокиселините тирозин и триптофан.

1. Хормони с пептидна структура – те са изградени от аминокиселини, като някои от тях притежават и въглехидратна компонента. Хормоните с пептидна структура се секретират от хипофизата, панкреаса, паращитовидните жлези и хипоталамуса. Тези биологично активни вещества са водоразтворими и трудно преминават през клетъчните мембрани. Те се подразделят на три групи: пептидни хормони, белтъчни хормони и хормони, изградени от аминокиселини и въглехидратна компонента:

  • пептидни хормони – съдържат по-малко от 100 АК. Примери: тиролиберин, антидиуретичен хормон, окситоцин, инсулин.;
  • белтъчни хормони (протеини) – изградени са от повече от 100 АК. Към тази група принадлежи растежният хормон.;
  • хормони, изгградени от АК и въглехидратна компонента – наричат се още гликопротеини. Такива са лутеинизиращ хормон, фоликулостимулиращ хормон, тиреостимулиращ хормон.

2. Стероиди – към тази група принадлежат хормони, които са производни на холестерола. Такива са минералкортикоидите, глюкокортикоидите, половите хормони и калцитриола. Тези хормони се произвеждат от две ендокринни жлези: надбъбречна жлеза и гонадите (яйчници и тестиси). Към тази група принадлежат и хормоните на плацентата. Те са мастноразтворими и лесно преминават през клетъчните мембрани.

3. Хормони, производни на аминокиселината тирозин – от АК тирозин се получават катехоламините (допаним, адреналин, норадреналин) и хормоните на щитовидната жлеза (тироксин и трийодтиронин).

4. Хормони, производни на аминокиселината триптофан – такъв е серотонинът.

5. Химична структура на локалните хормони – те показват голямо разнообразие в химичната си структура. Представителите на локалните хормони могат да имат пептидна структура, да бъдат ейкозаноиди (простагландини, простациклини, тромбоксани, липокини, левкотриени), да бъдат производни на аминокиселините триптофан (серотонин), хистидин (хистамин), ретиноиди (ретиноева киселина) и азотен оксид.

Синтез и секреция на хормоните

Повечето хормони са с пептидна структура. Те се синтезират от рибозомите на гранулирания ендоплазмен ретикулум, след това се складират в секреторни везикули и се освобождават чрез екзоцитоза. Първоначално в рибозомите се синтезира една дълга полипептидна верига, която се прехвърля в апарата на Голджи, където се скъсява и се подлага и на гликолизиране и фосфорилиране. След края на обработките, готовият хормон се пакетира в секреторните везикули и се секретира чрез екзоцитоза. Екзоцитозата може да бъде базална (когато се извършва непрекъснато) и стимулирана. Съществуват и пептидни хормони, които не се секретират чрез екзоцитоза, например щитовидните хормони.

Стероидните хормони са производни на холестерола. Ключов етап в синтезата им е превръщането на холестерола в прегненолон, който се образува върху вътрешната мембрана на митохондриите, след което се пренася до ендоплазмения ретикулум. Синтезираните стероиди бързо се секретират от клетката. Те подлежат на минимално или никакво съхранение. След това те се свързват с плазмени протеини. Стероидните хормони се елиминират чрез инактивиране и екскреция с урината или жлъчката.

Хормони в човешкия организъм

хормони в човешкия организъм

Заглавно изображение: zdravlje.eu

Още по темата:
  • Физиология на ендокринната система Физиология на ендокринната система
  • Ендокринна адаптация и промени в обмяната на веществата по време на физическа работа Ендокринна адаптация и промени в обмяната на веществата по време на физическа работа
  • Женски полови хормони Женски полови хормони
  • Функция и хормони на надбъбречните жлези Функция и хормони на надбъбречните жлези
4.7/5 7 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ВИТАМИН B6 P5P (ПИРИДОКСАЛ-5-ФОСФАТ) капсули 20 мг * 60 NUTRIGOLD
47.50лв.

ВИТАМИН B6 P5P (ПИРИДОКСАЛ-5-ФОСФАТ) капсули 20 мг * 60 NUTRIGOLD

ДИВ ЯМ СЛАДЪК КАРТОФ капсули 425 мг * 100 NATURE`S WAY
25.50лв. 20.40лв.

ДИВ ЯМ СЛАДЪК КАРТОФ капсули 425 мг * 100 NATURE`S WAY

ПРОМО
МЕНОСЕНС капсули 410 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
43.30лв.

МЕНОСЕНС капсули 410 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

АКВА ФЛОУ таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
29.20лв.

АКВА ФЛОУ таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД

МИО-ИНОЗИТОЛ капсули * 120 FAIRHAVEN HEALTH
70.00лв.

МИО-ИНОЗИТОЛ капсули * 120 FAIRHAVEN HEALTH

ТЕЧНА ФОРМУЛА ЗА ЖЕНИ солуцио 50 мл ХЕЛТ ЕЙД
26.60лв.

ТЕЧНА ФОРМУЛА ЗА ЖЕНИ солуцио 50 мл ХЕЛТ ЕЙД

Библиография

http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/basics/chem.html

https://www.78stepshealth.us/body-function/hormone-structures-and-synthesis.html

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_hormones

http://www.interactive-biology.com/3931/basics-of-hormone-classification/

http://www.biologydiscussion.com/hormones/classification-hormones/classification-of-hormones-5-categories/18429

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

доц. Янков, "Физиология"

Коментари към Класификация и синтез на хормони

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Класификация и синтез на хормони
    www.framar.bg 
    на 28 May 2022 в 17:08
    Коментирайте "Класификация и синтез на хормони"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на ендокринната система
  • Изследване на прогестерон
  • Изследване на тестостерон
  • Женски полови хормони
  • Щитовидни хормони
  • Изследване на естрогени
  • Бъбречна диализа
  • Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH)
  • Мелатонин

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Проблем с храносмилателната система или нещо друго

преди 1436 дни, 4 часа и 53 мин.

За имунна система - Сладко от черен Бъз-Бъзак лек-чудо и при вируси, по д-р П. Димков

преди 1455 дни, 6 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

?????? ???????? ????????

преди 47 мин.

????? ???????? ???????? ???????

преди 1 час и 58 мин.

??????? ?????? ?????????? ???????? ????????

преди 3 часа и 10 мин.

???? ???????? ????????

преди 4 часа и 20 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Къде намирате най-полезната информация за вашето здраве и здравословен начин на живот?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Бял божур

Бял божур

от 11 май 2022г. Прочети повече
Изследване на растежен хормон

Изследване на растежен хормон

от 25 фев 2022г. Прочети повече
Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни

Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни

от 09 дек 2021г. Прочети повече
Хормонална терапия

Хормонална терапия

от 21 май 2021г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах